Kryzys wokół Teatru Polskiego we Wrocławiu

04-12-2007
19-09-2018
Polemika z Bronisławem Wildsteinem
W najnowszym tygodniku "Sieci " w artykule "Dwa listy, czyli czyj teatr" Bronisław Wildstein kłamie. A kłamstwa należy prostować - pisze do e-teatru Łukasz Jaskuła.
03-06-2017
"Cierpliwość nagrodzona". Kanadyjskie media o "Wycince" Teatru Polskiego
Spektakl w reżyserii Krystiana Lupy zbiera dobre recenzje podczas kanadyjskiego tournée. Wszystkie odnoszą się do konfliktu w Teatrze Polskim wywołanego zmianą dyrektora - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
13-02-2017
Wymodliłem
"Morawski wylatuje, napiszę o tym. - Kciuk. - Kciuk". Takeśmy się nagadali z panem redaktorem. Jest niedziela 12 lutego i Morawski jest coraz bliższy bycia wyrzuconym. Nie wiadomo, co będzie, jeżeli się uda, ale przynajmniej tego, co jest, co było od września - tego już nie będzie - pisze Maciej Stroiński, w swoim felietonie w Ha!arcie.
13-02-2017
Wrocław. Solidarność przeciwko odwołaniu dyrektora Teatru Polskiego
Uchwałę o przekształceniu się w Regionalny Komitet Protestacyjny i o rozpoczęciu protestu ws. Teatr Polskiego we Wrocławiu podjął w poniedziałek Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ Solidarność. Protestujący będą rozmawiać z władzami, które chcą odwołać dyrektora Cezarego Morawskiego.
02-02-2017
Dekada
Teatr Polski we Wrocławiu ma pecha. Ten pech nie wprowadził się do budynku przy ulicy Zapolskiej wraz z Krzysztofem Mieszkowskim. Kłopoty zaczęły się znacznie wcześniej - pisze Jolanta Kowalska w Dialogu.
16-09-2009
Dyrektor idzie w ślady Orwella
Ocena działalności Teatru Polskiego i jego dyrektora należy do zarządu województwa. Także do mediów, które jednak coraz chętniej uchylają się od niej, chowając głowę w piasek. Przykład ostatni to brak krytycznych podsumowań minionego sezonu teatralnego. Na placu pozostaje w tej sytuacji dyrektor Mieszkowski, który tryska samozadowoleniem i przy każdej okazji twierdzi, że prowadzi jeden z najlepszych teatrów w Polsce. Dobre samopoczucie to - jak wiadomo - połowa sukcesu. Szkoda tylko, że niewiele ma ono wspólnego z rzeczywistością, jaką jest codzienność Teatru Polskiego - Rafał Bubnicki polemizuje z dyrektorem Teatru Polskiego Krzysztofem Mieszkowskim.
10-09-2009
W Polskim bez zmian
- Daję absolutną wolność reżyserom, którzy u mnie pracują. Nie wyobrażam sobie, żeby ograniczać ich w jakikolwiek sposób. Jestem oburzony postępowaniem moich niektórych kolegów dyrektorów, którzy na dwa tygodnie przed premierą przesuwają młodego reżysera na tylni fotel i kończą za niego spektakl albo nie dopuszczają do premiery. Artysta w teatrze ma prawo do porażki. Do statutu Teatru Polskiego postanowiliśmy dopisać hasło: "Sztuka uprawiana w teatrze to strefa wolności" - z Krzysztofem Mieszkowskim, dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Polskiego we Wrocławiu, rozmawia Marta Wróbel z Gazety Wrocławskiej.
