Terapia teatrem

05-12-2007
07-02-2020
Spotkania z prawdziwymi ludźmi
- Na swojej drodze spotkałam osoby niepełnosprawne, a że spotkanie jest dla mnie najważniejsze, to zrobiłam wszystko, by w tym przypadku też było ono ważne - mówi Grażyna Wydrowska, reżyserka "Jestem", pierwszego przedstawienia grupy teatralnej Jest Jak Jest, działającej w ramach programu "Teatr Powszechny" w CK Zamek w Poznaniu.
31-01-2020
Poznań. "Jestem" grupy Jest Jak Jest w Zamku
Teatr Powszechny w CK Zamek powstał dla tych, dla których w innych teatrach często brakuje miejsca. Na widowni i na scenie. Dla osób żyjących z różnego rodzaju chorobami, starszych, walczących z uzależnieniami. Na cykl składają się głośne spektakle zaproszonych gości i poznańskie premiery.
06-11-2019
Kraków. Rozpoczyna się nabór do jubileuszowego Festiwalu "Albertiana"
Rozpoczyna się nabór do jubileuszowego 20. Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana" organizowanego przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundację im. Brata Alberta.
05-11-2019
Wrocław. Premiera spektaklu z udziałem niepełnosprawnych artystów
Multimedialny spektakl teatralny "k(Raj)" podejmuje dialog ze społecznym obrazem osób z niepełnosprawnością, w tym przypisywanych im ról i stereotypów. W projekcie Fundacji TIFF Collective grają także aktorzy niepełnosprawni. Premiera 28 listopada.
17-10-2019
Warszawa. Dom Tymczasowy Teatru 21 w Zachęcie
Od soboty Teatr 21 znajdzie swój Dom Tymczasowy w stołecznej Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki. - Będzie to drugi sezon funkcjonowania Centrum Sztuki Włączającej zatytułowany "Gap się!" - informuje PAP Jakub Drzewiecki z Fundacji Teatr 21.
19-08-2019
Sopot. Poznają teatr, wystąpią na scenie
W sopockim Domu Pomocy Społecznej (DPS) trwają warsztaty przygotowujące seniorów do spektaklu "Humoreski. Teatr przez wielkie RRRR".
31-05-2019
Chciałam ci powiedzieć
- Przez cały spektakl siedzę tyłem do widowni. Odwracam się dopiero w ostatniej scenie, gdy głośno mówię "Paklitaksel" - nazwę leku stosowanego w chemioterapii. Po moich słowach kobiety upadają na ziemię - mówi dr Małgorzata Rębiatkowska-Stankiewicz, psychoonkolożka z Akademii Walki z Rakiem Fundacji "Światło". Rozmowa w Gazecie Pomorskiej
20-05-2019
Ostrów Wlkp. Nagrody XX Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych
Grand Prix XX Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych, zorganizowanego w dniach 16-18 maja w Ostrowie Wielkopolskim przez Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne Pracownia Teatralna otrzymał spektakl "ciało proces" Grupy Wolno z Warszawy. Przyznano też pierwszą nagrodę i wyróżnienia.
01-03-2019
Stworzyć szansę
- Wszystkie spektakle Wikingów w pewnym sensie są autotematyczne, bo życie samo przynosi sprawy, którymi chcemy się zajmować. Z Dorotą Abbe, aktorką Teatru Nowego w Poznaniu i założycielką grupy teatralnej Wikingowie rozmawia Agata Wittchen-Barełkowska w portalu Kultura u Podstaw.
11-02-2019
Czas na nowe życie
W spektaklu "Ciąg dalszy" artyści z Grupy Teatralnej Wikingowie opowiadają o destrukcyjnym doświadczeniu alkoholizmu. Przedstawienie łączy zwyczajną prawdę ich doświadczenia, uważną reżyserię Doroty Abbe i niepośledni tekst Kuby Kaprala - pisze Marek S. Bochniarz w portalu kultura.poznan.pl.
07-02-2019
Poznań. Wikingowie opowiedzą o alkoholizmie
W sobotę w Teatrze Ósmego Dnia odbędzie się premiera najnowszego spektaklu Grupy Teatralnej Wikingowie. W "Ciągu dalszym" twórcy chcą opowiedzieć o alkoholizmie w sposób, który w Polsce jest nietypowy. Bo rzadko przyznajemy się do tego, jak poważny i powszechny to problem w naszym kraju i z jak wielką traumą dla rodzin alkoholików się wiąże.
01-02-2019
Poznań. Premiera Wikingów w Teatrze Ósmego Dnia
Poznańska Fundacja Na Marginesie zaprasza 9 lutego do Teatru Ósmego Dnia na prapremierę spektaklu "Ciąg dalszy... dla Leszka" w reżyserii Doroty Abbe i na podstawie tekstu Kuby Kaprala. - Tematem spektaklu jest uzależnienie. Tworzywem, na którym pracujemy - taśmy analogowe - mówią twórcy.
18-01-2019
Częstochowa. "Teatr Seniora i Małego Aktora" dla babci i dziadka
Centrum Arteterapii Arte-Warte mieszczące się w lokalu Kamieniczka&Art. (ul. Mirowska 4) znów otwiera się na małych i dużych. Z okazji Dnia Babci i Dziadka zaprasza na "Teatr Seniora i Małego Aktora". Wydarzenie odbędzie się 20 stycznia o godz. 12.
15-10-2018
Poznań. Wesprzyj Wikingów na portalu Polakpotrafi
Grupa Teatralna "Wikingowie", nad którą opiekę przejęła nowo powstała Fundacja Na Marginesie, dostała niebywałą szansę aby zaprezentować jeden ze swoich spektakli ("Powrót Wikingów") na Festival Error 2018 w Bratysławie. Jest to festiwal Teatrów Bezdomnych, jedyny tego typu festiwal w Europie i prawdopodobnie na świecie.
27-06-2018
Międzyrzecz. Spektakl "5 minut" na deskach Aresztu Śledczego
Skazani z Aresztu Śledczego w Międzyrzeczu wspólnie z osobami niepełnosprawnymi ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Pszczewie wystawili sztukę teatralną "5 minut", która została przygotowana w ramach programu resocjalizacyjnego "Życie jest teatrem".
19-06-2018
Białystok. "Legendy o śledziach" z udziałem osób niesłyszących
Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym "MIG-iem" zaprasza na niezwykły spektakl "Legendy o śledziach" z udziałem osób niesłyszących, zainspirowany miastem Białystok, jego historią, ludźmi, architekturą. Spektakl zostanie zaprezentowany w dniach 26 i 27 czerwca o godz. 19.00 na scenie kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej Europejskiego Centrum Sztuki.
06-06-2018
Warszawa. Miejsce artystów niepełnosprawnych we współczesnej Europie
British Council w Polsce we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytutem Muzyki i Tańca startuje z projektem "Disability Arts: Teatr-Taniec-Niepełnosprawność". Poprzez przybliżenie sztuki tworzonej przez profesjonalnych niepełnosprawnych artystów, twórcy projektu postawili sobie za cel zmieniać postrzeganie niepełnosprawności.
24-03-2018
Tratwa
Szczególność tego teatru wynika z odrębności jego aktorów, oryginalnej metody pracy reżyserki i stosowanej przez nią unikatowej formy teatralnej, sytuującej się na pograniczu teatru, eksperymentu i performansu - o twórczości Teatru Opera Buffa pisze Magdalena Hasiuk w jednym z rozdziałów książki "Odzyskiwanie obecności. Niepełnosprawność w teatrze i performansie".
23-03-2018
Olsztyn. Na dzień teatru: Mistrz Ubu siedzi w szatni
Oto nasz pomysł na Międzynarodowy Dzień Teatru - pisze szef Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. Zaczynamy we wtorkowy poranek spektaklem "Jak zostać mistrzem" w wykonaniu ośmiu aktorów z zaświadczoną przez "zdrowych" niepełnosprawnością.
17-03-2018
Teatr niepełnosprawny - "miejsce, w którym się spotykamy, szukając kontaktu"
Tytuł przedstawienia "Teatr Niepełnosprawny" odsłania istotę spotkania społecznie uznanych aktorów z niepełnosprawnością z reżyserem, który choć społecznie postrzegany za takiego, to jednak nim nie jest - o spektaklu Jérôme'a Bela pisze Magdalena Hasiuk w jednym z rozdziałów książki "Odzyskiwanie obecności. Niepełnosprawność w teatrze i perfromansie".
13-03-2018
Gdańsk. Finał trzeciej edycji projektu Teatralny Pasjans
Projekt aktywizuje twórczo i integruje seniorów, osoby z niepełnosprawnościami i uczniów w województwie pomorskim. Wielki finał projektu "Teatralny Pasjans", który odbędzie się na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w dniach 13-14 marca.
10-03-2018
Nie ma wolności bez samodzielności. "Klauni, czyli o rodzinie"
Szumne deklaracje przedstawicieli władzy i projekty adresowane do osób z niepełnosprawnościami jedynie maskowały problem wykluczenia z przestrzeni i życia publicznego - pisze Piotr Morawski w jednym z rozdziałów książki "Odzyskiwanie obecności. Niepełnosprawność w teatrze i perfromansie"*.
22-02-2018
Katowice. Premiera reportażu teatralnego na Scenie w Galerii
Prapremiera spektaklu "Spójrz na mnie" według scenariusza i w reżyserii Adama Ziajskiego, z udziałem pięciu niewidomych bohaterów, odbędzie się w piątek na Scenie w Galerii Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
16-02-2018
Niewidomi w najnowszym spektaklu Teatru Śląskiego
W piątek 23 lutego o godz. 19 na Scenie w Galerii Katowickiej odbędzie się premiera spektaklu "Spójrz na mnie" w reżyserii Adama Ziajskiego, w którym udział bierze piątka niewidomych osób mieszkających w naszym województwie. Poznajcie ich historie - pisze Marta Odziomek w Gazecie Wyborczej - Katowice.
24-01-2018
Katowice. Rusza Teatr w Izbie
W domu 22-letniego Patryka Laksy w Katowicach-Ochojcu powstała najmniejsza scena teatralna na Śląsku. Sam Patryk będzie dyrektorem, odźwiernym, artystą i publicznością w placówce, która nazywa się Teatr w Izbie.
22-01-2018
Gdynia. "Podblokowe rozkminy" w TGG
W najbliższy piątek w Teatrze Gdynia Główna czeka nas premiera spektaklu "Podblokowe rozkminy", na podstawie powieści "Pieczęć dla Amfy" pióra Salci Hałas. To wynik kilkumiesięcznych warsztatów z udziałem kobiet osadzonych w Areszcie Śledczym w Gdańsku.
18-01-2018
Gdynia. Spektakl wg Salci Hałas w TGG
Teatr Gdynia Główna zaprasza 26 stycznia na premierę spektaklu "Podblokowe rozkminy" na podstawie "Pieczeni dla Amfy" Salci Hałas w reżyserii Ewy Ignaczak i Małgorzaty Polakowskiej.
20-11-2017
Poznań. Spektakl na finał "5 zmysłów. Imaginarium"
30 listopada o godz. 18 w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek, w ramach projektu "5 zmysłów", odbędzie się premiera spektaklu muzycznego pt. "Piękne spojrzenie" w reż. Katarzyny Stoparczyk. Wystąpią dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Owińskach oraz m.in. Novika i ojciech Waglewski.
27-09-2017
Poznań. "Sztama" Wikingów w CK Zamek
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu zaprasza 30 września o godz. 20 na spektakl "Sztama" grupy teatralnej Wikingowie w reż. Doroty Abbe. Spektakl powstaje w ramach "Teatru powszechnego" - całorocznego, autorskiego programu performatywnego, na który składają się spektakle tworzone przez środowiska osób zagrożonych wykluczeniem.
21-09-2017
Gdańsk. "Utkani" - spektakl z misją w CSW Łaźnia
Spektakl "Utkani" jest efektem trzymiesięcznych warsztatów zespołu teatralnego DDS - grupy założonej przez osoby z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu. Sztuka, której premiera odbędzie się w piątek, 22 września, powstała na podstawie tekstu Barbary Piórkowskiej "Utkanki".
14-09-2017
Jarek Rebeliński: teatr potrzebny do życia
Założyciel i reżyser Teatru Poza Tym, Teatru Pedagogów oraz integracyjnego Teatru Razem. Inicjator i założyciel nieformalnej grupy IM+, działającej na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jarosław Rebeliński jest kolejnym bohaterem cyklu "Ludzie Trójmiasta", w którym opisujemy historie niezwykłych mieszkańców Gdańska, Gdyni i Sopotu.
07-07-2017
Warszawa. Tisza be-Aw - akcja performatywna Teatru 21 w POLIN
Między 13 a 15 lipca (czwartek - sobota) Muzeum POLIN zaprasza na pokazy spektaklu Teatru 21, inspirowanego świętem Tisza be-Aw. Osobiste historie aktorów, dzieje XX wieku i pamięć o ważnych wydarzeniach połączą się w jednym miejscu. Wstęp wolny z rezerwacją miejsc.
20-06-2017
Gdańsk. Rusza festiwal "Świat mało znany"
- Osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią stworzyć swój własny język artystyczny w wielu dziedzinach, takich jak choćby: teatr, malarstwo czy muzyka - mówi Jarosław Marciszewski, jeden z organizatorów festiwalu twórczości osób niepełnosprawnych intelektualnie "Świat mało znany", który rozpocznie się we wtorek.
11-03-2017
Justyna Sobczyk, laureatka Wdechy: Nie można rezygnować
Laureatka Wdechy, nagrody kulturalnej Co Jest Grane 24 w kategorii Człowiek Roku, opowiada o swoim Teatrze 21 i premierze "Szewców" w Krakowie. - Obecność pedagoga w teatrze jest dziś konieczna jak nigdy wcześniej. I aktorom, i widzom. Jego rolą jest, by wprowadzić ludzi, nie tylko młodych, ale też nauczycieli czy indywidualnych widzów, w czytanie spektakli. Teatr, w którym aktor mówił tekst i przesuwał się w dekoracjach, odchodzi w niebyt.
28-02-2017
Teatr o dopalaczach
- Posługuję się estetyką, którą wypracowałem w piwnicy Teatru Per Se. Widz może być zaskoczony ilością informacji, ale one do niego dotrą, bo to spektakl profilaktyczny. Po przedstawieniach odbędą się dyskusje, w których udział wezmą policjanci i przedstawiciele Monaru - mówi Mariusz Pogonowski, autor i reżyser "Jazdy", wystawionej w Teatrze im. Szaniawskiego w Płocku.
07-01-2017
Indianie z 21. chromosomem
Sobczyk robi teatr pełnokrwisty, najprawdziwszy z prawdziwych, zadający ważne pytania i mierzący się z fundamentalnymi tematami. Teatr, który zachwyca widzów zarówno w Polsce, jak i coraz częściej poza nią - pisze Mike Urbaniak w Gazecie Wyborczej - dodatku Wysokie Obscasy.
05-01-2017
Warszawa. Teatr Młyn poleca spektakl "Szatnia" Teatru Przebudzeni
11 stycznia o godz. 19:00 w Teatrze Collegium Nobilium niepełnosprawni aktorzy Teatru Przebudzeni zagra "Szatnię".
27-12-2016
Słupsk. Spektakl ku przestrodze
Jutro o godz. 19 na scenie Teatru Rondo zobaczymy spektakl pt. "Bagno", który powstał na kanwie książki "My, dzieci z dworca ZOO".
21-12-2016
Warszawa. Teatr Przebudzeni gościnnie w Collegium Nobilium
11 stycznia o godzinie 19.00 w Teatrze Collegium Nobilium odbędzie się gościnny występ Teatru Przebudzeni ze spektaklem "Szatnia". Grupa działa przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Ostródzie.
02-12-2016
Kielce. Osoby niesłyszące zaprezentowały się nie tylko na scenie
Spektakl "Sztuka ciszy" był główną atrakcją czwartkowej prezentacji prac członków Teatru Plastycznego "Sen". - To podsumowanie naszej całorocznej działalności - mówi Tomasz Irski, opiekun tej nie zwykłej grupy artystycznej.
30-11-2016
Poznań. Wystawa na finał "5 zmysłów. Tabu"
Podczas warsztatów mówili o tym, jak wygląda życie w ciemności. Z jakimi problemami stykają się na co dzień. I co można zrobić, żeby funkcjonowało im się łatwiej. Projekt "5 zmysłów. Tabu" zakończy otwierana dziś wystawa.
18-11-2016
Poznań. "Performanse wspólne" - szansa na spotkanie
27 listopada i 9 grudnia w Małym Domu Kultury oraz 8 grudnia w Teatrze Ósmego Dnia, w ramach projektu "Performanse wspólne", odbędą się trzy wydarzenia, m.in. spektakl z udziałem dzieci z zespołem Downa.
17-11-2016
Poznań. Premiera "Terrarium" w Zamku
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu zaprasza na premierę spektaklu "Terrarium" Teatru Usta Usta Republika i grupy teatralnej Wikingowie, która odbędzie się 25 listopada o godz. 20 w salach i korytarzach historycznej części CK Zamek.
16-11-2016
Katowice. "Za to ja mam swoje miasto" w Korezie
Rymowany przewodnik po stolicy Górnego Śląska pod tytułem "Za to ja mam swoje miasto", będący wyrazem lokalnego patriotyzmu młodych, zabrzmi w środę 16 listopada na scenie Teatru Korez w Katowicach.
05-11-2016
Sopot. Mówią, pragną, grają - Przegląd Teatralny "Masska"
Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji, Teatr Na Plaży i Teatr Wybrzeże kolejny raz organizują wyjątkowy przegląd teatralny. "Masska" integruje, rozwija i uczy tolerancji. A wszystko to w teatrze.
04-11-2016
Sopot. Artyści z niepełnosprawnością na scenie
Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji, Teatr Na Plaży i Teatr Wybrzeże kolejny raz organizują wyjątkowy przegląd teatralny. "Masska" integruje, rozwija i uczy tolerancji. A wszystko to w teatrze.
22-10-2016
Justyna Sobczyk: Nie chcę, żeby nasz teatr był narzędziem w aborcyjnej nawalance
- Matki moich aktorów i aktorek nie musiały podejmować decyzji: rodzić czy nie, bo większość rodziła w latach osiemdziesiątych. Nie robiono im badań prenatalnych i nie wiedziały, że dziecko ma zespół Downa - mówi Justyna Sobczyk, która założyła i prowadzi Teatr 21. Występują w nim osoby z upośledzeniem intelektualnym.
21-10-2016
Poznań. "Na wysypisku" w ramach Teatru Powszchnego
Sami wybierają temat, układają scenariusz, wymyślają kostiumy, rekwizyty i scenografię. A potem splatają wszystko w sceniczną opowieść.
17-10-2016
Coraz lepsi w życiu i teatrze
"Między jawą a snem" to pierwsza tej jesieni premiera w ramach zamkowego cyklu "Teatr Powszechny". O pracy nad spektaklem z grupą działającą w Centrum Profilaktyki Społecznej "Sedno" w Poznaniu opowiada Małgorzata Walas.
20-09-2016
Poznań. Teatr 21 zainauguruje "5 zmysłów"
- Mamy udogodnienia dla niepełnosprawnych w komunikacji miejskiej, ale wciąż mało mówi się o tym, ile takie osoby zarabiają, co chcą robić w życiu - mówi Tomasz Błaszak, współtwórca projektu "5 Zmysłów". Jego kolejna odsłona rozpoczyna się w czwartek.
