Rok 2007 w teatrze - podsumowania

02-01-2008
05-02-2008
Jaki to był rok?
Na ogół spokojne i letnie jest to nasze krakowskie życie teatralne, przypomina trochę stojącą wodę w stawie. Premiery ciche, bez elektryczności. Nie ma emocji, nie ma radości. Patrząc z perspektywy, w ubiegłym roku kalendarzowym ukazało się sporo zimnych, dziwacznych, wykalkulowanych przedstawień. Nie chcąc Państwu i sobie psuć humoru w nowym roku, spuszczam zasłonę miłosierdzia na tytuły poronionych przedstawień. I przypominam tylko najlepsze, w mojej ocenie, spektakle - pisze Elżbieta Konieczna w Miesiącu w Krakowie.
11-01-2008
Teatr 2007. Przyjemności, niespełnione ambicje i złe sny
Jak co roku trzeba przypomnieć sobie (i czytelnikom) oglądane spektakle, policzyć, pogrupować, ocenić. Nie wszystko, co teatralne, miałoby się ochotę pamiętać. Co więcej, niektóre dzieła doszczętnie wypadły z pamięci i zgromadziły się na szarym cmentarzu przeciętnych, bezbarwnych i niewydarzonych przedstawień. Niech przebywają tam w pokoju. Mają liczne towarzystwo. A poniżej to, co zapadło w pamięć, czyli dokonania wyraziste - tak złe, jak i dobre -2007 r w krakowskim teatrze podsumowuje Joanna Targoń w Gazecie Wyborczej - Kraków.
07-01-2008
Hity i kity dolnośląskich scen
Jaki minął rok w dolnośląskich teatrach? Tekst jest krótką statystyką oraz subiektywną oceną tego, co autorowi udało się obejrzeć w czasie minionego roku. Za kryterium przyjąłem wyłącznie własne wrażenia wyniesione z teatrów. Nagrody, opinie, recenzje nie miały najmniejszego wpływu na moje podsumowanie - pisze Piotr Bodański w Tygodniku Wałbrzyskim.
07-01-2008
Wałbrzyski teatr 2007
Jaka była wałbrzyska kultura w minionym roku? - o zjawiskach teatralnych pisze MW w Tygodniku Wałbrzyskim.
03-01-2008
Nowe loty, nowa praca, nowe zasady
Jaki to był rok dla Bydgoszczy? Rozwoju czy zastoju? Spektakularnych wydarzeń czy osiągnięć drugorzędnych? Próby podsumowania w kilku dziedzinach życia miasta podjęli się dziennikarze "Expressu".
03-01-2008
Nowi ludzie i nowa energia w kulturze
Rok nowości. Rok budzących nadzieje dobrych przemian nie tylko w finansowaniu kultury, również w rozumieniu jej roli w promocji i budowaniu wizerunku Lublina i regionu - podsumowanie Grzeorza Józefczuka w Gazecie Wyborczej - Łódź.
03-01-2008
Rok 2007 na muzycznych scenach
Operowe i muzyczne sensacje minionego roku zestawia Adam Czopek w Naszym Dzienniku.
03-01-2008
Tygiel młodych
Ostatni rok w dolnośląskich teatrach był obiecujący. Mimo, że nie powstał spektakl na miarę "Transferu!" Jana Klaty, zobaczyliśmy parę ciekawych, komentowanych na arenie ogólnopolskiej, produkcji - piszą Katarzyna Kamińska i towo w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
02-01-2008
Ciekawy rok na scenie w olsztyńskim Jaraczu
To było dobre 12 miesięcy dla teatru. Przyniosły kilka znaczących zmian i dużo nowych działań, a organizowane festiwale wypadały znakomicie. W cieniu pozostaje tylko rodzimy repertuar - 2007 rok podsumowuje Ewa Jarzębowska w Gazecie Wyborczej - Olsztyn.
31-12-2007
Podsumowanie roku w trójmiejskich teatrach
Kończący się rok w naszych teatrach był, delikatnie mówiąc, przeciętny. Premiery oryginalne, poruszające, czy dające chociaż do myślenia policzyć można na palcach jednej ręki. Tradycyjnie najwięcej premierowych spektakli - aż dziewięć - można było zobaczyć w Teatrze Wybrzeże, zdecydowanie najważniejszej scenie w naszym regionie. I to właśnie tutaj pojawiły się widowiska najciekawsze - pisze Mirosław Baran w portalu Trójmiasto.pl.
31-12-2007
Współczesność a klasyka
Gdyby spojrzeć na teatry wielkopolskie przez pryzmat liczb, moglibyśmy powiedzieć - nie jest źle: 36 premier za nami i dwie jeszcze przed nami. Frekwencja? Jedna z lepszych w kraju. Gdyby spojrzeć jednak na nasze teatry przez pryzmat artystycznych osiągnięć? I tu zaczyna się problem. Moim zdaniem rok 2007 nie był najlepszy dla teatru - pisze Stefan Drajewski w Polsce Głosie Wielkopolskim.
31-12-2007
Detale zachodu słońca
Więcej piękna nie pamiętam. To moje roku 2007 teatralne The best off. Zbierze się dziesiątka? Nie chce się liczyć. Chce się powtórzyć - o swoich oczarowaniach pisze Paweł Głowacki w Dzienniku Polskim.
31-12-2007
Jaki będzie rok 2008 w kulturze?
W 2008 roku doczekamy się, że wielcy kompozytorzy i dyrygenci będą przyjeżdżać do naszego kraju na wyścigi, a urzędnicy, którzy zanim zaczną wtrącać się do repertuaru teatrów i strącać kolejne głowy, zorientują się, czy nie niszczą właśnie czegoś bezcennego - o życzeniach na nowy, 2008 rok, piszą w Gazecie Wyborczej Joanna Derkaczew i Jacek Harwyluk.
28-12-2007
Teatr wreszcie wydoroślał
Na pierwszy rzut oka teatralny rok 2007 nie przyniósł żadnych spektakularnych wydarzeń, nowych mód. Czas uspokojenia. Może dlatego minionych 12 miesięcy zapisze się ludziom polskiego teatru na plus. Jako czas, kiedy udało nam się odróżnić ekscesy od zjawisk w istocie znaczących - pisze Jacek Wakar w Dzienniku - Kulturze.
28-12-2007
Rok 2007 w teatrze
Obchody 250. rocznicy urodzin Wojciecha Bogusławskiego oraz 100. rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego, 50-lecie stołecznego Teatru Dramatycznego i 60. rocznica debiutu aktorskiego Gustawa Holoubka - należą wg PAP do najciekawszych wydarzeń teatralnych mijającego roku.
27-12-2007
Magia powrotów
Najlepsze tegoroczne przedstawienia utrzymane są w nostalgicznym klimacie powrotu do przeszłości, choć zakotwiczone w dzisiejszych troskach. Wyszły spod ręki mistrzów: Izabelli Cywińskiej, Krzysztofa Zaleskiego i reżysera średniego pokolenia Piotra Cieplaka. To im zawdzięczamy teatralne wydarzenia roku - pisze Janusz R. Kowalczyk w Rzeczpospolitej.
21-12-2007
Teatralny rok pod znakiem świetnych ról
Wzruszenia, jakich doznawaliśmy, oglądając premiery w warszawskich teatrach, w dużej mierze zawdzięczamy aktorom grającym w inscenizacjach udanych, lecz i takich sobie - pisze Janusz R. Kowalczyk w Rzeczpospolitej.
20-12-2007
Wydarzenia teatralne 2007 roku
Aneta Kyzioł typuje w Polityce dziesięć wydarzeń teatralnych w 2007 roku.