19-08-2009
Łódź wzięta
Zbigniew Brzoza straci posadę dyrektora w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Tak zadecydował prezydent miasta po wczorajszym referendum. Teatr, który właśnie zaczął się podnosić z artystycznej zapaści, ponownie został bez kierownictwa i bez planów na przyszły sezon - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
11-07-2009
Naści, piesku, kiełbaski
- To, co wydarzyło się w Jeleniej, dziś dzieje się w innych miejscach w Polsce. Takie miasta jak Koszalin czy Łódź pozbywają się dyrektorów artystycznych, używając argumentu, że ich program jest zbyt elitarny Znaczy to tyle, że lokalnym politykom zależy na ogłupianiu swoich wyborców - żądają więc od teatru rozrywki. Chleb i igrzyska to skuteczne narzędzie kontroli. Bezmyślność jest bezpieczna - z reżyserem Wojciechem Klemmem rozmawia Joanna Wichowska w portalu dwutygodnik.strona kultury.
19-05-2009
Dziesięć powodów, dla których władza nie powinna recenzować spektakli
Coś się zmieniło w naszym krajobrazie. Niby ciągle te same wojny, a kule na nich jakby innego kalibru. Wydaje się (nawet zostało udowodnione), że polityk, kiedy chce zmienić dyrektora, ma potężną liczbę własnych narzędzi. Może wysyłać kolejne kontrole (czy zachowane są zasady finansowania, wydawania i BHP) i ujawnić później raporty (zawsze będzie co ujawnić). Może ogłosić konkurs (i wcześniej ustalić jego zasady). Może w trosce o podatki podliczyć miejsca na widowni i następnie podliczyć widzów na widowni (na końcu wyciągając wniosek). Pewnie narzędzi jest jeszcze oho, ho, o wiele więcej. A wszystko to w ramach jego kompetencji, ba!, obowiązku - pisze Marzena Sadocha w Notatniku Teatralnym
02-04-2009
Polityka gry karcianej
Gust władzy nie jest kłopotem - niech władza będzie sobie miłośnikiem teatru rapsodycznego, teatru kostiumowego z perspektywiczną scenografią czy klasycznego baletu. Kłopot zaczyna się w momencie, kiedy urzędnicy chcą równać repertuar teatru do swoich zamiłowań. Nie mają do tego prawa - pisze Paweł Demirski w Notatniku Teatralnym.
21-02-2009
Sceny pod ostrzałem
Zamiast myśleć kategoriami społecznymi, lokalni politycy traktują teatry jak przedsiębiorstwa, których głównym celem jest zysk. Partia, która wygrała dzięki głosom młodych Polaków, zwalcza teraz teatr będący głosem tej generacji - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
05-02-2009
Wojna na jabłka i ekskrementy ale o sztukę
Dolny Śląsk wygrywa teatralne rankingi. Także jeśli chodzi o skandale. W Jeleniej Górze rozgorzała wojna między aktorami a radnymi miejskimi. O szefa artystycznego teatru Wojciecha Klemma i wizję sceny. Oręża radnym dostarcza lokalny tabloid - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborzej - Wrocław.
05-02-2009
Teatr Polski we Wrocławiu - najlepsza spółdzielnia w kraju
Nie zgadzam się z tezą artykułu Aliny Gierak zatytułowanego "Z artystami na noże", a szczególnie towarzyszących mu komentarzy na temat Teatru Polskiego we Wrocławiu i mojej osoby. Uważam wręcz, że poza informacją, iż pozostaję dyrektorem tej sceny, reszta tekstu dotycząca Polskiego jest wymierzonym w naszą placówkę czarnym PR-em - pisze Krzysztof Mieszkowski dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
03-02-2009
Dolny Śląsk. Konflikty władzy z artystami
W teatrach dolnośląskich kłócą się z samorządowcami. Choć cztery teatry dolnośląskie coraz częściej realizują kontrowersyjne przedstawienia, głośno jest o nich z zupełnie nieartystycznych powodów. Narastają bowiem konflikty między samorządem, aktorami a dyrektorami teatrów.
30-12-2008
Wrocław. W Teatrze Polskim na razie bez zmian
Waldemar Zawodziński nie zostanie nowym dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu. Marszałek województwa dolnośląskiego złożył taką propozycję szefowi łódzkiego Teatru im Jaracza dwa miesiące temu.
31-10-2008
Łódź. Dyrektor Waldemar Zawodziński zostawi Teatr im. Jaracza?
Waldemar Zawodziński, reżyser i scenograf, od 15 lat dyrektor artystyczny Teatru im. Jaracza w Łodzi, otrzymał propozycję od władz samorządu wojewódzkiego we Wrocławiu objęcia stanowiska dyrektora tamtejszego Teatru Polskiego.
29-10-2008
Wrocław. Waldemar Zawodziński dyrektorem Teatru Polskiego?
27 października marszałek Dolnego Śląska Piotr Borys spotkał się z Waldemarem Zawodzińskim [na zdjęciu], kandydatem na nowego dyrektora Teatru Polskiego.
16-10-2008
Wrocław. Marszałek znów chce odwołać Mieszkowskiego
10 miesięcy po nieudanej próbie odwołania szefa wrocławskiego Teatru Polskiego marszałek województwa ponownie chce wysadzić Krzysztofa Mieszkowskiego [na zdjęciu] z dyrektorskiego fotela. Jeśli chce wygrać to starcie, powinien się do niego porządnie uzbroić.
31-07-2008
Dramat dolnośląskich scen dramatycznych
Niby sezon ogórkowy, teatry mają urlopy, ale to tylko pozornie okres relaksu i spokoju. Mamy już sierpień, za miesiąc rozpocznie się nowy sezon teatralny, a w kilku dolnośląskich teatrach trwają małe, średnie i wielkie wojny - pisze Krzysztof Kucharski w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
25-04-2008
Parady Mieszkowskiego, czyli miesiące
Zastanawiam się, czy Mieszkowski, nie deklarując się jako artysta, spróbował tworzyć teatr epicki? Czy wcielenie seksu, brutalności i groteski jako podstawowych zasad organizacji czasoprzestrzeni sceny skutkuje po stronie widza powołaniem wielkiej narracji, objaśniającej sens życia, rozterki moralne, kryzys wiary? Bo przecież spektakle Teatru Polskiego nie były inicjowane dla głupstw czy pustej zabawy. Czy oglądałem nowy naturalizm czy surrealizm? - sezon w Teatrze Polskim pod dyrekcją Krzysztofa Mieszkowskiego podsumowuje Leszek Pułka w Teatrze.
24-04-2008
Teatr na wojennej ścieżce
Teatr prowadzony przez Krzysztofa Mieszkowskiego często płacił za swą polityczną misyjność jakością przedstawień. Wolał być trybuną dyskusyjną niż świątynią sztuki. Wolał produkować zdarzenia wywiedzione z kultury retorycznej wiecu niż przedmioty estetycznej kontemplacji. Za to również słono zapłacił, tracąc sporą część publiczności, wychowanej na Jarockim, Lupie, Grzegorzewskim - propozycję artystyczną Teatru Polskiego pod dyrekcją Krzysztofa Mieszkowskiego ocenia Jolanta Kowalska w Teatrze.
24-04-2008
Wrocław. Mieszkowski pozostanie dyrektorem Polskiego
W przyszłym sezonie Krzysztof Mieszkowski [na zdjęciu] nadal będzie kierował Teatrem Polskim.
26-02-2008
Wrocław. Piotr Rudzki o liście w sprawie Mieszkowskiego
List Piotra Rudzkiego, kierownika literackiego Teatru Polskiego do Marka Twaroga, redaktora naczelnego dziennika Polska "The Times. "Gazeta Wrocławska".
25-02-2008
Wrocław. Oświadczenie Elżbiety Terlikowskiej w sprawie Teatru Polskiego
19-02-2008
Listy w sprawie dyrektora Mieszkowskiego
Dyrektor Mieszkowski udowodnił, że nie tylko nie ma pojęcia o prowadzeniu przedsiębiorstwa, ale także nie posiada elementarnych umiejętności zarządzania ludźmi. Wykazuje brak szacunku dla pracowników administracyjnych i technicznych, arogancko zachowuje się wobec kierowników - pisze Bogumiła Sobiczewska, była kierowniczka działu marketingu Teatru Polskiego we Wrocławiu, w liście do Polski Gazety Wrocławskiej.
19-02-2008
Teatr Polski śmieszy i tumani
Kto nie popiera Krzysztofa Mieszkowskiego, dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu, ten jest jego wrogiem. Jednak miarki, żeby zmierzyć, czy dyrektor ma więcej wrogów, czy zwolenników, niestety nie mam - na list Piotra Rudzkiego, kierownika literackiego Teatru Polskiego we Wrocławiu, odpowiada Krzysztof Kucharski z Polski Gazety Wrocławskiej.
19-02-2008
Sprostowanie "Notatnika Teatralnego"
Uprzejmie informuję w związku z ukazaniem się tekstu Krzysztofa Kucharskiego "Teatr Polski śmieszy i tumani" z dnia 16-17 lutego 2008, iż trzyzdaniowa wzmianka dotycząca "Notatnika Teatralnego" zawiera trzy błędy - Marzena Sadocha, sekretarz "Notatnika Teatralnego" pisze sprostowanie do redakcji Polski Gazety Wrocławskiej.
06-02-2008
Teatr nie dla "elit", teatr dla ludzi
Wydawało się, że czasy nagonek urządzanych przez władzę pod rękę z mediami minęły bezpowrotnie i raczej media patrzą tej władzy na ręce. Tymczasem to, co się dzieje wokół Teatru Polskiego we Wrocławiu w ciągu ostatnich czterech miesięcy, świadczy o czymś zupełnie przeciwnym. Gazety lokalne wręcz prześcigają się, aby pomóc urzędnikom wyrzucić dyrektora teatru, który cieszy się poparciem zespołu i środowiska ludzi kultury, nie mylić z "elitami". Zastanawiające jest, jaki wspólny interes mają urzędnicy i nadskakujące im media - Piotr Rudzki polemizuje z tekstem Krzysztofa Kucharskiego o odwołaniu dyrektora Teatru Polskiego.
05-02-2008
Wrocław. Lech Raczak dyrektorem Teatru Polskiego?
Dowiedzieliśmy się nieoficjalnie: kandydatem na dyrektora Teatru Polskiego jest Lech Raczak [na zdjęciu]. Jeśli następny sezon miałby zacząć nowy dyrektor, powinien się o tym dowiedzieć najpóźniej w marcu, by móc go przygotować. Takie są teatralne obyczaje.
01-02-2008
Wrocław. Odwołanie dyrektora Mieszkowskiego w toku
Zarząd województwa dolnośląskiego podjął oficjalną decyzję o rozpoczęciu procedury odwołania Krzysztofa Mieszkowskiego [na zdjęciu] ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Lada moment wniosek w tej sprawie trafi na biurko ministra kultury i dziedzictwa narodowego, do którego należy ostatnie słowo.
01-02-2008
Wrocław. Sprostowanie w sprawie odwołania dyrektora Mieszkowskiego
Sprostowanie nieprawdziwych informacji zawartych w artykule " Uparcie odwołują dyrektora Polskiego" red. Tomasza Wysockiego w Gazecie Wyborczej - Wrocław nr 27.
10-01-2008
Wrocław. Rafał Bubnicki w sprawie Teatru Polskiego
W tekście "Teatr publiczności czy teatr urzędników" dyrektor Teatru Polskiego Krzysztof Mieszkowski za jedną z osób winnych trudnej sytuacji największej sceny na Dolnym Śląsku uznał pełnomocnika marszałka ds. restrukturyzacji placówek kultury Rafała Bubnickiego, zarzucając mu torpedowanie starań o współfinansowanie teatru przez samorząd Wrocławia. Rafał Bubnicki odpowiada na te zarzuty.
