Finansowanie kultury w 2008 roku

07-09-2007
25-04-2013
Wrocław. Cztery oferty na dokończenie budowy Narodowego Forum Muzyki
Cztery oferty złożono w przetargu na dokończenie budowy Narodowego Forum Muzyki i znajdującego się przy nim podziemnego parkingu. Forum powinno być gotowe do końca 2014 r., o rok później, niż zakładał pierwotny termin.
09-12-2010
Łódź. Inwentaryzacja kultury
W Departamencie Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz Biurze Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego trwają prace nad przygotowaniem ''Diagnozy do programu rozwoju kultury województwa łódzkiego''.
02-03-2009
Nasze Drogie Teatry
Dopłacanie do teatrów publicznych utrudnia rozwój scen prywatnych. Dotacje pozbawiają sceny państwowe motywacji do walki o widza. Tymczasem małe sceny teatrów komercyjnych sięgają po współczesny repertuar, ceniony przez publiczność i krytyków. - pisze Monika Odrobińska w Idziemy.
03-01-2009
Legnica. Będą pieniądze na remont teatru?
Jacek Głomb [na zdjęciu], dyrektor legnickiego Teatru Modrzejewskiej liczy, że w przyszłym roku uda mu się załatwić pieniądze na kolejne remonty.
23-12-2008
Kraków. Dotacja dla nowohuckich instytucji kultury
Na ostatniej tegorocznej sesji radni miasta Krakowa przegłosowali uchwałę o przekazaniu 183 tys. zł na bieżącą działalność oraz niezbędne remonty dla Łaźni Nowej oraz Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.
17-12-2008
Kraków. Konwent dla kultury
Po nagonce kilku radnych PO na krakowskie instytucje kultury władze miasta przygotowują się do stworzenia programu strategii rozwoju kultury na lata 2010-15. Ma on zapewnić długoterminowe finansowanie i spokojny byt organizatorom wydarzeń kulturalnych. Na początek prezydent Krakowa ma powołać specjalny konwent, który zajmie się przygotowaniem projektu.
11-12-2008
Kraków. Radni PO chcą oszczędzać na kulturze
Grupa radnych PO chce likwidować krakowskie instytucje kultury. Liczą, że budżet miasta zaoszczędzi w ten sposób kilka mln zł.
11-12-2008
Młodzi gniewni na kulturę
Najpierw chcieli kontrolować, gdy to się nie udało, postanowili likwidować - takie pomysły na działalność krakowskich instytucji kultury mają radni Platformy Obywatelskiej. Jaki jest powód polowania radnych na krakowskie instytucje kultury? Być może faktycznie chodzi im o oszczędniejsze gospodarowanie miejskimi pieniędzmi. O innych powodach mówi się już nieoficjalnie. Grupa radnych PO jest ponoć obrażona na Łaźnię Nową, bo jednego z jej członków wyproszono z teatru, kiedy spóźnił się na spektakl ponad pół godziny. Za zniewagę radnego teatr płaci co roku. Planowane i obiecywane dotacje na niezbędne remonty i działalność utrącają jej ciągle właśnie radni PO - pisze Tomasz Handzlik w Gazecie Wyborczej - Kraków.
11-12-2008
Szczawno-Zdrój. Ekspresowe pieniądze dla Teatru Zdrojowego
Wyczekiwana inwestycja, dla której w mieście przygotowano wcześniej pełną dokumentację techniczną i uzyskano konieczne zezwolenia budowlane, ostatnim rzutem na taśmę, otrzymała dofinansowanie z urzędu województwa dolnośląskiego.
11-12-2008
Warszawa. PZU Dobroczyńcą Kultury Polskiej
Działalność PZU jako mecenasa i sponsora kultury polskiej została uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego tytułem "Dobroczyńca Kultury Polskiej".
19-11-2008
Słupsk. Dyrektor Kułagowski ukarany naganą
Zbigniew Kułagowski [na zdjęciu], dyrektor Nowego Teatru dostał naganę od prezydenta miasta. To efekt afery finansowej w placówce. Przypomnijmy, że w kasie teatru zabrakło pieniędzy na bieżącą działalność.
17-11-2008
Białystok-Supraśl. Dodatkowe środki dla Wierszalina
Samorząd województwa podlaskiego przyznał Teatrowi Wierszalin z Supraśla 180 tys. zł, które przeznaczone zostaną m.in. na zainstalowanie klimatyzacji i wymianę foteli na widowni. Zmiany będą wprowadzane od nowego roku.
15-11-2008
W kulturze krakowskiej dużo się dzieje
A jednak można dzielić rozsądniej miejskie dotacje, wykreować kilka nowych festiwali i walczyć o odzyskanie miana stolicy polskiej kultury. Wszystko, co w poprzedniej kadencji Jacka Majchrowskiego wydawało się nieosiągalne, w tej zaczęto realizować. Choć oczywiście z ostateczną oceną trzeba jeszcze poczekać - uważa Ryszard Kozik z Gazety Wyborczej - Kraków.
14-11-2008
Poznań. Samorząd wspiera kulturę
Wojewódzkie instytucje kultury uczestniczą w kreowaniu wydarzeń artystycznych o randze europejskiej, czego przykładem jest "Faust" w reżyserii Janusza Wiśniewskiego zrealizowany w Teatrze Nowym w Poznaniu.
13-11-2008
Szczecin. Rewolucyjne zmiany czekają Teatr Letni
Tak wygląda szczeciński amfiteatr z lotu ptaka. Niedługo krótki dach ma zniknąć. Zastąpi go pełne zadaszenie widowni. Scena, na której można wystawiać nawet operę, pełne zadaszenie i krzesełka zamiast niewygodnych ławek - tak ma wyglądać Teatr Letni w Szczecinie.
12-11-2008
Warszawa. Ratusz nie pożałował na teatry
Edukacja i kultura to dziedziny, które najwięcej skorzystały z rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz w ratuszu. Miasto reaktywuje zawodówki i szuka nowych miejsc dla przedszkolaków, ale nie potrafi zaradzić biurokracji. Prezydent zaopiekowała się też teatrami. Niepokoi natomiast, w jakim stylu znikają szefowie stołecznych scen i co dalej z Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
08-11-2008
Warszawa. Prezydent Gronkiewicz-Waltz o kulturze
- Obiecałam, że zatrzymam w Warszawie pana Warlikowskiego, i na razie się udało - triumfowała Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas wczorajszej konferencji prasowej, na której podsumowała dwa lata swoich rządów w mieście na polu kultury.
08-11-2008
Łódzka kultura: im dalej od władzy, tym lepiej
Kiedy nie wiadomo, o co chodzi - chodzi o pieniądze. O tym, że w Łodzi coraz częściej chodzi właśnie tylko o pieniądze, przekonują nas poczynania polityków. Doszło do tego, że wiecznie słabo finansowane instytucje kultury stały się łakomym kąskiem, a posady w nich - lukratywnymi miejscami pracy - pisze Michał Lenarciński w Polsce Dzienniku Łódzkim.
07-11-2008
Warszawa. Bilans dwóch ostatnich lat w sferze kultury
Więcej pieniędzy na projekty dla organizacji pozarządowych, rozpoczęcie finansowania wydarzeń kulturalnych w wieloletniej perspektywie, realizacja projektów o międzynarodowym zasięgu - to bilans ostatnich dwóch lat w stołecznej kulturze.
31-10-2008
Kraków. Prezydent i marszałek będa wspierać Teatr STU
Marszałek i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski rozmawiali wczoraj o rozwoju regionu. Samorządowcy postanowili współpracować przy tworzeniu Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II. Będą także wspierać rozwój Muzeum Armii Krajowej i Teatru Stu.
30-10-2008
Podlaskie. 40 mln z rezerwy budżetowej
Kilkadziesiąt inwestycji w regionie dostało nieoczekiwane pieniądze. 40 mln zł pójdzie na zdrowie, drogi i nawet kultura coś dostanie.
28-10-2008
Wrocław. Polski i Opera nie będą współfinansowane przez ministerstwo
Bogdan Zdrojewski [na zdjęciu], minister kultury oraz były prezydent gościł wczoraj we Wrocławiu.
14-10-2008
Białystok. Samorząd województwa pomoże finansowo Węgierce
Samorząd województwa podlaskiego pomoże, mającemu trudności finansowe, Teatrowi Dramatycznemu im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Zarząd regionu podjął we wtorek decyzję o zwiększeniu o ponad 240 tys. zł dotacji na jego bieżącą działalność.
14-10-2008
Białystok. Przetarg na dokończenie Opery Podlaskiej
Zarząd województwa podlaskiego ogłosił we wtorek przetarg na dokończenie budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
16-09-2008
Krakowskie władze skąpią pieniędzy na kulturę
Sporo szumu w środowisku krakowskich instytucji artystycznych wywołała ostatnio rezygnacja Tadeusza Strugały ze stanowiska dyrektora Filharmonii Krakowskiej. Tym bardziej że znany dyrygent sprawował swoją funkcję zaledwie przez dwa miesiące. Pod wpływem radykalnej decyzji dyrektora postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja w innych krakowskich instytucjach oraz co ich dyrektorzy sądzą o stanowisku Tadeusza Strugały - pisze Joanna Weryńska w Polsce Gazecie Krakowskiej.
12-09-2008
Kraków. Awantura o pół miliona dla Łaźni Nowej
Jeszcze dwa tygodnie temu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski chciał wprowadzić do budżetu miasta poprawkę i wygospodarować milion złotych na remont nowohuckiego teatru Łaźnia Nowa. Radni już wtedy ostro się ścięli. Wczoraj znów doszło do kłótni.
29-08-2008
Listy otwarty. Prezydium Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej
Gazeta Wyborcza - Kraków publikuje listy otwarty Prezydium Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej w sprawie poprawki radnych zdejmującą środki z zadania kontynuacja remontu nowohuckiego Teatru "Łaźnia Nowa".
26-08-2008
Jak radni kulturę "uwalają"
"Jeżeli więc nagle prezydentowi albo radnym nowa polityka kulturalna się nie odwidzi, za dwa, trzy lata możemy naprawdę odczuć jej efekty" - napisaliśmy w środę. Tego samego dnia radni pokazali, jak ważne są dla nich krakowskie instytucje kultury i reklamowany na cały świat festiwal - pisze Ryszard Kozik w Gazecie Wyborczej - Kraków.
06-08-2008
Lublin. Pieniądze dla kultury
Miasto rozstrzygnęło konkurs na wsparcie zadań z zakresu kultury, sztuki oraz ochrony dóbr kultury i tradycji. Do rąk organizatorów imprez, którzy dostaną dofinansowanie, trafi 266 tys. zł.
30-07-2008
Białystok. Ćwierć miliona złotych dla kultury
Marszałek sypnął trochę grosza na przedsięwzięcia kulturalne. Około 250 tys. zł trafi łącznie do sześciu placówek, podlegających Urzędowi Marszałkowskiemu.
24-07-2008
Białystok. Kasa od ministra na kulturę
Nowy dach na XIX-wiecznym kościele w Suwałkach i internacie Liceum Plastycznego w Supraślu. Zakup obrazów do kolekcji. Spektakl o Herbercie w Węgierce. Przyjazd ikon z najlepszego muzeum sztuki staroruskiej na świecie... Na to wszystko i kilkadziesiąt innych inicjatyw pójdzie ponad 2 mln zł od ministra kultury.
12-07-2008
Warszawa. Coraz mniej pieniędzy ZAIKSu
Urząd skarbowy ściągnął z kont Stowarzyszenia Autorów ZAiKS 96 mln zł zaległego podatku VAT za 2005 r. Koszty decyzji poniosą autorzy.
11-07-2008
Legnica. Rząd wspiera Teatr Modrzejewskiej
Ministerstwo kultury zrefundowało Teatrowi im. Modrzejewskiej premiery trzech sztuk.
10-07-2008
Białystok - mikrowydatki na kulturę
Ambitne przedsięwzięcia kulturalne, których w Białymstoku nie brakuje, doskonale promują miasto w kraju i za granicą. Ale ono tego nie docenia - wydatki magistratu na konkursy publiczne związane z kulturą są pięciokrotnie mniejsze od analogicznych na sport - pisze Jakub Medek w Gazecie Wyborczej - Białystok.
07-07-2008
Legnica. Pieniądze z MKiDN dla Modrzejewskiej
Teatr im. Modrzejewskiej otrzyma z Ministerstwa Kultury aż 83 tys. zł na refundację kosztów produkcji spektakli nagrodzonych w konkursie na wystawienie polskiej sztuki współczesnej.
07-07-2008
Toruń. Regionalna kultura dostanie 2 mln zł
Samorząd województwa podwyższył dotację dla regionalnych instytucji kultury. Placówki podzielą się 2 mln zł.
04-07-2008
Bydgoszcz. Będą podwyżki płac w Operze Nova
400 tys. zł specjalnej dotacji otrzymała Opera Nova [na zdjęciu]. Dyrektor Maciej Figas zapowiada, że przeznaczy te pieniądze na podwyżki dla pracowników.
02-07-2008
Dolny Śląsk. Sejmik chce współfinansować wszystkie teatry
Sejmik dolnośląski chce współfinansować na Dolnym Śląsku wszystkie teatry i filharmonie.
30-06-2008
Kraków. Miejskie teatry walczą o większe dotacje
Plany krakowskich teatrów miejskich na przyszły sezon aż kipią od ciekawych premier i imprez.
26-06-2008
Warszawa. Aktywiści o kulturze niezależnej
O warszawskiej kulturze niezależnej, sposobach jej promowania i finansowania dyskutować będą przedstawiciele organizacji pozarządowych i miejskiego biura kultury.
18-06-2008
Bydgoszcz-Toruń. Artyści śpiewają "Pieśń niewolników"
Tego jeszcze w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu nie było - kilkudziesięciu artystów z Bydgoszczy zaśpiewało słynną "Pieśń niewolników" z opery "Nabucco". - Proszę nie doszukiwać się w tytule jakiś podtekstów - żartował Jerzy Doliński, przedstawiciel pracowników opery. O problemach Opery Nova pisze Marceli Sulecki w Gazecie Wyborczej - Bydgoszcz.
16-06-2008
Bydgoszcz-Toruń. Artyści wyśpiewają sejmikowi swe żale
Artyści bydgoskiej Opery Nova chcą dziś przedstawić sejmikowi swe problemy. Słowem, pismem i... pieśnią chóru niewolników.
16-06-2008
Telefon do kultury
Warszawie brakuje dobrej platformy informacyjnej o kulturze. Nie wychodzi u nas odpowiednik londyńskiego "Time Out" czy wiedeńskiego "Faltera" - miejskich tygodników kulturalnych - Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
12-06-2008
Bydgoszcz. Są pieniądze na podwyżki dla artystów
400 tys. zł trafi do dyrektora Opery Nova w Bydgoszczy. Pieniądze mają być przeznaczone na podwyżki dla artystów.
12-06-2008
Bydgoszcz-Toruń. Będzie więcej pieniędzy na kulturę
Dotacje dla Filharmonii Pomorskiej oraz Opery Nova, a także rozmowy władz województwa z dyrektorem opery Maciejem Figasem zapowiedział podczas specjalnej konferencji marszałek Edward Hartwich.
12-06-2008
Legnica. Komornik u Modrzejewskiej
Na Teatr im. Modrzejewskiej komornika nasłał prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. - To skandal, żeby nadzorca instytucji sam przysyłał do niej komornika - mówi Jacek Głomb [na zdjęciu], dyrektor teatru i grozi, że przerwie przygotowania do dwóch premier.
12-06-2008
Nowy Jork. "NYT" zapowiada nowojorską premierę "Macbetha"
Polski reżyser teatralny Grzegorz Jarzyna wystawi w dniach 17-29 czerwca na prestiżowej scenie nowojorskiej nową wersję swego przedstawienia "Macbeth" według Williama Shakespeara - informuje w czwartek dziennik "New York Times".
11-06-2008
Bydgoszcz. Oświadczenia majątkowe dyrektora Figasa
Dyrektorzy placówek z całego województwa podległych marszałkowi złożyli oświadczenia majątkowe. Jest co podziwiać.
10-06-2008
Bydgoszcz. Marszałek ignoruje pracowników Opery
"Panie Marszałku, czy Panu nie wstyd?" - z takim pytaniem zwrócili się do Piotra Całbeckiego pracownicy bydgoskiej Opery Nova. - Władze lubią się ładnie prezentować na tle naszego gmachu, opowiadając o prestiżu opery, ale nie chcą wchodzić do środka, by porozmawiać o problemach. To skandal - tłumaczą.
05-06-2008
Bydgoszcz. Prostest związkowców Opery Nova
Związkowcy z bydgoskiej Opery zaczynają akcję protestacyjną. Jeśli marszałek nie podwyższy im gaży najpierw zaśpiewają mu i zatańczą pod oknami urzędu.
04-06-2008
Kielce. Problem z wynagrodzeniami w KTT i Kubusiu
Miasto uregulowało sprawę wynagrodzenia za pracę artystyczną dla dyrektorki Kieleckiego Teatru Tańca. Cel był słuszny, bo pieniądze się należą. Tylko sposób załatwienia problemu budzi sporo wątpliwości.
04-06-2008
Lublin. 266 tys. zł na kulturę
Kolejnych 266 tys. złotych rozdzieli miasto na dotacje dla lubelskiej kultury, a pieniądze mają trafić na te imprezy, które zwiększą nasze szanse na zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r.
04-06-2008
Łódź. Filmówka bez dotacji
Na nic starania łódzkich posłów i ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego w sprawie budowy centrum dydaktyki nowych mediów przez łódzką filmówkę. Jedna z najsłynniejszych na świecie szkół filmowych może przestać się rozwijać, bo resort rozwoju regionalnego trwa przy decyzji, która odebrała jej zagwarantowane 15 mln zł.
29-05-2008
Lublin. Ministerstwo daje pieniądze na Teatr Stary
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło 1,9 mln zł na remont Teatru Starego [na zdjęciu].
15-05-2008
Białystok. Program unijny dofinansuje budowę Opery
Preumowę na finansowanie budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej podpisali wczoraj w Warszawie minister kultury Bogdan Zdrojewski i marszałek województwa Jarosław Dworzański. Środki na ten cel mają pochodzić z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.
15-05-2008
Lublin. Większe dotacje dla kultury
Wczoraj zastępca prezydenta Lublina Włodzimierz Wysocki ogłosił wyniki drugiej tury konkursu na dotacje wspierające rozwój lubelskiej kultury. Tym razem werdykt prezydenckiej komisji nie wzbudził żadnych kontrowersji. Została nawet nadwyżka - 32 tys. zł, która zostanie rozdysponowana w trzecim konkursie.
12-05-2008
Białystok. Minister da euro na operę
Za tydzień 28 mln euro na budowę opery będzie pewne. Minister kultury - Bogdan Zdrojewski - obiecał, że 14 maja podpisze z władzami województwa umowę na przekazanie pieniędzy, a w kolejnych dniach trafią one na konto.
07-05-2008
Podkarpackie. Ministerstwo rozdało pieniądze na kulturę
Prawie dwa miliony zł otrzymają podkarpackie placówki kulturalne, którym udało się stworzyć projekty "znaczące dla polityki kulturalnej państwa".
07-05-2008
Rzeszów. Są pieniądze na multimedialną Galerię Szajny
120 tysięcy zł otrzymał Teatr im. Wandy Siemaszkowej na projekt związany z Szajna - Galerią.
06-05-2008
Białystok. Są pieniądze na remont BTL-u
Są pieniądze na kompleksowy remont BTL [na zdjęciu], w Dramatycznym zamontują klimatyzację, Książnica Podlaska rozbuduje elektroniczną bazę książek.
06-05-2008
Łódź. Minister tnie programy pomocy
Od przyszłego roku zmienią się programy, na które ministerstwo kultury przyznaje dofinansowanie. Zamiast 12, minister Bogdan Zdrojewski proponuje cztery. Czy to coś zmieni w sytuacji łódzkich instytucji, które do tej pory korzystały z ministerialnych środków?
05-05-2008
Wielka forsa w wielkiej sztuce
Opera przeżywa światowy renesans. Często słyszymy o wspaniałych występach śpiewaków i olśniewających spektaklach, ale zwykle nie mamy pojęcia, ile to wszystko kosztuje. Patrząc ze szczecińskiego podwórka już nie na Berlin czy Wiedeń, ale na Poznań lub Wrocław, nie mówiąc o Warszawie, możemy zazdrościć i wyciągać pochopne wnioski. Zapomina się bowiem, że łatwiej brylować tym, którzy mają zagwarantowane wysokie subsydia, niż teatralnym kopciuszkom - pisze Grzegorz Dowlasz w Kurierze Szczecińskim.
02-05-2008
Alternatywy cztery
Tak czy inaczej w końcu ktoś będzie musiał rozwiązać nierówność w dostępie do publicznych dotacji. I dopiero wtedy nastąpi pierwsza prawdziwa reforma teatrów - pisze Paweł Płoski w Teatrze.
30-04-2008
Częstochowa. 5. Noc Kulturalna
Prawie 51 tys. zł podzielonych zostało wczoraj na sfinansowanie propozycji zgłoszonych do programu tegorocznej Nocy Kulturalnej. Impreza odbędzie się 14 czerwca pod hasłem "Spanie to Ściemnianie".
28-04-2008
Białystok. Ministerialne pieniądze na inwestycje
Prawie trzy miliony złotych w ramach Mecenatu 2008 dostanie Podlasie od ministra kultury. To mocny zastrzyk finansowy - dzięki niemu placówki kulturalne mogą sobie pozwolić m.in. na inwestycje.
24-04-2008
Lublin. Kultura czeka na pieniądze od miasta
Dyrektorzy Teatru Muzycznego, Filharmonii Lubelskiej i Teatru Dramatycznego im. Juliusza Osterwy oczekują na wsparcie ze strony miasta. Chociaż za te instytucje odpowiada marszałek województwa, to uważają, że ratusz również powinien współfinansować ich działalność i udostępniać im swoje obiekty.
24-04-2008
Lublin. Miasto nie dorzuci kulturze marszałka
Czy miasto dołoży pieniędzy do budżetów instytucji kulturalnych prowadzonych przez Urząd Marszałkowski? Chce tego Marcin Nowak, radny miejski PO i dyrektorzy wspomnianych instytucji. Nowak chciałby, żeby miasto dołożyło się do prowadzenia trzech największych instytucji kulturalnych działających w Lublinie: Teatru Dramatycznego im. Osterwy, Teatru Muzycznego i Filharmonii Lubelskiej.
21-04-2008
Jak minister Zdrojewski rozdziela pieniądze
Nowy program finansowania kultury, jaki przedstawił w piątek minister Bogdan Zdrojewski, to zapowiedź odideologizowania tej dziedziny społecznej aktywności po rządach PiS. Na początek - likwidacja programu "Patriotyzm jutra" - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
17-04-2008
Lublin. Pieniądze dla kultury
Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego przekazało 700 tys. zł na placówki kulturalne podległe marszałkowi województwa lubelskiego.
16-04-2008
Poznań. Milion z miejskiej kasy dla kultury
Milion złotych z miejskiej kasy otrzymają na swoje projekty artystyczne samorządowe instytucje kultury z Poznania.
15-04-2008
Lublin. Muzycy czekają na podwyżki
Urząd Marszałkowski chce, żeby Muzeum Wsi Lubelskiej było współfinansowane przez resort rolnictwa. To jeden z pomysłów na poprawę sytuacji finansowej w lubelskiej kulturze. Nadal jednak nierozwiązana jest kwestia podwyżek w filharmonii.
15-04-2008
Podlaskie. Ministerialne pieniądze na programy kulturalne
Już wiadomo, że na Podlasie trafi półtora miliona złotych na przedsięwzięcia kulturalne. A będzie ich pewnie jeszcze więcej. Ministerstwo Kultury rozdziela właśnie pieniądze w ramach tzw. programów operacyjnych na konkretne działania.
11-04-2008
Kielce. Debata "Unijne pieniądze na kulturę"
O możliwościach sięgania po pieniądze unijne i przeszkodach najpierw w ich zdobyciu, a później rozliczeniu z władzami województwa dyskutowali w czwartek w siedzibie "Gazety" dyrektorzy kieleckich instytucji kultury i stowarzyszenia Teatr Ecce Homo.
09-04-2008
Kraków. Minister obiecuje pieniądze na Misteria Paschalia
Minister kultury obiecał, że znajdą się pieniądze na festiwal Misteria Paschalia - powiedział poseł Jerzy Fedorowicz, który z Bogdanem Zdrojewskim spotkał się po poniedziałkowym artykule "Gazety Wyborczej" na temat skandalicznie zaniżonej dotacji dla tej prestiżowej krakowskiej imprezy.
08-04-2008
Kraków. Ministerstwo zlekceważyło Misteria Paschalia
Tylko na 40 tys. zł wsparcia zasługuje według Ministerstwa Kultury najlepszy w Polsce festiwal muzyki dawnej Misteria Paschalia. Drugi polski festiwal wielkanocny - Beethovenowski - dostaje aż 1,5 mln zł. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski chce zrezygnować z "jałmużny".
08-04-2008
Świętokrzyskie. Milion od ministra da kultury
Ponad milion złotych z ministerialnej kasy dostaną świętokrzyskie instytucje kultury. I to dopiero początek. Lada dzień resort rozstrzygnie kolejne programy, w których również można zdobyć spore pieniądze.
08-04-2008
Toruń. Ministerialny "Mecenat 2008" dla kultury
Toruńskie instytucje kultury otrzymały pieniądze z programu "Mecenat 2008" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rekordową sumę 185 tys. zł zdobyła Książnica Kopernikańska na swój projekt internetowy.
07-04-2008
Słupsk. Ministerstwo Kultury pomaluje Rondo
Ponad pół miliona złotych dostanie w tym roku Słupsk z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z pieniędzy skorzystają teatr Rondo, słupska filharmonia oraz miejska biblioteka.
02-04-2008
Warszawa. 2 mln zł dotacji dla Laboratorium Dramatu
Laboratorium Dramatu dzięki miejskiej dotacji wznowi działalność. Szef sceny Tadeusz Słobodzianek w październiku chce otworzyć szkołę dramaturgów.
01-04-2008
Kraków. Unijne pieniądze na trzy projekty
AGH, opera i Muzeum Lotnictwa dostały wczoraj promesy na dofinansowanie projektów z Unii Europejskiej - w sumie blisko 30 mln euro.
25-03-2008
Lublin. Wspólne inwestycje marszałka i prezydenta
Marszałek z PO i prezydent z Platformy chcą ramię w ramię realizować najważniejsze dla miasta inwestycje. Niedługo podpiszą list intencyjny w tej sprawie. Czy im się uda, będzie można sprawdzić przy okazji wykończenia Teatru w Budowie [na zdjęciu].
25-03-2008
Toruń. Czy winda udźwignie toruńską kulturę?
12,9 mln zł - to tegoroczna pula na inwestycje w toruńskiej kulturze. W planach są wydatki m.in. na budowę sali koncertowej, montaż wind w planetarium i Ratuszu Staromiejskim.
18-03-2008
Lublin. Stypendia dla młodych twórców
162 młodych artystów z całego regionu, reprezentujących m.in. teatr, muzykę, literaturę i fotografię, otrzymało wczoraj stypendia z budżetu województwa. Poszło na to 200 tys. zł.
15-03-2008
Warszawa. Trzyletnie dotacje na festiwale
Miasto pierwszy raz przyznało trzyletnie dotacje na festiwale i przeglądy. Mocnym punktem kulturalnej wizytówki Warszawy mają być m.in. Re:wizje. Inwazja Sztuki Niezależnej.
13-03-2008
Toruń. Marszałek sypnął groszem
Urząd Marszałkowski rozdał pieniądze na imprezy kulturalne naszego województwa. Teatr Polski w Bydgoszczy otrzymał 50 tys. zł na organizację Festiwalu Prapremier.
12-03-2008
Koszalin. Rosną wydatki na teatr
Do remontu teatru trzeba będzie dołożyć aż 1,3 miliona złotych. - Trzeba te pieniądze dać, skoro są konieczne do zakończenia inwestycji - stwierdzili w poniedziałek [10 marca] radni miejscy na komisji kultury.
12-03-2008
Toruń. Kosztowny prezent od marszałka
Urząd Marszałkowski postanowił wziąć sprawy patriotycznego wychowania w swoje ręce. Na święto Konstytucji 3 Maja urzędnicy zaplanowali inscenizację plenerową z królem Stanisławem, występem cyrkowców i pokazem laserów. Po pieniądze wyciągnęli ręce do samorządów.
07-03-2008
Bydgoszcz. Pieniądze dla artystów od samorządu
100 tys. zł z samorządu województwa kujawsko-pomorskiego trafi na konta lokalnych twórców. Urząd Marszałkowski przyznał pierwsze w tym roku stypendia artystyczne
27-02-2008
Toruń. Zastrzyk gotówki dla kultury
Magistrat przyznał pieniądze dla animatorów toruńskiego życia kulturalnego. Działacze na swoje imprezy, wydawnictwa, prezentacje i wystawy wydadzą 891 tys. zł. Prezentujemy listę największych miejskich dotacji.
23-02-2008
Wrocław. Narodowe Forum Muzyki za trzy lata?
Kolejny etap budowy wartej blisko 300 mln zł sali koncertowej we Wrocławiu zakończony. W sierpniu ogłoszony zostanie przetarg na generalnego wykonawcę. Pół roku później rozpocznie się budowa. Otwarcie - jesienią 2011 r.
21-02-2008
Gdańsk. Teatr Szekspirowski na Euro 2012
Gdański Teatr Szekspirowski to nowa pomorska instytucja kultury, która wczoraj została oficjalnie powołana do życia. Jej głównymi zadaniami będzie budowa nowego budynku teatru elżbietańskiego w Gdańsku oraz organizacja corocznego Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego.
21-02-2008
Wrocław. Powstaje Narodowe Forum Muzyki
Sala koncertowa na 1800 miejsc, trzy sale kameralne oraz pomieszczenia konferencyjno - biurowe znajdą się w nowo budowanym Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Koszt inwestycji to ponad 75 mln euro. Budowa Forum ma się zakończyć w 2011 r.
20-02-2008
Gdańsk. Teatr Szekspirowski powołany
Gdański Teatr Szekspirowski - to nazwa powołanej w środę nowej instytucji kulturalnej. Czwarta w Gdańsku placówka teatralna nie ma jeszcze siedziby.
19-02-2008
Gdańsk. Umowa w sprawie Teatru Szekspirowskiego
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski oraz Prezes Fundacji Theatrum Gedanense profesor Jerzy Limon podpiszą w środę, 20 lutego, umowę, na mocy której utworzona zostanie nowa instytucja kultury - Gdański Teatr Szekspirowski.
19-02-2008
Komisja dla wylania żalów
Przedstawiciele instytucji kulturalnych pominiętych przy rozdawaniu dotacji raz jeszcze wylali swoje żale, a władze miasta pozostały przy swoim. Specjalne posiedzenie komisji kultury i ochrony zabytków rady miasta przebiegło bez emocji - pisze Marcin Bielesz w Gazecie Wyborczej - Lublin.
14-02-2008
Gdynia. Jest kasa na działania kulturalne
Mieszkasz w Gdyni i masz ciekawy pomysł na działania kulturalne, poprawę bezpieczeństwa albo zajęcia popołudniowe? Zgłoś się do rady dzielnicy i wystartuj w konkursie organizowanym przez miasto. Do podziału wśród zwycięzców jest prawie 400 tys. zł.
12-02-2008
Lublin. Kontrowersyjny budżet kultury
Ponad milion złotych - tyle miasto podzieliło między organizacje kulturalne wspierając ich działania w tym roku. Odezwali się ci, którzy uważają, że zostali skrzywdzeni.
08-02-2008
Łódź. Inkubator Kulturalny w dawnej fabryce Scheiblera
Władze Łodzi przeznaczą w tym roku 1,5 mln zł na projekt rewitalizacji i rozbudowę budynków fabrycznych na terenie byłego kompleksu Karola Scheiblera. W starej fabryce ma powstać Inkubator Kulturalny.
07-02-2008
Warszawa. Fundusz Wymiany Kulturalnej
Można już korzystać z Funduszu Wymiany Kulturalnej, mającego na celu wspieranie współpracy w dziedzinie kultury pomiędzy Polską a Norwegią, Islandią i Liechtensteinem. Uroczysta inauguracja Funduszu odbyła się dziś w Warszawie.
05-02-2008
Wrocław. Milion na kulturę
1 mln 300 tys. zł przeznaczy na dofinansowanie działań kulturalnych organizacji pozarządowych urząd marszałkowski województwa dolnośląskiego. Pieniądze zasilą 67 projektów, wyłonionych w drodze konkursu.
01-02-2008
Łódź. Milion na kulturę
Milion złotych dofinansowania otrzymają organizatorzy imprez kulturalno - artystycznych z województwa łódzkiego.
31-01-2008
Kalisz. 7 mln zł na działalność instytucji kultury
Kwotę 7 mln zł przeznaczył samorząd Kalisza na tegoroczną działalność instytucji kultury.
17-01-2008
Rzeszów. Nikłe szanse na teatr muzyczny
Miasto chce wybudować teatr muzyczny, ale nie ma pieniędzy. Co prawda radni zabezpieczyli w budżecie kwotę 100 tys. zł na ten cel, ale za te pieniądze można co najwyżej wykonać szyld dla teatru. Bo obiekt ma kosztować ponad 30 mln zł.
15-01-2008
Tarnów. Nadal grosze na kulturę
Tarnowską kulturę znów czeka ciężki rok. W budżecie na rok 2008 zapisano kwotę 7,7 mln złotych z przeznaczeniem na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego, co stanowi niecałe dwa procent całego budżetu Tarnowa.
12-01-2008
Białystok. Marszałek sypnął groszem na kulturę
Rok 2008: jest dużo więcej pieniędzy na kulturę, jest też więcej chętnych do ich wzięcia. Marszałek rozdał właśnie prawie 700 tys. zł.
12-01-2008
Zielona Góra-Gorzów Wlkp. Kasa na remonty i kurtynę
Ponad 20 mln zł - tyle w tym roku wynoszą dotacje regionalnych teatrów, bibliotek, muzeów i filharmonii.
11-01-2008
Bydgoszcz. Ponad 12 milionów dla Opery Nova
Samorząd województwa przeznaczy w tym roku prawie 60 mln zł na kulturę. Z bydgoskich instytucji najwięcej dostanie Opera Nova [na zdjęciu].
10-01-2008
Warszawa. Urząd marszałkowski dofinansuje kulturę na Mazowszu
Do 15 lutego organizacje pozarządowe, realizujące wydarzenia kulturalne na Mazowszu, mogą składać oferty projektów, które będą ubiegać się o dofinansowanie w konkursie urzędu marszałkowskiego woj. mazowieckiego. W budżecie województwa mazowieckiego zarezerwowano na ten cel w 2008 roku 3,4 mln zł.
08-01-2008
Toruń. Pieniądze na kulturę w 2008 r.
Prawie 60 mln - tyle w tym roku samorząd województwa zamierza wydać na kulturę. Większość tej sumy pochłoną wydatki na prowadzenie instytucji kulturalnych. Znacznie większe pieniądze trafią też do pozarządowców.
28-12-2007
Gdańsk. Prezydent i marszałek wybudują teatr szekspirowski
Za parę tygodni powstanie w Trójmieście nowa ważna instytucja kultury - Gdański Teatr Szekspirowski. Jej głównymi zadaniami będzie organizacja Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego i odbudowa budynku teatru elżbietańskiego.
22-12-2007
Łódź. Budżet województwa przyjęty
Radni sejmiku poparli w piątek budżet na przyszły rok. Między innymi Teatr Wielki dostanie 4,4 mln zł na remont i zakup instrumentów, Teatr Jaracza (3,7 mln zł) na unijny projekt czterech scen poza Łodzią. Także 1,1 mln zł przeznaczone będzie na modernizację Domu Aktora.
20-12-2007
Warszawa. Nowe programy operacyjne MKiDN
Kolejne krajowe programy operacyjne na lata 2008-2013 podpisał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski - poinformowało PAP w czwartek biuro prasowe MKiDN.
19-12-2007
Warszawa. Euro na kulturę
Prawie 600 mln euro z funduszy strukturalnych może wykorzystać Polska w latach 2007-2013 na projekty związane z kulturą - poinformowało dziś Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
19-12-2007
Warszawa. Mniej na kulturę w projekcie budżetu 2008
W przyszłorocznym budżecie wydatki na kulturę zostaną znacznie obcięte.
17-12-2007
Łódź. Budżet przetrwania dla teatrów
Teatry, filharmonia, galerie, biblioteki, muzea w Łodzi nie będą miały lekkiego życia w przyszłym roku. O ile jednak zadowolone mogą być instytucje podlegające samorządowi wojewódzkiemu, to administrowane przez urząd miasta powodów do radości nie mają. Takie wnioski można wysnuć po lekturze projektów budżetów przygotowanych przez oba samorządy.
17-12-2007
Polska to nie skansen
- Tam, gdzie minister kultury współprowadzi instytucję, jego władza nie powinna być nadużywana. Jeżeli samorząd chce odwołać dyrektora, bo uważa, że źle realizuje swoje zadania - minister może blokować decyzję tylko wtedy, kiedy jest przekonany, że nie ma alternatywnego rozwiązania lub kontrkandydaci są jeszcze gorsi - mówi minister kultry Bogdan Zdrojewski w rozmowie z Jackiem Cieślakiem z Rzeczpospolitej.
30-11-2007
Częstochowa. Więcej czyli mniej na kulturę
Jedni mówią: - Będzie dobrze, bo nie gorzej niż przed rokiem. Inni kręcą głowami: - Kultura była zawsze niedoinwestowana i potrzebuje większych pieniędzy, niż dziś chce dać magistrat.
30-11-2007
Warszawa. Sejmowa komisja kultury o budżecie na 2008 r.
Wybudowanie m.in. Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu i Polskiego Centrum Kultury Filmowej w Nowym Mieście nad Pilicą zakłada w sferze kultury projekt budżetu państwa na 2008 r. Zastrzeżenia do niektórych propozycji ma minister kultury Bogdan Zdrojewski (na zdjęciu).
28-11-2007
Słupsk. Kultura ma szansę na marszałkowskie pieniądze
Słupski radny Sejmiku Wojewódzkiego Marek Biernacki chce, by samorząd województwa współfinansował dwie słupskie instytucje kulturalne.
