Teatr w Internecie

12-12-2007
06-02-2019
Borys Szyc. Połączone siły teatru i internetu
- themuba.com jest dla wszystkich, ale publiczność trochę się różnicuje zależnie od spektaklu, który pokazujemy. Jandę oglądają wszyscy. Kto inny ogląda Teatr STU w Krakowie, zupełnie inni ludzie oglądali Operę Narodową - mówi Borys Szyc w rozmowie z Magdą Sendecką w Legalnej Kulturze.
10-01-2019
Internet. Gdzie znaleźć wartościową kulturę dla dzieci?
Rekomendacje z legalnych źródeł. Legalna Kultura postanowiła ułatwić rodzicom te poszukiwania proponując w projekcie Kultura Na Widoku wybór ciekawych i rozwijających filmów, bajek, książek, utworów muzycznych i spektakli teatralnych. Część propozycji jest dostępna bezpłatnie.
05-01-2019
#Dwutygodnikzostaje
- Dostajemy głosy od czytelników z mniejszych miejscowości. Piszą, że "Dwutygodnik" to dla nich jedyna forma obcowania z kulturą. Do teatru nie jeżdżą, do kina nie chodzą, a pismo mogą poczytać - mówi Zofia Król, redaktorka naczelna magazynu, który niedawno stracił publiczną dotację.
31-12-2018
Warszawa. Strona Teatru Lalka nominowana do nagrody
Strona internetowa Teatru Lalka www.teatrlalka.pl autorstwa agencji kreatywnej Huncwot, została nominowana do najważniejszej nagrody w branży Awwwards, w kategorii Site of the Year.
14-12-2018
Kraj. Pierwszy spektakl platformy TheMuBa (theatre-music-ballet)
W piątek wieczorem we wszystkich kinach Helios będzie można obejrzeć wyjątkową transmisję - monodram Krystyny Jandy "Ucho, gardło, nóż", grany na żywo w warszawskim Teatrze Polonia.
10-12-2018
Kraj. Kina Helios pokażą na żywo monodram Krystyny Jandy
Już w piątek, 14 grudnia br. o godzinie 19:30 w kinach Helios będzie można obejrzeć wyjątkową transmisję - monodram Krystyny Jandy "Ucho, gardło, nóż", grany w warszawskim Teatrze Polonia. To pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce - spektakl teatralny będzie pokazywany na żywo na ekranach kin w całym kraju dzięki współpracy sieci Helios i internetowej platformy #TheMuBa.
08-12-2018
Kraj. Krystyna Janda w spektaklu "Ucho, gardło, nóż" live
14 grudnia o godz. 19.30 odbędzie się transmisja wyjątkowego spektaklu Krystyny Jandy "Ucho, gardło, nóż" z warszawskiego Teatru Polonia. Miłośnicy talentu Jandy i doskonałego teatru sztukę obejrzą w kinach Helios. Projekt jest wynikiem współpracy z platformą #TheMuBa.
05-12-2018
Internet. Srebra rodowe online, czyli spektakle teatralne w sieci
Ten teatr nie ma swojego odpowiednika na świecie. Najwybitniejsi aktorzy i reżyserzy, sztuki napisane specjalnie pod to medium - polscy twórcy, dzięki metodom filmowym, stworzyli właściwie nowy gatunek. W projekcie Kulturze Na Widoku znajdziemy bogaty wybór spektakli, które dziś można bezpłatnie oglądać w sieci.
10-10-2018
Łódź. "Ony" Teatru Powszechnego w ramach Internetowego Teatru TVP
Rozpoczyna się kolejny sezon Internetowego Teatru TVP, dzięki któremu młodzi widzowie z całej Polski mogą oglądać najciekawsze spektakle teatralne ostatnich sezonów. W czwartek 11 października o 10.00 w ramach projektu zaprezentowany zostanie "Ony" Marty Guśniowskiej w reżyserii Ewy Pilawskiej i Andrzeja Jakubasa. To kolejny spektakl Teatru Powszechnego w Łodzi, który został zaproszony do prezentacji na antenie TVP.
26-09-2018
Kraków. #TheMuBa, czyli idź do teatru w internecie
12 października rusza platforma internetowa, która pozwoli oglądać przedstawienia na ekranie komputera lub telefonu komórkowego. Jej pomysłodawcą jest aktor Borys Szyc. Na inaugurację przedsięwzięcia wybrano spektakl "Inne rozkosze" z krakowskiego Teatru STU.
20-09-2018
Internet. Teatr dla Was wraca jako Teatr dla Wszystkich
Portal Teatr dla Was wraca z nową nazwą i adresem internetowym.
13-09-2018
Internet. Łukasz Maciejewski w teatrze Borysa Szyca
Tarnowianin, Łukasz Maciejewski, obok Andrzeja Pągowskiego, jednego z najwybitniejszych grafików i plakacistów, został zaproszony do dwuosobowej Rady Programowej pierwszego internetowego teatru w Polsce #TheMuBa, którego pomysłodawcą i inicjatorem jest aktor, Borys Szyc.
04-09-2018
Internet. Rusza nowy projekt teatralny online
#TheMuBa (theatre music ballet) to spektakle teatralne, koncerty, przedstawienia baletowe, dostępne w wersji LIVE na nowoczesnej platformie internetowej.
10-08-2018
Osiem spektakli, które warto zobaczyć w internecie
Wakacje, gdy większość scen jest zamknięta, to dobry moment, żeby nadrobić zaległości, oglądając spektakle w internecie. Wybraliśmy osiem dobrych i ważnych przedstawień, które można zobaczyć w sieci legalnie i za darmo. Część z nich została udostępniona na czas określony, pozostałe - bezterminowo.
26-03-2018
Warszawa. Teatr wygrał z hakerem
Teatr Współczesny wygrał z hakerem. Dyrektor sceny Maciej Englert nie poddał się internetowemu szantażowi i sprytem poradził sobie ze skradzionymi przez hakerów planami widowni.
20-03-2018
Warszawa. Teatr Współczesny padł ofiarą ataku hakerskiego
Teatr Współczesny informuje, że awaria serwera obsługującego sprzedaż biletów z kasy teatru spowodowała, że utracono dane, które odzyskać można jedynie dzięki współpracy widzów.
14-03-2018
Warszawa. Obejrzyj "Erosa i Psyche" z TW-ON online
21 marca o godz. 19 na międzynarodowej platformie internetowej OperaVision udostępniony zostanie spektakl z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej "Eros i Psyche" - opera Ludomira Różyckiego z librettem Jerzego Żuławskiego. Za reżyserię odpowiedzialna była Barbara Wysocka, dyrygował zaś Grzegorz Nowak.
07-02-2018
Internet. Ruszył nowy portal lifestylowy
Serwis (www.strefalifestyle.pl) skierowany jest przede wszystkim do osób, którzy interesują się sprawami kultury, lubią podróżować i aktywnie spędzać czas.
22-01-2018
Internet. Rusza serwis youArtiste.com
W lutym rusza serwis youArtiste.com. W jednym miejscu w internecie zarówno aktorzy, twórcy, teatry i agencje znajdą interaktywne narzędzia pozwalające na wzajemne poznanie się oraz nawiązanie współpracy. Także międzynarodowej. Strona umożliwi przygotowanie i przeprowadzenie castingu. Da szansę również początkującym artystom.
11-12-2017
"Legenda Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego w Internecie
"Legenda Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego w reż. Roberta Bondary w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
30-11-2017
Internet. "Aktorstwo od kulis" - internetowy kurs aktorski
To pierwszy w Polsce internetowy kurs aktorski stworzony przez Tomasza Owczarka. Szkolenie uczy najważniejszych zagadnień z teorii aktorstwa i pokazuje na przykładach, jak je zastosować w praktyce.
30-11-2017
Lublin. Powstało internetowe Archiwum Andrzeja Molika
Artykuły znanego lubelskiego dziennikarza zajmującego się kulturą Andrzeja Molika zgromadzono na specjalnej stronie internetowej. Internetowe archiwum zawiera ponad dwa tysiące jego tekstów, ale też m.in. nagrania audycji radiowych i zdjęcia.
16-11-2017
Internet. Wirtualnie i trójjęzycznie o Erwinie Axerze
Od 16 listopada na platformie Google Arts & Culture można oglądać wirtualną wystawę "Erwin Axer 1917-2012", przygotowaną przez Instytut Teatralny w trzech językach (polskim, angielskim i niemieckim). Wystawa przybliża jednego z najwybitniejszych ludzi teatru XX wieku przez wybrane konteksty związane z jego biografią i twórczością.
