Sukces na Broadwayu

- Byłam przeszczęśliwa już wtedy, gdy dowiedziałam się, że "Diva" zakwalifikowała się do tego festiwalu. Mimo że Stanisław Miedziewski zrobił z tego tekstu coś fantastycznego, a Woletta gra Norę rewelacyjnie, pamiętałam, że to festiwal, w którym bierze udział ponad 70 monodramów z całego świata - mówi Magdalena Gauer, autorka sztuki.

«Magdalena Gauer z Kołobrzegu jest autorką sztuki, nagrodzonej w Nowym Jorku.

Wioletta Komar [na zdjęciu w "Divie"], aktorka Teatru Rondo w Słupsku i studentka New York Film Academy, została najlepszą aktorką The 2nd United Solo Theatre Festival w Nowym Jorku. Zagrała wyreżyserowany przez Stanisława Miedzińskiego monodram "Diva", napisany przez kołobrzeżankę Magdalenę Gauer, polonistkę, pedagoga i literaturoznawcę, która jeszcze do niedawna pracowała jako nauczycielka języka polskiego w kołobrzeskim ogólniaku. "Diva" to jej debiut. Napisała ją ponad rok temu specjalnie dla Teatru Rondo, właśnie z myślą o Wioletcie Komar. Tak więc sukces aktorki, wcielającej się w rolę Nory Sedler, primadonny światowych scen operowych, która przeszła przez okrucieństwa wojny, getto i obóz koncentracyjny, to również ogromny sukces autorki monodramu.

- Byłam przeszczęśliwa już wtedy, gdy dowiedziałam się, że "Diva" zakwalifikowała się do tego festiwalu - powiedziała nam rozpromieniona Magdalena Gauer. - Mimo że Stanisław Miedziewski zrobił z tego tekstu coś fantastycznego, a Woletta gra Norę rewelacyjnie, pamiętałam, że to festiwal, w którym bierze udział ponad 70 monodramów z całego świata. Obawiałam się raczej, że nasza "Diva" przepadnie już na etapie eliminacji. W to, co się ostatecznie wydarzyło, trudno mi uwierzyć. Jeszcze chyba nie bardzo to ogarniam.

Artyści Teatru Rondo i Magdalena Gauer podjęli współpracę, zainspirowani książką innej kołobrzeżanki, Elżbiety Cherezińskiej, która napisała "Byłam sekretarką Rumkowskiego. Pamiętnika Etki Daurn", opisującej dramat łódzkiego getta.

To nie jedyny polski sukces festiwalu. Monodram w wykonaniu Ewy Kasprzyk "Patty Diphusa" według Pedro Almodovara zdobył wyróżnienie dla najlepszego spektaklu międzynarodowego.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego