Kraków. Inauguracja roku akademickiego na Akademii Muzycznej

Akademia Muzyczna w Krakowie rozpoczęła wczoraj 124. rok akademicki.

«Przed nami nowe wyzwania, jakie określa nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym - podkreślał rektor.

- Pragnę życzyć wam, by okres spędzony w akademii był dla was naprawdę szczęśliwy, stając się czasem wejścia w prawdziwą, wielką sztukę, jaką tworzyć będziecie polską kulturę - mówił zwracając się do studentów prof. Stanisław Krawczyński, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie.

Pierwszy rok studiów stacjonarnych rozpoczęło wczoraj 204 studentów (w tym 110 na studiach I stopnia i 94 na studiach II stopnia) oraz 34 studentów na niestacjonarnych studiach I i II stopnia. Najbardziej licznym kierunkiem jest instrumentalistyka, gdzie studia rozpoczęło w sumie ponad 160 osób; najmniej licznym dyrygentura, gdzie rozpoczęło naukę tylko troje studentów.

Podczas przemówienia rektor zauważył, że początek roku akademickiego zbiega się z nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym, co wprowadza zasadnicze zmiany i "diametralnie zmienia nasz sposób myślenia w znaczących obszarach działalności akademickiej". - Przed nami nowe wyzwania, jakie określa nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyż- szym. Pełni niepokoju przystępujemy do ich realizacji - podkreślał rektor.

Inauguracja roku jak zawsze stała się okazją do podsumowań zeszłorocznych osiągnięć uczelni. Wśród dokonań artystycznych rektor wymienił m.in. koncerty orkiestr akademickich: symfonicznej, kameralnej, barokowej i big bandu; wspomniał zwłaszcza galę operową z udziałem studentów Wydziału Wokalnego. - Nie przypominam sobie takiego przepełnienia, zabrakło nawet numerków w szatni - podkreślał prof. Stanisław Krawczyński.

Wśród zeszłorocznych artystycznych osiągnięć zostały wymienione imprezy organizowane przez uczelnię, m.in.: IV Międzynarodowy Konkurs Fletowy, XVI Dni Bachowskie, 7. Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny "Źródła i inspiracje" i V Ogólnopolski Festiwal Chóralny "Cantate Domino". Rektor zwrócił też uwagę na osiągnięcia naukowe uczelni (m.in. XI Międzynarodowy Kongres Semiotyczny) czy też dydaktyczne (m.in. udział studenta Marcina Koziaka w XVI Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, oraz zakwalifikowanie się dwóch skrzypaczek z uczelni - Marii Sławek i Aleksandry Kuls - do polskiej reprezentacji rozpoczynającego się za kilka dni XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego).

Podczas inauguracji 19 osobom wręczono odznaczenia państwowe i miejskie. Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. profesorowie Magdalena Myczka i Kazimierz Moszyński, którzy odebrali srebrną Glorię Artis, zaś profesorowie Mieczysław Tomaszewski, Barbara Świątek- -Żelazna i Stefan Wojtas otrzymali Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto Stefan Wojtas uhonorowany został przyznaną już po raz 16. nagrodą za wybitne osiągnięcia dydaktyczne "Excellance in teaching", ustanowioną przez prof. Ray'a i Ruth Robinsonów z USA.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego