powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. "Proces" w Muzeum PRL-u

Muzeum PRL-u w Nowej Hucie i Teatr Hothaus zapraszają 20 i 21 stycznia o godz. 19 na "Proces" Franza Kafki

System. Człowiek tworzący system. Człowiek w system wtłoczony. Czy możemy wysnuć gdzie i kiedy system powstał? Kto jest jego twórcą? System jest od zawsze. Systemem ktoś steruje, system koś udoskonala, reperuje. System potrzebuje ciągle nowego ciała - ducha skutecznie niszczy! W systemie są wszyscy, tylko jednym się wydaje, że mają władzę nad drugim człowiekiem. A może mają, skoro ten z systemu wyjść nie ma mocy.

Gdzieś poza systemem snuje się cień człowieka - ale tylko już cień. Wspomnienie unicestwionego ducha, wyrwanego z martwego -nawet za życia- ciała. Cień żyje własnym życiem może ku przestrodze, ale względem kogo skoro wszystkich nas czeka los cienia.

Świat jest tak duży, a my zamykamy się w maleńkim sześcianie naszych funkcji. System ten sześcian wpasuje w swoją nieodgadnioną układankę. Może się nawet wyśpimy ułożeni przez system do snu. Ale co nam się przyśni?

Proces przeraża swą atmosferą. Świat Procesu będący chyba zapisem życia wewnętrznego głównego bohatera to szereg zdarzeń zmuszających do egzystencji po to, by za chwilę bezdusznie Józefa K. unicestwić. Przedziwne jest to, że Józef K., mając cały czas u swego boku obraz człowieka będący jego obrazem z przyszłości nie umie, bądź nie chce, a może nie ma siły roztrzaskać w pył struktury w którą został wciągnięty.

Czy w Procesie jest jakiś ład i porządek? Tak, przecież Józef K. jest prowadzony jak na sznurku od - do. Tylko, że nawet ten porządek jest pozorny. To co wyznacza w Procesie drogę, sposób działania bohatera to absurd. Absurd ponad wszelkie zdroworozsądkowe działanie. Tu wszystko wydaje się nieracjonalne, niezrozumiałe, niepojęte. Tu wszystko przeraża, jeżeli pomyślimy, że i my możemy doświadczyć tego co Józef K. Skoro Józef K. traci kontakt z logiką na skutek absurdalnego acz sprawnie działającego systemu, to sam Józef K. też staje się absurdalny w swoich reakcjach i działaniach.

Trudno znaleźć jednoznaczną i ostateczną interpretację świata z Procesu, a jednak kryje się tam ogrom wiedzy o człowieku - istocie która nader często kłamiąc, uznaje to za najczystszą prawdę. To jest najlepszą pożywką dla absurdu, a ten staje się motorem dla systemu.

Zginął kolejny człowiek! System działa nadal !

***

Reżyseria: Wojciech Terechowicz

Światło, dźwięk : Katarzyna Smożewska, Darek Nawrocki

Scenografia - Wojciech Terechowicz

Pomoc przy realizacji scenografii - Ewelina Gąsior, Zespół

Autor oryginału (Der Prozess) - Franz Kafka

Autor przekładu - Bruno Schulz

Muzyka - w spektaklu wykorzystano fragmenty z XV Symfonii A-dur, Op. 141 oraz "Z żydowskiej poezji ludowej" op. 79 D.D.Szostakowicza,

Obsada:

Józef K: Jakub Kowalik

Tajniak1: Agnieszka Turek

Tajniak2: Agnieszka Kluźniak

Pani Grubach: Marlena Topolska

Nadzorca: Marlena Topolska

Telefon: Wiktoria Kowalska

Sędzia: Michał Leśniak

Kobieta: Anita Szymańska

Erna: Anita Szymańska

Woźny: Michał Leśniak

Oskarżony: Ewelina Leśniak

Siepacz: Wiktoria Kowalska

Wuj: Karolina Kwiatuszewska

Leni: Ewelina Leśniak

Adwokat: Agnieszka Turek

Dyrektor: Marlena Topolska

Garbata dziewczynka: Wiktoria Kowalska

Malarz: Łukasz Gąsowski

Bloch: Karolina Kwiatuszewska

Ksiądz: Michał Leśniak

Tłum

**

Ceny biletów:

Bilet normalny 15 zł

Bilet ulgowy 10 zł

Miejsce: Muzeum PRL-u os. Centrum E1 w Nowej Hucie

Rezerwacje: arsharter@arsharter.pl 606 603 560 i 795 442 679

Więcej pod adresem: www.arsharter.pl