powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Prapremiera "Śmierci pracownika" w Polskim

Teatr Polski w Poznaniu zaprasza na prapremierę spektaklu "Śmierć pracownika" Michała Kmiecika w reżyserii Iwo Vedrala. To popkulturowy anarchistyczny żart, w którym antyczny mit trafia do dyskontu z niemieckim kapitałem.

Dramat Michała Kmiecika otrzymał nagrodę główną oraz nagrodę publiczności w czwartej edycji konkursu dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości zorganizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu.

"Śmierć pracownika" to popkulturowy anarchistyczny żart, w którym antyczny mit trafia do dyskontu z niemieckim kapitałem. To świat sklejony z klisz i schematów, w którym nieistotne jest prawdopodobieństwo, ponieważ głównym motorem działania jest czysty bunt i potrzeba odreagowania świata, systemu, który został nam dany jako jedyny i sprawiedliwy. To jest próba teatru bez historii, albo historii zagubionej w odnośnikach i cytatach, historii, która stała się zakładnikiem języka. Współczesna odyseja między biurkami od jednego boksu do drugiego.

Według Iwa Vedrala, reżysera spektaklu, "Śmierć pracownika" przypomina dryfujący statek, kombinat dawno już zlicytowany, w którym sens bycia przejawia się już tylko w językowych tyradach. Ten kombinat noszący wyraźne rysy poprzedniego ustroju przypudrowany jest tylko na wzór nowoczesnych szklanych biurowców, ale gdy zapada noc zaczyna się znajomy, romantyczny sabat czarownic, niszczone są drukarki i faksy, aby następnego dnia w mozolnej ręcznej pracy odnaleźć namiastkę sensu dalszego trwania...

W spektaklu występują: Piotr B. Dąbrowski (w roli: w sprawie pracy), Jakub Papuga (przed awansem), Wojciech Kalwat (posiadacz), Anna Sandowicz (asystentka), Ewa Szumska (z offu), Maria Skowrońska-Ferlak (sufler). Scenografię i kostiumy do spektaklu zaprojektowała Karolina Sulich; muzykę skomponował Dawid Dąbrowski, a pokazy wideo przygotowali Siewcy Niepokoju.

Prapremiera spektaklu odbędzie się 16 grudnia w Malarni. Na kolejne spektakle Teatr Polski w Poznaniu zaprasza 17, 18, 27, 28 grudnia 2011 oraz 24, 25 i 26 stycznia 2012 r.