powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Wystawa Jana Fabre'a w Muzeum Sztuki

To pierwszy w Polsce pokaz prac wybitnego belgijskiego artysty multimedialnego, dramaturga, reżysera i scenografa o międzynarodowej sławie. Wernisaż wystawy "Jan Fabre. Sztuka trzymała mnie z dala od więzienia!" w czerwcu.

Jego prace pokazywano między innymi na Biennale w Wenecji i Documenta w Kassel. Uczestniczył w licznych festiwalach teatralnych i tanecznych na całym świecie. Szerszej publiczności znany jest głównie ze swojej działalności teatralnej. Wystawa w Muzeum Sztuki przybliża postać i działalność tego niezwykłego twórcy na polu sztuki.

Tytuł wystawy został zaczerpnięty z kontrowersyjnej indywidualnej wystawy z 2008 r. zatytułowanej Jan Fabre. L'ange de la metamorphose (Musée du Louvre), na której Fabre wykonał czterogodzinny performens Art kept me out of jail! [Sztuka trzymała mnie z dala od więzienia!]. Cała akcja została zainspirowana postacią francuskiego przestępcy Jacquesa Mesrine'a, który wsławił się licznymi ucieczkami z francuskich więzień.

Mieszkający i pracujący na stałe w Antwerpii Jan Fabre, na wystawie w Muzeum Sztuki w Łodzi pokaże między innymi wideo dokumentujące jego najważniejsze performensy: Art kept me out of jail! [Sztuka trzymała mnie z dala więzienia!] (2008), Virgin/Warrior [Dziewica/Wojownik] (2004), Sanguis/Mantis [Krew/Modliszka] (2001).

Wystawa w Muzeum sztuki to również niebywała okazja do zobaczenia wspólnego dzieła Fabre'a i Mariny Abramović Virgin/Warrior [Dziewica/Wojownik], które to artyści wykonali

w Palais de Tokio w Paryżu. Ubrani w zbroje-pancerze osy pospolitej (Abramović) i żuka rohatyńcowatego (Fabre), zamknięci w szklanej klatce przez 4 godziny, wykonywali narzucone sobie zadania (np. potrząsanie bronią, oddychanie, cięcie lewego ramienia, trzymanie serc w dłoniach).

Performensy Fabre'a pozwalają sztuce wyrastać z działania i potrzeby "doświadczania pewnych rzeczy na własnej skórze". Fabre jest artystą empirycznym, który bada granice ciała, świadomości i wyobraźni. Poszukując miejsca, gdzie doświadczenia z różnych dziedzin spotykają się, buduje on w swoich performensach mosty między sztukami wizualnymi a teatrem.

***

"Jan Fabre. Sztuka trzymała mnie z dala od więzienia!"

ms2, Ogrodowa 19

17 czerwca - 2 października 2011

Otwarcie: 17 czerwca 2011, g. 18.00

kurator: Bart De Baere (M HKA w Antwerpii)

współpraca: Jarosław Lubiak