powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Festiwal Ogrody Muzyczne na finiszu

Anna Radziejewska w recitalu pieśni Witolda Lutosławskiego i Karola Szymanowskiego, Piotr Anderszewski w europejskiej trasie koncertowej, opera "Ariadna na Naxos", przedstawienie baletowe "Święto wiosny" w stylu modern i na zakończenie 11. Festiwalu Ogrody Muzyczne - koncert THE SWINGLE SINGERS.

9 sierpnia odbędzie się projekcja dokumentu muzycznego, którego bohaterem będzie wybitny polski pianista - Piotr Anderszewski. Film pt. Piotr Anderszewski - Podróżujący fortepian w reż. Bruno Monsaingeona to zapis podróży pianisty po Europie Zachodniej, Węgrzech i Polsce, gdzie artysta występował z koncertami. Piotr Andreszewski odbywa swoją podróż pociągiem, w którym zawsze towarzyszy mu fortepian - kolejny bohater dokumentu. Poznajemy Anderszewskiego - artystę, który w wynajętym starym wagonie salonce odbywa próby fortepianowe, poznajemy Anderszewskiego - człowieka otwartego na ludzi, których poznaje w kolejnych etapach swojej podróży. Film mam bardzo osobisty charakter, wzmocniony specyficzną literacko-poetycką narracją w wykonaniu artysty.

Gościem wieczoru będzie Tadeusz Zielniewicz - historyk sztuki, Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

11 sierpnia publiczności festiwalowej zaprezentowana zostanie rejestracja opery "Ariadna na Naxos" Richarda Straussa (na zdjęciu), wystawionej pierwszy raz w Polsce przez Marka Weissa w Operze Bałtyckiej w 2009 roku. Marek Weiss będzie gościem wieczoru. Opera Straussa, mimo że napisana na początku XX w., jest bardzo aktualna i uniwersalna w swojej wymowie. Traktuje o schlebianiu gustom osób wpływowych i zamożnych, finansujących sztukę, o zależności i kompromisach, na jakie prawdziwa sztuka jest narażana, by zaistnieć. Pokazuje również, że zawsze potężnym motorem rozwoju sztuki był i jest bunt artystów wobec tej zależności. Produkcja Opery Bałtyckiej została zaprezentowana na II Festiwalu i Konkursie Operowym pod egidą Mezzo TV w węgierskim Szeged i była transmitowana przez francuski kanał telewizyjny Mezzo TV na całą Europę.

12 sierpnia fani tańca będę mieć jedyną okazję by zobaczyć rejestrację niezwykłej interpretacji "Święta wiosny" Igora Strawińskiego w wersji tanecznej - BalletBoyz: Święto wiosny. Twórcami spektaklu są Michael Nunc i William Trevitt, tancerze, którzy odrzucili konwencje klasycznych instytucji tańca, założyli własny zespół pod nazwą BalletBoyz i w krótkim czasie stali się objawieniem w świecie tańca. Ich wersja Święta wiosny to szalone, pełne wigoru przedstawienie, w którym występują profesjonalni tancerze i amatorzy. Spektakl łączy w sobie najbardziej zróżnicowane style taneczne, od układów tańca nowoczesnego, przez elementy tanga, a nawet taniec na rurze. Film wyprodukowany przez BBC TV w 2002 roku jest laureatem Grand Prix festiwalu telewizyjnego Złota Praga (2010).

Gościem wieczoru będzie Dorota Idzi - Zastępca Dyrektora Komunikacji Korporacyjnej PGE Polska Grupa Energetyczna, Mecenas Festiwalu.

13 sierpnia w Ogrodach Muzycznych odbędzie się wydarzenie koncertowo-filmowe. W programie koncertowym wystąpi wybitna mezzosopranistka - Anna Radziejewska, która zaśpiewa pieśni wielkich polskich kompozytorów XX w. - Witolda Lutosławskiego i Karola Szymanowskiego. Artystce będzie akompaniował na fortepianie Mariusz Rutkowski. Koncert będzie przedzielony dokumentami muzycznymi, prezentującymi sylwetki kompozytorów - bohaterów wieczoru. Zaprezentowane zostaną dwa dokumenty wyprodukowane przez TVP: "Karol Szymanowski. Linia życia 3 X 1882 - 29 III 1937" z 2002 r. i "Przy pulpicie. Witold Lutosławski" z 1978 r.

14 sierpnia, na zakończenie 11. edycji Festiwalu Ogrody Muzyczne, wystąpi supergrupa wokalna z Wielkiej Brytanii - THE SWINGLE SINGERS. Zespół śpiewa a cappella i, co stanowi jego absolutny fenomen, funkcjonuje nieprzerwanie od ponad 4 dekad, tworzą go kolejne pokolenia muzyków. The Swingle Singers specjalizują się przede wszystkim w repertuarze klasycznym i jazzowym, ale nie unikają utworów popowych, rockowych czy latino. Obecny skład zespołu, w którym śpiewają młodzi i utalentowani wokaliści, pokazuje transformację, jakiej uległa grupa - od pionierskiego zespołu klasyczno-jazzowego do współczesnej supergrupy. The Swingle Singers występowali prawie we wszystkich krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych i Azji. Branża muzyczna wielokrotnie doceniała dokonania The Swingle Singers, efektem czego jest pięć nagród Grammy.

W tym roku, po raz pierwszy, Organizatorzy Ogrodów Muzycznych zaprosili publiczność festiwalową do udziału w plebiscycie na najlepszą projekcję audiowizualną (opera, balet, dokument) prezentowaną w trakcie Festiwalu. Wyniki głosowania publiczności zostaną ogłoszone 14 sierpnia na koncercie finałowym. Zwycięska produkcja otrzyma nagrodę Grand Prix Festiwalu Ogrody Muzyczne - Złota Konewka, a jej twórcy będą gośćmi kolejnej edycji Festiwalu w 2012 r. Dodatkowo, odbędzie się losowanie nagród dla uczestników plebiscytu. Troje wylosowanych laureatów otrzyma nagrody w postaci voucherów na podróż po Europie ufundowane przez Biuro Podróży TRIADA.

Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na www.ogrodymuzyczne.pl.

11. Festiwal Ogrody Muzyczne trwa od 15 lipca do 14 sierpnia. Wszystkie wydarzenia festiwalowe odbywają się na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, o godz. 19.00.

Festiwal Ogrody Muzyczne jest organizowany od 2001 roku. W swojej dotychczasowej historii zgromadził prawie 400 tysięcy widzów. Dziedziniec Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie odbywają się koncerty i projekcje festiwalowe, stanowi największą letnią salę koncertową stolicy, jednorazowo w namiocie festiwalowym zbiera się około 1200 osób. Co roku, w trakcie Festiwalu prezentowanych jest ponad 30 różnorodnych wydarzeń - koncertów muzyki XIX i XX w., projekcji audiowizualnych oper, przedstawień baletowych oraz filmów dotyczących sztuki i kultury.