02-11-2017
Krzysztof Olendzki: Zamówię musical o Paderewskim
- Działamy głównie poza granicami Polski więc w kraju bywamy niezauważani. Chociaż ostatnio formuła naszej działalności trochę się zmienia - mówi Krzysztof Olendzki, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, w rozmowie z Piotrem Zarembą w tygodniku wSieci Prawdy.
12-10-2017
Internet. "Księga dżungli" z Arlekina na żywo
17 października, we wtorek o godz. 9 w ramach projektu Iteatr - Internetowy Teatr TVP dla Szkół, młodzi widzowie w szkołach w całej Polsce już po raz trzeci będą mogli obejrzeć spektakl Teatru Lalek Arlekin. Tym razem, na żywo z siedziby Teatru transmitowane będzie przedstawienie "Księga dżungli", nagrodzone niespełna kilka temu tygodni przez łódzkich krytyków "Złotą Maską".
22-09-2017
Internet. Ponad 40 spektakli teatralnych dostępnych online
Przedstawienia Andrzeja Wajdy, Grzegorza Jarzyny i Krzysztofa Warlikowskiego, teatralne evergreeny, sztuki autorów wywodzących się z Laboratorium Dramatu, opery Teatru Wielkiego i spektakle Teatru Polskiego w Bydgoszczy można obejrzeć bezpłatnie lub w atrakcyjnych cenach w sekcji "Teatr" projektu Kultura Na Widoku.
15-09-2017
Radom. Bilet do teatru online
Nie trzeba już biec do kasy za każdym razem, gdy będziemy chcieli się wybrać na przedstawienie w Teatrze Powszechnym w Radomiu. Placówka właśnie uruchomiła możliwość zakupu biletów online.
28-07-2017
Internet. Startuje blog teatralny Kamili Łapickiej
Pod adresem zteatru.pl będą się ukazywały "Słuchy z teatry (i okolic)". Sercem bloga będzie teatr: recenzje, felietony, informacje o ciekawych wydarzeniach i rozmowy w cyklu "Zestaw powiększony".
13-06-2017
Gdańsk. "Przygody Koziołka Matołka" w Internetowym Teatrze
Spektakl Teatru Wybrzeże zostanie zaprezentowany w gdańskim oddziale Telewizji Polskiej 19 czerwca o godz. 12, w ramach projektu iTeatr. Będzie to transmisja na żywo skierowana do kilkudziesięciu tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej platformy iteatr.tvp.pl.
18-01-2017
Internet. "Cicho" Maliny Prześlugi w iteatr.tvp.pl
Internetowy Teatr dla Szkół TVP iTeatr to autorski projekt Telewizji Polskiej trwający nieprzerwanie od 2012 roku. Najbliższą transmisją w ramach iTeatru będzie spektakl "Cicho" na podstawie tekstu Maliny Prześlugi z Teatru Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie, która odbędzie się 19 stycznia o godz. 10.00 na iteatr.tvp.pl.
03-11-2016
Warszawa. "Goplana" od dziś dostępna w streamingu
Teatr Wielki - Opera Narodowa zaprasza na transmisję spektaklu "Goplana" Władysława Żeleńskiego w reż. Janusza Wiśniewskiego, która rozpocznie się już dziś o godzinie 18.50.
28-10-2016
Warszawa. Wkrótce transmisja "Goplany" z TW-ON
3 listopada dzięki platformie streamingowej Teatru Wielkiego-Opery Narodowej będzie szansa obejrzeć najnowszą premierę - "Goplanę" w reż. Janusza Wiśniewskiego.
26-10-2016
Warszawa. Obejrzyj operę bez wychodzenia z domu
"Goplanę", polski klasyk ze sceny Teatru Wielkiego, wszyscy fani opery będą mogli obejrzeć w domowym zaciszu już 3 listopada.
25-10-2016
Warszawa. Streaming spektaklu "Goplana" z TW-ON
3 listopada spektakl "Goplana" będzie transmitowany za pośrednictwem platformy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej vod.teatrwielki.pl oraz na platformie theoparaplatform.eu.
24-10-2016
Warszawa. Opera w streamingu
3 listopada "Goplanę" Władysława Żeleńskiego będzie można obejrzeć w transmisji internetowej. To drugi w historii polskiego teatru streaming promowany i dostępny w świecie.
24-10-2016
Warszawa. Zakończyła się trzecia edycja Kultury na Widoku
Przez pięć tygodni wirtualne biblioteki na ulicach polskich miast, w ramach akcji Kultura na Widoku, zachęcały do korzystania z legalnych źródeł kultury. - Chcemy zbudować poczucie odpowiedzialności za kulturę i jej twórców - mówią organizatorzy akcji.
02-09-2016
Warszawa. "Kultura na Widoku" po raz trzeci
Ponad 1000 utworów - książek, płyt, filmów i gier - udostępniono do pobrania w multimedialnej bazie "Kultury na Widoku". Trzecia edycja kampanii społecznej, promującej korzystanie z dóbr kultur z legalnych źródeł, potrwa od 2 września do 8 października.
01-09-2016
Kraj. Rusza projekt Kultura Na Widoku
Kultura Na Widoku to ogólnopolska akcja promująca korzystanie z legalnych zasobów kultury. Od 2 września w całej Polsce pojawią się wirtualne biblioteki uliczne, citylighty na przystankach komunikacji miejskiej w dużych miastach oraz tysiące plakatów w szkołach, bibliotekach i urzędach w mniejszych miejscowościach.
29-06-2016
Warszawa. Spacerownik Teatralny w nowej, wirtualnej odsłonie
Od dzisiaj Spacerownik Teatralny - multimedialny przewodnik prowadzący teatralnymi trasami - dostępny jest w aplikacji na wszystkie urządzenia mobilne. Aplikację można ściągnąć za darmo w sklepach Google Play, App Store i Windows Store oraz poprzez uruchomioną właśnie w nowej odsłonie, rozbudowanej multimedialnie, stronę internetową www.spacerownikteatralny.pl.
13-05-2016
Gdańsk. "Krzyżacy" z Miniatury w Internetowym Teatrze TVP dla Szkół
24 maja o godz. 12 najnowszy spektakl Miejskiego Teatru Miniatura, "Krzyżacy", będzie transmitowany na żywo ze Studia TVP Gdańsk w ramach Internetowego Teatru TVP dla Szkół.
26-04-2016
Poznań. Czytniki Kindle w Nowym, także dla widzów
Trzydzieści czytników Kindle przekazała Teatrowi Nowemu firma Amazon. Z dziesięciu urządzeń widzowie będą mogli korzystać w kąciku czytelniczym Kindloteka, stworzonym we foyer teatru. Pozostałe posłużą w organizacji teatralnych spotkań.
25-04-2016
Poznań. Aktorzy Teatru Nowego będą się uczyć ról z e-booków
Pierwsza na polskiej scenie aktorska próba z wykorzystaniem czytników elektronicznych odbyła się w poniedziałek w Poznaniu. Dyrektor Teatru Nowego Piotr Kruszczyński powiedział, że korzystanie z e-booków to wielkie ułatwienie w pracy aktorów i samego reżysera.
20-04-2016
Internet. Shakespeare Day Live
23 kwietnia widownia na całym świecie będzie mogła dołączyć do gwiazdorskiego zespołu, by uczcić życie i dzieła Williama Shakespeare'a w 400. rocznicę jego śmierci. Przedstawienia teatralne, muzyczne i filmowe z Wielkiej Brytanii będą dostępne w streamingu online poprzez kanał stworzony przez BBC i British Council z okazji Shakespeare Day Live.
03-03-2016
Bydgoszcz. Powstała strona internetowa o Teatrze Miejskim
Bydgoska biblioteka stworzyła witrynę, na której można znaleźć dokumenty i pamiątki związane z Teatrem Miejskim. To wyjątkowa strona.
29-02-2016
Zakopane. Mickiewiczowska etiuda w finale w Internetowym Teatrze TVP
Aktorzy ze szkoły artystycznej pod kierunkiem artysty Teatru Witkacego wywalczyli miejsce na podium. Mickiewiczowskie strofy z "Pana Tadeusza" nie muszą nudzić, o czym przekonuje konkursowy werdykt Telewizji Polskiej.
03-02-2016
Koniec świata
"Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej w reż. Marcina Wrony, produkcja Teatru Telewizji udostępniona na portalu ninateka.pl oraz vod.tvp.pl. Pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
28-01-2016
Internet. Pięć lat z kulturą w Google
1 lutego Google Cultural Institute obchodzi swoje urodziny. Z tej okazji do platformy dołączy 60 nowych instytucji z różnych krajów. Wśród nich jest Zamek Królewski w Warszawie i Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.
28-01-2016
Kraj. Współpraca blogerów i instytucji kultury korzystna dla obu stron
Blogi o tematyce kulturalnej i współpraca z ich autorami może być szansą dla instytucji kultury na dotarcie do nowych grup odbiorców i zainteresowanie ich swoimi zbiorami i inicjatywami - przekonują autorzy pierwszego w Polsce badania blogosfery kulturalnej.
20-01-2016
Kielce. "Super Piotruś Pan" w teatrze telewizji
Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach już po raz drugi weźmie udział w projekcie Telewizji Polskiej "Internetowy Teatr TVP dla szkół".
31-12-2015
Internet. Teatr na Ninateka.pl w każdym domu
Zima w końcu nadchodzi, więc dla tych, którzy w mroźne dni wolą z kulturą obcować w domu, propozycję ma Ninateka.pl.
28-12-2015
Wrocław. e-przewodnik po kulturze
Wrocławskie rodziny sprawdzały, na ile placówki kultury są dostosowane do ich potrzeb. W badaniu wzięło udział niemal 200 osób. Już niedługo zostanie przygotowany e-przewodnik dla rodziców, którzy chcą odwiedzić miejsca z ofertą kulturalną z dziećmi.
16-12-2015
Internet. NInA udostępnia online audiowizualną Kolekcję teatralną
Największe dzieła polskiego teatru audiowizualnego: ponad 50 spektakli takich twórców jak Tadeusz Kantor, Krystian Lupa, Jerzy Jarocki, Grzegorz Jarzyna czy Krzysztof Warlikowski - dostępnych w całości lub we fragmentach, 25 słuchowisk Polskiego Radia, a ponadto filmy dokumentalne, zdjęcia, teksty, wywiady i audycje publicystyczne można już dziś znaleźć w jednym miejscu w sieci.
08-12-2015
W kapciach w operze
Żeby obejrzeć spektakl operowy czy baletowy, wystarczy włączyć internet. Nowoczesne technologie stają się sojusznikiem kultury wysokiej - pisze Piotr Rodzik w tygodniku Wprost.
08-12-2015
Warszawa. NInA udostępni ponad 60 spektakli kolekcji teatralnej
Wszystkie zarejestrowane przedstawienia Tadeusza Kantora, inscenizacje Teatru Telewizji, słuchowiska Polskiego Radia i spektakle koprodukowane przez NInA - to część nagrań, które zostaną bezpłatnie udostępnione 16 grudnia w serwisie Ninateka.
04-12-2015
Warszawa. Dziś premiera Encyklopedii teatru polskiego w IT
Dzisiaj, podczas konferencji prasowej podsumowującej obchody 250-lecia teatru publicznego w Polsce, zaprezentowana została internetowa Encyklopedia teatru polskiego, będąca efektem współpracy Instytutu Teatralnego i Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych.
02-12-2015
Internet. Wystawy Instytutu Teatralnego w Google Cultural Institute
Nowy projekt Google Cultural Institute, Performing Arts, to jedyne w swoim rodzaju interaktywne spotkanie z wielką sztuką sceniczną. Z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przygotował dwie wirtualne wystawy, które przybliżają sylwetki i twórczość wybitnych artystów polskiego teatru.
01-12-2015
Internet. "(A)pollonia" Krzysztofa Warlikowskiego w Google Cultural Institute
1 grudnia "(A)pollonia", spektakl jednego z najważniejszych polskich reżyserów teatralnych - Krzysztofa Warlikowskiego, w całości zostanie udostępniony na międzynarodowej platformie Google Cultural Institute. Narodowy Instytut Audiowizualny dołączy tym samym do grona ponad 60 instytucji kultury z całego świata zaangażowanych w nowy projekt Google - Performing Arts.
01-12-2015
Warszawa. Premiera internetowej Encyklopedii teatru polskiego
4 grudnia, o godz. 11, podczas konferencji prasowej podsumowującej obchody 250-lecia teatru publicznego w Polsce, która odbędzie się w Instytucie Teatralnym, zaprezentowana zostanie po raz pierwszy internetowa Encyklopedia teatru polskiego, będąca efektem współpracy Instytutu Teatralnego i Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych.
23-09-2015
Gorzów Wlkp. Spektakl Teatru Osterwy dla dzieci online
Internetowy teatr dla dzieci i młodzieży doczekał się już trzeciej edycji. Tegoroczne wydanie inauguruje Teatr im. J. Osterwy spektaklem "O krasnoludkach i sierotce Marysi" w reż. Jana Tomaszewicza.
11-09-2015
Bielsko-Biała. Teatr Banialuka udostępnił w sieci artystyczne archiwum
Do sieci trafiły m.in. wykaz premier i ich twórców, składy zespołów aktorskich, zdjęcia, plakaty oraz materiały multimedialne.
11-09-2015
Bielsko-Biała. Teatr Banialuka udostępnił w sieci artystyczne archiwum
Do sieci trafiły m.in. wykaz premier i ich twórców, składy zespołów aktorskich, zdjęcia, plakaty oraz materiały multimedialne.
10-09-2015
Bielsko-Biała. O cyfrowej Banialuce na konferencji
Dziś o godzinie 11 w Teatrze Lalek Banialuka odbędzie się konferencja finalizująca projekt "Cyfrowa Banialuka - digitalizacja archiwum działalności artystycznej Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej".
14-05-2015
Łódź. "Mała Syrenka" Arlekina w Internetowym Teatrze TVP dla szkół
19 maja tysiące uczniów z małych miejscowości w Polsce obejrzy transmitowany na żywo z Teatru Lalek Arlekin spektakl "Mała Syrenka".
28-04-2015
Będzin. "Calineczka - reaktywacja" w Internetowym Teatrze TVP dla szkół
Teatr Dzieci Zagłębia nawiązał współpracę z TVP - ostatnia premiera "Calineczka - reaktywacja" w reż. Adama E. Kwapisza będzie prezentowana w Internetowym Teatrze TVP dla szkół 13 maja.
23-02-2015
Kraków. Cyfrowe dziedzictwo w Teatrze im. Słowackiego
Zapraszamy do korzystania z portalu www.kultura.malopolska.pl będącego efektem partnerskiej współpracy siedmiu instytucji kultury w regionie Małopolski w ramach projektu "Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Małopolskiego Regionalnego programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
12-02-2015
Internet. Wystawy na 250-lecie Teatru Publicznego w Polsce
Na platformie Google Cultural Institute zostały uruchomione dwie nowe wystawy przygotowane we współpracy z Teatrem Narodowym i Instytutem Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
02-02-2015
A gdzie żywy teatr?
Mam marzenie, aby w ramach swojej misji telewizja zafundowała uczniom prawdziwą wizytę w prawdziwym teatrze, a po spektaklu spotkanie z aktorami, reżyserem oraz zwiedzanie teatru. Wszystkie koszty związane z wizytą powinna pokryć telewizja. Podkreślam - wszystkie koszty. Dlatego wolałbym, aby tzw. teatr szkolny TVP uwzględniła w swojej ramówce, a nie w jakichś akcjach - pisze Zenon Imbierowski, były dyrektor OSW im. L. Braille'a w Bydgoszczy.
21-01-2015
Łódź. Teatr w smartfonie
Widzowie Teatru Powszechnego mogą znaleźć informacje o spektaklach oraz kupić bilety przez smartfona lub tablet.
27-11-2014
Kielce. "Zemsta" z Teatru Żeromskiego w TVP
W najbliższy piątek, 28 listopada, w ramach Internetowego Teatru TVP dla Szkół zostanie pokazana "Zemsta". Spektakl będzie transmitowany z Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, komedię Aleksandra Fredry wyreżyserował Piotr Szczerski.
27-11-2014
Teatr internetowy i lekcje o tolerancji
- Udział w spektaklach teatru internetowego jest dla nauczycieli i wychowawców okazją do zaopatrzenia dzieci w wiedzę dotyczącą teatru, aktorstwa, sztuki - opowiada nauczycielka. - Pierwsze spotkanie z teatrem pozwala także stworzyć pewne podstawy zachowania, swoisty savoir-vivre teatralny, tak by dzieci dostrzegały różnicę między kinem a teatrem, ekranem a sceną. Bardzo ważną rolę edukacyjną odgrywają oczywiście poruszane w przedstawieniach tematy i treści - pisze Monika Gapińska w Kurierze Szczecińskim.
20-10-2014
Opowiedz sobie o teatrze. E-teatr
Dzięki dużej liczbie użytkowników, e-teatr jest jedną z najważniejszych przestrzeni promowania teatru w całej jego różnorodności - pisze Piotr Olkusz.
03-10-2014
Kielce. "Robale" z Kubusia na żywo w TVP
3 października spektakl "Robale" (tekst i reżyseria - Agata Biziuk) grany o godz. 11.00 na scenie Teatru "Kubuś" będzie transmitowany na żywo przez TVP Kielce.
22-09-2014
Łódź. "Tu-wim" internetowy
23 września o godz. 10 spektakl "Tu-wim" zostanie wystawiony na Małej Scenie Teatru Powszechnego w ramach Internetowego Teatru TVP dla szkół. Spektakl będzie na żywo transmitowany do wybranych szkół z całej Polski.
11-09-2014
Katowice. "Krawiec Niteczka" w Internetowym Teatrze TVP
12 września Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zainauguruje trzeci sezon Internetowego Teatru TVP dla Szkół. Kilkadziesiąt tysięcy uczniów szkół podstawowych w całej Polsce obejrzy bezpośrednią transmisję przedstawienia "Krawiec Niteczka" Zbigniewa Głowackiego w reżyserii autora, ze scenografią Evy Farkašovej i muzyką Pavla Helebranda.
20-08-2014
Teatr TV. Stuhr, Machulski i Warlikowski jesienią
"Brancz" w reż. Juliusza Machulskiego, "Sceny niemalże małżeńskie Stefanii Grodzieńskiej" w reż. Grażyny Barszczewskiej i "Rewizor" w reż. Jerzego Stuhra to jesienne premiery Teatru TV. Telewizja Polska pokaże też spektakl "(A)pollonia" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego.
12-08-2014
Internet. Portal Ninateka.pl rok po zmianach
Ponad 1500 udostępnionych materiałów audiowizualnych, ponad 50 tematów tygodnia i 11 transmisji najważniejszych wydarzeń kulturalnych. Narodowy Instytut Audiowizualny, wydawca Ninateka.pl, podsumowuje rok od premiery nowej wersji portalu.
21-07-2014
Kujawsko-pomorskie. Nowy portal promujący kulturę w regionie
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego uruchomił w poniedziałek portal "Menu Kulturalne", informujący o aktualnych i planowanych przedsięwzięciach w regionie. Osoby odwiedzające stronę znajdą wykaz najbardziej spektakularnych imprez kulturalnych na Kujawach i Pomorzu.
01-07-2014
Warszawa. Kup bilet na spektakl na spontanie
Przez stronę www.ewejsciowki.pl bez wychodzenia z domu kupimy wejściówki do teatru. Aplikacja Going oferuje wstęp na wydarzenia z różnych dziedzin sztuki.
28-06-2014
Internet. Transmisja radiowa z czytania dramatu "Golgota Picnic"
Stowarzyszenie Radiofonia (www.radiofonia.net) w niedzielę 29 czerwca o 19:00 wykona internetową transmisję radiową z czytania dramatu "Golgota Picnic", zdjętego z afisza na tegorocznym Malta Festival, po tym jak pewne organizacje zapowiedziały masowe protesty i zakłócanie przebiegu spektaklu.
28-05-2014
Rzeszów. Spektakl Maski w Internetowym Teatrze TVP
"Na pełnym morzu", świetny spektakl Teatru Maska, na żywo obejrzą uczniowie szkół w całej Polsce za pośrednictwem szerokopasmowego internetu. Przedstawienie to zostało wybrane do repertuaru Internetowego Teatru TVP dla Szkół.
27-05-2014
Rzeszów. Maska w Internetowym Teatrze TVP dla Szkół
Już 2 czerwca widzowie Internetowego Teatru TVP dla Szkół będą mieli okazję zobaczyć przedstawienie "Na pełnym morzu" przygotowane przez Teatr "Maska" w Rzeszowie.
20-05-2014
Łódź. "Oskar i pani Róża" Teatru Pinokio w Internetowym Teatrze TVP dla szkół
23 maja o godz. 10 transmisja na żywo spektaklu "Oskar i pani Róża". Łódź po raz pierwszy bierze udział w nowatorskim projekcie TVP, który ma na celu urozmaicenie szkolnych zajęć, edukację artystyczną i pobudzanie nawyku korzystania z życia kulturalnego wśród młodych odbiorców.
09-04-2014
Poznań. Powstała poznańska kulturalna Wikipedia
Co wspólnego mają ze sobą Joanna Jodełka, Ewa Wójciak, Maciej Odoliński, Szczepan Kopyt, Zenon Laskowik i Małgorzata Ostrowska? Od kilku dni informacje o nich można znaleźć na stronie multimikser.pl. Do tej bazy danych dołączyć może każdy twórca związany z poznańską kulturą.
01-04-2014
Poznań. Rusza portal Multimikser
Dlaczego nie ma jednego portalu internetowego, na którym znaleźć by można informacje o poznańskich twórcach kultury wraz odnośnikami do ich najważniejszych dokonań? To już pytanie nieaktualne. W tym właśnie celu powstał Multimikser! Dziś oficjalne otwarcie. To nie żart!
20-03-2014
Gliwice. Sukces "Kota w butach"
We wtorek, 18 marca gliwickie przedstawienie dla dzieci "Kot w butach" było transmitowane do szkół w całej Polsce w ramach projektu TVP iTeatr - "Internetowego Teatru TVP dla szkół" (www.iteatr.tvp.pl).
12-03-2014
Gliwice."Kot w butach" w inernetowym teatrze dla szkół
18 marca br. (godz. 10.30) przedstawienie dla dzieci "Kot w butach" Gliwickiego Teatru Muzycznego będzie transmitowane do szkół w całej Polsce w ramach projektu TVP iTeatr - "Internetowego Teatru TVP dla szkół"
06-03-2014
Kraków. Młodzież w całej Polsce wpadła w "Pułapkę na myszy"
W czwartek 6 marca, punktualnie o godz. 10:00, prosto z desek Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie rozpoczęła się internetowa transmisja na żywo spektaklu "Pułapka na myszy".
25-02-2014
Internet. teatrdlawas.pl w nowej odsłonie
1 marca pojawi się premierowa wersja portalu teatrdlawas.pl. Nowym wydawcą serwisu, założonego 11 września 2004 roku, został Mateusz Krempa.
13-01-2014
Białystok. "Momo" w Internetowym Teatrze TVP!
Już 16 stycznia spektaklem "Momo" Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, zainaugurowana zostanie tegoroczna odsłona projektu Internetowy Teatr TVP dla szkół.
11-12-2013
Olsztyn. Teatr z II LO wygrał w konkursie TVP
Spektakl "Zęby" przygotowany przez uczniów z Teatru Nieskromnego II LO w Olsztynie został uznany za najlepszy w I Internetowym Przeglądzie Szkolnych Zespołów Teatralnych w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Wśród oceniających byli Olgierd Łukaszewicz i Małgorzata Kożuchowska.
06-12-2013
Bydgoszcz. Spektakl Teatru Polskiego na żywo w internecie
Dzisiaj o godz. 10 sztukę dla dzieci "Brzechwa 2. Szelmostwa Lisa Witalisa" zarejestrują telewizyjne kamery. Dzięki transmisji na żywo będzie można ją obejrzeć w ramach "Internetowego Teatru TVP dla szkół".
05-12-2013
Bydgoszcz. "Lis Witalis" z Teatru Polskiego w internecie
W najbliższy piątek spektakl "Brzechwa 2. Szelmostwa Lisa Witalisa" w reżyserii Łukasza Gajdzisa zobaczą uczniowie szkół podstawowych w całej Polsce dzięki Internetowemu Teatrowi TVP. Początek transmisji o godz. 10.
29-11-2013
Lublin. "Tymoteusz" z Andersena w Internecie
Spektakl "Tymoteusz wśród ptaków" wystawiano w Teatrze Andersena już wielokrotnie. Dzisiejsze spotkanie z najmłodszymi widzami będzie miało jednak wyjątkowy przebieg - na sali pojawi się pięć kamer telewizyjnych.
23-11-2013
Lublin. Powstał portal o teatrach alternatywnych z lat 1965-1990
Portal internetowy poświęcony teatrom alternatywnym i studenckim działającym w Lublinie w latach 1965-1990 opracował i uruchomił Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN. Na portalu zamieszczono łącznie ok. 106 godzin nagrań i 110 fotografii archiwalnych.
21-10-2013
Gorzów Wlkp. Internetowy Teatr TVP u Osterwy
22 października uczniowie polskich szkół będą mogli zobaczyć "Calineczkę" z Teatru im. Osterwy.
07-10-2013
Wrocław. Teatralny.pl - nowy portal poświęcony sztuce teatralnej
Recenzje przedstawień, felietony i opinie pisanie przez twórców teatralnych oraz sylwetki aktorów i reżyserów - takie treści można znaleźć w nowym portalu poświęconym sztuce teatralnej Teatralny.pl. Od poniedziałku publikacje dostępne są w internecie.
11-09-2013
Kraj. Nowy sezon Internetowego Teatru TVP dla szkół
Telewizja Polska i Narodowy Instytut Audiowizualny otwierają nowy sezon Internetowego Teatru TVP dla szkół.
10-09-2013
Kielce. "Antygona" w internetowym teatrze TVP
Dzięki internetowi "Antygonę" kieleckiego teatru będą mogli zobaczyć uczniowie w całej Polsce. Teatr im. Stefana Żeromskiego wznawia spektakl Bartłomieja Wyszomirskiego z 2001 roku.
31-07-2013
Internet. "Critical Stages" o teatrze w czasie kryzysu
Ukazał się nowy, 8 numer (July 2013) internetowego magazynu międzynarodowego IATC/AICT - Critical Stages, którego motywem przewodnim jest sytuacja teatru w dobie kryzysu - sekcja pod redakcją prof. Savasa Patsadalisa (Grecja).
06-06-2013
Łódź. Festiwal Łódź Czterech Kultur w internecie
Od jutra na stronie internetowej Festiwalu Łódź Czterech Kultur pojawi się film Tomasza Bergmanna, który miał swoją premierę podczas trwania Festiwalu - 18 maja. To wizualna opowieść o Litzmannstadt Getto i współczesnych Bałutach, ze ścieżką dźwiękową Mikołaja Trzaski i Dj-a Lenara.
14-05-2013
Lublin. Animacja sieci na studiach
Nowy kierunek studiów uruchamia KUL przy wsparciu znanego w całym kraju z nieszablonowych akcji kulturalnych Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN. Kierunek nazywa się "Teksty kultury i animacja sieci" - i od nowego roku akademickiego prowadzić będzie go Instytut Filologii Polskiej KUL.
08-05-2013
Tarnów. Mobilny Solski
Od kilku dni repertuar Teatru Solskiego w Tarnowie można przeglądać również na smartfonach z systemem Android. To kolejny element systematycznie rozwijanych kanałów informacyjnych tarnowskiego teatru. Tym samym Solski jest jednym z niewielu teatrów w Polsce, które udostępniły takie rozwiązanie swoim widzom.
19-04-2013
Kielce. Festiwal Tańca i transmisja "Dziadka"
Przed kielecką publicznością wiele wrażeń przy pięknej klasycznej muzyce i choreografiach stworzonych przez wybitnych artystów. Święto tańca otworzy spektakl "Dziadek do orzechów", który dzięki transmisji przez internet zorganizowanej przez kielecki oddział TVP obejrzeć będą mogli uczniowie w szkołach w całej Polsce.
18-04-2013
Kielce. Transmisja "Dziadka do orzechów" z KTT
Już jutro rozpoczyna się XIII Festiwal Tańca Kielce 2013. Festiwal otworzy spektakl Kieleckiego Teatru Tańca pt. "Dziadek do orzechów", który rozpocznie się o godzinie 11. Poza widzami zgromadzonymi na widowni KTT, spektakl zobaczy ponad 30.000 uczniów z 350 szkół w całej Polsce.
17-04-2013
Kielce. Rusza XIII Festiwal Tańca
"Dziadka do orzechów" Kieleckiego Teatru Tańca pokaże telewizja 19 kwietnia. Balet obejrzy 350 szkół w całej Polsce. Będzie to inauguracja XIII Festiwalu Tańca Kielce 2013.
21-03-2013
Kielce. Spektakl tancerzy w Internetowym Teatrze TVP
Tysiące dzieci w Polsce obejrzy w kwietniu kielecką wersję baletu "Dziadek do orzechów". Stanie się to za sprawą Internetowego Teatru TVP w kwietniu.
19-02-2013
Poznań. "Ania" z Teatru Muzycznego w internecie
W środę w ramach projektu "Internetowy Teatr TVP dla szkół" uczniowie ze szkół w całej Polsce zobaczą "Anię z Zielonego Wzgórza" transmitowaną z poznańskiego Teatru Muzycznego.
13-02-2013
Poznań. "Ania" z Muzycznego w internecie
TVP Poznań przygotowuje internetową transmisję musicalu "Ania z Zielonego Wzgórza". Widowisko Teatru Muzycznego w Poznaniu zostanie zaprezentowane 20 lutego w piątej już edycji "Internetowego Teatru TVP dla szkół".
06-02-2013
Włoszczowa. "Tolek Banan" na żywo w szkołach
Spektakl "Stawiam na Tolka Banana", transmitowany z Teatru im. Jaracza w Olsztynie obejrzeli uczniowie 11 szkół z województwa świętokrzyskiego. Czy uczniowie z Polski zobaczą kiedyś spektakl transmitowany z kieleckiego teatru? Rozmowy trwają.
06-02-2013
Warszawa. "Wymazywanie" Lupy na nina.gov.pl
Jeden z najważniejszych spektakli teatralnych Krystiana Lupy, "Wymazywanie" wg Thomasa Bernharda, od piątku 8 lutego będzie można oglądać w portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego na nina.gov.pl.
30-01-2013
Internet. "2007: Macbeth" Jarzyny od dziś online
Od dzisiaj w NINATECE, multimedialnej bibliotece online, można oglądać "2007: Macbeth" - interpretację dramatu Williama Szekspira w reżyserii Grzegorza Jarzyny. To kolejna, po akcji teatralnej "Włącz teatr!", propozycja dla sympatyków współczesnego teatru polskiego.
30-01-2013
TVP. Olsztyński Tolek Banan w Internetowym Teatrze dla szkół
TVP rusza z nowym sezonem "Internetowego Teatru dla szkół". Otworzy je przedstawienie "Stawiam na Tolka Banana", które uczniowie będą mogli zobaczyć w czwartek 31 stycznia br. o 10.00.
07-12-2012
Teatr w internecie
"Przygody Sindbada Żeglarza", wystawione wczoraj o godzinie 10 na scenie Teatru Śląskiego, jednocześnie obejrzało około tysiąca uczniów z całej Polski. Jak to możliwe? Wszystko dzięki technice i współpracy telewizji i teatru - pisze Grażyna Dębała w Polsce Dzienniku Zachodnim.
06-12-2012
Katowice. Spektakl Teatru Śląskiego online w szkołach
Uczniowie stu podstawówek i gimnazjów z całego kraju już dziś obejrzą przedstawienie "Przygody Sindbada Żeglarza" w wykonaniu artystów Teatru Śląskiego. I to bez konieczności opuszczania swoich miejscowości.
04-12-2012
Katowice. "Przygody Sindbada Żeglarza" w internecie
6 grudnia na dużej scenie Teatru Śląskiego odbędzie się transmisja internetowa przedstawienia "Przygody Sindbada Żeglarza" w reż. Jarosława Kiliana.
04-12-2012
Płock. Spektakl Dramatycznego na żywo w internecie
Dzieci ze 120 szkół w całej Polsce obejrzą internetową transmisję "Opowieści wigilijnej", płockiego przedstawienia w reżyserii Rafała Sisickiego.
06-11-2012
Teatr lubi sieć
W Internecie można już obejrzeć relacje z premier teatralnych realizowanych przez czołowe sceny. Mają od kilku tysięcy do stu tysięcy widzów - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
31-10-2012
TVP. Internetowy teatr dla szkół
Telewizja Polska zainaugurowała w poniedziałek projekt "Internetowy Teatr TVP dla szkół". Uczniowie podstawówek we wsiach i małych miastach mogli obejrzeć spektakl zrealizowany i transmitowany specjalnie dla nich - "Czarnoksiężnika z Krainy Oz" w reż. Jarosława Kiliana i z muzyką Grzegorza Turnaua - z Teatru im. Słowackiego w Krakowie.