16-09-2016
Poznań. Spektakle Teatru 21 na "5 Zmysłach"
- Chcemy oddać głos, także medialny, osobom niepełnosprawnym. Pragniemy poznać i upowszechnić poglądy tych osób na prawo, gospodarkę czy seksualność - zapowiadają organizatorzy kolejnej odsłony projektu "5 Zmysłów". W tym roku odbędzie się pod hasłem "Tabu".
14-09-2016
Poznań. Teatr 21 w CK Zamek
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu zaprasza na dwa spektakle Teatru 21 - "Upadki" oraz "Klauni, czyli o rodzinie" w reż. Justyny Sobczyk. Spektakle odbędą się w ramach cyklu "Teatr Powszechny", a "Upadki", zainaugurują 22 września, szóstą edycję Projektu 5 Zmysłów, który jest współorganizatorem prezentacji.
01-07-2016
Wrocław. Zmaganie się z wolnością - działanie na Ruskiej 46
Wolność - co to słowo dla nas oznacza? Czy wszyscy rozumiemy je tak samo? Jaką wolność mają osoby niepełnosprawne, i czy nic nie ogranicza wolności artystów?
07-06-2016
Teatr może wzmacniać
- Teatr powinien być wpisany w kształcenie nauczycieli. Nauczyłby ich spontaniczności, odwagi, dialogu - mówi Justyna Sobczyk, reżyserka i pedagożka teatru, w rozmowie z Witoldem Mrozkiem w Gazecie Wyborczej.
06-05-2016
Poznań. "Nisza" w CK Zamek
- Co mi daje ta praca? Poczucie, że sam nie wiem, do czego to może doprowadzić - mówił niedawno Janusz Stolarski w rozmowie z "Wyborczą". W CK Zamek w środę pokaże spektakl "Nisza" przygotowany wspólnie z podopiecznymi poznańskich ośrodków, które opiekują się osobami chorującymi psychicznie.
22-04-2016
Zamiast słodkich snów
Współpracując z niepełnosprawnymi aktorami, łatwo ugrzęznąć w cukierkowej estetyce, traktując teatr wyłącznie jako przestrzeń terapeutyczną. Theater Thikwa swoim spektaklem "Seesaw" udowadnia, że na ograniczenia można spojrzeć z poczuciem humoru i zmienić je w atuty - pisze Agnieszka Dul w portalu Kultura.poznan.pl.
12-04-2016
Poznań. Teatr Pod Fontanną i Theater Thikwa w Zamku
Centrum Kultury Zamek zaprasza na wydarzenia w ramach projektu "Teatr Powszechny". 13 kwietnia członkowie Teatru Pod Fontanną i reżyser Janusz Stolarski opowiedzą o przygotowywanym spektaklu "Nisza", a 19 kwietnia Theater Thikwa pokaże taneczny spektakl "Seesaw".
08-04-2016
Teatr Powszechny w CK Zamek. Niezwykły spektakl: "Czasem przychodzi halny i wszystko się rozpieprza"
- Zakładam taki scenariusz, że w dniu premiery na scenę nie wyjdzie nikt - mówi Janusz Stolarski. W ramach projektu Teatr Powszechny przygotowuje w CK Zamek spektakl "Nisza", z aktorami Teatru Pod Fontanną z dwóch poznańskich ośrodków, które opiekują się osobami chorymi psychicznie.
07-04-2016
Poznań. Premiera Teatru pod Fontanną w Zamku
- O co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi? Byśmy poczuli się ludźmi. My i oni - mówi Janusz Stolarski, reżyser "Niszy", pierwszej poznańskiej premiery w ramach projektu "Teatr Powszechny". Premiera 11 maja.
30-03-2016
Warszawa. Poszukiwani aktorzy do terapii śmiechem
Fundacja Czerwone Noski Klown w Szpitalu zaprasza na castingi aktorów, którzy mają doświadczenie i kompetencje w co najmniej jednej z wymienionych dziedzin: kabaret, improwizacja, aktorstwo, teatr, taniec, muzyka. Castingi odbędą się 17 kwietnia w Warszawie i 18 kwietnia w Poznaniu
17-03-2016
Warszawa. Sesja "Estetyka - w poszukiwaniu własnego języka" w IT
Dzisiejszym pokazem "Upadków" Teatru 21 w Instytucie Teatralnym o godz. 19.00 rozpocznie się druga sesja warsztatowo-wykładowa w ramach projektu "Więcej niż teatr" pod hasłem "Estetyka - w poszukiwaniu własnego języka". W programie, poza zamkniętymi warsztatami, debatami i spotkaniami z twórcami przewidziano także wydarzenia otwarte - spektakle i spotkania.
16-03-2016
Warszawa. "Wyspa pomylona" Opery Buffa w marcu w IT
19 marca o 19.00 Instytut Teatralny gościć będzie Teatr Opera Buffa ze spektaklem "Wyspa pomylona".
11-03-2016
Warszawa. Spotkanie z Justyną Sobczyk w ramach cyklu "Wykluczenie"
Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na rozmowę z reżyserami dokumentu "Downtown" Martą Dzido i Piotrem Śliwińskim oraz Justyną Sobczyk, reżyserką i twórczynią Teatru 21, o życiu i pracy z ludźmi z zespołem Downa.
26-02-2016
Poznań. Pierwsza odsłona Teatru Powszechnego jutro
- Naszym projektem próbujemy wynieść ten rodzaj teatru z pewnego rodzaju getta. Pokazać, że aktorzy "z problemami" mogą grać nie tylko dla zamkniętych środowisk, swoich mam czy cioć - mówi Andrzej Maszewski, koordynator projektu Teatr Powszechny, nowej inicjatywy CK Zamek.
25-02-2016
Poznań. "Endspiel" teatru RambaZamba otworzy Teatr Powszechny
Spektakl "Endspiel" w reżyserii Jacoba Höhne teatru RambaZamba rozpocznie w najbliższą sobotę działalność Teatru Powszechnego w CK Zamek. "Endspiel" to inscenizacja "Końcówki" Samuela Becketta, w której główne role zagrają: Jonas Sippel (z zespołem Downa) i Sven Normann (niewidomy aktor z niedowładem nóg).
23-02-2016
Wszyscy jesteśmy aktorami
- Teatr pozwala poznawać rzeczywistość bez ponoszenia kosztów - mówi Iwona Pasińska. Jej spektakl, przygotowany razem z dziećmi i seniorami, zobaczymy w ramach nowego projektu CK Zamek - pisze Marta Kaźmierska w Gazecie Wyborczej - Poznań.
22-02-2016
Poznań. W CK Zamek rusza Teatr Powszechny
Przygotowanie czterech premier w pierwszym roku istnienia zakłada plan uruchomionego w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu Teatru Powszechnego. Spektakle tworzyć będą grupy złożone m.in. z osób niepełnosprawnych, uzależnionych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
18-02-2016
Olsztyn. Teatroterapia dla pacjentów onkologicznych
Pacjenci oddziałów onkologicznych olsztyńskiej Polikliniki mogą od czwartku oglądać spektakle przygotowane przez Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Są to wybrane przedstawienia, które zostały zarejestrowane w formie filmowej i obecnie będą prezentowane chorym.
29-01-2016
Mała kropeczka w wielkiej konstelacji
- Jako społeczeństwo zagubiliśmy umiejętność okazywania emocji w życiu codziennym. Aktorzy Teatru 21 zachowali emocjonalność i komunikatywność, którą my, pełnosprawni, utraciliśmy - mówi Justyna Sobczyk w rozmowie z Magdaleną Hasiuk w Teatrze.
18-01-2016
Polska i świat oklaskują Teatr 21
Teatr 21 wnosi głęboką refleksję nad innością. Mówi o prawie do bycia innym i do posiadania własnego miejsca w społeczeństwie - pisze Tadeusz Sobolewski w Gazecie Wyborczej.
24-12-2015
Jelenia Góra. Premiera filmu "Przekręt" Teatru Karawana
W Miejskim Domu Kultury "Muflon" odbyła się prapremiera filmu "Przekręt", zrealizowanego przez Teatr Osób Uzależnionych "Karawana".
07-12-2015
Kraków. Spektakl taneczny "Paralipomena" z osobami niesłyszącymi
8 grudnia o 18.00 w Krakowskim Centrum Choreograficznym odbędzie się spektakl taneczny "Paralipomena" inspirowany "Małym Księciem" Antoine'a de Saint-Exupery'ego. Spektakl integruje osoby niesłyszące.
02-12-2015
Aborcja czy życie?
Spektakl odwołuje się zarówno do stereotypów, jak i myślenia niestandardowego. Pozwolić, aby niepełnosprawna umysłowo urodziła zdrowe dziecko i oddała je do adopcji? Czy kobiety z orzeczeniem niepełnosprawności intelektualnej mogą urodzić zdrowe dziecko? Czy rodzice adopcyjni mają zawsze wiedzę o rodzicach adoptowanego dziecka? Czy istnieją przepisy regulujące dawanie życia przez niepełnosprawnych umysłowo? - o spektaklu "Moja sprawa" Teatru Biuro Rzeczy Osobistych pisze Katarzyna Wysocka w Gazecie Świętojańskiej.
25-11-2015
Aleksandra Bednarz: Aktorka w poprawczaku
- Zajęcia w poprawczaku w Falenicy otworzyły mi oczy na wiele spraw i wiele mnie nauczyły. Myślę też, że udało się zbudować fajne relacje z dziewczynami i że nasz team współpracowników absolutnie się sprawdził. Nie wyobrażam sobie tej pracy bez którejś z osób zaangażowanej w spektakl i cały projekt - mówi Aleksandra Bednarz, aktorka Teatru im. Horzycy w Toruniu.
13-11-2015
Czasem teatr potrafi trzymać człowieka przy życiu
Prawie 30 lat temu młoda instruktorka kulturalna z Domu Młodego Robotnika Krystyna Wroniewicz przyszła do dyrektora Nyskiego Domu Kultury Czesława Orlopa z prośbą. Chciała otworzyć zespół młodzieżowy, taki jak znana wtedy Gawęda - pisze Krzysztof Strauchmann w Nowej Trybunie Opolskiej.
03-11-2015
Spektakl o ciąży niepełnosprawnych. Reportaż z próby "Moja sprawa"
Choć żyją wśród nas, często staramy się nie zwracać na nich uwagi, nie dostrzegając przy tym ich potrzeb i oczekiwań. No chyba że osoba niepełnosprawna decyduje się żyć "normalnie" i na przykład założyć rodzinę, mieć dzieci. Temat ciąży w związku osób niepełnosprawnych podejmują twórcy spektaklu "Moja sprawa", przygotowywanego przez społeczny Teatr Biuro Rzeczy Osobistych - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
15-10-2015
Gdańsk. "Statek miłości" Teatru 21 w ECS
Uchodźcy, krwawe zbrodnie, niepotrzebne wojny - to tylko kilka z tematów, którym poświęcone będą filmy pokazane w Gdańsku podczas tegorocznego festiwalu All About Freedom. W programie znalazł się także spektakl Teatru 21 z Warszawy.
14-09-2015
Poznań. Warsztaty teatralne dla osób niepełnosprawnych intelektualnie
W dniach 29 września - 11 grudnia, w ramach projektu "Performanse wspólne", w Małym Domu Kultury w Poznaniu odbywać się będą warsztaty teatralne dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w wieku od 18 do 45 lat, prowadzone przez Marcina Kęszyckiego i Konrada P. Szymańskiego.
15-06-2015
Katowice. "Tańczę... więc jestem!" w CKK
Centrum Kultury Katowice im. K. Bochenek zaprasza 19 czerwca na spektakl "Tańczę... więc jestem!" w reż. Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej.
17-03-2015
A jeśli ojciec się myli? Trudna młodzież czyta "Króla Leara"
Teatr i resocjalizację młodzieży - dwie pozornie odległe sfery połączono w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Pedagożka Magdalena Perzyńska i aktor Sławomir Maciejewski opowiadają, jak dramat Szekspira stał się pierwszym spotkaniem ze sztuką dla grupy nastolatków - pisze Monika Jagiełło w Dzienniku Polskim.
14-02-2015
Wrocław. Premiera "Pszczół" w Akademii Muzycznej
"Pszczoły" wg Bolesława Leśmiana Teatru Integracyjnego Euforion - premiera dziś, 14 lutego o godz. 16:00 w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
24-01-2015
Katowice. Od lutego rusza projekt "Chłopcy z Placu Wrony"
Od 15 lutego do 1 czerwca katowicka młodzież pod okiem studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, będzie uczestniczyła w procesie tworzenia spektaklu "Chłopcy z Placu Wrony", który tworzony jest jako współczesny manifest młodego pokolenia.
12-12-2014
Poznań. Premiera "Nibylandii" Wikingów w Nowym
W piątek w poznańskim Teatrze Nowym odbędzie się premiera sztuki "Nibylandia" przygotowanej przez Grupę Teatralną Wikingowie. Zespół artystyczny tworzą osoby bezdomne oraz ludzie, którym udało się wyjść z bezdomności. Spektakl nawiązuje do historii ich życia.
10-12-2014
Poznań. "Nibylandia" i "Granica" na deskach
Dwie premiery, z nieco innej bajki, zwiastują bardzo ciekawy weekend w poznańskich teatrach. W Nowym już w piątek zobaczymy "Nibylandię" - drugi spektakl amatorskiej grupy aktorskiej z Ośrodka dla Bezdomnych w Szczepankowie. Z kolei w niedzielę Teatr Polski pokaże po raz pierwszy "Granicę".
04-12-2014
Poznań. "Nibylandia" Wikingów gościnnie w Nowym
W dniach 12-14 grudnia na Trzeciej Scenie Teatru Nowego w Poznaniu odbędą się pokazy spektaklu "Nibylandia" Grupy Teatralnej Wikingowie w reżyserii Doroty Abbe. Grupę tworzą osoby bezdomne oraz takie, które okres bezdomności mają już za sobą.
27-11-2014
Gniezno. Międzynarodowy teatr u Fredry
- Teatr musi być takim trochę laboratorium - mówi Łukasz Gajdzis, szef artystyczny Teatru im. Fredry w Gnieźnie. W piątek zobaczymy tu pierwszy spektakl w ramach międzynarodowych rezydencji.
26-11-2014
Gniezno. Legendy o wypędzonych ciąg dalszy
W ramach rezydencji artystycznych "Niewidzialni" 28 listopada w Teatrze im. Fredry premiera spektaklu "Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci" w reż. Rafała Urbackiego do tekstu Artura Pałygi.
13-11-2014
Teatr? To obok pijalni?
W rolach statystów na bydgoskiej scenie teatralnej występują między innymi bezdomni. Bogdan Główczewski swoich krótkich mówionych ról uczy się na ulicy, w parku, w lesie i w centrach handlowych. Bo do tego potrzeba spokoju, a w schronisku zawsze pełno ludzi - pisze Dorota Witt w Expressie Bydgoskim.
12-11-2014
Poznań. Sokołowska, Kumorek i inni wspierają bezdomnych
Znane aktorki, Anita Sokołowska i Magdalena Kumorek, wspierają powstanie spektaklu "Nibylandia", w obsadzie którego znajdują się Mieszkańcy Ośrodka dla Bezdomnych w Szczepankowie. Grupa Teatralna Wikingowie zbiera środki na PolakPotrafi.pl.
24-10-2014
Warszawa. Artyści będą odwiedzać pacjentów szpitala
Popularni artyści będą odwiedzać pacjentów szpitala; przewiduje to zawarte w czwartek porozumienie pomiędzy ZASP - Stowarzyszeniem Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji oraz Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie.
13-10-2014
Poznań. "Nibylandia" Grupy Teatralnej Wikingowie w Nowym
Chcą realizować marzenia i pokazać, że ich los nie jest jeszcze przesądzony i że próbują uporządkować swoje życie. Tworzą teatr, by dać coś z siebie innym. Mieszkańcy Ośrodka dla Bezdomnych nr 1 w Szczepankowie przygotowują się do wystawienia kolejnej sztuki.
09-10-2014
Poznań. Wesprzyj spektakl "Nibylandia" Ośrodka dla Bezdomnych
Lampki choinkowe, sznurki, kapsle, klasery w twardych oprawach - wszystko może się przydać do stworzenia spektaklu realizowanego przez mieszkańców Ośrodka dla Bezdomnych nr 1 w Szczepankowie. Pomóc można również wpłacając środki przez stronę polakpotrafi.pl.
25-09-2014
Wielkopolska. 400 spotkań w ramach "5 zmysłów"
Przyciągnąć osoby niesłyszące, niewidome oraz niepełnosprawne umysłowo i ruchowo do teatru - to cel rozpoczętego w Wielkopolsce projektu "5 zmysłów. Ekspresja". Dzięki spektaklom, warsztatom i pokazom niepełnosprawni mają brać aktywny udział w kulturze.
24-09-2014
Poznań. Trwa czwarta edycja "5 zmysłów"
Niesłyszącym muzykom umożliwili zagranie w profesjonalnej orkiestrze. Niewidomych uczestników zaprosili na wystawę do Muzeum Narodowego. Tym razem twórcy cyklu "5 zmysłów" otwierają przed osobami niepełnosprawnymi drzwi teatru
22-09-2014
Jedyny taki festiwal
Festiwal Kultury i Sztuki (dla osób niewidomych) jest ewenementem na skalę krajową. Co roku występują na nim najwięksi artyści, do Płocka zjeżdżają niewidzący z całej Polski. A widzący poznają całkiem inną wrażliwość - pisze Krzysztof Blinkiewicz w Gazecie Wyborczej - Płock.
16-09-2014
Płock. Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych
Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych startuje w sobotę. Przez tydzień na uczestników będą czekać filmy, spotkania z aktorami, recitale, wieczory poezji, debata, spektakl teatralny. Na prawie wszystkie wydarzenia są jeszcze wolne miejsca, ale warto się pospieszyć z rezerwacją.
15-09-2014
Wielkopolska. Rusza projekt "5 zmysłów. Ekspresja"
"5 zmysłów. Ekspresja" odbędzie się w dniach 15 września - 15 listopada i będzie największym w Polsce wydarzeniem kulturalno - edukacyjnym adresowanym do osób niepełnosprawnych.
29-08-2014
Bóg jest kobietą..., czyli wyznanie miłości
To nie jest sceniczna projekcja cierpienia. To studium kobiety w krańcowej sytuacji życiowej, delikatnie tropiącej zagadkę choroby. Nie ma tu miejsca na odpoczynek, chociaż aktorka poddaje się rytmowi przestrzeni, w której występuje. Rozsmakowuje się w pauzach, tonach, rytmizacji - o monodramie Anny Iwasiuty-Dudek "Bóg jest kobietą o jednej piersi" pisze Katarzyna Wysocka w Gazecie Świętojańskiej.
30-07-2014
Częstochowa. Nowy teatr czeka na aktorów i wolontariuszy
Teatr Oczami Brata da szansę osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Kto chciałby się przyłączyć, niech skontaktuje się z organizatorami do 8 sierpnia.
07-06-2014
Łódź. Spotkania Teatralne "Terapia i Teatr" - w niedzielę
Niepełnosprawni artyści z grup teatralnych z Polski, Arabii Saudyjskiej, Belgii, Austrii i Włoch wezmą udział w IX Międzynarodowym Biennale Spotkania Teatralne "Terapia i Teatr", które rozpocznie się w niedzielę w Łodzi.
07-06-2014
Wrocław. Teatr Euforion przed wyjazdem spotkania "Tearapia i Teatr"
Spektakl "Rozmowa z kamieniem" według tekstu Wisławy Szymborskiej jest przygotowywany przez Teatr Integracyjny EUFORION na Międzynarodowe Biennale, XI Spotkania Teatralne "TERAPIA I TEATR".
31-05-2014
Teatr. I po co to komu
- Co to jest teatr? Idziesz do takiego budynku i tam ludzie drą na siebie ryja, a jak krzyczą na ciebie, to nazywa się wtedy "kontakt z publicznością". I po co to komu? - mówi Sławomir Jóźwiak, instruktor Teatru Świecie.
28-05-2014
Łódź. Spotkania Teatralne "Terapia i Teatr"
W Poleskim Ośrodku Sztuki 8 czerwca rozpoczynają XI Spotkania Teatralne "Terapia i Teatr".
28-05-2014
Poznań. Polski Teatr Tańca w Wejherowie i Lesznie
Jutro na scenie Wejherowskiego Centrum Kultury i 12 czerwca w Auli Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie zaprezentowane zostanie przedstawienie "Desert" w choreografii Pauliny Wycichowskiej, z udziałem osób niepełnosprawnych.
13-05-2014
Białystok. Niepełnosprawni amatorzy w BTL-u
Przez dwa dni na scenie Białostockiego Teatru Lalek niepełnosprawni amatorzy pokazują spektakle z wykorzystaniem teatru, pantomimy, tańca czy scenek kabaretowych.We wtorek (13.05) można oglądać ich popisy od godziny 9 do 13.
02-05-2014
Płock. Wkrótce pierwszy Festiwal Teatrów Profilaktycznych
Festiwal wymyśliła Joanna Stanowska, teatralna instruktorka z Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Chce poprzez niego wzbudzić w płocczanach refleksję o kondycji człowieka - targanego konfliktami wewnętrznymi i zewnętrznymi, uzależnieniami, poczuciem lęku i samotnością.
18-04-2014
Wrocław. Tearapia "Dziewięcioma kochankami kawalera Dorna"
Wzbogacony o nowe aktorki-lalki, Teatr Integracyjny Euforion zagrał w ubiegłym tygodniu trzy razy spektakl "Dziewięć kochanek kawalera Dorna" wg Kornela Makuszyńskiego w reż. Anny Jędryczki- Hamery.
06-03-2014
Poznań. "Powrót wikingów" w Nowym
w związku z dużym zainteresowaniem spektaklem "Powrót wikingów", zrealizowanym przez mieszkańców Ośrodka dla Bezdomnych nr 1 w Szczepankowie pod opieką aktorki Teatru Nowego Doroty Abbe, na Trzeciej Scenie odbędą się kolejne pokazy spektaklu: 12 i 13 marca o godz. 18.
20-02-2014
Wrocław. Pokazali "9 kochanek kawalera Dorna" terapeutycznie
Po raz kolejny aktorzy teatru integracyjnego Euforion pokazali, że osoby cierpiące na choroby psychiczne mogą być twórcze.
07-02-2014
Wrocław. Makuszyński jako terapia
19 lutego w Teatrze Integracyjnym Euforion premiera spektaklu wg opowiadania Kornela Makuszyńskiego "Dziewięć kochanek kawalera Dorna". Chorujący na schizofrenię i chorobę afektywną dwubiegunową aktorzy będą musieli wykazać się opanowaniem własnego ciała i głosu, ale i umiejętnością poruszania metrowymi kukłami.
21-01-2014
Kraków. Borczuch i aktorzy-amatorzy z Farmy życia
W niedzielę, 26 stycznia w Teatrze Łaźnia Nowa "Paradiso". Pokaz pierwszych fragmentów nowego przedstawienia, nad którym pracuje Michał Borczuch.
16-12-2013
Wzrok, słuch, węch, smak i dotyk, czyli "5 zmysłów eMOTION"
W Poznaniu osoby niepełnosprawne pokazały, że wcale nie różnią się tak bardzo od większości społeczeństwa. Zdrowi muszą im jednak dać szansę na to, by mogli pokazać, co potrafią. Ponad 200 warsztatów i 40 prowadzących. Zajęcia taneczne, teatralne, wykłady, spektakle i warsztaty - o projekcie "5 zmysłów eMOTION" pisze Anna Solak w Polsce Głosie Wielkopolskim.
20-11-2013
Poznań. "Desert" PTT na finał "5 zmysłów eMOTION"
W piątek, 22 listopada o godz. 19 w Auli Artis swój finał będzie miał trwający od ponad dwóch miesięcy projekt "5 zmysłów eMOTION". Jego podsumowaniem będzie spektakl Polskiego Teatru Tańca "Desert" w choreografii Pauliny Wycichowskiej, w którym obok profesjonalnych tancerzy wystąpią osoby niepełnosprawne.
14-11-2013
Elbląg. Sztuka bez barier w Światowidzie
Już za tydzień rozpoczną się Międzynarodowe Spotkania Artystyczne - to impreza nie tylko dla osób niepełnosprawnych i uczestników, ale także dla wszystkich, którzy w te listopadowe dni potrzebują dużej dawki dobrej energii.
24-10-2013
Poznań. Kampania prospołeczna w ramach "5 zmysłów eMOTION"
"(Nie)pełnosprawni w tańcu" - to tytuł kampanii prospołecznej, która właśnie pojawiła się w przestrzeni publicznej. To kolejny element projektu "5 zmysłów eMOTION".
17-10-2013
Otwieranie worka tematów i pytań
Dla kogo robimy teatr osób niepełnosprawnych? Jak w tym teatrze istnieje aktor? Jaki teatr interesuje mnie jako instruktora? Kiedy teatr osób niepełnosprawnych bywa alternatywą dla terapii? Warsztaty z Justyną Sobczyk, pedagogiem teatru Instytutu Teatralnego oraz założycielką Teatru 21 dla osób z zespołem Downa i autyzmem, to jedno z tych wydarzeń festiwalowych, które nie może minąć bez echa - pisze Marzenna Wiśniewska, teatrolog, adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa UMK, w Kurierze Festiwalowym Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek "Spotkania" w Toruniu.
14-10-2013
Poznań. Konferencja naukowa projektu "5 zmysłów eMOTION"
"Człowiek w świecie fizycznym i metafizycznym" to tytuł konferencji naukowej, która odbędzie się w najbliższy wtorek w Poznaniu w Auli Artis WSNHiD.
10-10-2013
Poznań. Spektakl w ramach "5 zmysłów eMOTION"
Już jutro w Studio Słodownia + 3 w Starym w Browarze odbędzie się spektakl "O tym czy filozof powinien mówić podczas przedstawienia". Choreograf Witold Jurewicz i filozof Juliusz Grzybowski spotykają się na scenie w dialogu o tańcu i słowie.
14-09-2013
Płock. III Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych
III Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych rozpocznie się w sobotę w Płocku. Podczas imprezy, która potrwa tydzień, odbędą się pokazy filmów fabularnych, spektakle teatralne i konferencję o włączaniu osób niewidomych do uczestnictwa w kulturze.
14-09-2013
Poznań. Projekt "5 zmysłów. eMOTION"
W dniach 15 września - 22 listopada odbędzie się największe w Polsce wydarzenie kulturalno-edukacyjne adresowane do osób niepełnosprawnych "5 zmysłów. eMOTION". W tym roku projekt podporządkowany będzie kolejnej dziedzinie sztuki, jaką jest taniec.
13-09-2013
Dulszczyzny wcale nie jest mniej
- Pokazaliśmy "Moralność pani Dulskiej" w gimnazjum pod Wrocławiem. Usłyszałam, że spektakl jest "niesmaczny". Młodzież źle się czuła, widząc na scenie zakochanych niepełnosprawnych. Chciałabym żyć w otwartym kraju - mówi RENATA JASIŃSKA, szefowa Teatru Arka.
22-08-2013
Poznań. Jesienne odsłony programu "# nie jesteś mi obojętny"
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu kontynuuje międzynarodowy program performatywny "# nie jesteś mi obojętny". Pierwsza powakacyjna odsłona programu pt. "#PułapkaNormy", odbędzie się 22 września. Jej głównym wydarzeniem będzie spektakl "Disabled Theater" Jérôme Bela.
29-07-2013
Wrocław. Tereska jedzie na festiwal do Edynburga
Ma masę wdzięku i fenomenalną pamięć. Wystarczy jej rzut oka na kartkę, żeby zapamiętać cały tekst. Na scenie błyszczy - jest prawdziwą gwiazdą. Teresa Trudzik (31 lat), zespół Downa, za rok będzie świętowała jubileusz dziesięciolecia pracy w teatrze. Ale najpierw poleci na festiwal Fringe do Edynburga.
09-07-2013
Wrocław. Teatr Arka zagra na Fringe Edynburg
Teatr Arka, w którego zespole występują osoby niepełnosprawne, zaprezentuje swój spektakl na prestiżowym festiwalu teatralnym Fringe w Edynburgu. Wrocławscy artyści pokażą "Bal u Hawkinga" w reż. Renaty Jasińskiej.
24-06-2013
"Uff", czyli spełnienie marzeń
Co by było, gdyby życie można było przewijać jak filmową taśmę? Pełen humoru, dziecięcy spektakl zakończył czwartą edycję projektu edukacyjnego Otwieracz - pisze Kamila Paradowska na blogu Teatru Współczesnego w Szczecinie.
13-06-2013
Poznań. "Lokomotywa marzeń" Nowych w Nowym
"Lokomotywa marzeń" to spektakl, którego aktorami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną z grupy teatralnej "Nowi w Nowym". Premiera w środę o godzinie 18 w Teatrze Nowym.
