Budowa nowego gmachu Opery Krakowskiej

12-01-2005
04-06-2010
Czego filharmonia może się nauczyć na błędach opery
- Trzeba zbudować salę na minimum 1500 osób. I mieć perspektywę na minimum 200 mln zł, żeby podjąć decyzję o jej budowie. W przeciwnym razie będziemy mieć ten sam problem co z Operą - mówi dyrektor naczelny Opery Krakowskiej w rozmowie z Tomaszem Handzlikiem w Gazecie Wyborczej - Kraków.
24-05-2010
Nie oszczędzajmy na wentylatorach
- Każdy teatr co dwadzieścia, trzydzieści lat powinien przejść gruntowną modernizację po to, aby wykluczyć zestarzenie się urządzeń, zużycie foteli. Każdy z ludzi w urzędach ma prywatny samochód i wie, że co roku musi jechać na kontrolę techniczną do warsztatu, żeby móc dalej jeździć. U nas eksploatacja teatru idzie do ostatniego momentu. Dobrze, że jeszcze nie było żadnej katastrofy - z inż. Maciejem Wojciechowskim rozmawia Paweł Płoski w Teatrze.
23-10-2009
Kraków. Budynek Opery Archi-Szopą 2009
To musiał być wyjątkowo zły rok dla architektury: w plebiscycie "Gazety" Archi-Szopa mamy aż dwóch zwycięzców. Najgorszymi budowlami 2009 roku zostały Opera Krakowska oraz osiedle Zakrzówek.
08-09-2009
Kraków. Opera, po poprawkach technicznych zaczyna sezon
Instalacja oddymiająca, która ma zagwarantować bezpieczeństwo widzom, w przypadku wybuchy pożaru, nowe maszyny sceniczne, czerwone dywany zakrywające brudną podłogę foyer i, niestety, wciąż śliska posadzka przed budynkiem - tym Opera Krakowska powita widzów w nowym sezonie, który rozpocznie 25 września "Madama Butterfly".
12-08-2009
Kraków. Opery Krakowskiej tajne remontowanie
Trwają prace nad poprawkami w budynku, jednak Opera nie chce przyznać, jak są duże.
07-07-2009
Kraków. Jeszcze ponad milion na usterki w Operze
Radni małopolscy zgodzili się wczoraj przekazać 1 min 73 tys. zł na usuwanie usterek w operze. Dzięki temu po wakacjach nowy budynek Opery Krakowskiej ma być nadal otwarty.
29-06-2009
Kraków. Radni ponowanie dadzą pieniądze na operę
Jeśli po wakacjach nowy budynek opery krakowskiej [na zdjęciu] ma być nadal otwarty, to na najbliższej sesji radni wojewódzcy muszą przekazać pieniądze na usunięcie usterek w gmachu. Pytanie tylko ile?
18-06-2009
Kraków. 106 mln nie wystarczy na poprawki w Operze
Radni sejmiku zgodzą się na wydanie dodatkowych pieniędzy na system oddymiania w Operze Krakowskiej, ale będą chcieli, by sąd rozstrzygnął, kto popełnił kosztowny błąd.
17-06-2009
Kraków. W operze szukają winnych usterek
Trzeba wskazać winnych usterek w budynku opery, a nie żądać od samorządu województwa finansowania ich naprawy - to konkluzja po wtorkowym posiedzeniu komisji budżetowej sejmiku.
13-06-2009
Kraków. Sejmik nie chcą w nieskończoność dokładać do opery
Nie będziemy w nieskończoność dokładać do opery! - radni sejmiku mówią "stop" niekończącym się wydatkom do oddanej niedawno sztandarowej małopolskiej inwestycji.
28-05-2009
Kraków. Opera do remontu
Nowy budynek Opery Krakowskiej okazał się niebezpieczny, a także niefunkcjonalny i niewygodny, zarówno dla pracowników, jak i widzów.
26-05-2009
Kraków. Opera do zamknięcia?
Znowu trzeba dołożyć pieniędzy na pechową budowę. Jeśli do końca sierpnia nie zostaną usunięte usterki wskazane przez strażaków, otwarty kilka miesięcy temu budynek Opery Krakowskiej przy ul. Lubicz trzeba będzie... zamknąć.
24-03-2009
Kraków. Łapówka w operze do poprawki
Krakowski sąd zwrócił prokuraturze sprawę korupcji przy budowie gmachu Opery Krakowskiej. Uznał bowiem, że w materiale dowodowym są istotne braki.
17-03-2009
Kraków. Sąd zna kulisy tajnej operacji CBA w operze
Były dyrektor oskarżony o łapówkarstwo. Adwokaci chcą zwrotu sprawy do prokuratury.
27-02-2009
Kraków. Opera zapłaci za nieprawidłowości
Ponad 7 mln zł unijnych dotacji ma zwrócić Opera Krakowska. To kara za złamanie ustawy o zamówieniach publicznych.
26-02-2009
Kraków. Opera straciła 7,2 mln zł z unijnych dotacji
Uwzględnienie uwag Urzędu Zamówień Publicznych spowodowało obcięcie unijnej dotacji na budowę nowego gmachu opery aż o 25 proc., czyli blisko 7,2 mln zł. Taka jest ostateczna kara finansowa za nieprzestrzeganie przepisów. O takiej możliwości pisaliśmy już w listopadzie ubiegłego roku. Teraz sprawdził się pesymistyczny scenariusz.
17-02-2009
Upiór bez wyjścia z opery
Budynek krakowskiej opery wciąż nie spełnia wszystkich wymogów bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Zdaniem dyrektora jest też mało komfortowy- brakuje dodatkowych drzwi do opuszczania głównej sali. Projektant odpowiada: Cieszmy się tym, co mamy - piszą Tomasz Handzlik i Bartosz Piłat w Gazecie Wyborczej - Kraków.
08-01-2009
Operowo - muzyczne wzloty i upadki 2008
Mijający rok nie zapisze się w operowych annałach ani spektakularnymi wydarzeniami artystycznymi, ani sensacyjnymi debiutami czy głośnymi klęskami. Choć te ostatnie czasami się zdarzały. Jednym słowem było średnio zarówno na światowych, jak i polskich scenach. Ale jednocześnie było się na co zżymać i o czym dyskutować. Był to rok obchodów 150. rocznicy urodzin Marceliny Sembrich-Kochańskiej, największej śpiewaczki operowej w historii polskiej wokalistyki - pisze Adam Czopek w Naszym Dzienniku.
29-12-2008
Listy: Jeszcze o Operze Krakowskiej
(...) Pojawiły się głosy, że pozostawienie gmachu operetki (starej ujeżdżalni) było błędem i zaważyło na słabościach funkcjonalnych i artystycznych całego teatru. Może jest w tym trochę racji, ale gdy opracowywano założenia finansowania projektu, braliśmy pod uwagę jedynie wariant realizacji przy pomocy środków europejskich. Zapisy programu operacyjnego ZPORR były jednoznaczne: na wsparcie mogą liczyć wyłącznie przebudowy i adaptacje obiektów kultury- pisze Janusz Sepioł, były marszałek województwa małopolskiego.
23-12-2008
Kraków. Akt oskarżenia ws. korupcji przy budowie Opery
Krakowska prokuratura przekazała do sądu akt oskarżenia w sprawie korupcji przy budowie Opery Krakowskiej - poinformował we wtorek PAP prok. Piotr Kosmaty.
18-12-2008
Kraków. Nowa opera na dwie trzecie
Na udział tylko 496 widzów zamiast 760 w spektaklach pokazywanych w nowym gmachu Opery Krakowskiej [na zdjęciu] zgodzili się miejscy strażacy.
16-12-2008
Kosztowny upiór zamiast sztandarowej opery
Kosztowna budowa nowego gmachu Opery Krakowskiej, sztandarowa inwestycja Małopolski, miała szansę stać się nową ikoną miasta. Zamiast tego powstał budynek nieciekawy, zgrzebny, źle zlokalizowany - pisze Dawid Hajok w Gazecie Wyborczej - Kraków.
15-12-2008
Krakowskim targiem
Opera wreszcie powstała, należy więc się cieszyć. Brak stałej opery był sprawą wstydliwą - zwłaszcza że Kraków chce się promować jako miasto kultury. Mamy więc operę, ale trochę krakowskim targiem. Wciśniętą na zbyt małą działkę, przez co scena jest zaledwie wystarczająca - a przecież rozsądek podpowiada, że skoro już buduje się nową operę, należałoby i scenę zrobić wielką - taką, na której reżyser wizjoner mógłby rozwinąć skrzydła - pisze Joanna Targoń w Gazecie Wyborczej - Kraków.
13-12-2008
Kraków. Otwarto nowy gmach Opery
Kraków po otwarciu gmachu opery jest kompletnym miastem pod względem oferty kulturalnej - powiedział podczas uroczystej gali otwarcia Opery Krakowskiej (na zdjęciu) minister kultury Bogdan Zdrojewski.
12-12-2008
Prowincjonalizm brzmi dumnie!
- Opera Krakowska należała do przeciętnych instytucji, ale jak mogłoby być inaczej, skoro byliśmy objazdowym teatrem, grającym z łaski w wypożyczanym teatrze? Od 13 grudnia będziemy teatrem we własnej, ekskluzywnej siedzibie. Kluczem do sukcesu są dobry zespół i dobre spektakle. Uważam, że czasy, kiedy chodziło się do opery posłuchać muzyki, minęły. Opera jest teatrem, może najświetniejszą formą teatralną - mówi Laco Adamik, główny reżyser Opery Krakowskiej.
12-12-2008
Z betonu i szkła
Każde dzieło architektury powstaje w określonym klimacie społecznym, politycznym, ekonomicznym. Stąd wszyscy, którzy żyją w tym mieście, mieli wpływ na kształt tej Opery; nowy budynek nie jest popisem jednego człowieka - Mówi architekt Romuald Loegler o zaprojektowanej przez siebie Operze Krakowskiej.
10-12-2008
Kraków. Krzysztof Penderecki w nowej Operze
W sobotę, 13 grudnia, premierą "Diabłów z Loudun" Krzysztofa Pendereckiego zostanie otwarty nowy gmach Opery Krakowskiej.
09-12-2008
Kraków. W sobotę otwarcie nowej Opery
W sobotę, 13 grudnia zostanie otwarty nowy gmach opery w Krakowie. Pierwszej zbudowanej w Polsce po 1989 roku. Realizacja wzbudza wątpliwości estetyczne i razi obrońców zabytków Krakowa.
09-12-2008
Kraków. "Diabły" Pendereckiego otworzą nowy gmach Opery
"Diabłami z Loudun" Krzysztofa Pendereckiego Opera Krakowska (na zdjęciu widownia) zainauguruje w sobotę działalność w nowym gmachu. Budowa nowoczesnej siedziby trwała niemal sześć lat i nie obyła się bez kłopotów.
27-11-2008
Kraków. Kto kupi fotele w Operze?
Ile osób kupi fotele na widowni w nowym gmachu Opery Krakowskiej? Akcja sponsoringowa trwa do końca listopada.
20-11-2008
Kraków. Pieniądze z opery pozostaną w Małopolsce?
Wykrycie błędów popełnionych podczas budowy nowego gmachu Opery Krakowskiej nie musi oznaczać utraty kilku milionów złotych z unijnej kasy. Uratowanie dotacji będzie jednak możliwe tylko wtedy, gdy urzędnicy zdążą "przenieść" pieniądze na inne inwestycje.
19-11-2008
Kraków. Opera nie otrzyma pełnej dotacji unijnej
Gdyby kierować się tylko wnioskami po kontroli Urzędu Zamówień Publicznych, przyznane kwoty trzeba by zmniejszyć o kilka milionów złotych.
07-11-2008
Operacja "Opera"
"Większość konkursów na obiekty publiczne w Krakowie wygrywa Loegler. Może by go ktoś wywiózł na taczkach?" - to jeden z delikatniejszych cytatów z internetowego forum architektów - pisze Zbigniew Bartuś w Dzienniku Polskim.
02-10-2008
Kraków. Koniec budowy Opery
Marszałek Małopolski Marek Nawara dokonał w środę oględzin nowego gmachu Opery Krakowskiej i zapowiedział, że nic nie stoi już na przeszkodzie, aby 15 października zgłosić budynek do oddania.
25-09-2008
Kraków. Kup fotel w Operze
W nowym gmachu Opery Krakowskiej każdy może mieć fotel ze swoim nazwiskiem. Ruszyła właśnie akcja "Widownia na sprzedaż". Na razie skorzystały z niej dwie osoby prywatne. Na fundatorów czeka jeszcze prawie 760 miejsc.
19-09-2008
Kraków. Opera stopniowo wkracza do nowej siedziby
Budowa nowego gmachu Opery Krakowskiej nie została jeszcze zakończona, ale już jutro premierą opery dla dzieci "Pan Marimba" Marty Ptaszyńskiej instytucja ta rozpocznie nowy sezon w nowej siedzibie. Spektakl odbędzie się na Scenie na Antresoli, w dawnym budynku operetki, czyli w miejscu gdzie za kilka miesięcy będzie się znajdowała operowa restauracja.
11-09-2008
Kraków. Zakończenie budowy Opery przedłużone
Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska zgodziła się na przedłużenie terminu zakończenia budowy nowego gmachu Opery Krakowskiej o dwa miesiące, czyli do końca października tego roku.
28-08-2008
Kraków. Opera nie straci 30 mln
Opera Krakowska nie straci 30 mln zł z unijnej dotacji.
27-08-2008
Kraków. Ostatnia szansa dla opery
Wojewoda małopolski Jerzy Miller zgodził się we wtorek na przedłużenie terminu zakończenia rozbudowy Opery Krakowskiej do końca października.
25-08-2008
Nie wystarczy chcieć
Budowa Opery Krakowskiej to klasyczny przykład źle prowadzonej inwestycji publicznej. Niestety - nie jedyny. Znacznie wyższe koszty niż te zapowiadane w trakcie przedstawiania społeczeństwu wielkich wizji i kolejne opóźnienia to bolączka wielu dużych przedsięwzięć - pisze Grzegorz Skowron w Dzienniku Polskim.
20-08-2008
Kraków. Wojewoda rozliczy operę
Za kilka dni będzie wiadomo, czy wojewoda małopolski zgodzi się na wydłużenie terminu budowy Opery Krakowskiej o dwa miesiące. Pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego analizują, czy nowy termin będzie rzeczywiście ostateczny i zagwarantuje zakończenie i rozliczenie inwestycji współfinansowanej z unijnych pieniędzy.
20-08-2008
Kraków. Znów czarne chmury nad gmachem oper
Budowie nowego gmachu krakowskiej opery grozi utrata 37 mln zł dotacji unijnych. Władze województwa rozważają przeniesienie pieniędzy na inną inwestycję.
14-08-2008
Kraków. Kryzys na budowie Opery
Budowa nowego gmachu Opery Krakowskiej nie zakończy się w tym miesiącu, jak wcześniej zakładano. A to oznacza, że coraz bardziej prawdopodobna jest utrata ponad 37 mln zł unijnej dotacji na tę inwestycję. Na dodatek firma Hochtief zrezygnowała z pełnienia obowiązków kierownika budowy, a ta decyzja może wstrzymać inwestycję na wiele tygodni.
29-02-2008
Kraków. Opera uratowała miliony?
Dodatkowe roboty budowlane przy nowym gmachu Opery Krakowskiej były konieczne - orzekli biegli sądowi. Jeśli wojewoda małopolski uzna tę opinię, opera nie straci 6 mln zł z unijnych dotacji.
21-02-2008
Kraków. Nowy termin dla Opery
Wojewoda małopolski zgodził się na przesunięcie terminu zakończenia budowy Opery Krakowskiej - z kwietnia na sierpień tego roku. Nadal nie wiadomo jednak, czy uda się rozliczyć około 6 mln zł za nieprzewidzianie roboty i otrzymać zwrot tych kosztów z unijnych funduszy.
12-02-2008
Kraków. Administracja Opery już w nowym budynku
Od dzisiaj administracja Opery Krakowskiej pracuje już w nowowybudowanym obiekcie przy ul. Lubicz 48.
06-02-2008
Kraków. Przeprowadzka do nowej Opery
- Na razie przeprowadzi się cała administracja, dyrekcja oraz pracownie krawieckie znajdujące się obecnie w budynku przy ul. Koletek. Przeprowadzka dotyczy około 60 osób - mówi Bogusław Nowak, dyrektor Opery Krakowskiej.
10-01-2008
Kraków. Premiera w Operze już w tym roku?
Losy Opery Krakowskiej w rękach minister Elżbiety Bieńkowskiej W ciągu miesiąca będzie wiadomo, czy budowę Opery Krakowskiej uda się zakończyć i rozliczyć jeszcze w 2008 roku. Dzięki temu inwestycja nie utraciłaby unijnych dotacji. Po wczorajszej wizycie minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej są na to szanse.
19-12-2007
Kraków. Sześć milionów do zwrotu?
Małopolsce grozi utrata 6 mln zł z unijnych dotacji przyznanych na budowę nowego gmachu Opery Krakowskiej.
05-12-2007
Kraków. Kaucja dla b. dyrektora Opery
Krakowski sąd odmówił we wtorek aresztowania podejrzanego o korupcję b. dyrektora Opery Krakowskiej Piotra R. Zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 200 tys. zł i zakazał opuszczania kraju - powiedział rzecznik Sądu Okręgowego Andrzej Almert.
30-11-2007
Kraków. Kolejna fuszerka CBA w sprawie Opery
Marszałek Marek Nawara [na zdjęciu] zaprosił prawie dwustu gości na wczorajsze uroczyste oddanie do użytku nowej sali sejmiku wojewódzkiego. Ale nagle pojawili się także goście nieproszeni - funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
28-11-2007
Kraków. Do nowej Opery za rok
Dyrektor już zaprasza widzów na pierwsze spektakle. Kiedy? Najwcześniej za rok.
27-11-2007
Kraków. Ruch na budowie nowej opery
Sytuacja w Operze Krakowskiej zaczyna się normalizować. Po zwolnieniu dyrektora naczelnego Piotra R., w stosunku do którego wysunięto poważne zarzuty korupcyjne, i mianowaniu na jego miejsce Bogusława Nowaka, wznowiono prace nad nowym gmachem instytucji.
16-11-2007
Kraków. Zatrzymanie byłego dyrektora opery fuszerką CBA
Zatrzymanie byłego dyrektora krakowskiej opery przez CBA wyglądało dokładnie odwrotnie niż w amerykańskich filmach. Piotr R. nie usłyszał, jakie ma prawa, nie mógł skontaktować się z adwokatem, przeszukano jego mieszkanie, a dopiero na końcu dowiedział się, o co chodzi.
02-11-2007
Kraków. Były dyrektor Opery jednak do aresztu?
