powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bydgoszcz. Balet wg Miłosza na początek sezonu

Nowy sezon artystyczny w Operze Nova otworzy 9 września o godz. 19 balet współczesny "Zniewolony umysł" w choreogr. Roberta Bondary.

Premiera (marzec br.) nawiązała do trwającego Roku Czesława Miłosza; libretto bazuje na jego słynnym eseju pod tym samum tytułem.

Twórcą baletu jest Robert Bondara przedstawiciel najmłodszego pokolenia polskich choreografów, tancerz Teatru Wielkiego w Warszawie. "Zniewolony umysł" jest jego pierwszym pełnospektaklowym baletem. Jest także pierwszą całkowicie współczesną choreografią w repertuarze bydgoskich tancerzy.

Balet Opery Nova ze swego zadania wywiązał się wspaniale. Udowodnił zamysł realizatorów, że język tańca i ekspresja ruchu są w stanie oddać refleksje natury filozoficznej i politycznej. Gest, ruch i taniec przekazują porażającą i wzruszającą historię ludzi, którzy rzuceni w totalitarne piekło, muszą skonfrontować siebie ze złem. Przedstawienie zyskało niezwykle pochlebne recenzje i opinie widzów, niezależnie od ich wieku.

Tancerzom towarzyszy hipnotyzująca muzyka Philipa Glassa i wpleciony w finale "Kościelec" Wojciecha Kilara.

9, 10, 11 września, godz. 19

Balet Opery Nova, powiększony po wakacjach o nowych tancerzy (m.in. Japoniki i Amerykanina), planuje już swą drugą w tym roku premierę. Kierująca zespołem Ilona Jaświn-Madejska zaprosiła do współpracy kolejnego młodego twórcę: w listopadzie zobaczymy "Sen nocy letniej" w inscenizacji i choreografii Karola Urbańskiego.