11-06-2013
Wrocław. "Bal u Hawkinga" jedzie do Edynburga
Spektakl integracyjnego Teatru Arka został zakwalifikowany na tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Teatralny Fringe w Edynburgu. 24 czerwca o godz. 19 wrocławski pokaz spektaklu przed wyjazdem.
07-06-2013
Kielce. Dziś monodram Anny Iwasiuty-Dudek
Była aktorka Teatru Miejskiego w Gdyni, absolwentka Studium Wokalno-Aktorskiego, po długiej walce z chorobą, pomaga sobie i innym. Premiera spektaklu "Bóg jest kobietą o jednej piersi" dzisiaj w Kielcach, kolejny 18 czerwca w Warszawie.
20-04-2013
Lublin. Niepełnosprawni artyści ofiarują radość
Trwają XXIII Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku, największa w środkowo-wschodniej Polsce impreza organizowana z udziałem artystów niepełnosprawnych.
16-04-2013
Poznań. Teatr Wiem Kiedy Nie Mogę w Ósemkach
16 kwietnia o godz. 19, w ramach Festiwalu Inwazja Barbarzyńców, w Teatrze Ósmego Dnia odbędzie się spektakl "Uwagi przeróżne i nie tylko, zresztą" Teatru Wiem Kiedy Nie Mogę.
09-04-2013
Wrocław. Niepełnosprawni aktorzy jadą do Edynburga
Integracyjny Teatr Arka weźmie udział w tegorocznym festiwalu Fringe w Edynburgu. W sierpniu wrocławscy aktorzy pokażą w Szkocji "Bal u Hawkinga".
26-03-2013
Jestem obojętny na taką melancholię
"Melancholia i manifestacje", spektakl Loli Arias z Argentyny, to wzruszająca historia, która nie bardzo mnie porusza i dotyka. Oglądając ten spektakl, moje myśli błądziły wokół wykluczonych przez chorobę i starość. Zastanawiałem się, jak to jest możliwe, że w Poznaniu znajdują się pieniądze na sprowadzanie spektakli zagranicznych z udziałem seniorów, wykluczonych, odrzuconych, natomiast swego czasu zabrakło pieniędzy na Teatracje, cykliczny projekt teatralny z udziałem niepełnosprawnych intelektualnie - po kolejnej odsłonie projektu CK Zamek "#nie jesteś mi obojętny" pisze Stefan Drajewski w Polsce Głosie Wielkopolskim.
04-03-2013
Kraków. Festiwal Albertiana 2013
Dzisiaj (poniedziałek, 4 marca), na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, odbędzie się finał 13. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana 2013".
26-02-2013
21 powodów do szczęścia
Kiedyś w stołecznym Biurze Kultury Justynie Sobczyk powiedziano, że chyba pomyliła adresata, bo to raczej sprawa dla Biura Polityki Społecznej. "Downy" to nie kultura, "downy" to problem społeczny. Dzisiaj już dostaje wsparcie z funduszy kulturalnych, jednak ciągle zbyt małe. Ale Teatr 21 gra i to coraz lepiej - pisze Mike Urbaniak w Przekroju.
12-02-2013
Wrocław. Molier pacjentów i terapeutów
"Don Juan" wg Moliera to najnowsza propozycja Teatru Integracyjnego Euforion. Aktorzy to utalentowane aktorsko osoby z doświadczeniem choroby psychicznej oraz studenci uczelni wrocławskich i terapeuci. Premiera 15 lutego.
12-02-2013
Teatr na rozdrożu
Bywa, że terapeuci wskazują sobie palcami aktorów na scenie i nie mogą się nadziwić: przecież ona nigdy się nie uśmiecha, on nigdy nie stoi tak wyprostowany! A pacjenci-aktorzy szybko oswajają przestrzeń - pisze Marcin Żyła o zajęciach dramoterapii w krakowskim szpitalu Babińskiego.
11-02-2013
Wrocławska Arka: teatr bez taryfy ulgowej
Wrocławski teatr Arka ma już 10 lat. Przyglądam się tej scenie od samego początku. Z podziwem - bo Arka, ze swoim programem integracji niepełnosprawnych poprzez sztukę, nie chce startować w artystycznej paraolimpiadzie. Jej ambicją jest główny nurt, z przynależnymi mu wartościami i kryteriami - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
29-12-2012
Kobierzyn. Sylwester w budynku zabytkowego teatru
Występ kabaretowy, do tańca muzyka międzypokoleniowa - taką ofertę sylwestrową przygotowali do spółki Teatr Społecznościowy Hothaus i dyrekcja Szpitala Psychiatrycznego im. Babińskiego w Krakowie.
20-12-2012
Wrocław. Teatr w więzieniu na Kleczewskiej
W czwartek siedem kobiet i jedenastu mężczyzn (wśród nich skazany za morderstwo Krystian B., autor książki "Amok") pokazało etiudy teatralne - efekt pracy na zajęciach terapeutyczno-teatralnych.
11-12-2012
Wrocław. Więźniowie z Kleczkowskiej przygotowali dwie sztuki teatralne
Elżbieta Golińska (na zdjęciu), aktorka Wrocławskiego Teatru Współczesnego od 4 lat razem z Markiem Tyburem prowadzi zajęcia terapeutyczno-teatralne w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu. Do końca tygodnia trwać będą pokazy spektakli "Poławiacze Deszczu 2" oraz "Ślepcy", zamykających kolejny etap pracy.
22-11-2012
Elbląg. Jutro happening Teatroterapii Lubelskiej
Po kilku latach nieobecności do Elbląga powraca WTZ - Teatroterapia Lubelska - jedyna w Polsce profesjonalna grupa teatralna, złożona z osób niepełnosprawnych.
16-11-2012
Częstochowa. Terapia bajką
Bajkoterapia to integracyjne zajęcia dla dzieci zdrowych i z dysfunkcjami. Organizuje je Teatr im. Mickiewicza
16-11-2012
Poznań. Festiwal Szmery Szepty Trajektorie
Wykładem o anatomii książki rozpocznie się w piątek pierwsza edycja Festiwalu Literackiego Szepty Szmery Trajektorie. Aż do 13 grudnia w Strefie Kultywator będą pojawiali się m.in. prozaicy, poeci, raperzy, graficy, aktorzy i tancerze.
07-11-2012
Białystok. Wkrótce finał Eksperymentu serca
Łączy ich nie tylko problem ze słuchem, ale także wspólna pasja. Grupa 20 osób w projekcie "Eksperyment serca" znalazła sposób na przełamanie barier w kontaktach z osobami słyszącymi. Efekty tej kilkumiesięcznej pracy będzie można zobaczyć nie tylko na scenie Teatru Dramatycznego.
05-11-2012
Aktorzy z zespołem Downa na deskach teatrów w komediach, dramatach i tragediach
Poprawność polityczna bywa największym wrogiem szczerości. Zachowanie się "tak, jak wypada" prowadzi niekiedy do absurdu. Okazuje, że maski poprawności zabieramy ze sobą nawet do teatru. Zamiast pokładać się ze śmiechu, chowamy się pod krzesła. Ze wstydu - pisze Krzysztof Majak w natemat.pl.
31-10-2012
Warszawa. 20-lecie Teatru Ruchu Balonik
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki zaprasza 10 listopada o godz. 17.00 na występ Grupy Balonik, która funkcjonuje przy Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki od 20 lat. Składa się z osób w wieku od 30-60 lat, ludzi z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębszym i znacznym.
25-10-2012
Kijów. Wrocławski Teatr Euforion nagrodzony
Na odbywającym się w dniach 16 - 19 października Międzynarodowym Festiwalu Teatru Osób Niepełnosprawnych "Sun Wave" polska grupa "Euforion" została nagrodzona dyplomem "Dla najlepszego zespołu teatralnego".
16-10-2012
Wrocław. Teatr Euforion jedzie na Ukrainę
Teatr Integracyjny Euforion działający przy Dolnośląskim Stowarzyszeniu Aktywnej Rehabilitacji ART wystąpi na X Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Sun Wave" w Kijowie w dniach 16 - 18 października.
04-10-2012
Wodzisław Śląski. Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych
Zespoły teatralne działające przy szkołach oraz warsztatach terapii zajęciowej mogą powalczyć o nagrody w ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Osób Niepełnosprawnych "Para-buch, teatr w ruch", który odbędzie się w końcu października.
19-07-2012
Wodzisław Śl. Ogólnopolski Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych
Zespoły teatralne działające przy szkołach, warsztatach terapii zajęciowej, czy ośrodkach wsparcia mogą powalczyć o nagrody w ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Osób Niepełnosprawnych "Para-buch, teatr w ruch", który odbędzie się w Wodzisławiu Śląskim.
16-06-2012
Gdynia. Magiel Twórczy na Bulwarze Nadmorskim
Na skwerze Arki Gdynia przy Bulwarze Nadmorskim odbędzie się w sobotę IV edycja imprezy "Gdyński Magiel Twórczy", której celem jest integracja osób niepełnosprawnych intelektualnie z mieszkańcami.
25-05-2012
Sosnowiec. Teatr pomoże oswoić chorobę
Spektakl "Włosy Mamy" jest sceniczną adaptacją bajki o tym samym tytule, napisanej przez Gro Dale.Jest to teatr lalki, gdzie relacje między głównymi postaciami są podkreślone za pomocą dźwięku, obrazu, słowa i metaforycznego ujęcia choroby, na którą cierpi Mama.
23-05-2012
Gdańsk. Festiwal Akcept bez barier
Teatr Poza Tym - Gdański Archipelag Kultury i Fundacja Akces zapraszają w dniach 24-25 maja na III Festiwal Rozwoju Integracji Społecznej Akcept.
14-05-2012
Białystok. Przegląd zespołów z domów pomocy społecznej
Niepełnosprawni z kraju i z zagranicy prezentują swoje umiejętności wokalne, teatralne i taneczne podczas 19. Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Artystycznych Domów Pomocy Społecznej, który w poniedziałek rozpoczął się w Białymstoku.
18-04-2012
Lublin. Przegląd teatrów osób niepełnosprawnych
150 osób o różnej niepełnosprawności - artystów z Polski, Ukrainy i Białorusi - weźmie udział w rozpoczynającym się w piątek w Lublinie 22. Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Osób Niepełnosprawnych - Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku.
13-04-2012
Gdańsk. Teatr jako terapia
Scena Teatralna Alternatora w kolejnej odsłonie zaprezentuje różne formy teatru terapeutycznego. Mały Przegląd Wrażliwych Form Teatralnych to cykl spotkań na scenie z aktorami z niepełnosprawnością intelektualną.
22-03-2012
Wrocław. Muzyka i teatr wspomagają psychoterapię
W dniach 23 i 24 marca odbędzie się III Międzynarodowa Konferencja Studentów Muzykoterapii organizowana przez Studenckie Koło Naukowe Muzykoterapii przy Akademii Muzycznej.
13-03-2012
Kraków. Emilian Kamiński z medalem św. Brata Alberta
Osoby działające na rzecz niepełnosprawnych - aktor Emilian Kamiński, ks. Wiesław Balewski, psycholog Joanna Krupska i inżynier-konstruktor Lech Jacek Golczyński - otrzymały w poniedziałek w Krakowie Medale św. Brata Alberta za rok 2011.
12-03-2012
Kraków. Finał festiwalu "Albertiana 2012"
12. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana 2012" odbędzie się w poniedziałek w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Podczas spotkania wręczone zostaną Medale Świętego Brata Alberta.
09-03-2012
Kraków. Terapia teatrem, czyli "Albertiana"
12 marca na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbędzie się 12. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana 2012".
30-01-2012
Teatr niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie
Mówią niewyraźnie, nie poruszają się perfekcyjnie na scenie, a jednak swoją grą przyciągają uwagę widowni. Z trudem, ale za każdym razem potrafią powtórzyć sceniczną sytuację. Mają często kłopoty z komunikowaniem się ze światem zewnętrznym, ale na scenie wszystkie bariery znikają, wchodzą w rolę jak zawodowi aktorzy - o projekcie "Granice: sztuka przekraczania, przekraczanie sztuką" pisze Stefan Drajewski w Polsce Głosie Wielkopolskim.
14-01-2012
Poznań. RambaZamba z Berlina w Ósemkach
W Teatrze Ósmego Dnia do niedzieli niepełnosprawni artyści będą przekraczać granice. Po drugiej stronie rampy na widowni zasiądzie publiczność, dla której spektakl w wykonaniu aktorów np. z Zespołem Downa też będzie przekroczeniem granicy.
10-01-2012
Poznań. W Ósemkach przekraczają granice
- Nie chcą budzić niczyjego współczucia ani litości - mówi o aktorach berlińskiego Teatru RambaZamba Ewa Wójciak, szefowa Teatru Ósmego Dnia, który zaprosił niepełnosprawnych artystów do Poznania.
09-01-2012
Poznań. Cykl przedstawień o przekraczaniu (ludzkich) granic
Teatr Ósmego Dnia i Dzienny Ośrodek Adaptacyjny nr 1 w Poznaniu zapraszają od środy do niedzieli na drugą część międzynarodowego projektu "Granice. Sztuka przekraczania. Przekraczanie sztuką".
03-01-2012
Poznań. Projekt integracyjny w Ósemkach
W ramach międzynarodowego projektu "Granice. Sztuka przekraczania. Przekraczanie sztuką" gośćmi Teatru Ósmego Dnia w dniach 11-15 stycznia będą Teatr RambaZamba z Berlina i grupy artystyczne skupione w Dziennym Ośrodku Adaptacyjnym nr 1 w Poznaniu.
10-12-2011
Częstochowa. Premiera "Tylko noc..." na Gali Wolontariatu
W poniedziałek 12 grudnia o godz. 17 odbędzie się w MDK przy ul. Łukasińskiego 68 VI Gala Częstochowskiego Wolontariatu. W programie najnowsze dzieło teatru integracyjnego ALA. Wstęp wolny.
01-12-2011
Legnica. Premiera "Zimno, duszno mi" u Modrzejewskiej
Teatr Anagram działający przy Pogotowiu Teatralnym prowadzonym w Legnicy zaprezentuje przyjaciołom teatru spektakl "Zimno, duszno mi". To historia dwóch sióstr, z których jedna cierpi na depresję. Gościnna premiera 2 grudnia o godz. 19 na Dużej Scenie Teatru im. Modrzejewskiej.
21-11-2011
Zielona Góra. Dyrektor Czechowski próbuje w więzieniu
Osadzeni z zielonogórskiego aresztu tworzą spektakl na podstawie własnych doświadczeń. Premiera w marcu. Mecenasem ich działań został Robert Czechowski, dyrektor Lubuskiego Teatru.
04-11-2011
Warszawa. Premiera spektaklu z udziałem niepełnosprawnych w Kamienicy
Premiera przedstawienia w wykonaniu aktorów z niepełnosprawnością intelektualną opartego na tekstach Antoniego Czechowa "Oświadczyny" oraz "Zagadkowa natura" i "Końskie nazwisko" odbyła się w piątek w stołecznym Teatrze Kamienica.
29-08-2011
Kraków. Groteska w więzieniu
Aktorzy Teatru Groteska przygotowują spektakl, który będzie realizowany i wystawiony w Areszcie Śledczym Kraków-Podgórze. W spektaklu wezmą udział osadzeni. Przedsięwzięciem kieruje aktor Teatru Groteska Lech Walicki. Robocza nazwa przedstawienia to "Bajki dla dorosłych".
26-08-2011
Sopot. Ulica Sztuki 2011
Integracja z osobami niepełnosprawnymi umysłowo nie jest ani popularna, ani "trendy". Jak więc zachęcić mieszkańców Trójmiasta, żeby zechcieli otworzyć się na niepełnosprawność? Najlepiej za za pomocą sztuki na festiwalu "Sopot, ulica Sztuki", który startuje w piątek, 26 sierpnia.
19-08-2011
Kraków. Teatr w więzieniu
- Projekt skierowany jest do wszystkich odbywających karę. Został podzielony na kilka części, tak aby dać wiele możliwości zaangażowania się w poszczególne etapy; od przygotowania projektu przez wykonywanie lalek, aż po grę aktorską - mówi ks. Andrzej Bawer o uczestnictwie osadzonych w Areszcie Śledczym Kraków-Podgórze w adaptacji bajek Bruna Ferro.
12-08-2011
Kraków. Bajki w areszcie
Osadzeni w areszcie Kraków-Podgórze przygotowują z teatrem Groteska spektakl lalkowy. Premiera spektaklu odbędzie się na przełomie września i października - poinformowała w czwartek PAP Natalia Mączyńska z teatru Groteska. Będzie to kolejny spektakl teatralny, przygotowywany w małopolskich zakładach karnych.
11-08-2011
Kraków. Groteska pracuje w Areszcie Śledczym
Nowy projekt Teatru Groteska ma na celu przygotowanie spektaklu, w którym wezmą udział osadzeni. Projektem kieruje aktor Lech Walicki. Robocza nazwa: "Bajki dla dorosłych"
01-07-2011
Gdańsk. Więźniowie zagrali "Hamleta"
Akademickie Centrum Kultury UG Alternator gościło niezwykłych aktorów. 30 czerwca grupa teatralna z Zakładu Karnego w Gdańsku-Przeróbce zaprezentowała spektakl "Szekspir: produkt czasowo niedostępny".
26-05-2011
Gdańsk. II Festiwal Akcept
W czwartek 26 maja w oruńskim Dworku Artura rozpoczyna się druga edycja organizowanego przez Teatr Poza Tym Festiwalu Akcept. Jego celem jest integracja różnych środowisk twórczych.
21-03-2011
Lublin. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku 2011
Nieprzetarty Szlak to całoroczny cykl działań artystycznych - plastycznych, muzycznych, teatralnych, których bohaterami są osoby niepełnosprawne.
21-03-2011
Toruń. Abstrakcyjny "Portret" w Od Nowie
26 marca o godz. 15 w toruńskiej Od Nowie odbędzie się spektakl "Portret" w wykonaniu Teatru 21 z Warszawy.
18-03-2011
Szczecin. Psychoterapia w teatrze
Jak rozwiązywać skomplikowane problemy rodzinne? Odpowiedzią na to pytanie może być teatr, który łączy w sobie naukę i sztukę.
16-03-2011
Sztuka czy arteterapia?
Podział sztuki ze względu na tak zwaną niepełnosprawność (lub sprawność) tworzących ją artystów jest sztuczny i niewiele wnosi - chyba głównie pułapki i chaos pojęciowy - pisze Karolina Krawczyk w Teatrze. Dziś Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.
15-03-2011
Kraków. Finał "Albertiany" u Słowackiego
Wczoraj w Teatrze im J. Słowackiego odbył się finał Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana".
25-02-2011
O teatrze i sztuce w terapii
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu szkoleniowego Teatr PLUS 2.0. Projekt stanowi zamknięty cykl pięciu warsztatów, które nauczą praktycznego wykorzystania teatroterapii i arteterapii w pracy z osobami dotkniętymi różnymi aspektami wykluczenia społecznego lub niepełnosprawności.
10-02-2011
Bielsko-Biała. Teatr Grodzki w projekcie SUVOT
Cztery europejskie organizacje spotykają się w Teatrze Grodzkim, aby stworzyć program kucharskich szkoleń zawodowych dla osób cierpiących na chorobę psychiczną, związany z technikami dramy i teatru.
07-02-2011
Wrocław. Artyści ze schizofrenią w bajce Kołakowskiego
Teatr Integracyjny Euforion zaprasza na premierę "Garbów" wg Leszka Kołakowskiego w wykonaniu osób z doświadczeniem choroby psychicznej oraz wrocławskich studentów .
18-01-2011
Kto wymyślił moją twarz?
Młodzi ludzie z zespołem Downa (wśród nich dziewczyna autystyczna) rozmawiają z nami jakby ponad swoim ograniczeniem. Teatr sprawia, że upośledzenie staje się maską - pisze Tadeusz Sobolewski w Gazecie Wyborczej Stołecznej.
18-12-2010
Częstochowa. Przed świętami opowiadali o miłości
Kilkadziesiąt dzieciaków od trzech do kilkunastu lat, wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 i Pogotowia Opiekuńczego przy ul. Legionów, brało udział w spektaklu "Trędowaty, bo niekochany".
30-11-2010
Warszawa. Mazowiakom stuknęło 25 lat
Tańczą i śpiewają od 1985 roku. Wczoraj na uroczystej gali w Teatrze Ateneum obchodzili swój jubileusz.
12-11-2010
Bielsko-Biała. Spektakl, który leczy w Teatrze Grodzkim
Podopieczni Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Grodzki przedstawili w środę spektakl lalkowy. "Drzewo, które miało dawać" opowiada o przyjaźni małego chłopca z drzewem.
09-11-2010
Międzynarodowy Przegląd Umiejętności Artystycznych DPS-ów
Szanowni Artyści Scen Polskich, zwracam się z gorącą prośbą o przyjęcie naszego zaproszenia do uświetnienia swoją obecnością II Międzynarodowego Przeglądu Umiejętności Artystycznych Domów Pomocy Społecznej PUMA 2011.
27-10-2010
Poznań. Terapia sztuką w teorii i praktyce
"Podmiot: Sztuka - Terapia - Edukacja" to hasło przewodnie Międzynarodowej Konferencji Naukowej, organizowanej przez trzy poznańskie uczelnie: Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Artystyczny oraz UAM.
29-09-2010
Płock. Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych
Najlepsi okazali się uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7, którzy wystawili "Sindbada".
28-09-2010
Białystok. Monodram "Parasol" Zakątka Nadziei
Podopieczni działającego od niespełna roku Zakątka Nadziei, czyli domu dla bezdomnych w kamienicy przy ul. Żelaznej w Białymstoku, postanowili wyjść do mieszkańców miasta i opowiedzieć im o swoim problemie. O tym, że dom i rodzinę bardzo łatwo stracić, że każdy może się znaleźć w sytuacji kryzysu. A wszystko językiem sztuki.
25-05-2010
Gdańsk. I Festiwal Akcept w GAK-u
W dniach 27-29 maja w Gdańskim Archipelagu Kultury odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Akcept.
07-04-2010
Szczecin. Teatr z terapią w Pleciudze
Na ósmy Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu przyjadą do Szczecina grupy teatralne, działające w szkołach i ośrodkach specjalistycznych z Wrocławia, Krakowa, Poznania, Warszawy, Łodzi, Lublińca, Żar, Sławna, Bielska-Białej, Rydzyny, Długopola.
18-11-2009
Warszawa. Spektakl chorych na schizofrenię
Trupa Opera Buffa, w której grają osoby cierpiące na schizofrenię wystąpi jutro w Cafe Kulturalna przy Teatrze Dramatycznym. Artyści pokażą spektakl "Wyspa Pomylona".
08-08-2009
Skrzynice. Terapia poprzez teatr
Skrzynickie Spotkania Teatralne za pomocą takich form artystycznego wyrazu jak teatr cieni czy gra dramatyczna pomagają osobom niepełnosprawnym integrować się ze środowiskiem.
26-05-2009
Płock. Aktorzy-amatorzy zagrali "Anioły"
W niedzielę w teatrze odbyła się premiera spektaklu "Anioły", w którym wzięli udział aktorzy-amatorzy ze środowiskowego domu samopomocy i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Słupnie (niepełnosprawni i zdrowi) oraz zaproszeni goście.
06-04-2009
Warszawa. "Wyspa Pomylona" w Café Kulturalna
Teatr chorych na schizofrenię Opera Buffa przygotowuje kolejną premierę - "Wyspa Pomylona". Spektakle we wtorek i w środę w Café Kulturalna [na zdjęciu].
31-03-2009
Kraków. Niewidomi robią teatr na scenie Moliere
Kiedy spotykam moich znajomych na ulicy mówią: "A my myśleliśmy, że ty będziesz z białą laską po tej scenie chodził" - mówi Krzysztof, niewidomy od urodzenia, aktor.
12-03-2009
Taniec z paragrafem
Rozbój, kradzież, a nawet usiłowanie morderstwa - przyczyny, przez które trafiły do poprawczaka czy schroniska dla nieletnich, można mnożyć. Tak samo motywy, dla których zdecydowały się zrealizować swój pierwszy musical - o widowisku przygotowywanym w Schronisku dla Nieletnich i Zakładzie Poprawczym w Falenicy pisze Anna Brzezińska w Życiu Warszawy.
05-03-2009
Gdańsk. Więźniarki zagrały "Węzły życia" na UG
Teatr z więzienia w Lublińcu pokazał wczoraj w Gdańsku poruszającą sztukę o przemocy wobec kobiet.
30-12-2008
Kontakt, czyli sekret...
Sześć osób niepełnosprawnych intelektualnie ze Szczecina wystąpiło w międzynarodowym spektaklu teatralnym pt. "Kontakt, czyli sekret Lei". Premiera odbyła się w listopadzie we Francji. W styczniu i lutym przyszłego roku oklaskiwać ich będzie publiczność w Niemczech. A w kwietniu artyści wystąpią na deskach teatrów w Warszawie i Szczecinie - czytamy w Kurierze Szczecińskim.
09-12-2008
Białystok. Teatr niepełnosprawnych nagrodzony w Bratysławie
Grupa teatralna Wygrać Życie ze Stowarzyszenia "Jeden Świat" została doceniona na międzynarodowym przeglądzie w Bratysławie.
25-11-2008
Châteaubriant. Pogotowie Teatralne w międzynarodowym projekcie
- Owacjami na stojąco przyjęta została w niedzielę w Châteaubriant premiera naszego spektaklu "Kontakt, czyli sekret Lei" - mówi Wiesław Łągiewka, aktor szczecińskiego Pogotowia Teatralnego i Teatru Polskiego, współreżyser spektaklu.
17-10-2008
Poznań. Teatracje 2008 - transmisja na żywo
Stowarzyszenie Na Rzecz Młodych Twórców V.I.T.R.I.O.L. i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zapraszają na ogólnopolską premierę spektakli teatralnych z udziałem osób niepełnosprawnych intelektualnie Teatracje 2008.
06-06-2008
Kielce. Pierwszy rok teatru Studio Magellana
Już od roku dziesięciu pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Jagiellońskiej w Kielcach tworzy teatr Studio Magellana. W czwartek podsumowali pierwszy sezon.
04-06-2008
Kraków. Festiwal Radości i Uśmiechu Lajkonik
Przez cztery najbliższe dni (4-7 czerwca) Teatr Ludowy zaprasza na VIII już Festiwal Radości i Uśmiechu Lajkonik.
23-05-2008
Anioły stąpają lekko
- Powiedziałem kiedyś pani Zosi, żeby nie skupiała się na grze, tylko była sobą. I zaraz jej cierpienie stało się wiarygodne - wspomina Kazimierz Frączek, doktor z krakowskiej Akademii Sztuki, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. To on jest reżyserem spektaklu "Upadłe anioły". W neogotyckich murach domu prowadzonego przez siostry zakonne rozpaczliwa rzeczywistość wdziera się w sztukę. W żadnym teatrze na świecie odegranie cierpienia i udręki nie przychodzi aktorom z taką łatwością - pisze Aleksander Król w Polsce Dzienniku Zachodnim.
17-04-2008
Teatr Pod Kluczem
Makbet ma prawdziwe dożywocie, inni też dostali niezłe wyroki. Grają w więziennych teatrach w Kłodzku, Warszawie, Lublinie. Co im z tego? A co nam? - zastanawia się Łukasz Drewniak w Przekroju.
29-03-2008
Częstochowa. "Węzły życia" z Zakładu Karnego w Lublińcu
Kobiety z Zakładu Karnego w Lublińcu wystawią w Częstochowie swój spektakl "Węzły życia". - Występ Grupy Teatru Terapeutycznego odbędzie się na zaproszenie Naukowego Koła Resocjalizacji działającego na naszym Wydziale Pedagogicznym - informuje jeden z organizatorów Karol Motyl.
10-03-2008
Kobiety wobec przemocy
- Sztukę "Węzły Życia" napisałam wykorzystując prawdziwe przeżycia osób biorących udział w programie "Praca i godne życie kobiet ofiar przemocy". Sama również znalazłam się w takiej sytuacji. Praca nad spektaklem była dla niektórych nowym wyzwaniem, dla innych - ponownym, bolesnym przeżyciem - mówiła w sobotę w szczecińskim Teatrze Kana Barbara Rożniatowska, autorka i reżyser "Węzłów życia".
03-12-2007
Kiedy ty wreszcie zdechniesz
Po ponad roku terapii i pracy dwa razy w tygodniu nad spektaklem wiedzą, która co potrafi i do czego może się przydać - o kobietach występujących w spektaklu "Pasja. Obrzęd zdjęcia masek ofiarnych" zrealizowanym w ramach projektu "Praca i godne życie dla kobiet ofiar przemocy domowej" pisze Aleksandra Krzyżaniak-Gumowska w Gazecie Wyborczej - Wysokich Obcasach.