Gardzienice w nowej siedzibie?

02-07-2007
27-09-2013
Gardzienice. Festiwal na otwarcie "nowej" siedziby
W końcu nadszedł długo wyczekiwany przez wielu miłośników teatru weekend. Właśnie zaczął się Festiwal otwarcia Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice. W programie wydarzenia znajduje się sympozjum naukowo-artystyczne, wernisaże, koncerty, spotkania oraz oczywiście spektakle - w tym premiera "Oratorium Pytyjskiego" w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego.
26-09-2013
Nowy początek Gardzienic
- Cofnąłem historię tego miejsca o dwa wieki. Oddano je mnie - szaleńcowi - po to, bym wywołał ducha tej ziemi - mówi Włodzimierz Staniewski, twórca otwieranego w tym tygodniu Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice".
24-09-2013
Gardzienice. Walka z wiatrakami, czyli dekalog etyczny
Premiera "Oratorium Pytyjskiego" w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego uświetni w piątek uroczystości związane z otwarciem Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych oraz 35+1-leciem Teatru "Gardzienice". Przedstawienie będzie można zobaczyć też następnego dnia.
23-09-2013
Gardzienice. Jubileuszowo i uroczyście w OPT
Cztery dni będą trwały uroczystości związane z otwarciem Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych oraz 35-leciem Teatru Gardzienice.
21-09-2013
Biegun polskich Indian
Przed laty Włodzimierz Staniewski zaszył się na lubelskiej wsi Gardzienice. Dzięki temu powstał jeden z najoryginalniejszych zespołów teatralnych świata - pisze Jan Bończa-Szabłowski w Rzeczpospolitej.
13-09-2013
Gardzienice. Festiwal Otwarcia Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych
Bogaty program naukowy i premierę spektaklu przygotował OPT na uroczyste otwarcie wyremntowanej siedziby.
16-07-2013
Gardzienice. Awangardowy teatr w sali balowej
Już we wrześniu otwiera się Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych. Aktorzy Włodzimierza Staniewskiego zaproszą publiczność do odnowionych wnętrz pałacu w Gardzienicach.
21-12-2012
Gardzienice. Powstaje Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych
Ośrodek powstanie w odrestaurowanym zabytkowym zespole pałacowo-parkowym, ma być gotowy w połowie przyszłego roku. Budowa pochłonie ponad 19,2 mln zł, z czego ok. 16,3 mln zł stanowić będzie dofinansowanie unijnego programu
23-01-2012
Lubelskie. Ośrodki kultury w odremontowanych siedzibach
Budowa Centrum Spotkania Kultur w nieukończonym od lat 70. gmachu tzw. Teatru w budowie, remonty zabytkowych budynków Teatru Starego oraz siedzib Centrum Kultury i Teatru Gardzienice to największe inwestycje w infrastrukturę kultury na Lubelszczyźnie.
05-08-2010
Gardzienice. Jaki będzie OPT po remoncie
17 mln złotych otrzyma z Unii Europejskiej Ośrodek Praktyk [na zdjęciu] Teatralnych Gardzienice na remont i modernizację zespołu pałacowego, który jest jego siedzibą. Wczoraj w Warszawie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Włodzimierz Staniewski, dyrektor OPT Gardzienice podpisali w tej sprawie umowę. Kompleks w Gardzienicach po remoncie przekształci się w Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych.
04-08-2010
Gardzienice. 20 mln na remont siedziby OPT
Prawie 20 mln zł, w tym blisko 17 mln w ramach dofinansowania z Unii Europejskiej, przeznaczonych zostanie na renowację i adaptację do celów kulturalnych - na potrzeby Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach k. Lublina - zabytkowego kompleksu pałacowo-parkowego (na zdęciu).
03-08-2010
Gardzienice. Minister Zdrojewski dofinansuje teatr
W najbliższą środę (4 sierpnia) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Włodzimierz Staniewski, dyrektor Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice" podpiszą umowę na dofinansowanie ze środków unijnych budowy Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach.
03-03-2010
Gardzienice. Teatr przed remontem
Ośrodek Praktyk Teatralnych w Gardzienicach [na zdjęciu] jest już gotowy do podjęcia wielkiego remontu i modernizacji swych obiektów za 17 milionów złotych pozyskanych z dotacji unijnych.
16-02-2010
Warszawa. Czekając na Teatr Obiecany
Czy Gardzienice będą miały rezydencję w Warszawie? Czy na Pradze powstanie Teatr Obiecany, o którym Włodzimierz Staniewski, szef tej uznanej na świecie grupy, rozmawiał ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej? Na wczorajszym spotkaniu w Gazeta Cafe pojawiła się nadzieja, że to się uda. Przedstawiciele uczelni potwierdzili w naszej redakcyjnej klubokawiarni, że są chętni do dalszych rozmów.
12-11-2009
Warszawa. Gardzienice - z wizytą czy na stałe?
Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice będzie pokazywał na Pradze swoje spektakle. Czy to tylko gościnne występy, czy też jedna z najważniejszych grup alternatywnych osiądzie w Warszawie?
12-11-2009
Warszawa. Przyjadą Gardzienice
Od piątku przez dziesięć dni zespół Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice występować będzie w Warszawie we wnętrzach Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS), w tym w należącej do niej dawnej hali fabrycznej, gdzie w przyszłości ma powstać Teatr Obiecany - warszawska siedziba ośrodka.
09-11-2009
Gardzienic Teatr Obiecany
- Dałem się złapać na lep Pragi. Mnie zagrano praską melodię. Instynkt artysty podpowiada mi, że to świetne miejsce do pracy, mieszkają tu ciekawi ludzie, pochowani po tych suterenach, po tych zaułkach, podwórzyskach, uliczkach, resztówkach... - mówi Włodzimierz Staniewski, szef Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice w rozmowie z Romanem Pawłowskim z Gazety Wyborczej - Stołecznej.
19-10-2009
Udręka, rzadziej ekstaza
Czy po 32 latach działalności słynny teatr Gardzienice wyprowadzi się z podlubelskiej wsi? - pyta Ewa Winnicka w Polityce.
17-06-2009
Lublin. Apel o poparcie budowy OPT Gardzienice
10-04-2009
Gardzienice nie dla Lublina
- Odnoszę wrażenie, że wadzimy władzom miasta, że się na nas boczą, że ślą sygnały, iż nie jesteśmy potrzebni. Niby są rozmowy, ale nic z nich nie wynika. Na razie korzystam z zaproszenia pani prezydent Gronkiewicz-Waltz do Warszawy - z Włodzimierzem Staniewskim, dyrektorem i założycielem Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice rozmawia Teresa Dras z Polski Kuriera Lubelskiego.
20-03-2009
Warszawa. Stolica siedzibą OPT Gardzienice?
Działalność Teatru Gardzienice w Warszawie jest wciąż niepewna. Prowadzący grupę Włodzimierz Staniewski od miesięcy nie jest w stanie porozumieć się z władzami prywatnej uczelni, która obiecała mu miejsce na występy.
29-12-2008
Gardzienice. 17 mln na remont siedziby OPT
Zrujnowany kompleks pałacowy w Gardzienicach zyska nowe oblicze. Artyści władający zabytkiem walczą o blisko 17 mln zł unijnej dotacji na remont obiektu. Są o krok od jej zdobycia.
26-02-2008
Wrocław. Gardzienice i Stasiuk w zimowej rezydencji
To jedyny teatr, do którego się przyznaję - mówi Andrzej Stasiuk. Pisarz był gościem gardzienickiej grupy, która od tygodnia pokazuje we Wrocławiu spektakle, organizuje koncerty i jam sessions.
14-02-2008
Wrocław. Druga rezydencja Gardzienic
Po rezydencji w Warszawie Teatr Gardzienice zadomowi się na dziesięć dni we Wrocławiu, gdzie zrealizuje projekt "Latająca Akademia Praktyk Teatralnych".
25-01-2008
Gardzienice. Staniewski nie opuści Lubelszczyzny
W Lublinie coraz głośniej mówi się, że po tym, jak władze Waszawy przekazały Gardzienicom siedzibę. Jeden z najlepszych polskich teatrów opuści Lubelszczyznę. - Nie zostawię Gardzienic - zapewnia Włodzimierz Staniewski.
23-01-2008
Warszawa. Scena Gardzienic w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej
W hali na terenie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej powstanie jesienią warszawska scena Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice", a dyrektor teatru Włodzimierz Staniewski może zostać profesorem SWPS-u.
22-01-2008
Gardzienice. Pałac da teatru
Po 17 latach starań Ośrodek Praktyk Teatralnych w Gardzienicach otrzymał upragniony pałac [na zdjęciu] i inne zabudowania kompleksu pałacowo-parkowego we wsi, gdzie działa od 30 lat.
21-01-2008
Gardzienice. Zimowe rezdydencje OPT
Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice znalazł stałą siedzibę w Warszawie - w przedwojennej hali fabrycznej przy ul. Chodakowskiej. Budynek jest własnością Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, która przy poparciu stołecznych władz stara się o unijne dotacje na przebudowę hali fabrycznej w scenę teatralną. Rozmowy trwają, a tymczasem Gardzienice przez cały tydzień będą się prezentowały warszawskiej publiczności na deskach dwóch teatrów, Narodowego i Dramatycznego.
09-01-2008
Gardzienice. Jubileusz OPT w Warszawie
30 lat stuknęło teatrowi "Gardzienice" Włodzimierza Staniewskiego. Z tej okazji odbędzie się - ale w Warszawie - sympozjum "Teatr obiecany. 30 lat Gardzienic", a na scenie Teatru Narodowego zespół "Gardzienic" zagra "Ifigenię w Aulidzie" [na zdjęciu].
03-01-2008
Nowi ludzie i nowa energia w kulturze
Rok nowości. Rok budzących nadzieje dobrych przemian nie tylko w finansowaniu kultury, również w rozumieniu jej roli w promocji i budowaniu wizerunku Lublina i regionu - podsumowanie Grzeorza Józefczuka w Gazecie Wyborczej - Łódź.
24-11-2007
Rewolucja w stołecznych teatrach?
- Wiem, że narażę się tym w środowisku teatralnym, ale trzeba mówić prawdę. Dziś w stołecznych teatrach wciąż panuje socjalizm - zakomunikował wczoraj dyrektor Biura Kultury w ratuszu Marek Kraszewski. - Stołeczne sceny czeka więc poważna reforma. Zapowiedział, że w 2008 r. trzeba będzie określić nowy sposób finansowania i organizacji pracy teatrów - czytamy w Rzeczpospolitej.
14-11-2007
Gardzienice. Pałac dla teatru?
Zaczynają spełniać się obietnice władz, że Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice znajdzie w końcu warunki do pracy. Sławny na świecie teatr Włodzimierza Staniewskiego otrzyma pałac, o który bez skutku zabiegał od wielu lat.
08-11-2007
Gardzienice. Zimowa rezydencja OPT w Warszawie
Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice" będzie miał w Warszawie zimową rezydencję. Jest w trakcie rozmów ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej.
01-08-2007
Gardzienice. Pałac dla teatru Staniewskiego
Czyżby nadeszły złote lata dla Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice, który od lat nie mógł się rozbudować i groził, że poszuka sobie miejsca gdzieś indziej? Marszałek i wojewoda wspólnie znaleźli rozwiązanie zapewniające przyszłość teatrowi Włodzimierza Staniewskiego.
03-07-2007
Gardzienice. Staniewski nie wie o nowej siedzibie dla teatru
Włodzimierz Wysocki, zastępca prezydenta Lublina, ogłosił wczoraj publicznie, że miasto chce przeznaczyć kamienicę przy ul. Niecałej 3 na nową siedzibę Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice. Włodzimierz Staniewski nie wie jeszcze o tej propozycji.
02-07-2007
Lublin. Nowa siedziba dla Gardzienic?
Gardzienice mają pomysł na pieniądze na remont kamienicy w centrum miasta, więc miasto chce dać ośrodkowi lokal - mówi w rozmowie z "Gazetą" Włodzimierz Wysocki, zastępca prezydenta Lublina odpowiedzialny za kulturę.
14-06-2007
Lublin. Kto przygarnie Gardzienice?
Po 30 latach spędzonych w podlubelskiej wsi, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, który w tym czasie stał się najsłynniejszą wioską teatralną świata, szuka dla siebie miejsca także w stolicy województwa. - Jest w nas ogromny kapitał do zagospodarowania, czy ktoś zechce to przyjąć? - pyta Włodzimierz Staniewski, dyrektor OPT.
05-03-2007
Lublin ksenofobiczny?
Marzyłem, żeby Gardzienice stały się redutą światowego teatru, ale nie "Redutą Ordona". Zadajemy więc sobie dziś pytanie, czy jest miasto, które chciałoby nas przyjąć - Włodzimierz Staniewski zabrał gos w debacie Gazety Wyborczej "Czy kultura będzie marką Lublina?".
01-03-2007
Zimowy sezon Gardzienic we Wrocławiu?
Zwracam się z apelem do opiniotwórczych gremiów artystycznych oraz władz miejskich - podejmijmy inicjatywę Gardzienic i zaprośmy je na zimowy sezon 2007/2008. Wszakże Wrocław jest Miastem Spotkań, a w przygotowaniu tego spotkania nikt nie powinien nas uprzedzić - pisze Ireneusz Guszpit w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
28-02-2007
Gardzienice. Ostatnia zima w siedzibie?
W zimowej mroźno-wietrznej scenerii teatru Gardzienice najgoręcej oklaskiwano gardzienicki narybek, czyli studentów Akademii Praktyk Teatralnych, którzy rozbawili swoją interpretacją "Ifigenii w Aulidzie". Ale aktorzy Gardzienic zapowiadają, że ostatni raz zimują na wsi.
11-01-2007
Gardzienice. Wojewoda pomoże Ośrodkowi Praktyk Teatralnych
Wojewoda lubelski Wojciech Żukowski zapewnił w rozmowie z "Gazetą", że będzie interweniował w sprawie lokalizacji ośrodka wychowawczego przy teatrze Gardzienice. To efekt naszej publikacji o kłopotach światowej sławy Ośrodka Praktyk Teatralnych założonego w Gardzienicach przed 30 laty przez Włodzimierza Staniewskiego.
10-01-2007
Gardzienice. Poprawczak w Ośrodku Praktyk Teatralnych?
Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice [na zdjęciu], światowa wizytówka polskiego teatru eksperymentalnego, będzie świętować 30-lecie. W jubileuszowy rok teatr wchodzi z dramatycznymi kłopotami: władze powiatowe chcą im umieścić pod bokiem ... poprawczak.