Jelenia Góra. Białoszewski wg Rybickiego

Po "Pamiętnik z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego sięgnął Tadeusz Rybicki, współzałożyciel Teatru Cinema, lider teatru Pracownia Prowincja. Przedstawienie obejrzymy 25 lutego o godz. 19 w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze-Cieplicach.

«- To nie jest spektakl historyczny - podkreśla twórca. To spektakl o groźbach historii wciąż równolegle dziejących się na świecie. O strachu i lęku, udręce zwykłych ludzi. O niezamierzonym bohaterstwie pragnących zapaść się pod ziemię. Aktorzy nie podróżują w czasie. Snują opowieść, prezentują literacko-pantomimiczny rytuał. Poezja Mirona Białoszewskiego jest dla nich punktem wyjścia do pokazania, co pozostało po wielkiej tragedii.

Miron Białoszewski, który uczestniczył w powstaniu warszawskim jako cywil, opisał je w "Pamiętniku...". Starał się zrelacjonować możliwie najpełniej każdy kolejny dzień. Pokazał proces umierania Warszawy.

Udział biorą: Dorota Fluder, Katarzyna Morawska, Dorota Korczycka-Bąblińska, Sławomir Mozolewski, Radosław Biniek. W spektaklu wykorzystano fragmenty utworów wykonywanych przez sekstet Comedian Harmonists. Bilety kosztują 15 zł.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego