Polski teatr na festiwalu w Edynburgu

09-08-2007
03-09-2014
"Return to the voice" zachwycił Szkotów
12 artystów - 6 kobiet, 6 mężczyzn - w przepięknych kostiumach projektu Marii Moiseevy, brzmi przejmująco. Ich perfekcyjnie i przejmująco brzmiące głosy uruchamiają wyobraźnię, gdy prezentują kolejne pieśni, sięgające tradycją do gaelic i połączone z muzyka polifoniczną - o spektaklu Teatru Pieśń Kozła pisze Lidia Raś w Polsce Gazecie Prawnej.
23-08-2014
Polacy śpiewają archaiczne szkockie pieśni na festiwalu w Edynburgu
Dawna muzyka szkocka w wykonaniu aktorów Teatru Pieśń Kozła porusza szkocką publiczność w Edynburgu. A co poza tym na Fringe Festival, offowej odnodze słynnej imprezy? - pisze Anna S. Dębowska w Gazecie Wyborczej.
12-08-2014
Edynburg. Pieśń Kozła z Jopek na Fringe'u
Największa kulturalna impreza świata - festiwal, a raczej festiwale w Edynburgu nie mogą się obyć bez Polaków. W tym roku na słynnym Międzynarodowym Festiwalu wystąpi I, Culture Orchestra. A na jego obrzeżach, czyli The Fringe - Teatr Pieśni Kozła.
08-08-2014
Szkocja. Rozpoczyna się Edynburski Festiwal Międzynarodowy
Edynburski Festiwal Sztuki trwa od tygodnia, a słynny Fringe - największy na świecie festiwal teatru - od zeszłego piątku. W środę wystąpił tam polski Teatr Pieśń Kozła ze swoim najnowszym spektaklem hybrydowym. Festiwal Międzynarodowy zaczyna się w piątek.
06-08-2014
Wrocław. Teatr Pieśń Kozła na Edinburgh Festival Fringe
- Na wyprawy w poszukiwaniu dawnych zwyczajów i muzyki albo nowej publiczności wybierali się Grotowski, Brook, Artaud. My też wyruszyliśmy - w Szkocję - mówi twórca Teatru Pieśni Kozła. Co pokażą Polacy na rozpoczynającym się w piątek festiwalu w Edynburgu - największej imprezie kulturalnej świata?
05-07-2014
Edynburg. Muzyka i teatr z Polski na sierpniowych festiwalach
"Return to the Voice" Teatru Pieśń Kozła, do którego reżyser Grzegorz Bral zaprosił jazzową wokalistkę Annę Marię Jopek, to jeden z polskich akcentów w Edynburgu. Polacy zaprezentują się na dwóch festiwalach - The Edinburgh Festival Fringe i Edinburgh International Festival.
01-07-2014
Edynburg. Teatr Pieśń Kozła i I,Culture Orchestra na festiwalu
Dwa wyjątkowe projekty przygotowujemy na tegoroczną edycję jednej z największych i najważniejszych kulturalnych imprez Europy, jaka od 67 lat odbywa się latem w Edynburgu.
05-09-2013
Mój Fringe
Po ubiegłorocznej premierze sztuki "Quietly" Owena McCafferty w dublińskim The Abbey Theatre z radością przyjąłem wiadomość, że spektakl, który graliśmy w Irlandii będzie miał swoją brytyjską premierę na Edinburgh Festival Fringe - pisze zdobywca tegorocznego Fringe First, Robert Zawadzki.
24-08-2013
Poznań. Maciej Fortuna na Edinburgh Festival Fringe
Poznański muzyk Maciej Fortuna zagra w sobotę na słynnym Edinburgh Festival Fringe. Zaprezentuje tam swój projekt An On Bast/Maciej Fortuna Electroacoustic Transcription Of Krzysztof Penderecki Film Music
21-08-2013
To my wprowadzimy dyktaturę - Joanna Derkaczew pisze z Edynburga
Zachwyt i przerażenie tym, do czego jesteśmy zdolni, przeplata się w Edynburgu nieustannie. Pocieszające, że coraz częściej artyści traktują nadludzką doskonałość z podejrzliwością. A pozostawienie własnego śladu w świecie nie jest dla nich tak istotne jak oszczędzenie światu zbędnych cierpień - o Edinburgh Festival w Gazecie Wyborczej.
06-08-2013
Mniej Polaków w Edynburgu
Skromniejsza niż rok temu, ale interesująca będzie nasza obecność na rozpoczętym właśnie wielkim festiwalu w Edynburgu. Zaprezentujemy trzy polskie projekty - pisze Edyta Borkowska w Rzeczpospolitej.
02-08-2013
Wrocław. Teatr Arka w Edynburgu i Londynie
Od 2 do 12 sierpnia Teatr Arka wystąpi na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym FRINGE w Edynburgu, ze spektaklem "Bal u Hawkinga" w reżyserii Renaty Jasińskiej. Spektakl ten zostanie zagrany aż 12 razy.
29-07-2013
Wrocław. Tereska jedzie na festiwal do Edynburga
Ma masę wdzięku i fenomenalną pamięć. Wystarczy jej rzut oka na kartkę, żeby zapamiętać cały tekst. Na scenie błyszczy - jest prawdziwą gwiazdą. Teresa Trudzik (31 lat), zespół Downa, za rok będzie świętowała jubileusz dziesięciolecia pracy w teatrze. Ale najpierw poleci na festiwal Fringe do Edynburga.
09-07-2013
Wrocław. Teatr Arka zagra na Fringe Edynburg
Teatr Arka, w którego zespole występują osoby niepełnosprawne, zaprezentuje swój spektakl na prestiżowym festiwalu teatralnym Fringe w Edynburgu. Wrocławscy artyści pokażą "Bal u Hawkinga" w reż. Renaty Jasińskiej.
11-06-2013
Wrocław. "Bal u Hawkinga" jedzie do Edynburga
Spektakl integracyjnego Teatru Arka został zakwalifikowany na tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Teatralny Fringe w Edynburgu. 24 czerwca o godz. 19 wrocławski pokaz spektaklu przed wyjazdem.
09-04-2013
Wrocław. Niepełnosprawni aktorzy jadą do Edynburga
Integracyjny Teatr Arka weźmie udział w tegorocznym festiwalu Fringe w Edynburgu. W sierpniu wrocławscy aktorzy pokażą w Szkocji "Bal u Hawkinga".
17-10-2012
Warszawa. Złoty medal Gloria Artis dla Richarda Demarco
Szkocki artysta i animator kultury Richard Demarco został uhonorowany przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego złotym medalem Gloria Artis. "Jest pan człowiekiem-instytucją" - mówił minister dziękując Demarco za lata działalności na rzecz polskiej kultury.
30-08-2012
EuroShakespeare rządzi
Wyobraźmy sobie festiwal w Krakowie, na którym "Dziady" wystawia Rosjanin, "Wesele" - Irlandka, natomiast Sienkiewicza adaptuje na scenę Rumun, a będziemy mieli obraz tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
27-08-2012
Edynburg na żywo. Małpi gaj
Verbatim, czyli teatr oparty na relacjach uczestników prawdziwych wydarzeń, jest od lat brytyjską specjalnością. Co roku na festiwal Fringe przyjeżdża kilkanaście spektakli z całego kraj, zrobionych tą metodą. W tym roku wybieram dwa i oba okazują się strzałem w dziesiątkę - z Edynburga dla Gazety Wyborczej pisze Roman Pawłowski.
27-08-2012
Wrocław. Triumf Pieśni Kozła
Dwa prestiżowe wyróżnienia i pierwsze miejsce w rankingu krytyków - lepszego zestawu nagród na Międzynarodowym Festiwalu Fringe w Edynburgu nie można było zgarnąć. Wszystkie dostał wrocławski teatr Pieśń Kozła za spektakl "Pieśni Leara".
27-08-2012
Edynburg zdobyty
Najazd Polaków na festiwale w Edynburgu to zwycięstwo. Nasze spektakle wysoko ocenili krytycy i publiczność - pisze Marta Strzelecka w tygodniku Wprost.
25-08-2012
Wrocław. Teatr ZAR z Total Theatre Award
Wrocławski Teatr ZAR ponownie został wyróżniony na festiwalu teatralnym Fringe w Edynburgu. Tym razem spektakl "Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie" otrzymał najważniejszą nagrodę festiwalu - Total Theatre w kategorii Teatr fizyczny/plastyczny.
25-08-2012
Wrocław. Wielki sukces Teatru Pieśń Kozła w Edynburgu
Dwa prestiżowe wyróżnienia i pierwsze miejsce w rankingu krytyków - lepszego zestawu nagród na Międzynarodowym Festiwalu Fringe w Edynburgu nie można było zgarnąć. Wszystkie dostał wrocławski teatr Pieśń Kozła za spektakl "Pieśni Leara".
24-08-2012
Edynburg. Nagroda Total dla teatru ZAR z Wrocławia
Na tegorocznym edynburskim festiwalu teatralnym "Fringe" wrocławski teatr ZAR zdobył w czwartek prestiżową nagrodę Total (Total Theatre Award) za inscenizację "Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie".
24-08-2012
TVP Kultura. Relacja z Festiwalu w Edynburgu
W TVP Kultura w najbliższą sobotę relacja Remigiusza Kadelskiego z zakończonego właśnie Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu, na którym w programie Listen/Touch/See - Polska Arts in Edinburgh 2012 zaprezentowała się znakomicie polska kultura.
24-08-2012
Edynburg. Nagroda Fringe First dla Teatru Pieśń Kozła
Inscenizacja "Pieśni Leara" awangardowego, wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła została w piątek wyróżniona prestiżową nagrodą Fringe First za najbardziej innowacyjne inscenizacje teatralne dorocznego festiwalu teatralnego w Edynburgu.
23-08-2012
Kosmiczna opera science-fiction nie z tego z świata
"Planeta Lem" w reż. Pawła Szkotaka Teatru Biuro Podróży z Poznania na Festiwalu w Edynburgu. Piszą Liam Rudden w Edinburgh Evening News i Joyce MacMillan w The Scotsman.
22-08-2012
Edynburg na żywo: Apetyczna anoreksja
Spektakl o anoreksji ? Nie, dziękuję, nie zaciągnięcie mnie do teatru nawet siłą. Mój opór przeciwko polecanemu przedstawieniu wydawał się niezłomny. Do momentu, kiedy na dyskusji w Teatrze Traverse, poświęconej inscenizowaniu katastrof - tych globalnych i tych osobistych - usłyszałem autorkę sztuki o anoreksji, Caroline Horton - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
21-08-2012
Edynburg na żywo. Szekspir i pralka
Nieoczekiwanie jednym z bohaterów Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu stała się pralka. A dokładnie trzy profesjonalne maszyny piorące, które pojawiają się w spektaklu "2008: Macbeth" Grzegorza Jarzyny z TR Warszawa, prezentowanym w hali w Islington - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
21-08-2012
Trzech Makbetów z Polski
Przyjechać do Edynburga na największy w świecie festiwal teatralny z "Makbetem" i zrobić wrażenie na publiczności to tak jak wygrać mecz na Wembley. W tym roku udało się to aż trzem polskim teatrom - pisze Dawid Karpiuk w Newsweeku.
20-08-2012
Edynburg. Herald Angel dla "Cesarskiego cięcia" Teatru ZAR
Spektakl "Cesarskie cięcie" wrocławskiego Teatru ZAR zdobył Herald Angel - prestiżową nagrodę przyznawaną dla najlepszego, zdaniem krytyków "The Herald", spektaklu na festiwalu teatralnym Fringe w Edynburgu. Przedstawienie nominowane jest także do nagrody Total Award.
20-08-2012
Edynburg. Zmasowana dawka Karola Szymanowskiego
Dopiero 75 lat po śmierci Karol Szymanowski staje się kompozytorem na stałe obecnym w świecie.
20-08-2012
Edynburg. Polacy nominowani do Total Theatre Awards
Aż 4 z 9 nominacji do nagrody Total Theatre Awards w katergorii Phisical/Visual Theatre przypadło polskim twórcom. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbędzie się podczas festiwalowej gali, 23 sierpnia.
17-08-2012
Pojedynek na Makbety
Czy warto przywozić drzewo do lasu? Czasem warto. Udowodnił to w tym roku Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Edynburgu. Największe zainteresowanie wśród polskich produkcji wzbudzały w stolicy Szkocji realizacje najbardziej szkockiego dzieła Szekspira. Makbet z Polski pojawił się w trzech wersjach - pisze Jan Bończa-Szabłowski w Rzeczpospolitej.
17-08-2012
Sukces 2008: Macbeth w Edynburgu
"2008: Macbet" w reż. Grzegorza Jarzyny na Edinburgh Festival. Recenzje z The Guardian, Financial Times, The Scotsman, The Herald Scotland i The Skinny.
16-08-2012
Cztery gwiazdki dla KTO w Edynburgu!
"Ślepcy" w reż. Jerzego Zonia z Teatru KTO na Edinburgh Festival Fringe. Pisze David Kettle w The List.
14-08-2012
Edynburg. Passini pokazał "Kukłę. Księgę blasku"
NeTTheatre Pawła Passiniego właśnie wystawia w stolicy Szkocji spektakl "Kukła. Księga blasku". Choć sztuka prezentowana jest po polsku, z wyświetlanymi angielskimi napisami, to pierwsze recenzje brytyjskich widzów są pozytywne.
14-08-2012
Paweł Goźliński: Polski teatr wyeksportowany
Niektóre spektakle łatwiej zobaczyć zagranicą niż u nas. Inne, wyprodukowane w Bydgoszczy, Legnicy, Poznaniu, Bielsku-Białej, jeżdżą mało. A nawet jeśli pokazywane są choćby na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, to po dwa razy. W Edynburgu - po kilka, kilkanaście razy. Że niby u nas nie ma tylu widzów? - pisze Paweł Goźliński w Gazecie Wyborczej.
14-08-2012
Edynburg. Krytycy podzieleni w ocenie "2008: Macbetha"
Dla krytyka teatralnego "Daily Telegraph", Dominika Cavendisha, inscenizacja "2008: Macbetha" w reż. Grzegorza Jarzyny z warszawskiego TR jest "wielkim rozczarowaniem". Z kolei Lyn Gardner z "Guardiana" uznała, że Jarzyna zrozumiał sedno szekspirowskiej tragedii.
14-08-2012
Edynburg. "Multimedialne Coś" Schaeffera na Fringe Festival
Sztuka Bogusława Schaeffera "Multimedialne coś" zostanie pokazana na festiwalu Fringe w dniach 16-18 sierpnia. Odbędzie się też promocja dramatów Bogusława Schaeffera, wydanych w języku angielskim.
13-08-2012
Edynburg. "2008: Macbeth" transmitowany przez "The Guardian"
Wielkimi brawami zakończyła się sobotnia premiera spektaklu "2008: Macbeth" w reż. Grzegorza Jarzyny inaugurująca Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu. Sala była wypełniona po brzegi. 13 sierpnia spektakl będzie transmitowany na żywo przez "The Guardian".
13-08-2012
"Makbet" na początek
Nasz atak na Edynburg powinien przynieść zaproszenia z innych krajów - pisze Jan Bończa-Szabłowski w Rzeczpospolitej.
13-08-2012
Edynburg. Polskie spektakle na festiwalu teatralnym
"Pieśni Leara" (na zdjęciu) Teatru Pieśń Kozła, "Makbet, kim jest ten człowiek we krwi?" Teatru Biuro Podróży, i "Kukła. Księga Blasku" w reż. Pawła Passiniego - to niektóre polskie spektakle prezentowane w Edynburgu w ramach programu "Polska Arts in Edinburgh 2012".
11-08-2012
Edynburg. "2008: Macbeth" Jarzyny dziś wieczorem
Polski spektakl "2008: Macbeth" zainauguruje wieczorem oficjalnie Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu. Przedstawienie nie było grane od kilku lat, ostatnio - w 2008 roku w Nowym Jorku. - Spektakl na pewno wzbudzi jakieś kontrowersje - ocenił Grzegorz Jarzyna.
10-08-2012
Edynburg. Spektakl studentów PWSFTViT na Fringe Festival
"Wszyscy jesteśmy Czeczenami" - spektakl studentów wydziału aktorskiego PWSFTViT można oglądać na Festiwalu Fringe w Edynburgu. Wykorzystano w nim m.in. fragmenty reportaży Anny Politkowskiej. Spektakl wyreżyserował Marcin Brzozowski.
08-08-2012
Edynburg. Polacy na Edinburgh International Festival
Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu rozpocznie się jutro. Część teatralną zainauguruje w sobotę polska produkcja - przedstawienie TR Warszawa pt. "2008: Macbeth" w reż. Grzegorza Jarzyny. Zaplanowano też wykonania dzieł Szymanowskiego i Lutosławskiego.
02-08-2012
Edynburg. "2008: Macbeth" na otwarcie festiwalu
Głośny spektakl TR Warszawa "2008: Macbeth" w reżyserii Grzegorza Jarzyny otworzy tegoroczny festiwal w Edynburgu. To jeden z najbardziej spektakularnych występów zagranicznych warszawskiego teatru.
01-08-2012
Dwadzieścia pięć tysięcy artystów
Czym może być Festiwal w Edynburgu w czasie, w którym Wielka Brytania jest gospodarzem Igrzysk Olimpijskich? Skoro przez londyńskie stadiony przewija się nowe pokolenie sportowców, my zaprosiliśmy nowe pokolenie artystów - mówi Jonathan Milles, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Edynburskiego.
31-07-2012
Lublin. "Kukła..." Passiniego jedzie do Edynburga
Sztuka Tadeusza Kantora, "Dziady" Adama Mickiewicza, księga Hioba i kabała. Te odrębne światy Paweł Passini ułożył w swoistą księgę. Jego "Kukła. Księga Blasku" będzie miała premierę na prestiżowym Fringe Festival w Edynburgu w ramach Polska Arts in Edinburgh 2012.
27-07-2012
Kanapka metafizyczna Passiniego
Nowy spektakl Pawła Passiniego zapowiada się sensacyjnie. Jest oparty na Księdze Blasku, odwołuje się do "Hioba", "Dziadów" i teatru Tadeusza Kantora. Premiera już 3 sierpnia na festiwalu w Edynburgu.
25-07-2012
Edynburg. Polacy na olimpiadzie
Od jutra w Edynburgu wielki przegląd polskiej kultury. Aż pięć tygodni potrwa Polska Arts in Edinburgh 2012, część Olimpiady Kulturalnej związanej z igrzyskami w Londynie. Na czterech festiwalach współorganizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza odbędzie się w sumie 180 wydarzeń: koncerty muzyki poważnej i jazzowej, spektakle teatralne, performance, pokazy filmowe, wystawy i inne.
20-07-2012
Edynburg. Polska kultura na festiwalu
180 wydarzeń rozegra się w stolicy Szkocji. Takiej inwazji naszej kultury nie przeżyło żadne brytyjskie miasto.
06-06-2012
Polak rusza na Szkocję
W promocji własnej kultury jesteście dziś świetni - twierdzi dyrektor rozpoczynającego się 9 sierpnia festiwalu w Edynburgu - mówi Jonathan Milis, dyrektor Edinburgh International Festwal.
05-06-2012
"Makbet" Grzegorza Jarzyny otworzy Festiwal w Edynburgu
- Od początku było dla mnie jasne, że nie ma lepszego sposobu na zainaugurowanie festiwalu i jednocześnie nowego centrum kulturalnego w Szkocji niż "2008 :Mackbeth". Jarzyna przekształca w nim grozę związaną ze zdradami, których dopuszczają się postaci dramatu w opowieść uniwersalną, którą nazwałbym opowieścią o wzajemnej niechęci mówi JONATHAN MILLS, dyrektor festiwalu
04-06-2012
Edynburg. 180 polskich wydarzeń kulturalnych na festiwalach
Przez pięć tygodni, na czterech festiwalach w Edynburgu, m.in. na Edinburgh International Festival i Edinburgh Festival Fringe, odbędzie się ok. 200 polskich wydarzeń kulturalnych. Publiczność zobaczy m.in. spektakl "2008: Macbeth" w reż. Grzegorza Jarzyny.
04-08-2009
Wrocław. Karbido w Imparcie już we wrześniu
Wrocławscy artyści, którzy zrobili furorę za granicą, znów połączyli siły z ukraińskim artystą, który robi furorę w Polsce. Wystąpią w Kazimierzu, później we Wrocławiu.
01-08-2009
Wrocław. Sambor jedzie do Edynburga
Śpiewam, ale nie jestem śpiewakiem. Używam fortepianu, ale nie jestem pianistą. Gram, ale nie jestem aktorem. Tak naprawdę to jestem ponadczasowy - wyznaje z błyskiem w oku Sambor Dudziński [na zdjęciu], jeden z najbardziej niezwykłych i nieprzewidywalnych artystów młodego pokolenia.
22-04-2009
Łódź. Powtórka z Edynburga
Fundacja Łódź Edynburg, obiecała łodzianom sprowadzenie w październiku najlepszych spektakli z odbywającego się w sierpniu edynburskiego festiwalu teatralnego Fringe.
06-04-2009
Edynburg-Łódź. Festiwal Kultury Polskiej wkrótce
Prezentacja łódzkiej filmówki, wystawy, spotkanie z wybitnym himalaistą Piotrem Pustelnikiem, koncert absolwenta Akademii Muzycznej w Łodzi - to niektóre imprezy w ramach Festiwalu Kultury Polskiej, który ma się odbyć w kwietniu w stolicy Szkocji - Edynburgu.
17-11-2008
Edynburg potrzebuje Łodzi
- Myślę, że ważniejsze od zostania Europejską Stolicą Kultury , co trwa rok, jest zostanie stolicą kultury na światowym poziomie, co trwa setki lat. A taką stolicą kultury na światowym poziomie jest Edynburg. Dlatego fundacja Łódź - Edynburg chce zbliżyć oba miasta, chcę, aby zostały one miastami bliźniaczymi. Łódź może dać Edynburgowi fantastyczną energię - mów Richard Demarco, dyrektor programowy Fundacji Łódź - Edynburg w rozmowie z Anną Pawłowską z Gazety Wyborczej - Łódź.
14-11-2008
Łódź. Fringe Edinburgh Festival w przyszłym roku
Fundacja Łódź-Edynburg przygotowuje kolaborację z festiwalem uznawanym za największe wydarzenie kulturalne na świecie. Projektowi patronuje Richard Demarco [na zdjęciu]- świeżo upieczony honorowy obywatel Łodzi.
12-11-2008
Łódź. Powtórka z Edynburga?
Nowy festiwal artystyczny planowany jest na przyszły rok. I to nie byle jaki, bo związany z najsłynniejszym europejskim festiwalem, głównie teatralnym, Międzynarodowym Festiwalem Edynburskim - pisze Dariusz Pawłowski w Polsce Dzienniku Łódzkim.
06-09-2008
Toruń. Teatr Wiczy wrócił z Edynburga
Teatr Wiczy to pierwszy przedstawiciel naszego regionu, który zaprezentował się na sierpniowym festiwalu Fringe w Edynburgu. Toruńska grupa zagrała 51 spektakli.
02-09-2008
Lublin. Kompania i Provisorium wróciły z Edynburga
Sukcesem, ale połowicznym, zakończył się występ lubelskich teatrów Provisorium i Kompania ze sztuką "Do piachu" [na zdjęciu] Tadeusza Różewicza na festiwalu Fringe w Edynburgu.
30-08-2008
Edynburg chwali Polaków
Polskie produkcje na Edinburgh International Festiwal zmusiły opanowanych brytyjskich recenzentów do okazania emocji - entuzjastyczne wykrzykniki, girlandy gwiazdek, oto przyjęcie, z jakim spotkali się Polacy na jednym z najbardziej prestiżowych festiwali na świecie - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
29-08-2008
Treliński triumfuje w Edynburgu
Jednym z najciekawszych wydarzeń tegorocznego festiwalu teatralnego w Edynburgu była inscenizacja "Króla Rogera" w reżyserii Mariusza Trelińskiego, wcześniej prezentowana w petersburskim Teatrze Maryjskim - pisze Michał Mendyk w Dzienniku.
08-08-2008
Edynburg. Warlikowski i Jarzyna na festiwalu
Rozpoczynający się dziś Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu będzie gościć, jak nigdy dotąd, wielu polskich artystów. Zaprezentowane zostaną dwa spektakle TR Warszawa: "Dybuk" Krzysztofa Warlikowskiego (9-11 sierpnia) oraz "4.48 Psychosis" Grzegorza Jarzyny (15-17 sierpnia).
06-08-2008
Edynburg. Polacy na festiwalu teatralnym
W sierpniu w Edynburgu rządy obejmuje Melpomena. Pochmurna i dżdżysta stolica Szkocji każdego roku niemal na miesiąc zamienia się w europejskie centrum teatru, opery i tańca. Wszystko za sprawą goszczącego "pierwszoligowych" artystów sceny Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu, który w tym roku potrwa od 8 do 31 sierpnia. Niemal w tym samym czasie co Festiwal Teatrów Awangardowych Fringe, który zainaugurowano 2 sierpnia.
06-08-2008
Edynburg. TR Warszawa i inni na festiwalu
Teatr Rozmaitości z Warszawy w najbliższych dniach wystawi na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Kulturalnym w Edynburgu dwie inscenizacje - "Dybuk" (na zdjęciu) oraz "4.48 Psychosis". W obu przedstawieniach wystąpi Magdalena Cielecka, w pierwszym z nich wraz z Andrzejem Chyrą.
02-08-2008
Edynburg. Polskie teatry na Festiwalu Fringe
Na rozpoczętym w piątek dorocznym Festiwalu Teatrów Awangardowych Fringe w Edynburgu wystąpi sześć polskich zespołów teatralnych.
30-07-2008
Białystok. Kompania Doomsday i Teatr K3 jadą do Edynburga
W niedzielę rusza 62. Międzynarodowy Festiwal Edynburski. Zaproszenia dostało tylko pięć polskich grup.
30-07-2008
Najważniejsze to odrzucić schematy
- W jakimś sensie festiwale polegają na łamaniu zasad, a nie ich ustanawianiu. Tradycyjnie festiwale wywodziły się z karnawałowej maskarady, podczas której dochodziło do całkowitego odwrócenia ról - kobiety przebierały się za mężczyzn, a mężczyźni za kobiety. To odwracanie zasad chyba do dziś jest bliskie idei festiwalu - mówi Jonathan Mills, dyrektor Festiwalu w Edynburgu.
25-07-2008
Z Różewiczem do Edynburga
Aktorzy rozumieją najlepiej, jak brzmi język. Trzeba pracować z nimi i znaleźć właściwe rytmy. W angielskiej wersji również wszystko musi być grane rytmicznie, muzycznie. Rzecz w tym, że mieliśmy na tę pracę bardzo mało czasu. Angielski scenariusz "Ferdydurke" rodził się przez 6 miesięcy. Pierwsza wersja robocza tłumaczenia Różewicza powstała 4 lata temu - o tłumaczeniu "Ferdydurke" i "Do piachu" Teatru Provisorium i Kompanii Teatr opowiada Allen J. Kuharski.
24-07-2008
Edynburg. Provisorium i Kompania zagrają "Do piachu"
24 razy lubelskie teatry Provisorium i Kompania zagrają spektakl "Do piachu" [na zdjęciu] Tadeusza Różewicza podczas największego na świecie festiwalu teatralnego w Edynburgu.
23-07-2008
Kielce. Krótki pobyt Ecce Homo w Edynburgu
Teatr Ecce Homo pojedzie w sierpniu na prestiżowy festiwal teatrów do Edynburga. Ale aktorzy z Kielc w stolicy Szkocji będą występować przez tydzień - na dłuży pobyt nie mają pieniędzy.
16-06-2008
Edynburg. Polska na festiwalu teatralnym
Podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Edynburskiego nie zabraknie też gości znad Wisły. Do Szkocji swoje spektakle przywiozą Grzegorz Jarzyna ("4.48 Psychosis" [na zdjęciu] 15-17 sierpnia), Krzysztof Warlikowski ("Dybuk", 9-11 sierpnia) oraz Mariusz Treliński ("Król Roger", 25 i 27 sierpnia).
28-05-2008
Warszawa. Polska na festiwalu w Edynburgu
28 maja o g. 18.30 w TR Warszawa odbędzie się spotkanie poświęcone artystycznemu udziałowi Polski w 62. Międzynarodowym Festiwalu Edynburskim 2008.
26-05-2008
Polskie granice w Edynburgu
W programie głównym najbardziej prestiżowego festiwalu scenicznego Europy znalazły się aż trzy polskie spektakle. - Fascynujące jest badanie roli Polski jako strefy granicznej, przejściowej, przedmurza. Znalazłem w Polsce wspaniałe prace, które poprzez swój temat i charakter pokazują problem granicy - mówi Jonathan Mills, szef Edinburgh International Festival w rozmowie z Joanną Derkaczew.
11-10-2007
To kultura jest twarzą Polski
- Chciałbym, żeby w Sejmie zasiedli ludzie, którzy wiedzą, że kultura nie jest darmozjadem - mówi Paweł Potoroczyn, szef Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, w rozmowie z Martą Strzelecką z Gazety Wyborczej.
05-09-2007
Jak robić wielki festiwal
Wróciłem z największego festiwalu Edynburga - Fringe Festival - wprost na największy festiwal Łodzi czterech kultur. Pierwsze wrażenie? Na ul. Piotrkowskiej, głównej promenadzie miasta, raptem parę plakatów i wiatr dmie. Artysty ani pół. Czy dużo potrzeba, by miasto ożyło? Na High Street, głównej ulicy edynburskiego starego miasta, z tej okazji wyłączonej z ruchu, dwóch nastolatków z zabawkowymi gitarkami, machając fryzurami, grało hit "Everybody Needs Somebody" - pisze Leszek Karczewski w Gazecie Wyborczej - Łódź.
03-09-2007
Szkocki Szkotak
- Podpisaliśmy umowę z Brytyjską Agencją Artystyczną, która przez najbliższe cztery lata będzie się zajmować promocją i sprzedażą "Makbeta" na świecie z wyjątkiem Polski. Zaproszeń mamy wiele, bo Edynburg to także targi sztuki. Ale szczęśliwy dopiero będę, jeśli oferty zamienią się w umowy - mówi Paweł Szkotak, reżyser i dyrektor Teatru Biuro Podróży i Teatru Polskiego w Poznaniu, po powrocie z festiwalu w Edynburgu.
29-08-2007
Teatr bez teatru
Zakończony w niedzielę w Edynburgu festiwal Fringe pokazał siłę prawdziwych historii - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
27-08-2007
Edynburg. Dwie staruszki i dwóch Niżyńskich
27 sierpnia kończy się 60. Fringe Festival w Edynburgu. O godz. 19 Gabriela Muskała po raz ostatni zagra "Podróż do Buenos Aires" [na zdjęciu], spektakl Teatru Jaracza. Przedstawienie jest monologiem staruszki Walerii Foryś, która w skutek choroby Alzheimera, traci pamięć, a z nią tożsamość.
27-08-2007
W kościele i na strychu
Festiwalowy żywioł połyka w Edynburgu kościoły i knajpy, a miasto od stycznia do grudnia oblepione jest plakatami - pisze Monika Rębała w Newsweeku Polska.
27-08-2007
Znakomity Fringe Festival
Jeśli idziesz ulicą i po kilku krokach masz w ręku kilkanaście ulotek reklamujących spektakle teatralne, z pewnością jesteś właśnie w Edynburgu w trakcie festiwalu Fringe. Dziś (27 sierpnia) kończy się największe targowisko teatralne świata - pisze Marcin Wasyluk w Dzienniku.
25-08-2007
Polski teatr po pierogach
Nigdy w swojej 12-letniej karierze krytyka na edynburskim festiwalu nie spotkałem tylu Polaków co w tym roku. I to nie tylko w restauracjach, klubach i sklepach, gdzie pracuje nowa fala emigrantów, ale przede wszystkim w teatrach, i to po obu stronach rampy - o festiwalu w Edynburgu pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej
24-08-2007
Edynburg. Karbido gra "Stolik"
Między 3 a 27 sierpnia zespół Karbido prezentuje swój muzyczny projekt "Stolik" [na zdjęciu] na scenie Aurora Nova w Edynburgu. Spektakl w całości wykonywany na specjalnie skonstruowanym stoliku ogladają dziennikarze i promotorzy z całego świata. Zespół otrzymał już kilkanaście propozycji tournee w Europie, Azji, obu Amerykach, Afryce i Australii.
24-08-2007
Kosmiczny teatr jutra w Edynburgu
W tym szaleństwie jest głębsza myśl: The Wooster Group, zestawiając sztukę wysoką i popularną, w istocie zadaje pytanie o współczesne mity. "Gwiezdne wojny" i przygody Luke'a Skywalkera są przecież dla współczesnego widza tym samym czym dla antycznych Greków dzieje wojny trojańskiej i przygody Odyseusza. Wyprawy w kosmos są tym czym 2,5 tysiąca lat temu wyprawy morskie - o spektaklu "La Didone" The Wooster Group na festiwalu w Edynburgu, pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
23-08-2007
Patrząc na cudze cierpienie
Edynburg przypomina mi czasem Ścianę Płaczu, do której pielgrzymują skrzywdzeni i poniżeni z całego świata. Obecność spektakli dotyczących stref konfliktu rodzi pytanie o motywy, jakimi kierują się widzowie, którzy chcą płacić za patrzenie na bądź co bądź cudzą tragedię. Czy za empatią i solidarnością nie kryje się czasem przyjemność podglądacza? To pytanie stawia brazylijska choreografka Lia Rodrigues w spektaklu "Incarnat", jednym z wydarzeń na Fringe'u - z Edynburga pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
22-08-2007
Poznaj siłę swoich pieniędzy
Czy Fringe po 60 latach istnienia nie przeżywa przypadkiem podobnych problemów jak zachodnie, liberalne gospodarki, których jest rówieśnikiem? Czy dążenie do maksymalizacji zysków, przy jednoczesnym cięciu kosztów nie zmienia festiwalu w kulturalny supermarket, w którym liczy się jedynie marketing i opakowanie, a jakość towaru, czyli przedstawienia, ma drugorzędne znaczenie? - zastanawia się Roman Pawłowski w felietonie "Nie wychodzę z teatru w Edynburgu" w Gazecie Wyborczej.
21-08-2007
Artyści lubią grać innych artystów
Skromne widowiska lepiej znoszą podróże, dlatego zawsze są silnie reprezentowane na edynburskim Fringe Festivalu - pisze Janusz R. Kowalczyk w Rzeczpospolitej.
20-08-2007
Bachantki w stylu camp
Nie codziennie dyrektor jednego z największych festiwali na świecie namawia krytyka na obejrzenie spektaklu, pozmieniałem więc plany, zdobyłem cudem miejsce w hotelu i oto jestem na nabitej do ostatniego miejsca widowni King's Theatre w Edynburgu - po spektaklu "Bachantek" w reż. Johna Tiffany'ego Teatru Narodowego Szkocji pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
20-08-2007
Nowoczesny, wyrafinowany Makbet
"Kim jest ten człowiek we krwi?" w reż. Pawła Szkotaka na Festiwalu Teatralnym Fringe w Edynburgu. Dla New York Timesa pisze Cristina Cano.