03-01-2008
Tygiel młodych
Ostatni rok w dolnośląskich teatrach był obiecujący. Mimo, że nie powstał spektakl na miarę "Transferu!" Jana Klaty, zobaczyliśmy parę ciekawych, komentowanych na arenie ogólnopolskiej, produkcji - piszą Katarzyna Kamińska i towo w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
31-12-2007
Koniec dyrektora w Breslau
Kontrolerzy wytknęli m.in. dyrektorowi Mieszkowskiemu niespotykaną niegospodarność: że reżyserski egzemplarz scenariusza nie posiada numeracji stron - do próby odwołania Krzysztofa Mieszkowskiego ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu powraca B. G. w tygodniku Nie.
31-12-2007
Jaki będzie rok 2008 w kulturze?
W 2008 roku doczekamy się, że wielcy kompozytorzy i dyrygenci będą przyjeżdżać do naszego kraju na wyścigi, a urzędnicy, którzy zanim zaczną wtrącać się do repertuaru teatrów i strącać kolejne głowy, zorientują się, czy nie niszczą właśnie czegoś bezcennego - o życzeniach na nowy, 2008 rok, piszą w Gazecie Wyborczej Joanna Derkaczew i Jacek Harwyluk.
28-12-2007
Teatr wreszcie wydoroślał
Na pierwszy rzut oka teatralny rok 2007 nie przyniósł żadnych spektakularnych wydarzeń, nowych mód. Czas uspokojenia. Może dlatego minionych 12 miesięcy zapisze się ludziom polskiego teatru na plus. Jako czas, kiedy udało nam się odróżnić ekscesy od zjawisk w istocie znaczących - pisze Jacek Wakar w Dzienniku - Kulturze.
28-12-2007
Cezar Krzysztof Mieszkowski Pyrrusem
- Na razie Mieszkowski został dyrektorem, choć urzędnicy chcą się go pozbyć. A chcieliby natychmiast, bo odziedziczyli Krzysztofa M. po poprzedniej ekipie, która powołała go tylko dlatego, że nikt z ich faworytów z nazwiskami nie chciał się zgodzić - próbę odwołania dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu komentuje Krzysztof Kucharski w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
24-12-2007
Wrocław. List popierający odwołanie dyrektora Teatru Polskiego
24-12-2007
Wrocław. Spór o Mieszkowskiego trwa
W piątek [21 grudnia] minister kultury i dziedzictwa narodowego nie zgodził się na odwołanie dyrektora Teatru Polskiego Krzysztofa Mieszkowskiego [na zdjęciu] w trakcie sezonu artystycznego. Ale spór o Mieszkowskiego trwa. Także w naszej redakcji.
22-12-2007
Teatr publiczności czy urzędników
W Polsce nowe formy zarezerwowane są dla scen eksperymentalnych. Dominuje protekcjonalne przekonanie, że nasza publiczność teatralna w większości nie dorosła do tego i powinna oglądać teatr muzealny - pisze Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
22-12-2007
Wrocław. Krzysztof Mieszkowski zostaje w Polskim
W piątek minister Bogdan Zdrojewski nie zgodził się na odwołanie dyrektora Teatru Polskiego, Krzysztofa Mieszkowskiego [na zdjęciu] w czasie trwania sezonu.
21-12-2007
Jelenia Góra. Teatr Klemma pod obstrzałem
- Jeśli prezydent szybko nie zareaguje, Teatr Jeleniogórski może mieć poważne kłopoty - zaapelował na sesji szef komisji oświaty Cezariusz Wiklik. Marek Obrębalski ma miesiąc na odpowiedź.
20-12-2007
Wrocław. Studenci PWST w sprawie relacji z protestu
19-12-2007
Wrocław. Marszałek nie chce tego dyrektora
11 grdnia Krzysztof Mieszkowski [na zdjęciu], dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego we Wrocławiu, usłyszał oficjalnie, że dolnośląski urząd marszałkowski chce go odwołać ze stanowiska jeszcze w trakcie tego sezonu. Procedura może potrwać kilka tygodni. Opinie na temat wniosku o odwołanie muszą wyrazić Związek Artystów Scen Polskich i związki zawodowe działające w teatrze. Ostateczną decyzję podejmie minister kultury Bogdan Zdrojewski
19-12-2007
Relacja z protestu
- Czy marszałek widział premiery teatru? - Tak. - Ile? - Nie wiem, to będzie wiedzieć pani rzecznik prasowa. - Gdzie jest? - Z tyłu. Odwracamy się do pani rzecznik: - Czy marszałek chodzi do teatru? - Tak. - Byliśmy na wczorajszej premierze i nie było go. - Był asystent. - A na premierze tydzień temu? - Muszę się dowiedzieć, jestem rzecznikiem od tygodnia - rozmowy wrocławskich studentów manifestujących poparcie dla dyrektora Teatru Polskiego Krzysztofa Mieszkowskiego z urzędnikami Urzędu Marszałkowskiego.
19-12-2007
Wrocław. List Jarockiego do ministra kultury
18-12-2007
Wrocław. Manifestacja w obronie Mieszkowskiego
Powiedzmy stop niszczeniu teatru, razem obronimy wrocławską kulturę, mieszkańcy przyłączcie się do nas! - takimi okrzykami grupa studentów namawiała wczoraj [17 grudnia] wrocławian do protestu przeciw odwołaniu Krzysztofa Mieszkowskiego ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego.
18-12-2007
Wrocław. Stowarzyszenie Nadziei popiera zespół Polskiego
Jesteśmy bardzo zaniepokojeni informacjami o możliwości odwołania Pana Krzysztofa Mieszkowskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego.
18-12-2007
Wrocław. List Krystiana Lupy w sprawie Teatru Polskiego
17-12-2007
Polska to nie skansen
- Tam, gdzie minister kultury współprowadzi instytucję, jego władza nie powinna być nadużywana. Jeżeli samorząd chce odwołać dyrektora, bo uważa, że źle realizuje swoje zadania - minister może blokować decyzję tylko wtedy, kiedy jest przekonany, że nie ma alternatywnego rozwiązania lub kontrkandydaci są jeszcze gorsi - mówi minister kultry Bogdan Zdrojewski w rozmowie z Jackiem Cieślakiem z Rzeczpospolitej.
17-12-2007
Wrocław. Manifestacja studentów w obronie dyr. Mieszkowskiego
W poniedziałek, 17 grudnia o godz. 11, studenci wrocławskich uczelni spotkają się pod pomnikiem Aleksandra Fredry w Rynku, żeby przejść wspólnie pod budynek Urzędu Marszałkowskiego.
17-12-2007
Wrocław. Walczą o dyrektora Teatru Polskiego
Wrocławski Teatr Polski przeżył już wielki pożar i odrodził się z popiołów. Teraz znów stanął w ogniu... walki. Walki o swojego dyrektora.
17-12-2007
Żebrak państwowy
- Wrocław to rana, która dotąd się nie zagoiła. Wyciągnąłem ten teatr z ogromnych długów, doprowadziłem do znaczących premier, ale z powodu rozgrywek politycznych nie przedłużono ze mną umowy. Cała sprawa przebiegała w mediach w duchu czarnego PR-u. Stąd mój niedosyt, poczucie przerwanej pracy - mówi BOGDAN TOSZA, reżyser, były dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu, przy okazji promocji swojej książki.
12-12-2007
Wrocław. Dyr. Tosza w sprawie Teatru Polskiego
12-12-2007
Wrocław. Listy w obronie Mieszkowskiego
11-12-2007
Suflerzy marszałka
Niech ci aktorzy, scenografowie i oświetleniowcy przestaną się wygłupiać. Niech się wezmą do pracy. Kingę Preis z Teresą Sawicką można zatrudnić w bufecie, a suflerów przenieść do urzędu. Na dużej scenie urządzać się będzie kongresy Platformy Obywatelskiej, na Świebodzkim PSL-u, a w Kameralnym imprezy dla urzędników. Co Pan na to, panie marszałku? - Jacek Antczak z Polski Gazety Wrocławskiej odpowiada na wczorajszy tekst "Awantura o drogie staniki aktorek", zamieszczony w Polsce.
11-12-2007
Teatr Polski w rękach urzędników
Krzysztof Mieszkowski walczy o wolność artystyczną i swoje stanowisko. Bogdan Tosza odszedł z Polskiego po cichu i bez sukcesu. Paweł Miśkiewicz - rozgoryczony. Kto następny? - o zamieszaniu wokół stanowiska dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu i o nieudanych próbach znalezienia szefa największej sceny teatralnej stolicy Dolnego Śląska przez urząd marszałkowski pisze Krzysztof Kucharski w Polsce Gazecie Wrocławskiej.
11-12-2007
Wrocław. Jerzy Jarocki do Zespołu Teatru Polskiego i jego dyrektora
11-12-2007
Wrocław. Marszałek Łoś: nie chcemy Mieszkowskiego
Krzysztof Mieszkowski, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego we Wrocławiu, usłyszał dzisiaj oficjalnie, że Dolnośląski Urząd Marszałkowski chce go odwołać ze stanowiska jeszcze w trakcie tego sezonu.
10-12-2007
Wrocław. Awantura o drogie staniki aktorek
Kontrolerzy urzędu marszałkowskiego kwestionują zakup rekwizytów przez Teatr Polski we Wrocławiu, m.in.: slipów za 70 zł, stanika za prawie 80 zł, butów za 229 zł, a także szminki za 100 zł i papierosów za 123 zł. Zarzuty dotyczą poprzedniej premiery wrocławskiego teatru - "Zaśnij teraz w ogniu" Przemysława Wojcieszka, do której rekwizyty w sumie kosztowały ponad 47 tys. zł.
10-12-2007
Wrocław. List dyrektorów teatrów w sprawie Teatru Polskiego
10-12-2007
Wrocław. List otwarty ludzi kultury do min. Zdrojewskiego
10-12-2007
Dyrektor Mieszkowski wyjaśnia
Szanowni Państwo, zaczyna się szesnasty miesiąc mojej dyrekcji w Teatrze Polskim we Wrocławiu, którą objąłem w niezwykle trudnych warunkach, bo 1 września 2006 roku, czyli dokładnie w dniu rozpoczęcia nowego sezonu teatralnego. Mimo niesprzyjających okoliczności - w tym podzielonego i rozbitego Zespołu - udało mi się zaprogramować sezon z sześcioma premierami przygotowanymi przez cenionych reżyserów, którzy przyjęli moje zaproszenie mimo tak krótkiego terminu budowania repertuaru.
10-12-2007
Wrocław. Sprostowanie Teatru Polskiego
08-12-2007
Wrocław. Mieszkowski o stratach w Teatrze Polskim
W związku z artykułem pani Agaty Saraczyńskiej pod tytułem "Teatr Polski bez Krzysztofa Mieszkowskiego", który ukazał się 3 grudnia, wyjaśniam:
07-12-2007
Wrocław. "Śmierć podatnika" i obrona dyrektora
Ósmą premierą Teatru Polskiego we Wrocławiu za dyrekcji Krzysztofa Mieszkowskiego będzie "Śmierć podatnika". Autor Paweł Demirski zgodnie ze swoją manierą ten tytuł znacznie rozwinął i dalej on brzmi tak: "czyli demokracja musi odejść, bo jak nie, to wycofuję swoje oszczędności". Tę prapremierę wyreżyseruje Monika Strzępka na Scenie Kameralnej. Spektakl już w najbliższy piątek o godz. 19.
07-12-2007
Wrocław. Sprostowanie Teatru Polskiego
Teatr Polski prostuje informacje zawarte w wypowiedzi prof. Janusza Deglera "Teatr Polski z Wrocławia powinien pełnić misję społeczną wśród młodzieży", zamieszczone w Polsce Gazecie Wrocławskiej nr 282 z 3 grudnia br.
05-12-2007
Teatr Polski powinien pełnić misję społeczną wśród młodzieży
Jaką funkcję powinna pełnić największa dolnośląska scena - wrocławski Teatr Polski? To pytanie dotyczy w dużej części jego misji społecznej. To jest bardzo ważny element każdego teatru utrzymywanego z państwowych pieniędzy. W wypadku Teatru Polskiego ma to znaczenie szczególne. Znam nauczycieli, którzy nie byli w nim ze swoimi uczniami przez dwa lata - prof. Janusz Degler, teatrolog.
05-12-2007
Wrocław. List otwarty studentów Wydziału Aktorskiego PWST
05-12-2007
Wrocław. List zespołu Teatru Polskiego do ministra kultury
Aktorzy, studenci wrocławskiej PWST oraz zespół Teatru Polskiego wystosowali list do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego w obronie dyrektora Krzysztofa Mieszkowskiego.
04-12-2007
Karuzela z dyrektorem
Czy sprawy finansowe są jedynie pretekstem, by pozbyć się dyrektora, który jeszcze jako redaktor "Notatnika Teatralnego" drażnił wrocławskie środowisko i urzędników swoją niezależnością? I jakie mogą być skutki nagłego odwołania? Takie jak po równie nagłych odwołaniach Macieja Nowaka z Teatru Wybrzeże w Gdańsku i Remigiusza Brzyka z Teatru Powszechnego w Warszawie - chaos i marginalizacja teatru - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
04-12-2007
Wrocław. Sprostowanie dyrektora Mieszkowskiego
Dyrektor Teatru Polskiego Krzysztof Mieszkowski prostuje fakty opisane w tekście Agaty Saraczyńskiej "Teatr Polski bez Krzysztof Mieszkowskiego".
04-12-2007
Wrocław. Minister kultury o sytuacji w Polskim
Urząd marszałkowski chce zmienić dyrektora Teatru Polskiego. I to od zaraz, by nowy sezon przygotowywał już ktoś inny. Rozmowa o przyszłości dyrektora Teatru Polskiego z Bogdanem Zdrojewskim, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, współprowadzącym wrocławski teatr.
03-12-2007
Wrocław. Teatr Polski bez Krzysztofa Mieszkowskiego
Kontrole w największym dolnośląskim teatrze wykazały 1,4 mln zł strat. Urząd marszałkowski chce pozbawić Krzysztofa Mieszkowskiego funkcji dyrektora naczelnego i artystycznego natychmiast, by nowy sezon przygotowywał już ktoś inny - pisze Agata Saraczyńska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
03-12-2007
Wrocław. Nie ma jeszcze decyzji w sprawie dyrektora Teatru Polskiego
Nieoficjalnie mówi się, że w ciągu najbliższych dni dowiemy się, kto będzie nowym dyrektorem wrocławskiego Teatru Polskiego na miejsce Krzysztofa Mieszkowskiego.
28-11-2007
Wrocław. List protestacyjny w sprawie dyrektora Mieszkowskiego
W związku z wciąż pojawiającymi się nieoficjalnymi informacjami wyrażamy zaniepokojenie wrogą atmosferą roztaczaną wokół dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu - Krzysztofa Mieszkowskiego - piszą w liście protestacyjnym ludzie teatru.
13-11-2007
Wrocław. Zmiany personalne w kulturze?
Przeciąg sprawia, że trzaskają drzwi, lecą szyby z niedomkniętych okien i zdarza się nawet, że ktoś spadnie ze stołka. Od dawna krążą wieści o zmianach personalnych w Teatrze Polskim, Wytwórni Filmów Fabularnych, Ośrodku Kultury i Sztuki, Imparcie, Wrocławskim Teatrze Pantomimy jeszcze paru innych.