powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Nowa szkoła aktorska

Od października rusza nowa szkoła teatralna przy Teatrze Baza w Warszawie. W gronie osób wspierających szkołę znaleźli się m.in. Iwan Wyrypajew, Karolina Gruszka oraz Beata Fudalej. Twórcą szkoły jest reżyser i pedagog - Tomasz Zadróżny.

Dwuletnie Studio Teatralne stanowiące bazę dla nowej instytucji, działało od 5 lat, odnosiło liczne sukcesy w swojej działalności - m.in. Grand Prix na XIX Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Dionizje 2011 za spektakl Roberto Zucco. Co roku znaczący odsetek jego absolwentów dostaje się do publicznych szkół teatralnych.

W związku z otrzymaniem od miasta nowej siedziby (ul. Podchorążych 39) szkoła zmienia profil swojej działalności. Powstaje Teatr Baza - mający pokazać, jak w lokalnym wymiarze łączyć sztukę wysoką z nowoczesnością, 3 letnie Studio Teatralne - szkoła aktorska i reżyserska, oraz Małe Studio - oferujące zajęcia dla młodzieży szkolnej. Ponadto ośrodek będzie prowadził działalność badawczą w zakresie sztuki teatralnej.

Nowe Studio Teatralne w swojej filozofii i metodyce nauczania nawiązuje do najlepszych szkół teatralnych w Rosji. Stawia sobie za cel kompletne przygotowanie absolwentów do wykonywania zawodu aktora, również w obszarze teatru eksperymentalnego. Stawia na rozwój indywidualności i współpracę w zespole. Program zajęć wzbogacony jest o techniki pracy Meyerholda, Grotowskiego, Odin Teatret, Teatru Gardzienice. Na zajęcia zapraszani są goście z kraju i zagranicy. Ważnym elementem pracy w studiu jest nastawienie na poznanie i badanie technik aktorskich.

Nabór do studia odbędzie się w dniach 1 i 2 października 2011. Do 30 września na adres info@studioteatralne.pl należy przesłać CV i list motywacyjny oraz przygotować fragmentu dowolnej prozy (ok. pół strony formatu A4). Egzamin obejmuje zadania aktorskie, rozmowę, oraz umuzykalnienie.

Mecenasem Teatru Baza jest Leroy-Merlin Polska Sp. z o.o.

Tomasz Zadróżny - reżyser teatralny, aktor, pedagog, animator kultury. Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie w 2001 roku. Asystent reżysera Piotra Cieplaka "Dwóch panów z Werony", Krystiana Lupy "Powrót Odysa". Założył autorski Teatr 108, w którym tworzył spektakle. W międzyczasie ukończył Akademię Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, odbył staż aktorski w Odin Teatret (Dania), staż aktorsko-reżyserski z Centrum Jerzego Grotowskiego i Thomasa Richardsa z Pontedery (Moskwa). Uzyskując stypendium Ministra Kultury wyjechał na studia do Rosji, gdzie w Petersburskiej Akademii Teatralnej studiował aktorstwo i reżyserię.