Trójmiasto. Teatry tańca w Centrum św. Jana

Teatry Dada von Bzdülöw, Amaryea i Patrz Mi Na Usta oraz W Gorącej Wodzie Kompani - to grupy teatralne, które wystąpią na tegorocznej edycji imprezy Metropolia jest Okey.

«Choć trzon programu "Metropolia jest Okey" stanowią występu grup muzycznych, to już od paru lat w ramach tego wydarzenia prezentują się trójmiejskie teatry. A konkretnie: trójmiejskie teatry tańca. W tym roku, w czwartek wieczorem w gdańskim Centrum św. Jana, zobaczymy trzy formacje: Teatr Patrz Mi Na Usta, Teatr Dada von Bzdülöw i Teatr Amaryea

Teatr Patrz Mi Na Usta jako jedyny przygotował wydarzenie premierowe - spektakl "Złota Rączka, Kwiat Północy, Dzieci Morza". - Punktem wyjściowym przedstawienia jest sytuacja, w której dotychczasowy porządek burzony jest na korzyść nowego ładu - opowiada Krzysztof "Leon" Dziemaszkiewicz, lider Teatru Patrz Mi Na Usta, chyba najbardziej charyzmatyczny i charakterystyczny artysta trójmiejskiej sceny tańca. - Spektakl będzie rozliczeniem i podsumowaniem z moimi występami drag queen, pojawią się w nim elementy z moich starych kostiumów. W sumie wystąpi w produkcji prócz mnie aż sześć osób, w tym moi dawni koledzy z Teatru Ekspresji Wojciecha Misiuro: Krzysztof Baliński, Krzysztof Czerny i Michał Ciećka. "Złota Rączka, Kwiat Północy, Dzieci Morza" to tak naprawdę efekty dotychczasowej pracy nad naprawdę dużym spektaklem, którego premiera powinna się odbyć późną wiosną przyszłego roku.

Dada von Bzdülöw, najważniejsza trójmiejska formacja taneczna (która dosłownie parę dni temu obchodziła swoje 19. urodziny) pokaże w Janie swój przedostatni spektakl "Fruu" [na zdjęciu]. Występują w nim trzy tancerki: Katarzyna Chmielewska (wspólnie z Leszkiem Bzdylem założycielka i lider formacji) oraz Anna Steller i Ula Zerek. Muzykę na żywo do przedstawienia wykonuje świetny basista jazzowy Olo Walicki. - Po mocnym ideowo "Le Sacre" czułam, że muszę odreagować - opowiada Chmielewska. - Choć nie jest też tak, że we "Fruu" nie ma żadnej idei. Jednak pojawiająca się tam psychologia postaci wynika bezpośrednio z ruchu, z ciała. W swojej pracy oparłyśmy się na czterech żywiołach, ja jestem powietrzem, Ania ziemią, Ula wodą, a Olo - ogniem. Nie wychodziliśmy od psychologii, postacie budowaliśmy z tych żywiołów, natury, z ciała.

"Pusty dom" to najnowsza premiera Teatru Amareya - spektakl po raz pierwszy pokazany został 27 listopada 2011 w klubie Żak. W spektaklu występują dwie tancerki: Katarzyna Pastuszak i Agnieszka Kamińska. - Dom to nie tylko miejsce, ale także wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa, poczucie godności, zakorzenienia w świecie, kontaktu ze sobą, swoim ciałem i jego historią. Moment straty, w którym nasz dom przestaje istnieć, wyznacza przełom. To początek powolnego poszukiwania sensu i zapełniania pustki - piszą artystki o "Pustym domu".

Na tegorocznej edycji "Metropolia jest Okey" pojawi się też teatr dramatyczny, ale w niezwykłej odsłonie. W Gorącej Wodzie Kompani - formacja złożona przede wszystkim z byłych członków Wybrzeżaka - w czwartek o godz. 18 w Nadbałtyckim Centrum Kultury zagra improwizowany spektakl "Salonik Literacki Wolumin". Spektakle grupy są w całości improwizowane, a ich treść oparta jest na pomysłach fabularnych widowni. Tak też w Ratuszu, stworzą impro-tragifarsę o pisarzach, którzy chcą być jednocześnie wybitni i bogaci. To tyle jeśli chodzi o zaczątek historii - pozostałe szczegóły będą zależały od pomysłowości lub złośliwości widowni - powstaną tuż przed rozpoczęciem spektaklu. Publiczność zdecyduje, kto jest jakim pisarzem, kogo lubi, kogo nienawidzi, z kim konkuruje, a kogo podziwia oraz jaki spisek zostanie zawiązany.

W Gorącej Wodzie Kompani "Salonik Literacki Wolumin" - NCK (Gdańsk, Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35), czwartek 29 grudnia g. 18, wstęp wolny.

Prezentacje teatrów Dada von Bzdülöw, Amaryea i Patrz Mi Na Usta - Centrum św. Jana (Gdańsk, ul. Świętojańska 50), czwartek 29 grudnia g. 20, wstęp wolny.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego