powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Spektakl z gliny w Teatrze Polskim

1 i 2 grudnia, w ramach projektu Centrum Sztuki Dziecka "Sztuka Szuka Malucha" w Malarni Teatru Polskiego odbędzie się spektakl "Glina" Teatru Helios z Hamm w Niemczech.

Każdy spektakl dla widzów "najnajmłodszych" to niezwykłe spotkanie artysty z dzieckiem - sztuki z czystymi emocjami. Każde takie spotkanie jest wyjątkowe i niezapomniane. Dzieci, w towarzystwie rodziców, odkrywają nowe światy. W przedstawieniach dla najnajmłodszych odnaleźć można emocje, kolory i dźwięki, a wszystko po to, by w łagodny sposób zaprosić dzieci do magicznej przestrzeni teatru.

"Glina" taka właśnie jest, zaprasza najmłodszych widzów, od drugiego roku życia, na niezwykłe, sensualne, pełne dźwięków, kolorów, zapachów, przeżycie. Dziecko podczas takiego spektaklu dobrze się bawi, a przy tym rozwija. To wielka zaleta teatru inicjacyjnego, w którego nurt wpisuje się "Glina".

Materiałem tego spektaklu jest glina właśnie, potraktowana dosłownie jako plastyczna, szara substancja. Aktorka kreuje na oczach widzów niekształtne figury, które z czasem nabierają wyrazu i na końcu stają się wyszukanymi rzeźbami ludzkich postaci, małymi dziełami sztuki.

Podobny proces odbywa się w warstwie muzycznej widowiska. Artysta-muzyk czerpiąc z dźwięków wydawanych przez ludzkie ciało (np. serce, usta) tworzy z nich oryginalną kompozycję.

Małe dzieci i ich opiekunowie zapraszani są do uczestniczenia w różnych sposobach poznawania otaczającego nas świata. Biorąc czynny udział, włączając się całkowicie, w pełni angażując swoje zmysły mają szansę sami stać się artystami po spektaklu.

Reżyseria: Barbara Kölling

Muzyka: Manuel Loos

Scenografia: Michale Lurse

Występują: Katja Wiefel i Manuel Loos

1 grudnia, godz. 17.00, 2 grudnia, godz. 10.00 i 12.00

Spektakl dla dzieci od 2 lat.

Anna Przygocka

Centrum Sztuki Dziecka