Zaduszki i teatr

31-10-2007
04-11-2019
Warszawa. Zakończyła się kwesta na rzecz ratowania zabytków Starych Powązek
Ok. 250 przedstawicieli świata kultury, nauki, życia społecznego i politycznego wzięło udział w trzydniowej kweście na rzecz ratowania zabytków Starych Powązek. W kweście, która zakończyła się wieczorem w niedzielę, zebrano 280 tys. zł.
04-11-2019
Zaduszki w OFF i Cynie
Koncert "Refleksyjnie" w gościnnych progach praskiej OFF i Cyny doskonale wpisał się w nastrój czasu, kiedy oddajemy się rozmyślaniom o śmierci - pisze Wiesław Kowalski w Teatrze dla Wszystkich.
02-11-2019
Kraj. Kwesty na rzecz ratowania zabytkowych cmentarzy
Przedstawiciele świata kultury, życia społecznego i politycznego oraz mieszkańcy kwestują w całym kraju m.in. na stołecznych Powązkach i krakowskim Cmentarzu Rakowickim na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków. Odwiedzający nekropolie w dniu Wszystkich Świętych chętnie wspierają zbiórki.
02-11-2019
Kraków. Anna Dymna wśród kwestujących na Cmentarzu Rakowickim
Na najbardziej znanym w Krakowie Cmentarzu Rakowickim we Wszystkich Świętych trwa kwesta, podczas której zbierane są fundusze na odnowę zabytkowych nagrobków. W kwestowanie na ten cel zaangażowali się m.in. aktorka Anna Dymna i wicepremier Jarosław Gowin.
02-11-2019
Kraków. Rozpoczynają się 64. Krakowskie Zaduszki Jazzowe
Wspólny występ pianisty Krzysztofa Kobylińskiego i włoskiego wirtuoza bandoneonu Daniele di Bonaventury zainauguruje w sobotę wieczorem 64. edycję Krakowskich Zaduszek Jazzowych. Tegoroczna edycja wspomina postać wybitnego jazzmana Krzysztofa Komedy.
02-11-2019
Lublin. Ci, którzy odeszli w ostatnim roku
W ostatnim roku pożegnaliśmy wiele znanych osób mieszkających i związanych z Lublinem. Dziś wspominamy tych, których z nami już nie ma.
02-11-2019
Lublin. Trwa 33. kwesta na odnowę zabytkowych nagrobków
Datki na renowację kolejnych ośmiu zabytkowych nagrobków zbierają wolontariusze podczas 33. kwesty na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie - jednej z najstarszych nekropolii w Polsce.
02-11-2019
Łódź. Ci, którzy odeszli w ostatnim roku
Artyści, naukowcy, politycy. W ciągu ostatniego roku pożegnaliśmy wiele znanych osób związanych z Łodzią i regionem łódzkim.
02-11-2019
Toruń. Aktorzy wśród kwestujących na rzecz cmentarza św. Jerzego
Aktorzy, muzycy i sportowcy z regionu m.in. Katarzyna Żak i Bogdan Hołownia wzięli udział w 17. kweście na rzecz renowacji kolejnych pomników na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Środki z tegorocznej zbiórki przeznaczone zostaną na odnowienie zabytkowej mogiły sędziego Stanisława Arkusiewicza.
02-11-2019
Warszawa. Trwa kwesta na rzecz ratowania zabytków Starych Powązek
- Ok. 250 przedstawicieli świata kultury, nauki, życia społecznego i politycznego bierze udział w trzydniowej kweście na rzecz ratowania zabytków Starych Powązek, która rozpoczęła się w piątek. Dbamy o to miejsce, bo tu jest kawałek naszej historii - powiedział PAP aktor Kazimierz Kaczor.
31-10-2019
Ci, którzy odeszli...
Z okazji Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego przypominamy artystów, którzy zmarli w ciągu minionych 12 miesięcy.
31-10-2019
Warszawa. Refleksyjna sztuka na Święto Zmarłych
Świat roślin w Biennale Warszawa, wojna w Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Domu Spotkań, teatr w Zachęcie, "Ogród..." Boscha w kinie Muranów. Co obejrzeć w zaduszny weekend?
31-10-2019
Warszawa. Ruszają kwesty na ratunek nekropoliom
Blisko 1,5 tys. pomników i kaplic ocalił przed zniszczeniem Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami. Nie byłoby to możliwe bez datków zbieranych do puszek przez artystów, pisarzy, dziennikarzy, naukowców i polityków. W tym roku kwestować będą po raz 45.
28-10-2019
Warszawa. 1, 2 i 3 listopada kwesta na rzecz Starych Powązek
Dokończenie prac w al. Katakumbowej i odnowienie nagrobków w alei od bramy św. Honoraty do Katakumb zaplanowano dzięki datkom, które będą zbierane 1, 2 i 3 listopada podczas kwesty na Starych Powązkach. Pieniądze będą zbierać m.in. Maja Komorowska i Olgierd Łukaszewicz.
20-11-2018
Warszawa. "Zaduszki z Artystami" w kościele na Służewiu
"Zaduszki z Artystami" odbędą się we wtorek wieczorem w kościele św. Dominika na warszawskim Służewiu. Wystąpią m.in. Paweł Domagała, Halina Frąckowiak, Natalia Kukulska, Katarzyna Cerekwicka, Olga Szomańska, Marika.
16-11-2018
Okiem Obserwatora: Teatralne Powązki
W świąteczną sobotę 10 listopada, warszawscy teatromani mogli skorzystać ze wspaniałej propozycji przygotowanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Teatr Syrena. Od 2015 roku Instytut prowadzi w całej Polsce projekt zatytułowany "Spacerownik teatralny" - pisze Krzysztof Stopczyk w portalu Kulturalnie.waw.pl.
10-11-2018
Warszawa. Teatralny spacer po Starych Powązkach
Listopad jest idealnym miesiącem na wspominanie. W ramach projektu Spacerownik Teatralny Teatr Syrena w Warszawie i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zapraszają 10 listopada o godz. 13 na pierwszy teatralny spacer po Starych Powązkach.
05-11-2018
Warszawa. 235 tys. zł zebrano podczas kwesty na Starych Powązkach
- W czasie trzydniowej kwesty na ratowanie zabytków Starych Powązek zebraliśmy 235 tys. zł - poinformował w niedzielę PAP przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa Marcin Święcicki. To najwyższa kwota, jaką udało się zebrać w ciągu ostatnich 4 lat.
02-11-2018
Kraków. Zaduszkowy koncert w Grotesce
"Mimozami jesień się zaczyna" śpiewał kiedyś Czesław Niemen, a w Krakowie interpretacją tej piosenki 2 listopada rozpocznie się wyjątkowy Zaduszkowy koncert specjalny.
02-11-2018
Bielsko-Biała. "Dziady" w klimatycznej scenerii kirkutu
W scenerii zabytkowego budynku przez trzy dni z rzędy wystawiana była II część "Dziadów" Adama Mickiewicza. Spektakl z udziałem aktorów bielskiego Teatru Polskiego cieszył się ogromnym zainteresowaniem widzów.
31-10-2018
Ci, którzy odeszli
Z okazji Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego przypominamy artystów, którzy zmarli w ciągu minionych 12 miesięcy.
31-10-2018
Gdańsk. XVII Pomorskie Zaduszki Artystyczne
1 listopada o godz. 19 w Centrum św. Jana w Gdańsku odbędą się XVII Pomorskie Zaduszki Artystyczne. Biogramy i epitafia napisała poetka Bożena Ptak, a odczyta je aktor Jacek Labijak.
31-10-2018
Szczecin. Wspólne śpiewanie pieśni o rzeczach ostatecznych
Teatr Kana zaprasza szczecinian do wspólnego śpiewania pieśni o rzeczach ostatecznych na Cmentarzu Centralnym, które poprowadzi Paweł Grochocki, śpiewak pogrzebowy.
31-10-2018
Warszawa. 1, 3 i 4 listopada kwesta na rzecz Starych Powązek
Kolejne kaplice i pomniki nagrobne z al. Katakumbowej zostaną odrestaurowane dzięki datkom, które będą zbierane w czwartek, sobotę i niedzielę podczas kwesty na stołecznych Starych Powązkach. Kwestować będą m.in. Maja Komorowska, Emilia Krakowska, Olgierd Łukaszewicz.
02-11-2017
Warszawa. 155 tys. zł zebrano podczas kwesty na Starych Powązkach
Podczas tegorocznej kwesty na rzecz ratowania zabytków na warszawskich Powązkach zebrano 155 tys. zł - poinformował PAP w środę przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa Marcin Święcicki.
31-10-2017
Warszawa. Artyści kwestują na zabytkowych cmentarzach
Na Starych Powązkach zbierają pieniądze na remont grobowców w Alei Katakumbowej. Na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim proszą o datki na odnowienie mauzoleum Hermana Junga, a na Ewangelicko-Reformowanym - na dokończenie renowacji nagrobków wokół kaplicy Leopolda Kronenberga.
31-10-2017
Warszawa. Płyta-cegiełka na rzecz renowacji Starych Powązek
Płytę pt. "Podróż z Aniołem Stróżem" poety Krzysztofa Cezarego Buszmana będzie można kupić od 1 do 3 listopada na Starych Powązkach w Warszawie. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na renowację cmentarza.
31-10-2017
Warszawa. W środę kwesta na rzecz Starych Powązek
Ewa Wiśniewska, Daniel Olbrychski i Emilia Krakowska znajdą się wśród artystów, którzy wezmą udział w środowej kweście na rzecz Starych Powązek. W tym roku zebrane środki mają być przeznaczone na dalszy ciąg renowacji nagrobków w Alei Katakumbowej.
27-10-2017
Gdańsk. Zaduszki artystyczne w Centrum Św. Jana
W gdańskim Centrum Św. Jana 1 listopada odbędą się Pomorskie Zaduszki Artystyczne. To już 15 edycja uroczystości żałobnych pomorskich epitafiów.
25-09-2017
Bielsko-Biała. Na cmentarzu żydowskim aktorzy wystawią "Dziady"
30 i 31 października na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej aktorzy Teatru Polskiego wystawią II część "Dziadów" Adama Mickiewicza. Inicjatorem tego wydarzenia jest Dariusz Gajny.
08-11-2016
"Dziady" w domu umarłych
Że w Bielsku-Białej na cmentarzu grają "Dziady", usłyszałam rok temu, niestety po fakcie. Szczęśliwie tutejszym tak się spodobało, że trzeba było w następnym roku powtórzyć. Musiałam je obejrzeć - pisze Anna Schiller.
02-11-2016
Warszawa. 170 tys. zł zebrano podczas kwesty na Starych Powązkach
- W trakcie 42. kwesty na rzecz ratowania zabytków na warszawskich Starych Powązkach zebrano 170 tys. złotych - poinformował we wtorek PAP przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki.
02-11-2016
Warszawa. Danuta Szaflarska zbierała pieniądze, by ratować Stare Powązki
W tym roku, pieniądze na ratowanie Starych Powązek zbierało około 250 osób ze świata kultury, nauki i życia społecznego - m.in. Kazimierz Kaczor, Jarosław Kret, Artur Barciś czy Michał Żebrowski. Największe emocje wzbudziła obecność 101-letniej Danuty Szaflarskiej.
31-10-2016
Kraków. Koncert "Memento Vitae" na cmentarzu Rakowickim
Koncert "Memento Vitae" po raz drugi odbędzie się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie we Wszystkich Świętych. We wtorkowy wieczór wykonane zostaną polskie piosenki, skłaniające do refleksji nad życiem.
31-10-2016
Radom. Koncert zaduszkowy w Teatrze Proscenium
Teatr Proscenium, działający przy Radomskiej Orkiestrze Kameralnej, zaprasza 7 listopada na koncert zaduszkowy poświęcony znanym i zasłużonym radomianom, którzy zmarli w ostatnim roku.
31-10-2016
Szczecin. Teatr Święta Zmarłych przez cala sobotę w filharmonii
Filharmonia zaprasza na obchody tradycyjnego polskiego święta - Wszystkich Świętych. W sobotę czeka nas spektakl "Teatr Święta Zmarłych".
28-10-2016
Bydgoszcz. Zaduszki jazzowe w Teatrze Polskim
L.A.Trio & Julian Jackson oraz Krzysztof Kobyliński Ethnojazz Orchestra zaprezentują się 1 listopada o godz. 11.
05-11-2015
Trzy dni na katafalku
Młodsi koledzy (bo starsi w większości poumierali), wysłuchując moich teatralnych opowieści, pytają, czy istnieją jakiekolwiek przepisy dotyczące ceremonii pożegnania i pochówku dyrektora teatru, jeśli skończył swą posługę, trwając na stanowisku - pisze Sławomir Pietras w Angorze.
02-11-2015
Białystok. Reaktywowali tradycję "Dziadów"
Zapadł zmrok, a na wzgórzu świętej Magdaleny w Białymstoku zrobiło się "cicho wszędzie, głucho wszędzie...". I słychać było jedynie piosenkę Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Mirosława Czyżykiewicza.
02-11-2015
Łódź. Cmentarze w świecie filmu
Kolejny odcinek Łódzkich plenerów. Tym razem o cmentarzach, na których pochowani się ludzie filmu, a także, które posłużyły za plenery.
02-11-2015
Łódź. Politycy, aktorzy i dziennikarze kwestowali na rzecz Starego Cmentarza
Kilkudziesięciu przedstawicieli świata polityki i kultury włączyło się do 21. kwesty na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi. Trójwyznaniowa nekropolia obchodzi w tym roku 160-lecie istnienia. Ponad 92 tys. zł zebrano w czasie trwającej trzy dni 21. kwesty.
02-11-2015
Łódź. Zaduszki w Teatrze Małym
Na deskach sceny w Manufakturze, w poniedziałek 2 listopada o godz. 19.15, po raz pierwszy odbędą "Bluesowe zaduszki w teatrze".
02-11-2015
Warszawa. Zaduszkowy videokolaż Piotra Lachmanna w IT
Dziś o godz. 19 w Instytucie Teatralnym Piotr Lachmann pokaże swój videokolaż "Telepatyczne Zaduszki: Tadeusz Różewicz nie tylko o swoim teatrze". To zapis wieloletnich nagrań z Różewiczem, które rozpoczęły się w 1980.
31-10-2015
Białystok. Dziady na Wzgórzu św. Magdaleny
Ciekawa, wspominkowa akcja Teatru Najnowszego! W sobotę (31.10) po zapadnięciu zmroku teatr zaprasza na próbę współczesnej reaktywacji tradycji "Dziadów". Miejsce spotkania: okolice wzgórza św. Magdaleny.
31-10-2015
Dziady, czyli zwyczaje związane z dniem Wszystkich Świętych
Według starych ludowych wierzeń każde przesilenie, w tym także jesienne, było czasem, gdy dusze zmarłych wracały na ziemię, a upiory i demony straszyły żywych. Stąd też na przełomie października i listopada obchodzono zwyczaj zwany Dziadami.
31-10-2015
ODESZLI OD NAS
Artyści znani, wybitni, kochani, których nie ma już wśród nas. Odeszli w minionym roku.
28-10-2015
Warszawa. W weekend 41. kwesta na rzecz Starych Powązek
31 października i 1 listopada po raz 41 odbędzie się kwesta na rzecz zabytków Starych Powązek.
03-11-2014
Gdańsk. Pomorskie Zaduszki Artystyczne w Centrum św. Jana
W sobotę w Centrum św. Jana odbyły się XII Pomorskie Zaduszki Artystyczne organizowane przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. Jak co roku wspominano ludzi pomorskiej kultury, którzy zmarli w ciągu minionych 12 miesięcy.
03-11-2014
Kraków. Ponad 73,8 tys. zł przyniosła kwesta na cmentarzach
Kwesta odbyła się we Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny na dwóch krakowskich nekropoliach: Cmentarzu Rakowickim i Cmentarzu Podgórskim Nowym. Wśród wolontariuszy byli też artyści, który od wielu lat wspierają kwestę m.in.: Anna Dymna, Anna Szałapak, Dorota Segda, Jerzy Fedorowicz. Rekordzistką kwesty, jak co roku została Dymna.
03-11-2014
Łódź. Politycy, dziennikarze i artyści kwestowali na Starym Cmentarzu
Politycy, przedstawiciele świata kultury i dziennikarze biorą w sobotę udział w 20. jubileuszowej kweście na renowację zabytków najstarszej łódzkiej nekropolii - Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej. Dotąd udało się odnowić ponad 130 zabytków tej nekropolii.
03-11-2014
Warszawa. 245 tys. zł zebrali kwestujący na Starych Powązkach
W ciągu dwóch dni 40. kwesty na Starych Powązkach zorganizowanej na rzecz ratowania zabytków tej najstarszej stołecznej nekropolii zebrano 245 tys. zł - poinformował w niedzielę przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki.
29-10-2014
Warszawa. Jubileuszowa 40. kwesta na Starych Powązkach
250 przedstawicieli świata kultury, nauki, życia społecznego i politycznego weźmie udział w tegorocznej 40. jubileuszowej kweście na renowację zabytków stołecznych Starych Powązek, która odbędzie się 1 i 2 listopada.
02-11-2012
Łódź. Kwestowali na Starym Cmentarzu
Politycy, aktorzy, muzycy i dziennikarze zbierali 1 listopada pieniądze na rzecz ratowania zabytków trójwyznaniowej nekropolii przy ul. Ogrodowej.
31-10-2012
Warszawa. Kwesta "Ratujmy Zabytki Powązek" potrwa cztery dni
Maja Komorowska i Andrzej Kopiczyński oraz wielu innych wybitnych artystów warszawskich scen będzie kwestować od 1 do 4 listopada podczas tegorocznej 38. kweście "Ratujmy Zabytki Powązek". W 2012 r. dzięki zebranym pieniądzom wyremontowano 13 zabytków.
04-11-2011
Szczecin. Zaduszki Teatralne
Msza św. oraz koncert zaduszkowy w intencji zmartych Ludzi Teatru.
02-11-2011
Gdańsk. Pomorskie Zaduszki Artystyczne
2 listopada o godz. 18 w Centrum św. Jana (ul. Świętojańska 50) odbędą się IX Pomorskie Zaduszki Artystyczne "Nie wszystek umrę".
02-11-2011
Ludzie światowej kultury, którzy odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy
PAP przypomina znanych ludzi ze świata szeroko pojętej kultury, którzy zmarli na świecie w ciągu minionego roku.
02-11-2011
Warszawa. Kwesta na Cmentarzu Żydowskim
Emilia Krakowska, Maja Komorowska i aktorzy Teatru Żydowskiego prowadzą kwestę na stołecznym Cmentarzu Żydowskim. - To moja 25 kwesta, od tylu lat tutaj przychodzę - powiedziała PAP Gołda Tencer, kwestująca we wtorek aktorka i reżyserka Teatru Żydowskiego.
02-11-2011
Warszawa. Kwesty wczoraj, dziś Zaduszki i wypominki
40 tys. zebrali ewangelicy, a 240 tys. wrzucili do puszek odwiedzający przez cztery kolejne dni Stare Powązki. Dziś w Zaduszki modlimy się za zmarłych m.in. w katedrze.
31-10-2011
Łódź. "Duch dziadka i inne historie" w Fabryce Sztuki
Jak z dziećmi rozmawiać o śmierci, jak o niej opowiadać? Kanwą narracyjną spotkania będzie opowieść na podstawie książki Kima Fupza Aakesona "Esben i duch dziadka". Teatr Chorea zaprasza na warsztaty opowiadania dla dzieci "Duch dziadka i inne historie".
31-10-2011
Szczecin. Kwesta na zabytki i aktora
Na konserwację zabytkowych nagrobków z początków XX wieku przeznaczony zostanie dochód z tegorocznej kwesty na szczecińskim Cmentarzu Centralnym. Wśród grobowców poddanych renowacji będzie też i ten Stanisława Czapelskiego, aktora, reżysera i dyrektora teatrów.
31-10-2011
Wrocław. Misterium Zaduszkowe na artystycznych Jatkach
Nieważne czy był to malarz, śpiewak, czy tancerz, aktor, czy rzeźbiarz, krytyk, czy pisarz - w środę na Jatkach wspominani będą artyści, którzy odeszli.
31-10-2011
TVP. Czas wspomnień i zadumy
1 listopada nawet największe stacje telewizyjne zwalniają tempo i zachęcają widzów do chwili refleksji. Warto spędzić ten dzień z Dwójką i TVP Kultura.
26-10-2011
Szczecin. Kwesta na odnowienie nagrobka Stanisława Czapelskiego
Zbiórka będzie prowadzona na głównych alejach w okolicach I i II bramy oraz przy kaplicy, od godz. 11 do 17. Organizuje ją Stowarzyszenie na rzecz Cmentarza Centralnego w Szczecinie.
02-11-2010
Gdańsk-Sopot. Pomorskie Zaduszki Artystyczne
Najbardziej powszechnym spośród dostępnych sposobów na wyrażenie wspólnych emocji pozostaje muzyka. Jest ona w stanie skutecznie ukoić ból, wyciszyć, ale też wykrzyczeć najgłębiej przeżywane dramaty i - co chyba najważniejsze - nie potrzebuje do tego słów.
30-10-2010
Którzy odeszli...
Zmarli, a jednak żywi. Wracają do nas we wspomnieniach, a niektórym z nas w wierze i nadziei, że spotkamy się znowu z nimi, gdy i my przekroczymy niebieską kurtynę. Cześć ich pamięci.
27-11-2008
Szczecin. Artystyczne Zaduszki
Listopad to tradycyjnie już miesiąc wspominania tych, którzy odeszli. Po raz drugi swój koncert zaduszkowy zorganizował także szczeciński oddział Związku Artystów Scen Polskich. Tegoroczna impreza odbyła się w kościele oo. Dominikanów.
06-11-2008
Teatralne Zaduszki
Na pogrzebach aktorów, koledzy żegnają ich brawami. Jest to obyczaj, który ma przypomnieć, że owacja jest częścią aktorskiego zawodu. Kończy spektakl, dobrze zagraną scenę, pięknie zaśpiewaną piosenkę. Na przestrzeni lat z teatru płockiego odeszły 53 osoby: aktorzy, pracownicy sceny, administracji, kierowcy. Im poświęcony został Wieczór Zaduszkowy - pisze Lena Szatkowska w Tygodniku Płockim.
03-11-2008
Rzeszów. Kwesta na Stary Cmentarz
Od wczesnych godzin rannych w dniu Wszystkich Świętych na rzeszowskich cmentarzach trwały kwesty. Przy cmentarzu przy ul. Targowej w Rzeszowie kwestowano na rzecz ratowania pomników nagrobnych tej jednej z najstarszych i najpiękniejszych nekropolii w regionie.
03-11-2008
Warszawa. Rekord w puszce
Były chwile zadumy i modlitwy. W tle kwesty na odnawianie pomników. Na Powązkach padł rekord - zebrano ponad 256 tys. zł. W tegorocznej kweście na Powązkach pieniądze na renowację pomników zbierali jak zwykle aktorzy, m.in. Krzysztof Kowalewski i Alina Janowska.
03-11-2008
Zza szczecińskich kulis
Dzień Wszystkich Świętych - czas wspominania tych, którzy odeszli, ale i czas kwest. Tradycyjnie już na szczecińskim Cmentarzu Centralnym swoją zbiórkę przeprowadzi lokalny oddział Związku Artystów Scen Polskich. Dochód z niej zostanie przekazany na renowację nagrobków aktorskiego małżeństwa - Zdzisława Relskiego i Ady Zasadzianki - pisze Katarzyna Stróżyk w Kurierze Szczecińskim.
31-10-2008
Gorzów. Wlkp. Artystyczne zaduszki
Gorzowski Klub Myśli Twórczej "Lamus" zaprasza w piątek na "Zaduszki - Słowem i Obrazem".
31-10-2008
Dziady
W sobotę Wszystkich Świętych. Jest to, jak wiadomo, najważniejsze święto Polaków, przy którym blednie Wielkanoc, czy nawet Boże Narodzenie. Słusznie zauważył Leszek Kolankiewicz, że życie duchowe naszego narodu zawsze skupiało się wokół "projektu kulturowego Dziady", wokół "Teatru Święta Zmarłych" - pisze Wojciech Owczarski w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
31-10-2008
Warszawa. Kwesta po raz 34.