Krakowski sąd ma ponownie zdecydować, czy aresztować byłego dyrektora Opery Krakowskiej Piotra R. podejrzanego o korupcję.
26-10-2007
Prawie opera za 100 milionów
Choćbyśmy dołożyli drugie sto, to i tak wielkiej opery, godnej Krakowa mieć nie będziemy. By zbudować operę, nie wystarczy wznieść najokazalszy budynek. Gwiazdy przyjadą, gdy na miejscu czekał na nich będzie profesjonalny chór, orkiestra i soliści. Pod warunkiem, że znajdzie się rzutki menedżer, który zapewni przy wsparciu biznesu sfinansowanie projektu i rozgłos. W Krakowie niczego takiego nie ma - pisze Marek Bartosik w Gazecie Krakowskiej.
17-10-2007
Historia pewnej budowy w trzech aktach bez finału
Występują: Waldemar Dąbrowski, były minister kultury; Bogusław Nowak, były i obecny dyrektor Opery Krakowskiej; Piotr Rozkrut, były dyrektor Opery Krakowskiej; Marek Nawara, marszałek Małopolski; Janusz Sepioł, były marszałek Małopolski; Romuald Loegler, architekt; Jacek Bożek, kierownik kontraktu Hochtief Polska; Krzysztof Markiel, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego; Konrad Kucz-Kuczyński, architekt, przewodniczący konkursowego jury;balet robotników budowlanych oraz dwa chóry komentujące - a pisze ją Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz w Dzienniku Polskim.
05-10-2007
Kraków. Zwiedzanie Opery w budowie
Czerwone betonowe ściany, kremowe ścianki działowe, wykończone łazienki i garderoby, a także korytarze wyłożone wykładzinami podłogowymi w kolorach zieleni, szafiru i czerwieni - tak wygląda nowy budynek administracyjny Opery Krakowskiej, który powinien być już gotowy nawet za miesiąc. Prace w pozostałych częściach budowy są znacznie mniej zaawansowane.
05-10-2007
Opera to nie festiwal jednego dyrygenta
Jeżeli w ciągu dwóch sezonów po przeprowadzeniu się do nowego obiektu nie zanotujemy przynajmniej dwóch spektakularnych wydarzeń, z których poziomu będziemy zadowoleni i zadowolone będzie również środowisko, to odejdę. Bo to będzie oznaczać, że się nie udało i że Opera Krakowska nie może tracić czasu na Nowaka - deklaruje nowy dyrektor Opery Krakowskiej.
25-09-2007
CBA w Operze Krakowskiej
Pod zarzutem przyjęcia miliona złotych łapówki CBA zatrzymało architekta związanego z budową nowego gmachu Opery Krakowskiej i dyrektora tej instytucji. Ten ostatni twierdzi, że to polityczna walka. Spektakularna akcja CBA odbiła się głośnym echem w Krakowie - piszą Jarosław Sidorowicz, Tomasz Handzlik w Gazecie wyborczej - Kraków.
23-09-2007
Dyrektor Opery Krakowskiej zatrzymany przez CBA
Miliona złotych za zatwierdzenie jednego z projektów wykonawczych nowego gmachu teatru muzycznego w Krakowie zażądał architekt Rafał S. - podaje Centralne Biuro Antykorupcyjne. CBA zatrzymało go w trakcie operacji kontrolowanego wręczenia łapówki, w chwilę po przyjęciu walizki pełnej pieniędzy. Działał on w porozumieniu z dyrektorem Opery, który został również aresztowany.
11-09-2007
Stary dyrektor operze na ratunek
- Był zdecydowanym liderem, zdobył sześć głosów na osiem możliwych - mówi z zadowoleniem marszałek Nawara, który nie kryje, że uważał Nowaka za najlepszego kandydata [na stanowisko dyrektora Opery Krakowskiej]. - Biorąc pod uwagę doświadczenie dyrektora Nowaka, możemy być wreszcie spokojni o losy inwestycji - podkreślał marszałek w Gazecie Wyborczej - Kraków.
10-09-2007
Kraków. Bogusław Nowak wygrał konkurs na dyrektora Opery
Bogusław Nowak [na zdjęciu] wygrał rozstrzygnięty w poniedziałek konkurs na dyrektora Opery Krakowskiej. Jego kandydaturę na to stanowisko musi jeszcze zaakceptować Zarząd Województwa Małopolskiego.
02-09-2007
Nasza droga Opera Krakowska
Koszty budowy nowego gmachu Opery Krakowskiej przy ul. Lubicz przekroczyły już 100 mln złotych. Ostatnie zwiększenie limitu wydatków na tę inwestycję o 10 mln zł wbrew pozorom może doprowadzić do tego, że Małopolanie mniej zapłacą za dokończenie budowy - pisze (GS) [Grzegorz Skowron] w Dzienniku Polskim.
24-08-2007
Kraków. Budowa Opery do prokuratury
Urząd Marszałkowski skieruje do prokuratury doniesienie w sprawie nieprawidłowości przy budowie nowego gmachu Opery Krakowskiej przy ul. Lubicz [na zdjęciu] - dowiedział się nieoficjalnie "Dziennik Polski".
14-08-2007
Cała Polska buduje teatry muzyczne
Za dziesiątki milionów złotych rozbudowują się niemal wszystkie polskie opery i operetki. Chcą podjąć walkę z multipleksami o widza - pisze Krzysztof Kowalewicz w Gazecie Wyborczej.
25-07-2007
Kraków. Placido Domingo chce śpiewać w Operze
Już przed dwoma laty, gdy dyrektorem artystycznym był Ryszard Karczykowski, nieoficjalnie mówiło się o możliwości współpracy Placido Domingo [na zdjęciu] z Operą Krakowską, jednak dopiero teraz, gdy zbliża się termin ukończenia nowego gmachu, te marzenia mogą się ziścić - pisze "Gazeta Krakowska".
25-06-2007
Kraków. Nowy gmach Opery Krakowskiej
Już wkrótce z placu budowy nowego gmachu Opery Krakowskiej przy ul. Lubicz zniknie parkan ogradzający inwestycję. Wokół zespołu budynków Opery rozpocznie się wtedy ostatni etap prac porządkujących. W grudniu do nowego obiektu przeniosą się pracownicy pionów administracyjnego i technicznego.
02-05-2007
Kiedy powstanie szum, coś się zrodzi
- Gdybyśmy mieli dobrą operę, to może byłoby nas stać na 20 mln zł rocznej dotacji dla niej. Uważam, że aglomeracja krakowska, licząca około 1,2 mln mieszkańców, z takim dziedzictwem kulturowym i z takimi tradycjami, powinna mieć dobrą operę - mówi , marszałek województwa małopolskiego w Dzienniku Polskim.
22-03-2007
Traper w krakowskiej operze
Nowy gmach opery przy ul. Lubicz ma być gotowy w 2008 r. Dyrektor placówki już teraz przewiduje jednak problemy. Obawia się, że będzie miał kłopot z utrzymaniem nowego budynku - pisze Anna Gancarczyk w Gazecie Krakowskiej.
01-02-2007
Kraków. Marszałek skontroluje budowę opery
Roboty rozpoczęły się we wrześniu 2004 roku. Nowy budynek Opery Krakowskiej miał stanąć w 36 miesięcy. Nowoczesny gmach z widownią na 760 miejsc, zapleczem, salami prób, sklepami, kawiarnią i restauracją. Dziś wiadomo już, że uroczystego otwarcia w tym roku nie będzie, a obiekt okazuje się znacznie droższy niż przewidywano.
15-01-2007
Impas w Operze Krakowskiej
Przed sześcioma laty pracownicy Opery Krakowskiej przedstawili pismo marszałkowi województwa małopolskiego Markowi Nawarze, w którym ukazali alarmującą sytuację krakowskiej opery. Marszałek zareagował, zmienił dyrekcję i wydawało się, że wszystko zostało naprawione. Tymczasem za czasów marszałka Janusza Sepioła - zdaniem pracowników opery - sytuacja znacznie się pogorszyła, a wręcz jest tragiczna. Obecnie artyści i krakowianie czekają na decyzje marszałka Nawary, który ponownie objął urząd - pisze Małgorzata Pabis w Naszym Dzienniku.
08-01-2007
Kraków. Rosną koszty budowy Opery
Nowy Zarząd Województwa Małopolskiego zamierza wyjaśnić, dlaczego koszty budowy nowego gmachu Opery Krakowskiej wzrosły prawie dwukrotnie. Janusz Sepioł, były marszałek województwa, który rozpoczął inwestycję, zapewnia, że finansowanie prac jest w pełni przejrzyste.
11-12-2006
Kraków. Będzie nowy gmach Opery Krakowskiej
Od października 2004 roku rozpoczęto budowę nowego gmachu Opery Krakowskiej. 28 października odbył się dzień otwarty na budowie, gdzie zwiedzający mogli się zapoznać ze stanem zaawansowania prac budowlanych, wejść w zakamarki teatralnego zaplecza, tam gdzie zwykle publiczność nie ma wstępu, posłuchać o planach budowlanych na najbliższy rok.
02-11-2006
Kraków. Przyszli widzowie na budowie Opery
Sposoby ewakuacji podczas pożaru, wykorzystanie budynku dawnej ujeżdżalni czy lokalizacja parkingów - to były pytania, jakie najczęściej zadawali goście, którzy pojawili się na Dniu Otwartym Opery Krakowskiej. Z tej okazji placówka postanowiła zorganizować zwiedzanie niewykończonego jeszcze budynku przy ulicy Lubicz.
