powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bydgoszcz. "Manru" Paderewskiego w Operze Nova

Mamy w Bydgoszczy filharmonię, port lotniczy, towarzystwo muzyczne, ulicę noszącą imię Paderewskiego. Ale czy znany jego jedyną operę?

111 lat od powstania opery "Manru" jest historią jej grywania na scenach Europy i Ameryki Północnej. Pozostaje do dziś jedyną polską operą, która trafiła na deski NY Metropolitan Opera. W powojennej Polsce ta jedyna opera Paderewskiego grywana była rzadko. Obecnie mają ją w swym repertuarze tylko dwie polskie sceny operowe a praktycznie zobaczyć "Manru" można tylko w Bydgoszczy, na scenie Opery Nova. Zapraszamy na trzy spektakle: 3, 4 i 6 marca o godz. 19.

Muzyka pisana pod wpływem dramatów muzycznych Wagnera zawiera szczególnie imponujące partie symfoniczne orkiestry, piękne partie wokalne. Paderewski włączył do partytury także elementy folklorystyczne: tańce góralskie i motywy cygańskie.

Temat libretta zaczerpnięty został z powieści J.I. Kraszewskiego "Chata za wsią". Literacki Cygan Tumry nosi w operze imię Manru, które, jak pisał autor libretta, Alfred Nossig, do Ignacego Jana Paderewskiego, "jest najbardziej ponurym, cygańskim i operowym".

Opera Paderewskiego wyreżyserowana na scenie Opery Nova przez Laco Adamika stała się uniwersalnym spektaklem o nietolerancji i ludzkich uprzedzeniach. Zastosowane przez realizatorów nowoczesne rozwiązania scenograficzne pozwoliły na stworzenie współczesnego w wyrazie i aktualnego spektaklu. Znakomicie zakomponowały ruch sceniczny, malarsko oświetlone sekwencje zbiorowe, świetne partie chóru ,intensywna, pełna melodyjności i barwności muzyka orkiestrowa, to atuty bydgoskiego przedstawienia "Manru".

W głównych partiach solowych: Sylwester Kostecki i Janusz Ratajczak (Manru), Agnieszka Piass i Małgorzata Grela (Ulana), Barbara Krahel i Małgorzata Ratajczak (Jadwiga), Monika Ledzion i (uwaga w innej roli) ponownie Małgorzata Ratajczak jako Aza. W roli demonicznego Uroka Adam Woźniak i Leszek Skrla.

Urokliwą partię solową na cymbałach wykona zaproszony znakomity ukraiński instrumentalista Ihor LLomaha. Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Maciej Figas. Spektaklom towarzyszy wystawa pt "Paderewski. Polak, Europejczyk. Mąż stanu i artysta", użyczona przez Muzeum Niepodległości w Warszawie.