powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Hiszpańska nagroda dla Michała Znanieckiego

"Eugeniusz Oniegin" Piotra Czajkowskiego w reż. Michała Znanieckiego otrzymał prestiżową nagrodę Premios Líricos Teatro Campoamor za najlepszą produkcję premierową roku w Hiszpanii.

To szósta edycja tego konkursu, do którego zgłaszane są najważniejsze wydarzenia festiwalowe i teatralne z całego kraju. Konkurs organizowany jest przez Ayuntamiento de Oviedo Ministerstwo Kultury oraz Instituto Nacional de las Artes Escénicas w Hiszpanii.

"Eugeniusz Oniegin" to międzynarodowa i międzykontynentalna koprodukcja Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Opery Krakowskiej, Abao Olbe w Bilbao oraz Teatro Argentino w La Plata. Premiera miała miejsce w grudniu 2010 na deskach Opery Krakowskiej, premiera argentyńska odbyła się w marcu, z kolei hiszpańska publiczność zobaczyła "Oniegina" w kwietniu. Do Polski spektakl powróci w 2012 na deski Teatru Wielkiego w Poznaniu, w którym rok ten będzie tematycznie poświęcony męskim postaciom operowym.

Akcja opery "Eugeniusz Oniegin" rozgrywa się w 1820 roku w Rosji. Tytułowy bohater to człowiek rozczarowany światem, brakiem prawdziwej miłości i przyjaźni. Zniechęcony i znudzony życiem wyjeżdża na wieś gdzie poznaje Tatianę. Odtrąca jednak jej szczerą, młodzieńczą miłość. Swoje zainteresowanie kieruje w stronę jej siostry, Olgi, co w konsekwencji ma tragiczny koniec. Oniegin wyrusza w podróż. Los ponownie stawia na jego drodze życiowej Tatianę, w której się zakochuje. Niestety na szczęśliwą miłość jest już za późno...