Łódź. Filmy o sztuce performansu

Na "Taniec bogów, czyli himalajski tryptyk"- pokazy filmów poświęconych sztukom performatywnym związanym z tradycją buddyzmu tybetańskiego - zaprasza Fabryka Sztuki.

Realizacja filmów: Elżbieta Dziuk, Krzysztof Renik, Michał Zielony.

Producent filmów: ABATON inicjatywa twórcza.

Dzień: 15.11.2011, godz. 18.00

Miejsce: Fabryka Sztuki w Łodzi

Wstęp: wolny; ilość miejsc ograniczona

Informacje i zapisy: warsztaty@fabrykasztuki.org

Podczas wieczoru zostaną zaprezentowane filmy: "Czam, czyli taniec" , "Lhamo - opera z krainy Śnieżnego Lwa" oraz "Z Dalajlamą w Himalajach". Po prezentacji odbędzie się spotkanie z twórcami filmów.

"Czam czyli taniec" (21 min, DVD, 2006 rok) to opowieść o rytualnym tańcu mnichów buddyjskich tradycji tybetańskiej wykonywanym w trakcie dorocznych ceremonii klasztornych w jednej ze świątyń Ladakhu, w indyjskich Himalajach. Powstał na przełomie 2005 i 2006 roku po kilku latach przygotowań i penetracji badawczych prowadzonych przez autorów w tym rejonie. 

"Lhamo - opera z krainy Śnieżnego Lwa"  (36 min., DVD, 2006 rok) to opowieść o festiwalu opery tybetańskiej Lhamo organizowanym w Dharamsali w Indiach przez tybetańską diasporę. Przedstawia bogactwo kostiumu i masek, piękno choreografii i oryginalność sztuki muzycznej Tybetu. Zdjęcia powstały podczas dorocznego festiwalu operowego Shoton w Dharamsali w 2006 roku. Honorowym gościem festiwalu był duchowy przywódca Tybetańczyków XIV Dalajlama. 

"Z Dalajlamą w Himalajach" (40 min, DVD, 2009 r.) to opowieść o niezwykłym spotkaniu z Dalajlamą w sercu Himalajów w Ladakhu w Indiach. Oczekują go mieszkańcy siedmiu himalajskich wiosek i mnisi sześćsetletniego klasztoru. Rytualnym odwiedzinom duchowego przywódcy buddyzmu tybetańskiego z himalajskimi góralami towarzyszą zbiorowe recytacje buddyjskich mantr, taniec oraz buddyjskie obrzędy. Zdjęcia do filmu powstały w sierpniu 2009 roku w Indiach.

Elżbieta Dziuk i Krzysztof Renik od lat penetrują świat widowisk azjatyckich, szczególnym zainteresowaniem darząc sztuki performatywne Indii i Tybetu. Od 2005 roku, we współpracy z Michałem Zielonym, niezależnym producentem filmowym, właścicielem firmy FILMA, tworzą dokumenty prezentujące kulturę Indii i Tybetu.

Krzysztof Renik- autor wielu publikacji na temat indyjskich i tybetańskich widowisk teatralnych i rytualnych. Studiował w Kerala Kalamandalam, uczelni artystycznej w południowych Indiach kształcącej artystów indyjskiego teatru. Prowadził tam badania na temat sztuk performatywnych tego regionu. Opublikował m.in. książki pt.:"Kathakali - sztuka indyjskiego teatru" [Wydawnictwo Akademickie Dialog, Warszawa 1994] i "Śladem Bharaty"[Wydawnictwo Akademickie Dialog, Warszawa 2001]. Współautor filmów dokumentalnych o widowiskach indyjskich i tybetańskich. W latach 2007-2011 był korespondentem Polskiego Radia w Azji Południowej.

Elżbieta Dziuk- odwiedzała wielokrotnie Indie biorąc m.in. udział jako fotograf w projektach badawczych: Klasyczne widowiska Indii, Rytualne widowiska Indii, Zima w Himalajach. Jest autorką licznych wystaw fotograficznych, z których dwie stanowią artystyczną dokumentację mozaiki indyjskiego życia obrzędowego i teatralnego. Jest autorką zdjęć do filmów dokumentalnych poświęconych m. in. sztukom widowiskowym Indii.

Michał Zielony (Mike Green)- niezależny producent filmowy. Współpracuje m.in. z teatrem Pinokio w Łodzi, Baj w Warszawie oraz Wrocławskim Teatrem Pantomimy jako twórca wizualizacji wideo i trailerów do spektakli. Ma w swoim dorobku montaż filmów dokumentalnych.

Wydarzenie zorganizowane w ramach cyklu: "Akademia Twórczych Umiejętności- edukacja teatralna w Fabryce". Projekt zrealizowany z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego