Podsumowanie sezonu teatralnego 2006/2007

27-06-2007
20-12-2007
Scena Faktu w Teatrze Telewizji
TVP organizuje specjalne przedpremierowe pokazy Sceny Faktu, odbywające się w warszawskich teatrach i w miastach, z którymi związana jest prezentowana historia, telewizyjne spektakle trafiają też na nośnikach do zainteresowanych szkół i ośrodków. Nowością są pokazy w Sejmie, organizowane ze względu na rangę kwestii poruszanych w przedstawieniach i ze względu na ich bohaterów - o realizacjach Sceny Faktu w sezonie 2006/2007 pisze Kalina Zalewska w Dialogu.
14-09-2007
Bez zwycięzców
Im w kraju duszniej i głupiej, tym w teatrze od razu piękniej i mądrzej - sezon teatralny 2006/2007 podsumowuje Łukasz Drewniak w Przekroju.
25-08-2007
W nowym sezonie pora się otrząsnąć!
Z czym wchodzimy w nowy sezon teatralny? Podstawy do wyobrażeń o przyszłości dają wydarzenia poprzedniego sezonu, który na łódzkich scenach nie zaznaczył się w sposób spektakularny ani dobrze, ani źle. I choć nie brakowało momentów zadowolenia i satysfakcji, to jednak dominującym nastrojem było przygnębienie - pisze Michał Lenarciński w Dzienniku Łódzkim.
04-08-2007
Teatr u progu zmian
Jeszcze niedawno wszystkim się wydawało, że czas teatru politycznego bezpowrotnie minął, tymczasem odradza się on z impetem. Publiczność, nawet wbrew intencjom artystów, łowi chętnym uchem aluzje i podteksty, jak to za dawnych peerelowskich lat bywało. Nawet jeśli inteligencki etos to już tylko piękna legenda, pozostali na placu boju artyści i krytycy - o sezonie 2006/2007 w teatrach warszawskich pisze Tomasz Miłkowski w Przeglądzie.
01-08-2007
Rok dobrych inicjatyw olsztyńskiego Teatru im. Jaracza
W tym roku po raz pierwszy teatr grał tak długo, bo od września do końca lipca. W tym czasie artyści z "Jaracza" przygotowali 16 premier. To bardzo dużo, może nawet za dużo, bo w kilku przypadkach lepiej było poświęcić czas na pracę nad jedną, a dobrą sztuką, zamiast dwiema średnimi czy wręcz słabymi. W kilku sztukach widać już było zmęczenie aktorów czy braki w scenariuszu. Dobry rok teatru "Jaracza" widać jednak najlepiej nie przez pryzmat premier, ale spektakli goszczących u nas w czasie trzech festiwali - pisze Ewa Jarzębowska w Gazecie Wyborczej - Olsztyn.
24-07-2007
Debiuty pod specjalnym nadzorem
Młodzi reżyserzy coraz częściej dostają szansę rozpoczynania kariery w dużych teatrach. Skutki? Spośród kilkunastu tegorocznych debiutów większość okazała się średnio udanymi drobiazgami - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
13-07-2007
Kraków festiwalami stoi
Najciekawsze w tym sezonie były festiwale. Codzienność, jak to codzienność, nie zaskoczyła, niczego nie przewartościowała. Dobrze, jeśli spełniła obietnice - krakowski sezon teatralny podsumowuje Joanna Targoń w Gazecie Wyborczej - Kraków.
11-07-2007
Triumf teatru skromnego
Okazało się, że sukcesu na scenie nie osiąga się przez inscenizacyjny przepych. Najciekawsze były widowiska odchodzące od wystawności na rzecz prostoty wyrazu - miniony sezon teatralny podsumowuje Janusz R. Kowalczyk w Rzeczpospolitej.
03-07-2007
Kielce. Po sezonie, przed sezonem u Żeromskiego
Różnorodny repertuar, od klasyki po współczesne sztuki, świetni aktorzy - mijający sezon kieleckiego teatru był udany.
03-07-2007
Od premiery do premiery
Mamy za sobą kolejny operowy sezon artystyczny, który jakoś nie budził ani większych emocji, ani gorących dyskusji. Najczęściej wystawiano tym razem "Cyrulika sewilskiego" Rossiniego, równie często pojawiała się na scenie "Carmen" Bizeta. Najbardziej zapracowanym reżyserem był w tym sezonie Laco Adamik, którego prace mogła podziwiać publiczność Bydgoszczy, Łodzi i Bytomia - pisze Adam Czopek w Naszym Dzienniku.
03-07-2007
Smutny spacerek po dymiących zgliszczach
Festiwal szkół teatralnych zamknął kolejny ponury sezon. Takich spektakli, jakie pokazali studenci, próżno szukać w warszawskich teatrach. To wstyd i gorzka lekcja, którą za dyrektorów i reżyserów odebrali widzowie - pisze Iza Natasza Czapska w Życiu Warszawy.
03-07-2007
Toruń. Dobry sezon Baja
Baj Pomorski podsumował zakończony właśnie sezon. Był inny od poprzednich, bo pierwszy w nowym budynku teatru.
29-06-2007
Toruń. Plany Baja Pomorskiego na nowy sezon
Prawie 60 tys. widzów zgromadziły spektakle Baja Pomorskiego w zakończonym właśnie sezonie. Toruńska scena lalkowa podsumowała mijający sezon teatralny i przedstawiła swoje plany na przyszłość.
28-06-2007
Polska opera wymaga liftingu
Jedno wybitne przedstawienie Mariusza Trelińskiego we Wrocławiu nie ratuje honoru polskiego teatru operowego, który w ostatnich miesiącach wyraźnie się zestarzał - pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
27-06-2007
Nie można wyłączyć wszystkich zmysłów
Dwa koncerty w wykonaniu Filharmoników Wiedeńskich zakończyły smutny sezon Opery Narodowej. Co jednak z tego, że przez dwa dni mogliśmy rozkoszować się obcowaniem z muzyką i artystyczną kreacją na najwyższym poziomie, gdy na co dzień produkcje Teatru Wielkiego nie sięgają nawet przyzwoitej przeciętności? - pisze Katarzyna K. Gardzina w Życiu Warszawy.
27-06-2007
Szary pan z Torunia
Wciąż jeszcze snuje się po kraju fatalnie piskliwa intonacja harcerzy scenicznych. Nie śmiem wieścić powrotu do normalności, bo aktualny Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej jest w istocie Narodowym Starym Teatrem im. 9. punktu dekalogu Bolesty - i trzyma się nieźle - miniony sezon w krakowskich teatrach ocenia Paweł Głowacki w Dzienniku.
27-06-2007
Pietkiewicz w operze, czyli stracony sezon
Wiwaty na część Wiedeńskich Filharmoników w Operze Narodowej to szampańska zabawa na zakończenie straconego sezonu. Co wydarzyło się od września 2006 r. w gmachu przy placu Teatralnym? Nieciekawe inscenizacje, odgrzewane produkcje sprzed lat, deficyt pięknych głosów - pisze Jacek Hawryluk w Gazecie Wyborczej.
25-06-2007
Martwy sezon
Dawno nie było tak słabego sezonu w Operze Narodowej. Scenę zdominowała seria wznowień starych spektakli - pisze Anna S. Dębowska w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
23-06-2007
Blichtr w operze
Jeśli teatr zmienia dyrekcję we wrześniu, i to z marszu, nie należy spodziewać się w pierwszym sezonie wielkich fajerwerków. Mimo to kierunek, w jakim zmierza Opera Narodowa, jest już widoczny: w tył zwrot! - pisze Dorota Szwarcman w Polityce.
21-06-2007
Aktorzy na ulicę
Jeśli miarą sukcesu teatrów w Opolu ma być frekwencja, to niewątpliwie w zakończonym właśnie sezonie artystycznym odniosły sukces. Co było jego powodem? - pyta Dorota Wodecka-Lasota w Gazecie Wyborczej - Opole.