31-10-2012
Zdigitalizować trzeba wszystko
- Archiwa to nasza przyszłość, a nie przeszłość. One budują tożsamość. By ocalić audiowizualne dziedzictwo polskiej kultury, do 2015 r. NInA wyda na digitalizację 120 mln zł - mówi Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
30-10-2012
Barczewo. Uczniowie obejrzeli "Czarnoksiężnika" online
Ponad 200 uczniów oglądało wczoraj w Szkole Podstawowej nr 1 w Barczewie za pośrednictwem internetu bezpośrednią transmisję z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Obejrzano w ten sposób "Czarnoksiężnika z krainy Oz".
30-10-2012
Kraków. Transmisja "Czarnoksiężnika" do szkół
Wizyta w teatrze bez opuszczania szkoły? Po raz pierwszy uczniowie ponad 100 szkół podstawowych z całej Polski mogli równocześnie obejrzeć na żywo (dzięki transmisji internetowej) spektakl teatralny Teatru im. Słowackiego w Krakowie.
29-10-2012
Software teatru
Skype jako narzędzie komunikacji w czasie rzeczywistym, wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla teatru. Rzeczywista obecność aktora nie jest już konieczna i nie stanowi dowodu na wyższość teatru nad multimediami - pisze Małgorzata Ćwikła w Dwutygdniku Stronie Kultury.
26-10-2012
TVP. Rusza Internetowy Teatr TVP dla szkół
Telewizja Polska rusza z projektem "Internetowy Teatr TVP dla szkół", w ramach którego uczniowie szkół podstawowych obejrzeć będą mogli w internecie spektakle teatralne na żywo.
16-10-2012
Internet. Teatralia w nowej szacie
To jubileuszowe 30. wydanie Internetowego Magazynu Teatralnego Teatralia w nowej odsłonie.
16-10-2012
Kielce. Film o tancerzach już w internecie
W sieci można już oglądać czterominutowy film promujący Kielecki Teatr Tańca. Materiał powstał na potrzeby filmu "taniec_PL", w którym pokazana zostanie większość aktywnie działających w Polsce twórców tańca.
13-06-2012
Warszawa. Dziś Internetowa premiera "Fazy delta"
Teatr Powszechny przygotował przedstawienie o kibicach, które będzie pokazywane tylko w internecie. Premiera w środę w południe.
11-06-2012
Warszawa. "Faza delta" z Powszechnego w internecie od środy
"Faza delta" - tragifarsa o trzech kumplach z osiedla - kibolach, którzy dopuszczają się morderstwa będzie emitowany od środy w internecie. Spektakl jest cześcią projektu Powszechny Teatr Internetowy, który ma udostępniać widzom spektakle dzięki nowym mediom.
12-04-2012
Tarnów. Teatr Solskiego ma nową stronę internetową
Nowa szata graficzna, przejrzystość i funkcjonalność oraz możliwość zakupu biletu bezpośrednio ze strony internetowej, to tylko niektóre zalety nowej strony Tarnowskiego Teatru.
11-04-2012
Tarnów. Solski w sieci
Coraz lepsze graficznie i bardziej intuicyjne w obsłudze - takie będą odświeżone strony internetowe tarnowskich instytucji kultury. To właśnie Internet poszczególne placówki traktują jako doskonałe narzędzie do promocji swojej oferty i kontaktu z jej odbiorcami. Tarnowski Teatr czy Tarnowskie Centrum Kultury obecne są również na popularnych portalach społecznościowych.
28-03-2012
Internet. Wortal teatralny o Grotowskim po angielsku
27 marca, w Międzynarodowy Dzień Teatru, wystartowała angielska wersja wortalu grotowski.net.
20-01-2012
Berlin. Teatr ucieka do sieci
Kampania promocyjna czy sztuka krytyczna? Niemiecki Maxim Gorki Theater startuje z facebookowymi adaptacjami spektakli, w których widzowie mogą wpływać na działania postaci z klasyki - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
13-01-2012
Łódź. "I Ifigenia" na scenie i online
Spotkanie z Eurypidesem uważam za totalne i z gruntu rewolucyjne - mówi Tomasz Bazan, reżyser kolejnej premiery Teatru Nowego. Jego "I Ifigenię" będzie można obejrzeć nie tylko w teatralnej sali, ale też w kawiarni i... we własnym domu.
10-01-2012
Łódź. Premiera Teatru Nowego w internecie
Najnowszą premierę, spektakl "I Ifigenia" będzie można zobaczyć na żywo w specjalnej, jednorazowej transmisji z prapremiery.
13-12-2011
Poznań. Ruszyła strona www.teatrniezalezny.tv
Grupa qpoznan.tv wraz z Fundacją Teatru Ósmego Dnia realizuje autorski projekt "Teatr Niezależny TV". Na stronie www.teatrniezalezny.tv obejrzeć można fragmenty spektakli m.in. teatrów Porywacze Ciał, Kana, Zielony Wiatrak, czy Maat Projekt.
27-10-2011
Warszawa. Konferencja "Kultura 2.0"
Należy uświadomić urzędnikom zajmującym się kształtowaniem polityki kulturalnej, że edukacja medialna to konieczność. Internet, media elektroniczne, telewizja sprzyjają promocji idei, że kultura to dobro wspólne - mówili uczestnicy konferencji "Kultura 2.0."
02-09-2011
Passini i jego teatr
- Każdy z nas zadaje sobie pytanie, co za tym wszystkim stoi. Czy to jest owoc jakiegoś systemu społecznego, układu sił, doświadczeń historycznych? Każdy jest w jakiś sposób zakotwiczony. Moje zakotwiczenia są bliskie twórcom, którzy byli twórcami niszowymi - rozmowa z PAWŁEM PASSINIM.
31-08-2011
Śląskie. Ruszył portal www.pelniakultury.pl
Z ofertą kulturalną całej Metropolii "Silesia" można się zapoznać na nowym portalu internetowym www.pelniakultury.pl. W katowickim Rondzie Sztuki zaprezentowano w środę jego możliwości ze szczególnym zwróceniem uwagi na zastosowane w nim nowinki technologiczne.
26-07-2011
Kraków. Operalnia.pl - strona dla dzieci i młodzieży
Witaj, oprowadzę Cię po świecie opery, tylko... jesteś bardzo młodym, a więc pewnie i żywiołowym człowiekiem, a my mamy już ponad 400 lat - tak zaczyna się historia, a właściwie połączona z opowiadaniem historii opery zabawa na stronie operalnia.pl
01-06-2011
Internet. tylkoteatr.com przedstawia teatr z Armenii
Na portalu tylkoteatr.com można już obejrzeć dwa nowe, pełne nagrania spektakli z Armenii.
24-05-2011
Kraj. Teatr online
W sieci powstają strony z nagraniami i transmisjami na żywo spektakli. Pierwszą tego typu witryną w Polsce był nettheatre.pl pokazujący na żywo i za darmo przedstawienia Pawła Passiniego.
10-05-2011
Warszawa. Teatr Żebrowskiego zaprasza internautów
Spektakl Teatru 6. piętro "Maszyna do liczenia" będzie można zobaczyć na żywo w internecie. - To jest otwarcie się na to, co niesie współczesny świat - powiedział PAP Michał Żebrowski, dyrektor artystyczny Teatru 6. piętro.
05-05-2011
Internet. Twórcy kultury mogą szukać mecenasów w sieci
Od grafiki, malarstwa, fotografii, teatru po design, modę, komiks i gry komputerowe - na uruchomionym w czwartek portalu projektstarter.org sponsorów dla swojej twórczości mogą szukać artyści i twórcy wielu dziedzin kultury.
05-05-2011
Warszawa. Teatr na żywo w internecie
W internecie wystartowała platforma transmisji spektakli teatralnych na żywo AllLive.pl. Premierowa relacja odbędzie się 21 i 22 maja z warszawskiego Teatru 6. Piętro. Ceny biletów do 12 zł.
25-03-2011
Warszawa. Senackie poprawki do ustawy medialnej
Po wczorajszym falstarcie, sejmowa komisja kultury przyjęła dziś senackie poprawki do ustawy medialnej. Teraz czas na głosowanie w Sejmie. Jeżeli niższa izba przyjmie poprawki, z ustawy o rtv zniknie sformułowanie "usługa audiowizualna na żądanie". A wraz z nim kontrowersyjne przepisy regulujące internet.
24-03-2011
Sejm. Bój o ustawę medialną. Przerwane posiedzenie
Zaledwie kilka minut zajęła dziś członkom sejmowej komisji kultury i środków przekazu sprawa senackich poprawek do ustawy medialnej, odrzucających kontrowersyjne pomysły regulacji internetu. Obrady komisji zostały przerwane. MSZ ostrzega: ustawa w obecnym kształcie oznacza niepełną implementację dyrektywy UE. I karę dla Polski od Brukseli.