25-10-2006
Kraków. Dzień Otwarty na budowie Opery Krakowskiej
02-10-2006
Kraków. Dawna Operteka rozebrana
Budynek operetki przy ul. Lubicz (dawna ujeżdżalnia), będący częścią powstającej nowej siedziby Opery Krakowskiej, został rozebrany. - Wszystko przeprowadziliśmy zgodnie z zaleceniami wojewódzkiego konserwatora zabytków. Budynek, który nie był zabytkowy, zostanie odbudowany i zmodyfikowany. Przybędą mu okna i tarasy - mówi Piotr Rozkrut, dyrektor Opery Krakowskiej.
13-09-2006
Budowa nowego gmachu Opery Krakowskiej
Konferencję prasową i wycieczkę po budowie nowego gmachu Opery Krakowskiej zorganizował we wtorek marszałek województwa Janusz Sepioł oraz architekt gmachu Romuald Loegler. Relacja Tomasza Handzlika w Gazecie Wyborczej - Kraków
12-09-2006
Kraków. Placido Domingo wystąpi w Operze Krakowskiej
Nowy gmach Opery Krakowskiej będzie gotowy do lipca 2007 r., w grudniu wystąpi Placido Domingo (na zdjęciu).
03-07-2006
Zapomniano o sprzęcie
Opera krakowska może kosztować więcej niż 80 mln zł. - Jest kilka czynników, które złożyły się na to, że budżet tego przedsięwzięcia wzrósł tak radykalnie. Największą pozycję kosztów stanowi wyposażenie opery w sprzęt sceniczny. Kiedy ogłaszaliśmy przetarg, nie mieliśmy jeszcze danych dotyczących tego aspektu przedsięwzięcia. Szacujemy, że wyposażenie opery kosztować będzie ok. 18 mln zł. Dlatego więc budżet inwestycji wzrósł tak bardzo - mówie Janusz Sepioł, Marszałek Województwa Małopolskiego w Gazecie Krakowskiej.
28-06-2006
Kraków. Droższa opera
Całkowity koszt budowy nowego gmachu Opery Krakowskiej przewidywano na 56 milionów złotych. - Umowa w sprawie finansowania budowy musi zostać zaaneksowana, bo wartość inwestycji wzrosła znacząco -- mówi Janusz Sepioł, marszałek województwa małopolskiego.
27-04-2006
Kraków. Opóźnienia przy budowie opery
Od 3 do 6 miesięcy opóźnienia mają niektóre prace na budowie Opery Krakowskiej. - Złożyło się na to wiele czynników, m.in. zbyt ostra zima, odkrycie pochówków przycmentarnych na placu budowy, a także dodatkowe roboty wynikające ze złego stanu technicznego starego budynku operetki - mówi Piotr Rozkrut, dyrektor Opery Krakowskiej.
04-04-2006
Kraków. Opóźnienia i spory na budowie Opery
Trwa spór między projektantem a wykonawcą, który za "dodatkowe prace" żąda dodatkowych pieniędzy. Nowy budynek opery może być droższy, niż wcześniej zakładano.
23-12-2005
Kraków. Wiecha na budynku Opery
Sztuczne ognie, kolorowe światła, confetti, przemówienia, wznoszenie toastów, rozbijanie szkła na szczęście w takt muzyki "Marsza triumfalnego" z "Aidy" Verdiego - tak wyglądała wczoraj [22 grudnia] na budowie Opery Krakowskiej uroczystość stawiania wiechy.
20-09-2005
Kraków. Mury opery pną się do góry
Gmach trzeba przykryć dachem przed zimą, tymczasem wciąż brak stosownego pozwolenia.
07-07-2005
Kraków. Trwa budowa nowej Opery
Scena nowego gmachu Opery Krakowskiej o powierzchni 25 na 25 metrów (jedna z największych w Polsce) już imponuje ogromem.
29-06-2005
Kraków. Gmach Opery już imponuje wielkością
Na placu budowy nowego gmachu Opery Krakowskiej odbyło się wczoraj betonownie głównej płyty pod widownię.
27-06-2005
Kraków. W Operze mury pną się do góry
Część starego budynku krakowskiej operetki znika. Na szczęście to nie efekt katastrofy budowlanej ani trzęsienia ziemi, tylko ostatni etap prac nad budową nowego gmachu Opery Krakowskiej.
25-05-2005
Kraków. Opera bezdomna, ale wyjazdowa
- Stajemy się teatrem objazdowym - mówi Piotr Rozkrut, dyrektor Opery Krakowskiej.
13-05-2005
Warszawa. Bilans kultury wg ministra Dąbrowskiego
Minister Waldemar Dąbrowski za największy sukces resortu kultury w ubiegłym roku uważa rozpoczęcie, dzięki pozyskaniu środków unijnych, budowy i remontów 100 obiektów - oper, teatrów, centrum kultury, zabytków. - Nastała epoka wielkiego budowania" - powiedział w dziś (13 maja) Dąbrowski [na zdjęciu].
23-03-2005
Małżeństwo pod presją
W marcu tego roku mija 50 lat od momentu, kiedy na Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie swoje przedstawienia zaczęła wystawiać Opera Krakowska. Choć wszyscy przyzwyczaili się do tego, że wieczorami w niedziele i w poniedziałki prezentowane są spektakle operowe, to jednak ten fakt będzie mógł niebawem przejść do historii - pisze Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.
09-03-2005
Warszawa. Minister Dąbrowski o miliardach na kulturę
- Do 2006 roku wydamy na infrastrukturę kulturalną Polski 1,8 mld złotych, z czego 930 mln zł pochodzi z unijnych funduszy strukturalnych - poinformował dziś (9 marca) minister kultury Waldemar Dąbrowski [na zdjęciu].
07-03-2005
Kraków. Jak zapewnić ciszę wokół Opery
Zapewnienie absolutnej ciszy w rejonie ronda jest niemożliwe, ale w pracach zabezpieczających przed drganiami i hałasem wykorzystane zostaną najnowocześniejsze technologie - zapewniają przedstawiciele Agencji Rozwoju Miasta.
07-03-2005
Niebezpieczne drgania
Nowy, wart 55 mln zł, gmach Opery Krakowskiej może podzielić los Filharmonii przy Zwierzynieckiej, która ma dobrą akustykę, ale dyskwalifikują ją drgania wywołane ruchem tramwajowym i samochodowym - pisze Małgorzata Nitek.
10-02-2005
Kraków. Trwają prace na budowie Opery Krakowskiej
Na placu budowy Opery Krakowskiej wylano już fundamenty i wzniesiono część konstrukcji żelbetonowych. Firma Hochtief, jedna z największych firm budowlanych na świecie, zamierza zakończyć inwestycję w 2006 r.
08-01-2005
Kraków. Rośnie opera
Trwa budowa gmachu Opery Krakowskiej przy ul. Lubicz. Widoczny jest już - do wysokości parteru - fragment budynku administracyjnego. Betonowana jest też - w wykopie głębokim na pięć metrów - płyta fundamentowa pod widownią i sceną. W lutym rozpocznie się wznoszenie sceny i widowni.
22-11-2004
Niema opera
"To skandal, że w Krakowie nie ma opery" - powiedział niedawno minister Waldemar Dąbrowski. Zaraz, zaraz, jak to nie ma? Przecież pod koniec października Opera Krakowska świętowała 50-lecie istnienia! - o historii bezdomnej Opery Krakowskiej pisze Tomasz Cyz.
02-11-2004
Kraków. Jubileusz Opery
13 października minęło pięćdziesiąt lat nieprzerwanej pracy krakowskiej sceny muzycznej, choć ten gatunek sztuki muzycznej ma w Krakowie blisko trzechsetletnią tradycję.
02-11-2004
Kraków. Wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Opery Krakowskiej
- Bardzo się cieszę, że nareszcie Operze Krakowskiej udało się - po tylu latach - doczekać tak wspaniałego dnia, kiedy to na placu budowy został wmurowany akt erekcyjny - mówił Piotr Rozkrut, naczelny dyrektor Opery Krakowskiej. - Teraz nie ma już odwrotu. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Opera Krakowska powstanie, i to powstanie szybko.
28-10-2004
Kraków. Nowa Opera z Promesą Ministra Kultury
W sobotę, 30 października br., o godz. 14 odbędzie się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego nowego gmachu Opery Krakowskiej przy ul. Lubicz 48 w Krakowie. W uroczystość wezmą udział minister kultury Waldemar Dąbrowski oraz sekretarz stanu w MK Agnieszka Odorowicz.
25-10-2004
Kraków. Śpiew w dawnej ujeżdżalni
W stolicy Małopolski rozpoczyna się budowa Opery Krakowskiej. Zespół trzech budynków powstaje przy ul. Lubicz. W kompleks zostanie wkomponowany gmach dawnej ujeżdżalni, w której znajdzie się foyer i gastronomia.
05-10-2004
Kraków. Ruszyła budowa nowej Opery
Rozpoczęła się budowa i modernizacja obiektów Opery Krakowskiej przy ul. Lubicz. W grudniu 2006 r. powinien być gotowy nowoczesny gmach Opery Krakowskiej, którego stolica Małopolski nie będzie musiała się wstydzić.
14-09-2004
Opera Krakowska za 36 miesięcy
Pierwszą łopatę wbiła w ziemię solistka Bożena Zawiślak-Dolny. - Ćwiczyłam wczoraj w ogrodzie - mówiła.