Na Starych Powązkach zagra góralska kapela. Pojawią się też artyści z zespołu Mazowsze. Nie zabraknie aktorów, piosenkarzy, prezenterów telewizyjnych i pisarzy. W sobotę i niedzielę wszyscy oni będą kwestować na ratowanie zabytków najwspanialszej warszawskiej nekropolii.
30-10-2008
Słupsk. W Tęczy będą wspominać zmarłych
Izba Pamięci Słupszczan oraz Państwowy Teatr Lalki Tęcza w Słupsku zapraszają na wystawę poświęconą pamięci zmarłych artystów i pracowników teatru Tęcza.
30-10-2008
Odeszli w minionym roku
Przypominamy sylwetki artystów teatru, którzy zmarli w ciągu minionych 12 miesięcy - m.in. Gustawa Holoubka, Józefa Szajny.
02-11-2007
Ci, których już nie ma...
2 listopada, jak każe tradycja, zawsze poświęcamy choćby jedną myśl tym, którzy tego roku od nas odeszli. Tym, który tworzyli kulturę, należy się więcej ciepłych myśli - bo ich odejście zostawia wyjątkową pustkę... - poznańskich artystów wspomina portal Tutej.pl.
02-11-2007
Którzy odeszli - Wojciech Przyboś (1957-18.05.2007)
WOJCIECH PRZYBOŚ był aktorem teatrów w Wałbrzychu i Szczecinie, od 2005 roku występował w Teatrze Dramatycznym w Elblągu. Zagrał w "Na pełnym morzu" Mrożka, "Zemście" Fredry, "Locie nad kukułczym gniazdem" Keseya, "Jak Piekarczyk chwat Elbląg uratował" Komorowskiego oraz "Aktorze" Schaeffera. Zmarł w maju tego roku.
02-11-2007
Poznań. Wspominali zmarłych artystów
To był tragiczny rok. Poznańska kultura straciła wielkich artystów: seniorów i ludzi młodych. Za wcześnie pożegnaliśmy Edytę Król, Wojciecha Drabowicza [na zdjęciu] i Mariusza Sabiniewicza.
02-11-2007
Szczecin. "Śpiewamy Za Duszki" w Teatrze Polskim
W sobotę [3 listopada] w Czarnym Kocie Rudym "Śpiewamy Za Duszki" - deklarują aktorzy Teatru Polskiego.
31-10-2007
Aleja zasłużonych
Nie ma drugiego takiego miejsca, gdzie obok siebie spoczywają szczątki tak wielu sław polskiej kultury, nauki i życia społecznego XX wieku. Aleja Zasłużonych na Starych Powązkach obok katedry na Wawelu jest najważniejszym polskim panteonem narodowym - przewodnik po warszawskich Starych Powązkach przygotowali Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski w dodatku do Gazety Wyborczej - Spacerowniku 2007.
31-10-2007
Powązki Wojskowe
Cmentarz Wojskowy służy jednak nie tylko wojsku i politykom. Pochowano tu również sławy polskiej kultury i sportu, by wspomnieć tylko: Juliana Tuwima, Xawerego Dunikowskiego, Tadeusza Łomnickiego, Feliksa Stamma czy Kazimierza Górskiego - przewodnik po warszawskich Powązkach Wojskowych przygotował Tomasz Urzykowski w dodatku do Gazety Wyborczej - Spacerowniku 2007.
31-10-2007
Warszawa. Aktorzy kwestują na cmentarzach
Liczy się każda złotówka wrzucona do puszki! Już dziś zbiórka pieniędzy zaczyna się na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim. Jutro artyści kwestować będą na Starych Powązkach i innych nekropoliach.
30-10-2007
Ci, którzy odeszli
Z okazji Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego przypominamy artystów, którzy zmarli w ciągu minionych 12 miesięcy.
29-10-2007
Warszawa. Kwesta na Starych Powązkach
1 i 2 listopada 33. kwesta na Starych Powązkach. Jak co roku na cmentarz wyjdą ze skarbonkami znani aktorzy i piosenkarze, naukowcy i ludzie pióra. Pieniądze będą zbierać weterani powązkowskich kwest: Alina Janowska, Maja Komorowska, Irena Kwiatkowska, Damian Damięcki i Andrzej Kopiczyński.