Ocenzurowane lektury szkolne

02-06-2007
15-07-2008
Warszawa. Propozycja nowego kanonu lektur
W opublikowanej przez MEN propozycji listy lektur jest mniej obowiązkowych tytułów. Nauczyciel może swobodniej wybrać lektury uzupełniające. Książek przeczytanych w gimnazjum nie będzie trzeba powtarzać w szkole ponadgimnazjalnej. W szkole ponadgimnazjalnej nie będzie obowiązku lektury "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej, "Granicy" Zofii Nałkowskiej ani "Tanga" Sławomira Mrożka. Wcześniej obowiązujący kanon lektur precyzował, które utwory danego pisarza będzie trzeba omówić. Teraz będzie można wybrać np. zamiast "Króla Edypa" Sofoklesa "Antygonę" lub zamiast "Makbeta" Williama Szekspira "Hamleta".
14-08-2007
Warszawa. Nie będzie rewolucji w resorcie edukacji
Nowy minister edukacji prof. Ryszard Legutko [na zdjęciu] oświadczył, że "nie będzie robił rewolucji" w resorcie. Zapytany o sprawę lektur szkolnych, odpowiedział, że jeśli wprowadzi jakieś zmiany, "to będą one niewielkie, mające charakter retuszu". Dodał jednak, że "ma wielką ochotę odejść od tego, co było przez kilkanaście lat, mianowicie od czytania klasyki we fragmentach". "To jakiś absurd. Klasykę czyta się w całości" - powiedział.
07-08-2007
Warszawa. Minister Ujazdowski o kanonie lektur
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski [na zdjęciu] uznał kształt kanonu lektur podpisany przez Romana Giertycha za satysfakcjonujący. Szef resortu kultury powiedział, że wiele ze zgłaszanych przez ministerstwo propozycji zostało w nim uwzględnionych.
24-07-2007
Warszawa. Rada Ministrów uchyliła rozporządzenie ws. lektur
Rada Ministrów uchyliła podczas wtorkowego posiedzenia rozporządzenie ministra edukacji w sprawie nowego kanonu lektur - poinformował rzecznik rządu Jan Dziedziczak. Jak dodał, były trzy zdania odrębne, które zgłosili ministrowie z LPR i Samoobrony. Roman Giertych (na zdjęciu) zapowiada, że zaskarży rozporządzenie Rady Ministrów do TK.
19-07-2007
Warszawa. Giertych oskarża premiera o promocję pederastii
Jeżeli premier chce wziąć na swoje sumienie wprowadzenie do kanonu lektur książki promującej pederastię, niech to robi - powiedział minister edukacji Roman Giertych komentując decyzję Jarosława Kaczyńskiego o powrocie na listę lektur dzieł Witolda Gombrowicza.
19-07-2007
Warszawa. Gombrowicz zostaje w kanonie lektur
Powrót twórczości Witolda Gombrowicza do kanonu lektur szkolnych zapowiedział dziś premier Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej podsumowującej rok funkcjonowania swojego rządu.
19-07-2007
Warszawa. Minister Ujazdowski o lekturach z Gombrowiczem
Z dużą satysfakcją przyjmuję zadeklarowaną dziś przez premiera Jarosława Kaczyńskiego wolę zmian w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej w sprawie kanonu lektur szkolnych - napisał minister kultury Kazimierz M. Ujazdowski [na zdjęciu] w przesłanym dziś PAP komunikacie.
18-07-2007
Gombrowicz źle widziany
Pamiętam, z jaką pogardą o nim [Witoldzie Gombrowiczu] się wyrażano w okresie stalinowskim. Józef Cyrankiewicz wskazywał wówczas na jego twórczość jako na przykład degeneracji, jakiej podlega kultura zachodnia. Nie trzeba być szczególnie dociekliwym, by spostrzec, że wicepremier Giertych znajduje się bardzo blisko premiera Cyrankiewicza - pisze Michał Głowiński w Tygodniku Powszechnym.
11-07-2007
Warszawa . Akcja "Wszyscy jesteśmy Gombrowiczami"
"Wszyscy jesteśmy Gombrowiczami" - pod takim hasłem rozpoczęła się w środę w Warszawie akcja promocji pisarza, wycofanego niedawno z kanonu lektur szkolnych, zorganizowana przez posła PO Janusza Palikota.
11-07-2007
Warszawa. "Ferdydurke" od Palikota tylko za minę
Janusz Palikot zamówił druk trzech tys. egzemplarzy "Ferdydurke" w Wydawnictwie Literackim i zamierza je wszystkie rozdać podczas organizowanych od dzisiaj ulicznych happeningów.
11-07-2007
Warszawa. Kanon lektur trafi do Trybunału?
Burza nie tylko w koalicji, ale i wśród ministrów. Roman Giertych ogłasza w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ze spisem lektur. Mimo nacisków ministra kultury nie ma w nim dzieł Witolda Gombrowicza [na zdjęciu]. Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", SLD rozważa zaskarżenie rozporządzenia o lekturach do Trybunału Konstytucyjnego.
10-07-2007
Lublin. Nauczyciele bronią Gombrowicza
I tak będziemy omawiać Gombrowicza - mówią lubelscy nauczyciele. To ich reakcja na rozporządzenie ministra Romana Giertycha wprowadzające nową listę lektur szkolnych, na której nie ma jednak książek autora "Ferdydurke".
09-07-2007
Reklama Gombrowicza
- Pamiętam wielu majsterkowiczów, którzy wyrzucali najbardziej podstawowe dzieła, redukowali "Pana Tadeusza" do jednej, dwóch ksiąg lub skracali "Dziady" do jednej sceny. Myśmy to już przerabiali - Jacek Bunsch, dyrektor Teatru m. Gombrowicza w Gdyni, nawiązuje do sporu o nowy kanon lektur w rozmowie z Grażyną Antoniewicz z Dziennika Bałtyckiego.
06-07-2007
Gombrowicz to polski Sokrates
- Roman Giertych zachowuje się jak postacie, które Gombrowicz wyśmiewał w swojej twórczości - mówi Rita Gombrowicz w rozmowie z Romanem Pawłowskim z Gazety Wyborczej.
04-07-2007
Warszawa. Giertych nie chce Gombrowicza
Minister edukacji podpisał rozporządzenie z nowym kanonem lektur szkolnych. Nie ma w nim Gombrowicza [na zdjęciu]. Minister kultury oburzony. Opozycja: Giertych przed trybunał głupoty.
04-07-2007
Warszawa. Minister kultury u premiera w sprawie lektur
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski [na zdjęciu]przedstawił dziś (4 lipca) premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu uwagi dotyczące rozporządzenia ministra edukacji narodowej Romana Giertycha obejmującego kanon lektur szkolnych.
04-07-2007
Warszawa. Premier rozstrzygnie spór w sprawie lektur
Rzecznik rządu Jan Dziedziczak zapowiedział, że to premier Jarosław Kaczyński rozstrzygnie spór między ministrami kultury i edukacji o kanon lektur szkolnych.
04-07-2007
Warszawa. Premier zapyta polonistów o kanon lektur
Premier Jarosław Kaczyński przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie nowego kanonu lektur szkolnych chce poznać nie tylko stanowisko ministra edukacji i ministra kultury, ale także zdanie w tej sprawie naukowców-polonistów - poinformował rzecznik rządu Jan Dziedziczak.
03-07-2007
Warszawa. Minister kultury blokuje nową listę lektur
Minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski zapowiedział, że będzie się domagał wstrzymania rozporządzenia ministra edukacji o kanonie lektur szkolnych. Kazimierz Michał Ujazdowski chce kontynuowania prac nad kanonem, wysłał już w tej sprawie pismo do kancelarii premiera.
02-07-2007
Warszawa. MEN przedstawiło nową listę lektur
Dzisiaj (2 lipca) Roman Giertych ma podpisać rozporządzenie w sprawie nowego kanonu lektur. Z kanonu wypadł między innymi Witold Gombrowicz, czy Bruno Schulz, nie będzie też Stanisława Lema, czy Jana Lechonia. Zmarginalizowano też Witkacego i Kafkę. Obowiązkowo czytany za to będzie Sienkiewicz [na zdjęciu], czy Jan Paweł II.
21-06-2007
Warszawa. Nowy projekt kanonu lektur według MEN
Jest nowy projekt lektur przygotowany przez urzędników MEN. Co zrobi z nim minister Roman Giertych?
14-06-2007
Warszawa. Gombrowicz i Witkacy wrócili na chwilę
Gombrowicz [na zdjęciu] i Witkacy na chwilę wrócili na listę lektur. - A potem głos zabrał minister Roman Giertych i powiedział "nie".
13-06-2007
Warszawa. Wykaz lektur wg Ministerstwa Kultury
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) przygotowało wykaz lektur, które jego zdaniem, powinny się znaleźć w wykazie lektur szkolnych.
08-06-2007
Lublin. Młodzież przeciw nowemu kanonowi lektur
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie protestują przeciwko planowanym zmianom na liście lektur szkolnych.
06-06-2007
Warszawa. Uwagi ministra kultury do zmian na liście lektur
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz M. Ujazdowski [na zdjęciu] przedstawił uwagi do projektu rozporządzenia określającego listę lektur dla poszczególnych typów szkół.
04-06-2007
Patriotyzm niedorozwinięty
- Jak to możliwe, żeby minister oświaty tak łatwo dokonywał zmian w zestawie lektur szkolnych? Żeby miał możliwość i narzędzia narzucania młodemu pokoleniu własnej ciasnoty poglądów i ignorancji? Żeby mógł odciskać na programie humanistycznego kształcenia swoją mściwą walkę z inteligencją? - pyta reżyser KRYSTIAN LUPA w rozmowie z Romanem Pawłowskim z Gazety Wyborczej.
04-06-2007
Zapraszam na "Szewców"
Śmiałbym się, gdyby to było śmieszne. Płonąłbym świętym oburzeniem, gdyby to cokolwiek zmieniało. Na kretyńskie pomysły ministra Giertycha nie ma jednak żadnej metody - wypowiedź GRZEGORZA JARZYNY, reżysera, szefa TR Warszawa, dla Gazety Wyborczej.
04-06-2007
Warszawa. Minister Ujazdowski o liście lektur Giertycha
Minister kultury zdecydowanie skrytykował nową listę lektur, zaproponowaną przez szefa resortu edukacji Romana Giertycha. Kazimierz Michał Ujazdowski [na zdjęciu] podkreślił, że kanon lektur powinien być różnorodny i zawierać dzieła wszystkich wielkich polskich pisarzy.
02-06-2007
Giertych postmodernista
Wbrew potocznym opiniom nie tak łatwo jest znaleźć klucz do zmian w kanonie lektur szkolnych, które w pocie czoła wypracowało Ministerstwo Edukacji pod wodzą wicepremiera Romana Giertycha - pisze Bronisław Wildstein w Rzeczpospolitej.
02-06-2007
Łódź. Książkę z indeksu, proszę
Lektury wyeliminowane przez ministra Giertycha z kanonu lektur obowiązkowych rozeszły się wczoraj na Piotrkowskiej jak ciepłe bułeczki. Akcję protestacyjną przeciwko pomysłom ministra edukacji, zorganizowało wczoraj Młode Centrum i Forum Liberalne.
02-06-2007
Strach przed pytaniami
To jest, co paradoksalne, popełniony w imię wartości narodowych i katolickich akt nihilizmu kulturowego, zresztą nie pierwszy w rejestrze działań ministra Giertycha - mówi prof. Maria Janion w wypowiedzi dla Gazety Wyborczej - Wrocław.
02-06-2007
Witkacy przewidział taką IV RP
- Jestem pewien, iż po usunięciu Witkacego z listy lektur szkolnych młodzież będzie jeszcze chętniej sięgać po jego utwory. Owoc zakazany smakuje przecież najlepiej - mówi prof. Janusz Degler w wypowiedzi dla Gazety Wyborczej.
01-06-2007
MEN tłumaczy skreślenia
Utwory, które Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje jako lektury obowiązkowe, nie mają na celu wprowadzać do szkół ideologii - zapewnia rzeczniczka prasowa MEN, Aneta Woźniak. Według niej, taki kanon lektur został przygotowany w odpowiedzi na prośby nauczycieli o ujednolicenie listy - podaje portal Onet.
01-06-2007
Sienkiewicz jako archetyp
- Powieści Sienkiewicza muszą stać się znowu lekturami obowiązkowymi. Tu nie ma żadnej dyskusji - twierdzi minister edukacji Roman Giertych. O nowych lekturach szkolnych pisze kaw w portalu tvn24.
01-06-2007
Komentarz Adama Michnika
Pogratulować ministrowi jego przemyślanej selekcji. Niech cały świat wie, że polska dziatwa nie powinna czytać książek Gombrowicza - tego nihilisty narodowego i moralnego o podejrzanych skłonnościach erotycznych - o nowym kanonie lektur szkolnych, zaproponowanym przez Ministerstwo Edukacji pisze Adam Michnik w Gazecie Wyborczej.
01-06-2007
Obrona wielkiej literatury
- Całkowicie niezrozumiałe jest usunięcie z listy dzieł takich autorów jak Goethe, Joseph Conrad czy Witold Gombrowicz - uważa minister kultury Michał Ujazdowski. - Nie wyobrażam sobie, żeby uczyć polskiego bez Gombrowicza, Witkacego i Herlinga-Grudzińskiego. Nie ma literatury bez Goethego - dodaje wiceminister kultury Tomasz Merta. Opinie w sprawie skreśleń z listy lektur szkolnych zebrała Aleksandra Pezda z Gazety Wyborczej.
01-06-2007
Wielcy na kompletach
- Czytaliśmy zakazaną literaturę przy drzwiach zamkniętych w świetnym gronie: Bareja, Łomnicki, Morgenstern. Przy wódeczce oczywiście, dla odwagi. Takie podwójne życie niesłychanie rozwija młode dusze, daje pożywkę umysłom. Wykluczenia i zakazy to najlepszy mechanizm tworzenia nowoczesnych elit intelektualnych - Kazimierz Kutz komentuje nowy projekt lektur szkolnych.
29-05-2007
Gombrowicz i Witkacy skreśleni
Gombrowicz, Witkacy, Kafka i Goethe usunięci z listy lektur szkolnych! - Fundujemy sobie straszliwą lukę kulturową - komentuje autor podręczników do polskiego dr Tomasz Wroczyński. O sprawie pisze Aleksandra Pezda w Gazecie Wyborczej.