24-11-2007
Rewolucja w stołecznych teatrach?
- Wiem, że narażę się tym w środowisku teatralnym, ale trzeba mówić prawdę. Dziś w stołecznych teatrach wciąż panuje socjalizm - zakomunikował wczoraj dyrektor Biura Kultury w ratuszu Marek Kraszewski. - Stołeczne sceny czeka więc poważna reforma. Zapowiedział, że w 2008 r. trzeba będzie określić nowy sposób finansowania i organizacji pracy teatrów - czytamy w Rzeczpospolitej.
23-11-2007
Warszawa. Więcej pieniędzy na kulturę dla organizacji pozarządowych
Miasto Warszawa wyda na kulturę w przyszłym roku o 5 proc. więcej niż w roku bieżącym - budżet warszawskiego Biura Kultury wyniesie 552 mln zł. W porównaniu z latami ubiegłymi więcej środków zostanie przeznaczonych na współpracę z organizacjami pozarządowymi.
19-11-2007
Łódź. Lepszy budżet dla kultury
Bez dziury budżetowej i kredytów. Z minimalnym zadłużeniem, które za rok w ogóle zniknie, i rekordowymi inwestycjami na poziomie 41 proc. - tak wygląda budżet województwa na 2008 rok, do którego dotarła "Gazeta".
24-10-2007
Lublin. Gotówka na kulturę
1 mln 300 tys. zł - tyle dodatkowych środków dostaną instytucje kultury na Lubelszczyźnie. Decyzję podjął dzisiaj sejmik województwa lubelskiego.
18-10-2007
Lublin. Edukacja kulturalna uczniów
Chcemy dzisiejszych uczniów uczynić świadomymi odbiorcami kultury w przyszłości - mówią władze miasta i przygotowują niezwykły w skali ogólnopolskiej projekt.
18-10-2007
Toruń. Kontakt co dwa lata?
Słabnie rola Kontaktu - stwierdzili radni. Nadal nie wiadomo czy formuła Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt ulegnie zmianie.
16-10-2007
Lublin. Więcej na kulturę?
Zapowiada się przełom w finansowaniu kultury oraz dostępie ludzi z pomysłami i projektami do miejskich funduszy na ten cel. Rozmowa z Włodzimierzem Wysockim, zastępcą prezydenta Lublina.
12-10-2007
Warszawa. Nowy projekt finansowania kultury
Utworzenie pięciu nowych instytutów, zajmujących się gromadzeniem i rozdzielaniem grantów dla poszczególnych dziedzin kultury - postulują członkowie Fundacji Obserwatorium Kultury Polskiej. Nowy projekt finansowania kultury przedstawili w piątek na Zamku Królewskim w Warszawie. Projekt ustawy o finansowaniu kultury zakłada powołanie następujących instytutów: Instytutu Literatury i Teatru, Instytutu Muzyki, Instytutu Sztuk Wizualnych, Instytutu Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Edukacji Kulturalnej.
06-10-2007
Kielce. Wstępne budżety na edukację i kulturę
Na ponad 22 mln zł opiewa propozycja budżetu Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta kieleckiego magistratu. I jest większa od ubiegłorocznego o 8 mln zł. Prawie 20 mln zł dostaną placówki kultury, m.in. Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" - 1,89 mln zł, Kielecki Teatr Tańca - 550 tys. zł.
01-10-2007
Lublin. Klaster na kulturę
Stworzenie sieci współpracy instytucji, samorządów, organizacji pozarządowych, szkół wyższych, ośrodków naukowo-badawczych oraz przedsiębiorców to główne cele projektu Klaster Kultury Lubelszczyzny, finansowanego z funduszy europejskich i budżetu państwa.
28-09-2007
Warszawa. Kultura zejdzie do piwnic
Dzięki pieniądzom z Norwegii w wyremontowanych piwnicach Starego Miasta będzie można urządzać imprezy kulturalne.
26-09-2007
Warszawa. W Fabryce Trzciny o sektorach kreatywnych
Sektory kreatywne to przedsięwzięcia na styku kultury i przedsiębiorczości. W Fabryce Trzciny rozmawiali o nich Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz [na zdjęciu] i Burmistrz Berlina Klaus Wowereit.
13-09-2007
Gdynia. Minimum dwa miliony dla Muzycznego
O trzydzieści procent wzrośnie w przyszłym roku dotacja samorządów dla Teatru Muzycznego w Gdyni.
11-09-2007
Gdynia. Porozumienie w sprawie Teatru Muzycznego
Marszałek województwa i prezydent Gdyni podpisali w poniedziałek [10 września] umowę o wspólnym finansowaniu Teatru Muzycznego w Gdyni. Dla placówki oznacza to więcej pieniędzy na działalność i na planowaną rozbudowę [na zdjęciu - projekt].
10-09-2007
Gdynia. Są pieniądze dla Teatru Muzycznego
Nareszcie mamy długo obiecywane porozumienie między samorządem województwa pomorskiego a władze Gdyni (będą wspólnie prowadzić Teatr Muzyczny w Gdyni). Ma się poprawić sytuacja finansowa placówki. W tej sprawie marszałek Jan Kozłowski i wicemarszałek Mieczysław Struk podpiszą dzisiaj [10 września] umowę z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
07-09-2007
Gdynia. Więcej pieniędzy dla Muzycznego
Od 1 stycznia 2008 r. samorząd województwa pomorskiego i władze Gdyni będą wspólnie prowadzić Teatr Muzyczny w Gdyni, dzięki któremu poprawi się sytuacja finansowa placówki i zwiększy oferta kulturalna.