Szczecin. Mozart polskich i niemieckich uczniów

"Bastien i Bastienne" to opera, nad którą pracują studenci, wykładowcy i uczniowie szkół ze Szczecina i Ueckermunde. Efekt tej pracy zobaczymy w Szczecinie już 3 grudnia.

«W przygotowaniu spektaklu wzięli udział studenci oraz wykładowcy wszystkich wydziałów Akademii Sztuki w Szczecinie. To pierwsze takie przedsięwzięcie łączące trzy wydziały, a dokładnie: Sztuk Wizualnych, który przygotował dekorację i scenografię, Instrumentalny, którzy przejął oprawę muzyczną oraz Edukacji Muzycznej, odpowiedzialny za solistów.

- Pół roku temu zrodziła się inicjatywa, żeby zorganizować spektakl Mozarta - mówi Ewa Filipowicz-Kosinska, odpowiedzialna za koordynację artystyczną spektaklu. - Początkowo były plany, żeby go zrobić w języku polskim, ale nawiązaliśmy kontakt ze szkołą w Ueckermunde i udało nam się otrzymać dofinansowanie z funduszy unijnych.

Premiera spektaklu w języku polskim odbyła się 27 października w auli Akademii Sztuki. Kolejne odbyły się w Sali Bogusława Zamku Książąt Pomorskich 30 października oraz w Dziwnowie w przepięknym hotelu "Stary Dziwnów" 7 listopada.

W tej chwili przygotowywana jest druga premiera spektaklu w języku oryginału. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że Akademia Sztuki w Szczecinie nawiązała współpracę z miastem Ueckermunde, które umożliwiło dwojgu uczniom Szkoły Muzycznej Kreismusikschule Uecker - Randow udział w operze.

- Spektakl w wersji polskiej bardzo mi się podobał i wywarł na mnie duże wrażenie - mówi Sylwia Bubnicka-Kalischewska, koordynator ze strony niemieckiej. - Dla nas to jest szansa pokazania naszych uczniów w spektaklu przygotowanym przez profesjonalistów.

Trwają intensywne próby przedstawienia "Bastien i Bastienne" w niemieckiej wersji językowej. Przedsięwzięcie operowe, dzięki przychylności burmistrz Ueckermunde, Heidi Michaelis, jest współfinansowane przez miasto Ueckermunde. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów EMTERREGIV A Euroregionu Pomerania).

W rolach tytułowych zadebiutują uczniowie Kreismusikschule Uecker-Randow z klasy śpiewu solowego: Friederike Bieber jako Bastienne i Sóren Ebertach jako Bastien

Ze strony polskiej w roli czarodzieja o imieniu Colas wystąpi Tomasz Witkowski, przygotowany przez dr Ewę Filipowicz-Kosińską, wykładającą na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki.

***

Co, gdzie, za ile

Bastien i Bastienne, 3 grudnia, aula Akademii Sztuki przy ul. Grodzkiej 50, godz. 17, wstęp wolny.

Bastien i Bastienne, 6 grudnia, Bürgersaal w Ueckermiinde, godz. 17, bilet 5 euro.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego