powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Stara Iwiczna. Premiera spektaklu "Słodko-kwaśny"

"Słodko-kwaśny", spektakl dyplomowy Katarzyny Krakowiak, będzie miał uroczystą premierę 12 czerwca w podwarszawskiej Starej Iwicznej.

Choć przedstawienie nawiązuje do katastrofy samolotu TU-154 pod Smoleńskiem, nie jest głosem w debacie politycznej, lecz upamiętnieniem niezwykłej postaci księdza Andrzeja Kwaśnika, który zginął w tej tragedii. To także "słodko-kwaśna" refleksja o nas, żyjących tu i teraz w kraju nad Wisłą.

Spektakl dyplomowy "Słodko-kwaśny" w reżyserii Katarzyny Krakowiak poświęcony jest postaci księdza Andrzeja Kwaśnika, Kapelana Rodzin Katyńskich i środowiska policyjnego, który zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Tytuł przedstawienia nawiązuje do anegdot, jakie bohater opowiadał o własnym nazwisku. Jego osobowość, pozytywne podejście i radość życia nie pozwalają na stworzenie monumentalnego teatralnego epitafium. Dlatego powstało widowisko, opowiadające przez pryzmat zwykłych ludzi o niezwykłości księdza Kwaśnika, a także odbijające jak zwierciadło wydarzenia, które wstrząsnęły naszym krajem w kwietniu 2010 r. oraz reakcje i postawy społeczne, jakie towarzyszyły nam przez kolejne miesiące. Młody kapłan, ministrant, policjantka, motocyklista biorący udział w Rajdach Katyńskich - oni wszyscy gromadzą się wokół dużego drewnianego krzyża, by podzielić się swoimi historiami. Tam nie ma miejsca na politykę, tylko na prawdę przeżyć i zadumę.

W spektaklu "Słodko-kwaśny" wystąpią aktorzy warszawskiego Teatru Parabuch, obchodzącego w tym roku 25-lecie działalności, oraz grupy Komedianci. Oprawą muzyczną przedstawienia zajął się znany z programu "Jaka to melodia" Robert Osam. Elementem widowiska jest również prezentacja multimedialna. Przedstawienie powstało w ramach Studium Reżyserii Teatralnej WCEO.

Honorowy patronat nad przedstawieniem objął J.E. Ksiądz Biskup Józef Guzdek, Biskup Polowy Wojska Polskiego.

Premiera odbędzie się 12 czerwca 2011 r. o godz. 15 w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Starej Iwicznej.