16-08-2007
Edynburg. Ślady Kantora na Fringe Festival
Prestiżowy Fringe Festival w Edynburgu nie zapomina o Tadeuszu Kantorze.
16-08-2007
Szekspir wg Biura Podróży w Edynburgu
- Odarty do zwęglonego kośćca plenerowy spektakl Teatru Biuro Podróży pozostawia zapach spalonych mostów. Przedstawienie jest długim ekscytującym uderzeniem obrazów splecionych z grzmiącą muzyką, pełzającym ogniem i unoszącym się dymem - o spektaklu "Kim jest ten człowiek we krwi?" pisze The Guardian.
13-08-2007
Festiwal, który zdominował miasto
Każdy z teatrów edynburskiego Fringe Festivalu promuje się, jak potrafi. Na płotach i murach - zatrzęsienie plakatów, również z przyciągającą uwagę twarzą Gabrieli Muskały - pisze Janusz Kowalczyk z Edynburga.
13-08-2007
Afrykańska lekcja prawdy w Edynburgu
Największy na świecie festiwal teatralny ma już swojego faworyta; "Truth in Translation", przejmujący spektakl o grupie tłumaczy symultanicznych zatrudnionych przy przesłuchaniach ofiar i zbrodniarzy apartheidu - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
11-08-2007
Wrocław. Teatr ZAR jedzie do Edynburga
Wrocławianie teatralnie atakują stolicę Szkocji. Od początku sierpnia na Edinburgh Festival Fringe grają już Karbido i Teatr Pieśń Kozła. Pod koniec sierpnia dołączy do nich Teatr ZAR, który w ramach obchodów 60-lecia festiwali edynburskich pokaże "Ewangelie dzieciństwa".
09-08-2007
Edynburg. Pięć gwiazdek dla "Stolika" Karbido
W Edynburgu na najsłynniejszym festiwalu teatralnej awangardy świata - Fringe - wrocławska grupa zbiera pochwały za swój muzyczny performance.
08-08-2007
Edynburg. Kolejki na Muskałę
Gabriela Muskała gra w Edynburgu kolejne przedstawienia "Podróży do Buenos Aires", szkocka prasa pisze o polskim teatrze artykuły, a widzowie ustawiają się w kolejkach po bilety.
07-08-2007
Edynburg. Chwalą Pieśń Kozła
Wczoraj rozpoczął się Festival Fringe - trzytygodniowy, bardzo prestiżowy festiwal teatralny w Edynburgu.
07-08-2007
Stara kobieta podróżuje
Fringe to jedna z największych i najważniejszych imprez teatralnych świata. "Podróż do Buenos Aires" Teatru im. Stefana Jaracza pokazywana jest tu od 2 sierpnia. Widzowie przybywający do Assembly Universal Arts-Majestic Theatre nie mogą się nadziwić, że młoda aktorka o subtelnej dziewczęcej urodzie podołała roli Walerki, starej kobiety cierpiącej na Alzheimera - pisze Janusz R. Kowaczyk z Edynburga.
06-08-2007
Do trzech razy sztuka
Poznański Teatr Biuro Podróży od połowy lipca przebywa w Wielkiej Brytanii. Najpierw dał premierę w Londynie, a od piątku gra na festiwalu w Edynburgu - pisze Stefan Drajewski w Głosie Wielkopolskim.
06-08-2007
Polski desant w Edynburgu
Wczoraj rozpoczął się 60. Edynburski Festiwal Fringe - największy teatralno-muzyczny festiwal Europy. Przez trzy tygodnie półtora miliona widzów będzie mogło wybierać spośród gigantycznej liczby 2110 przedstawień walczących o 21 nagród. W tym najbardziej prestiżową Fringe First Award przyznawaną przez krytyków "The Scotsman" - pisze Leszek Karczewski w Gazecie Wyborczej.
04-08-2007
Poznań-Wrocław. Biuro Podróży i Pieśń Kozła w Edynburgu
Poznański teatr Biuro Podróży na pokazie dla prasy zaprezentował w piątek wieczór w Edynburgu spektakl "Kim jest ten człowiek we krwi" , oparty na tragedii Szekspira "Makbet". Inny polski teatr, wrocławski teatr Pieśń Kozła, wzbudził zainteresowanie krytyków jeszcze przed oficjalnym otwarciem edynburskiego festiwalu Fringe.
01-08-2007
Wrocław. Karbido i Pieśń Kozła w Edynburgu
Dwie wrocławskie grupy, zespół Karbido i teatr Pieśń Kozła, wyjeżdżają do Edynburga na w największy europejski festiwal teatralno-muzyczny.
01-08-2007
Nie ma czerni i bieli w czystej postaci
"H of D (Apartheid)" w reż. Pawła Szkotaka Teatru Biuro Podróży z Poznania na dziedzińcu Royal National Theater w Londynie. Dla e-teatru pisze Aleksandra Paduch.