powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gliwice. "Rodelinda" z MET w kinie Amok

Gliwicki Teatr Muzyczny i Kino studyjne Amok zapraszają na kolejną transmisję na żywo z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. 3 grudnia o g. 18.15 zobaczymy "Rodelindę" Georga Friedricha Händela met-logo.jpg

"Rodelinda" zasłużyła sobie na stałe miejsce w historii muzyki już chociażby tym, że to od niej rozpoczął się XX-wieczny renesans zainteresowania twórczością operową Händla: wystawiona w 1930 roku w Getyndze, przerwała niemal dwustuletni okres całkowitej nieobecności oper Saksończyka na światowych scenach. Tymczasem Georg Friedrich Händel, Niemiec, który sławę zyskał w XVIII wieku przede wszystkim jako właściwie "narodowy" kompozytor angielski, a dziś znany jest głównie jako autor słynnych oratoriów, był twórcą całej serii oper tzw. włoskich, spośród których "Rodelinda" jest jedną z najwybitniejszych. Jej akcja rozgrywa się w VII wieku, w Lombardii. Tytułowa Rodelinda to żona tamtejszego władcy Bertarida, pokonanego przez Grimoalda. Dramatyczne dzieje tych trojga oraz Eduige, siostry Bertarida, splatają się w pasjonującą opowieść spod znaku "płaszcza i szpady", kipiącą od namiętności i sensacyjnych zwrotów akcji.

"Rodelinda" to również jedna z najlepszych partytur Händla, pełna popisowych arii, będących ogromnym wyzwaniem dla śpiewaków, ale dających im również niesamowite możliwości. Nic dziwnego, że w tytułowej partii błyszczały najlepsze śpiewaczki świata, m.in. Joan Sutherland. Również afisz produkcji Metropolitan Opera aż skrzy się od operowych gwiazd: jako Rodelinda wystąpi w niej Renée Fleming, najznakomitsza współczesna mistrzyni bel canta, solistka m.in. Royal Opera House w Londynie i mediolańskiej La Scali, uczestnikom transmisji na żywo z Met znana jako gospodarz ostatnich pokazów. Filmowi fani "Władcy Pierścieni" mogli również zapamiętać jej głos ze ścieżki dźwiękowej trzeciej części trylogii, a melomani niedawno słuchać go na żywo w czasie marcowego recitalu na scenie Opery Narodowej w Warszawie.

(czas trwania: 4 godz. 15 min., 2 przerwy)

***

Dyrygent: Harry Bicket

Reżyseria: Stephen Wadsworth

Scenografia: Thomas Lynch

Kostiumy: Martin Pakledinaz ?

Reżyseria świateł: Peter Kaczorowski

Reżyseria walk: Steve Rankin

Występują:

Rodelinda: Renée Fleming

Eduige: Stephanie Blythe

Berarido: Andreas Scholl

Unulfo: Iestyn Davies

Grimoaldo: Joseph Kaiser

Garibaldo: Shenyang

opera śpiewana w języku włoskim, napisy polskie, angielskie