powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gliwice. "Zygfryd" Wagnera z MET

Gliwicki Teatr Muzyczny i Kino studyjne Amok zapraszają na kolejną transmisję na żywo z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. 5 listopada, ZYGFRYD Richarda Wagnera, Scena Bajka - Kino Amok, 16.45

"Zygfryd" trzecie ogniwo tetralogii, oznaczone jako druga część (drugi dzień) dramatu. Złoto Renu, wykradzione niegdyś przez Nibelunga i obłożone jego klątwą, wciąż nie może powrócić do swej pierwotnej domeny. Zazdrośnie strzeże je olbrzym, Fafner, który przybrał postać smoka. Lecz oto w pobliżu jego pieczary wyrasta jego przyszły pogromca, Zygfryd - potomek Wotana, zrodzony z kazirodczego związku jego dzieci. Ukryty przed światem w leśnym ustroniu, wychowany przez karła, który niegdyś wykuł fatalny pierścień - to prawdziwy syn natury i przyszły "nowy człowiek". Nieświadom swego pochodzenia ani zła, nieustraszony rycerz odzyskuje skarb i pierścień Nibelunga. Pokonuje stającego mu na drodze Wotana i wyzwala otoczoną płomieniami i śpiącą Brunhildę.

Ta część dramatu Wagnera składa się z trzech aktów. Tak jak pozostałe ogniwa tetralogii, przenika ją muzyka oparta na motywach przewodnich. Posiada sceny o sugestywnym wyrazie, jak scena kucia miecza w zakończeniu I aktu. Do najpiękniejszych fragmentów symfonicznych całej tetralogii należy Szmer lasu w II akcie. Dzięki artystom z Metropolitan Opera obejrzymy wydarzenia, które toczą się 20 lat po "Walkirii" w imponująco nowoczesnej inscenizacji.

Występują: Deborah Voigt (Brünnhilde), Patricia Bardon (Erda), Gary Lehman (Siegfried), Gerhard Siegel (Mime), Bryn Terfel (Wanderer), Eric Owens (Alberich).

Zapraszamy!

(czas trwania: 5 godz. 51 min., 2 przerwy)