powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Teatr Polski najlepszy wg ankiety "Teatru"

Miesięcznik "Teatr" (2011 nr 10) opublikował wyniki dorocznej ankiety, wypełnianej przez krytyków: Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2010/2011. Według ankietowanych najlepszym teatrem w Polsce jest Teatr Polski we Wrocławiu.

Wskazali na niego następujący krytycy: Jacek Cieślak ("Rzeczpospolita"), Łukasz Drewniak ("Przekrój"), Aneta Kyzioł ("Polityka"), Agnieszka Rataj ("Życie Warszawy") i Kalina Zalewska ("Teatr"). Dwie osoby rozwinęły swoją wypowiedź - dla Agnieszki Rataj Teatr Polski we Wrocławiu jest najlepszy "za Tęczową Trybunę 2012, Utwór o Matce i Ojczyźnie i cały zespół aktorski", dla Kaliny Zalewskiej zaś za cztery premiery - poza wymienionymi również za Szosę Wołokołamską oraz Kazimierza i Karolinę.

W kategorii Najlepsze przedstawienie "Tęczową Trybunę 2012" (na zdjęciu) wybrał Jacek Cieślak, a Utwór o Matce i Ojczyźnie Joanna Derkaczew ("Gazeta Wyborcza"), Aneta Kyzioł i Kalina Zalewska.

"Tęczowa Trybuna 2012" triumfowała też w kategorii Najlepsza nowa polska sztuka - wymienili ją Jacek Cieślak, Łukasz Drewniak, Aneta Kyzioł i Jacek Sieradzki ("Dialog"). "Utwór o Matce i Ojczyźnie "docenili Marcin Kościelniak ("Didaskalia" i "Tygodnik Powszechny"; "drapieżny, kontrkulturowy, kontrnarodowy tekst, świetnie napisany, otwarty na wiele teatralnych i pozateatralnych scenariuszy") oraz Aneta Kyzioł. W kategorii Najlepsza nowa sztuka obcojęzyczna Kalina Zalewska wskazała na "Szosę Wołokołamską", a w kategorii Najlepsza adaptacja teatralna - na "Utwór o Matce i Ojczyźnie" ("przykład odczytania utworu, wydobywającego inne wątki niż prapremiera Marcina Libera").

W kategorii Najlepsza reżyseria zauważeni zostali Jan Klata za "Utwór o Matce i Ojczyźnie"" (Jacek Cieślak, Aneta Kyzioł, Kalina Zalewska), Monika Strzępka za "Tęczową Trybunę 2012" (Jacek Cieślak) i Barbara Wysocka za "Szosę Wołokołamską" (Łukasz Drewniak).

W kategorii Najlepsza scenografia bezkonkurencyjna okazała się Justyna Łagowska za Utwór o Matce i Ojczyźnie (Jacek Cieślak, Jolanta Kowalska (TVP Wrocław i współpracowniczka "Teatru"), Aneta Kyzioł i Kalina Zalewska). Utwór... zauważono nawet w kategorii Najlepsza muzyka (Aneta Kyzioł), mimo że w tym przypadku mamy do czynienia z opracowaniem muzycznym.

Kingę Preis w "Utworze o Matce i Ojczyźnie" w kategorii Najlepsza rola kobieca wymienił Łukasz Drewniak, Michała Opalińskiego w "Tęczowej Trybunie 2012" w kategorii Najlepsza rola męska zaś Agnieszka Rataj ("za upiorny antywzorzec urzędnika polskiego i scenę z pająkami") oraz Jacek Sieradzki. Nasi aktorzy zwrócili ponadto uwagę krytyków w spektaklach innych teatrów (kategoria Najlepsza rola epizodyczna): kreacja Agaty Skowrońskiej w "Sztandarze ze spódnicy" we Wrocławskim Teatrze Współczesnym została wybrana przez Jolantę Kowalską, a wszystkie role Marcina Pempusia w wałbrzyskim "W pustyni i w puszczy. Z Sienkiewicza i z innych "przez Anetę Kyzioł.