18-03-2011
Warszawa. Internet znika z ustawy medialnej
Senat wprowadził w czwartek zgłoszone przez PO poprawki do noweli ustawy medialnej, które usuwają z niej zapisy dotyczące internetowych usług na żądanie. Regulacje dotyczące internetu mają być wprowadzone kolejną nowelą.
17-03-2011
Warszawa. Nowelizacja ustawy medialnej zostanie podzielona na dwie części
Nowelizacja ustawy medialnej zostanie podzielona na dwie części; teraz zostaną wprowadzone te przepisy, które nie budzą żadnych wątpliwości - powiedział w czwartek w Senacie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
16-03-2011
Kraj. Ministerstwo kultury nie wprowadza koncesjonowania internetu
Nowelizacja Ustawy medialnej nie wprowadza koncesjonowania internetu, takie głosy to nieprawda i nadużycie - stwierdziło ministerstwo kultury w odpowiedzi na nasiloną w ostatnich dniach krytykę ustawy.
16-03-2011
Kraj. PO nie chce cenzurować internetu
Nad nowelizacją ustawy medialnej pracuje Senat. I - jak zapewnił Tomasz Tomczykiewicz - eksperci rządu. Bo po protestach nadawców zaczęto uważniej przyglądać się nowym przepisom. - Platforma nie ma zamiaru cenzurować internetu. Z ustawy która miała być tylko wprowadzeniem dyrektywy unijnej zrobiła się wielka wrzawa. Przypilnujemy, żeby internautom nie stała się krzywda - zapowiedział szef klubu PO.
16-03-2011
Warszawa. Jutro debata ws. kontrowersyjnej noweli
Senatorowie zdecydowali o przesunięciu na jutro debaty nad pilną rządową nowelizacją ustawy o rtv dotyczącą nadawania programów telewizyjnych w internecie. Pierwotnie Senat miał zająć się nią dzisiaj rano.
16-03-2011
Warszawa. Premier chce poprawek w przepisach o internecie
Premier Donald Tusk poinformował, ze zwrócił się do senatorów PO, by zgłosili poprawkę, która wykreśli z ustawy rtv przepisów dotyczących Internetu.
16-03-2011
Kraj. Internauci przeciw cenzurze w sieci
Tysiące użytkowników Internetu protestują przeciw projektowi nowelizacji ustawy medialnej.
15-03-2011
Co czeka polski internet? Koncesje, cenzura i kary finansowe
Swobodna ekspresja w internecie zagrożona! Rząd ekspresowo przepchnął przez Sejm ustawę, która na dziesiątki tysięcy serwisów internetowych nakłada dodatkowe wymogi, niektóre są nierealne do spełnienia. Serwisy te będą się musiały rejestrować w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. A ta będzie je kontrolowała i będzie mogła nakładać na nie wysokie kary. Dodatkowo, ustawa preferuje zagraniczne podmioty kosztem polskich firm.
14-03-2011
Łódź. Chorea w internecie w Dzień Teatru
Teatr Chorea zaprasza na transmisję internetową spektaklu "Gry (w) Pana Cogito", który wystawiany będzie w Fabryce Sztuki w Łodzi w ramach akcji "Dotknij Teatru".
15-02-2011
Kraj. Chopin i Modrzejewska na Facebooku
Internet, a przede wszystkim portal społecznościowy Facebook, to narzędzie coraz częściej wykorzystywane w akcjach promujących polską kulturę.
02-02-2011
Bielsko-Biała. Internauci o spektaklu
"Mistrz & Małgorzata Story", najnowsze przedstawienie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, wywołało gorączkę dyskusji. Pod recenzją na jednym z lokalnych portali internetowych już w popremierowy poniedziałek zaroiło się od komentarzy.
19-01-2011
Fejs Bóg nawiedza polski teatr
Teatr interesował się dotąd Facebookiem głównie po to, by pokazać go jako konfesjonał dla niedojrzałych i atrapę życia emocjonalnego. Dziś przeciąga go na swoją stronę, zamieniając w środek teatralny taki jak maszyna do tworzenia wiatru czy scena obrotowa - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
10-01-2011
Bruksela. Digitalizacja kultury w internecie
Dotychczas zdigitalizowano zaledwie niewielki procent utworów przechowywanych przez instytucje kulturalne w Europie. By było ich więcej, należy włączyć sektor prywatny - rekomendują autorzy opublikowanego dziś raportu zamówionego przez Komisję Europejską.
28-12-2010
Białystok. Internetowa strona BTL-u w czołówce
Witryna internetowa Białostockiego Teatru Lalek została nominowana w konkursie "Polski Internet". Zmagania organizuje The World Internet Foundation.
17-12-2010
Warszawa. Kulturaviva.pl dla 50-latków+
Nowy portal o kulturze prowadzony przez Instytut Adama Mickiewicza, którego głównymi adresatami są dojrzali użytkownicy, tzw. pokolenie 50 plus, zacznie działać w sobotę pod adresem www.kulturaviva.pl.
01-12-2010
Rewolucja kulturalna?
Zerkam na wielki portal internetowy. W dziale kultury czytam: "Artystka strasznie przytyła", "Najgorzej ubrana kobieta", "Pijany aktor wylądował na odwyku". Tyle dziś mamy dla państwa ze świata sztuki. Na portalu "The New York Times" takie tematy są nie do pomyślenia, mimo że to też opiniotwórcza gazeta - felieton Zbigniewa Hołdysa we Wprost.
01-12-2010
Warszawa. Portal Mapa Kultury już działa
Uruchomiono dziś portal społecznościowy Mapa Kultury, na którym informacje o wydarzeniach kulturalnych zamieszczać będą jego użytkownicy. Hasło portalu to "Kultura cię zaskoczy - zaskocz innych, opowiedz o swoim miejscu".
29-11-2010
Warszawa. Mapa Kultury - Kultura cię zaskoczy
Już za dwa dni, 1 grudnia 2010 r., uruchamiamy pierwszy ogólnopolski portal społecznościowy http://www.mapakultury.pl, zachęcający do poznawania kultury lokalnej i dzielenia się swoimi relacjami z innymi.
30-10-2010
Białystok. Spektakl "Chopin-impresja" w internecie
Spektakl "Chopin-impresja" Białostockiego Teatru Lalek można zobaczyć w sieci. To pierwsze przedstawienie do obejrzenia na stronie internetowej , która właśnie powstała.
30-10-2010
Kraj. Teatralna rewolucja w sieci?
Wortal Tylkoteatr.com to spektakle na twoim ekranie. W wysokiej jakości. Ze starannie wybranym repertuarem. Przy współpracy z najlepszymi teatrami - tak reklamują się białostoccy twórcy wyjątkowej strony internetowej
07-04-2010
Najlepsze WWW kulturze
Dziennikarze typują najciekawsze serwisy poświęcone kulturze. Każdy z nich wymienił pięć adresów WWW, które jego zdaniem są najbardziej godne polecenia, uszeregował je w kolejności od najlepszego i krótko każdy wybór uzasadnił. Wskazania pokazują, jak różnorodna jest oferta kulturalna w polskiej sieci. Ale też pozwalają wyłonić te najbardziej doceniane - czytamy, także o nas, w miesięczniku Press.
03-04-2010
Warszawa. E-teatr w trójce najlepszych stron www o kulturze
Dziennikarze wytypowali najciekawsze serwisy poświęcone kulturze. Culture.pl, Stopklatka.pl i e-Teatr.pl - z tych serwisów najchętniej korzystają dziennikarze zajmujący się kulturą.
20-01-2010
Surfując po stronach teatralnych
Zbyt wiele naszych scen nie potrafi wykorzystać Internetu. Ograniczają się do skąpych informacji o repertuarze - pisze Tomasz Gromadka w Rzeczpospolitej.
06-01-2010
Wrocław. Nowy portal o tematyce kulturalnej
Informacje o koncertach, spektaklach, wystawach i innych wydarzeniach kulturalnych odbywających się w stolicy Dolnego Śląska można znaleźć na nowym portaluKreatywnywroclaw.pl, którego prezentacja odbyła się dziś we Wrocławiu. Portal ma pomóc miastu w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
17-11-2009
Premiera teatralna w sieci
"Fantazje urzędnika - Second Life" jest pierwszym spektaklem internetowym, z premierą tylko i wyłącznie w Sieci. Będzie ona miała miejsce o godzinie 21.00 w sobotę 21 listopada na stronie www.fantazje-urzednika.pl. - Przez przedstawienie chcemy zachęcić ludzi do dyskusji nad tym jak Internet zmienia nas i nasze zachowania - mówi członek grupy Teatr.Psyche.
04-11-2009
Bydgoszcz. Wkrótce internetowa premiera "Fantazji urzędnika"
Na ten spektakl nie musimy zakładać wieczorowej kreacji. Nie trzeba nawet rezerwować biletów i wychodzić z domu. Bydgoską sztukę "Fantazje urzędnika, czyli second life" obejrzymy w internecie. Pierwszy pokaz już za niecałe trzy tygodnie.
01-08-2009
Nieprzyjemność teatru
- Biorąc pod uwagę dość chłodny kontakt prasy z nami, przemilczenia, celowe nieumieszczanie informacji o repertuarze, musieliśmy znaleźć jakiś sposób dotarcia do widza, a internet to jeden ze sposobów współczesnej komunikacji - bezpośredni i darmowy. Wiele osób na Facebooku komentuje również nasze wydarzenia - mamy więc feedback niezapośredniczony przez recenzenta - mówi Dorota Sajewska, dramaturg warszawskiego Teatru Dramatycznego w rozmowie z Agnieszką Drotkiewicz z portalu dwutygodnik.stronakultury.
14-07-2009
Więcej polskiej kultury w sieci
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podsumowało swoje doświadczenia w promowaniu kultury w sieci - pisze Tomasz Gromadka w Rzeczpospolitej.
29-05-2009
Lublin. neTTheatre Passiniego w klubie 5 element
Reżyser Paweł Passini i jego teatr neTTheatre będą nowymi lokatorami pomieszczeń po nieczynnym klubie "5 element" w Chatce Żaka.
09-03-2009
Oglądaj operę i gryź popcorn
Teatry operowe na świecie decydują się na bezpośrednią transmisję swych przedstawień do sal kinowych. W Polsce w najbliższych dniach pokazy zorganizują Multikina w trzech miastach. Spektakle z udziałem sław trafiają też do Internetu - pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
28-05-2008
Internetowy teatr Passiniego
"Śpiewając w pustce" w reż. Pawła Passiniego na neTTheatre. Oglądał Teatrze Centralnym w Lublinie Grzegorz Kondrasiuk z Gazety Wyborczej - Lublin.
24-05-2008
Lublin. neTTheatre w Teatrze Centralnym
Teatr Centralny, działający od początku marca w Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 12 w Lublinie, wzbogacił się o nową formę artystyczną - neTTheatre - teatr w sieci. Dziś i w niedzielę o godz. 19 w Sali Nowej CK zobaczymy spektakl "Śpiewając w pustce" wg Antonina Artauda w reżyserii i muzyką Pawła Passiniego i scenografią Pawła Korbusa.
05-05-2008
Świętokrzyskie. Powstał Portal Informacji Kulturalnej
Popularyzacja kultury regionu jest głównym celem Portalu Informacji Kulturalnej województwa świętokrzyskiego, który dziś (5 maja) został uruchomiony. PIK powstał dzięki unijnemu dofinansowaniu.
11-04-2008
Srebrna Góra. Ratujmy neTTheatre!
8 kwietnia Pani Magdalena Pięciorak, nowopowołana dyrektor Gminnej Biblioteki i administrator budynku GOK w Srebrnej Górze, w porozumieniu z wójtem gminy Stoszowice, Markiem Janikowskim wystosowała pismo do neTTheatre Chorea nakazujące opuszczenie użytkowanych przez stowarzyszenie pomieszczeń biurowo-mieszkalnych w budynku GOKu do końca miesiąca. Przed trzema miesiącami, w lutym br., artyści neTTheatre za zgodą wójta wynajęli od gminy dwa pokoje w opuszczonym przez Teatr Brama budynku. Obecnie pomieszczenia te stanowią jedyne zabezpieczenie biurowo-mieszkalne członków neTTheatre Chorea w Srebrnej Górze.
21-03-2008
16 tys. numerów IP na neTTheatre
Nawet teatr, sztuka z wielowiekową tradycją, stara się dziś reagować na nową rzeczywistość medialną. Zapada szybki zmierzch nad Teatrem Telewizji. Słońce wschodzi nad teatrem Internetowym - pisze Piotr Machul w tygodniku Media Marketing.
04-03-2008
Drżące ciało Butoh
Butoh według Bazana pozbawione było tytułu czy linearnej treści. Polegało na czystym akcie tańczenia, poruszania się w przestrzeni. Ze względu na studyjny charakter przestrzeni i bliskość aktora od widza, efekt ten działał ze zwielokrotnioną siłą - o spektaklu BUTOH w wykonaniu Tomasza Bazana w neTTheatre w Srebrnej Górze pisze Marta Bryś z Nowej Siły Krytycznej.
01-03-2008
Srebrna Góra. "Taniec znaku" w teatrze internetowym
Od jutra można oglądać w Sieci spektakl teatru internetowego neTTheatre. Widowisko tego typu ma pozwalać widzowi na "mieszkanie w spektaklu".
27-02-2008
Srebrna Góra. 12 godzin tańca w Teatrze Internetowym
Kolejny, tym razem niecodzienny spektakl teatru internetowego neTTheatre odbędzie się w nocy z 1 na 2 marca. Będzie to trwający 12 godzin eksperyment teatralno-multimedialny "Taniec Znaku" w wykonaniu Tomasza Bazana i teatru Maat Project z Lublina. Reżyserem i Operatorem spektaklu jest Paweł Passini, również pomysłodawca neTTheatre.
29-12-2007
Białystok-Srebrna Góra. Kompania Doomsday w teatrze internetowym
Siedząc przed komputerem wraz z tysiącami internautów obejrzysz w sieci spektakl na żywo. I to dzieło "naszych"! Pierwszy w Polsce, Europie i na świecie Teatr Internetowy ledwie powstał, a już wystąpi w nim białostocka Kompania Doomsday. Da drugi spektakl w historii projektu.
21-12-2007
Cyber Teatralny triumf
Reżyser zadbał, aby każdy widz czuł się ważny. Internautom udostępniono chat na żywo, gdzie mogli komentować, co widzą i jak odbierają spektakl. Ich komentarze były niekiedy zaskakujące - o internetowej premierze "Odpoczywania" w reż. Pawła Passiniego pisze Marta Bryś z Nowej Siły Krytycznej.
12-12-2007
Srebrna Góra. Inauguracja Teatru w Internecie
15 grudnia o 19:00 po raz pierwszy będzie można oglądać przedstawienie teatralne na żywo w Internecie. Projekt reżysera Pawła Passiniego i Stowarzyszenia Teatralnego Chorea zainaugurowany zostanie w Teatrze Chorea w Srebrnej Górze k. Wrocławia. Pierwsza internetowa scena teatralna będzie dostępna na www.nettheatre.pl oraz mobilnie przez wap.nettheatre.pl.
11-12-2007
neTTheatre.pl - rzeczywistość przeStawiona
Srebrna Góra to niewielkie miasteczko 60 kilometrów od Wrocławia. Łącza internetowe są tu na tyle sprawne, że umożliwiają transmisję przez Internet z sekundowym opóźnieniem. Projekt neTTheatre zainicjował reżyser teatralny Paweł Passini [na zdjęciu]. Powstaje nowatorski projekt Teatralny na skalę światową. Pisze Marta Bryś z Nowej Siły Krytycznej.
13-11-2007
Srebrna Góra. Wyspiański multimedialny
Spektakl "Odpoczywanie" w reż. Pawła Passiniego wkrótce będzie miał swoją premierę w Internecie, a prawdopodobnie także w sieci telefonii komórkowej wszystkich polskich operatorów. Wcześniej, 28 listopada, przedstawienie zaprezentowane będzie na festiwalu "Wyspiański Wyzwala" w Łaźni Nowej w Krakowie.
17-10-2007
Siłaczki z Internetem
Artyści ruszają na prowincję szerzyć awangardową sztukę. Mają tyle samo pasji co Siłaczka z opowiadania Żeromskiego, ale używają technologii XXI wieku, umieją założyć stronę internetową, napisać wniosek o dotację i przygotować budżet - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
19-09-2007
Srebrna Góra. Powstaje Teatr Internetowy
Stowarzyszenie Teatralne Chorea z Łodzi wraz z reżyserem Pawłem Passinim podejmują nowatorski projekt teatralno-medialny. Nawiązując do tradycji Teatru TV (jeszcze z okresu wielomilionowej oglądalności, kiedy spektakle odbywały się przed kamerami na żywo) tworzy pierwszy w Europie Teatr Internetowy.