powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Związek otwarty sztuk zakończony

Zakończyła się kontynuacja rozpoczętego w ubiegłym roku międzynarodowego cyklu FashionLab organizowanego przez fundację Future in Fashion. W tym roku tematem przewodnim happeningu był "związek otwarty".

Drugą edycję cyklu rozpoczęły spotkania z międzynarodowymi autorytetami z europejskich uczelni artystycznych. Jako wykładowcy wzięli w nich udział między innymi profesor Liuba Popova z NABA (najbardziej progresywnej Akademii Sztuk Pięknych we Włoszech) w Mediolanie, profesor Elke Gaugele (szefowa Wydziału Mody i Stylu) z Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, młodzi absolwenci Wydziału Projektowania Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz autorytety z dziedziny mody z całej Polski.

Następnym etapem fashionLab 2011 było ostateczne zamknięcie przez międzynarodową grupę studentów (pod kierunkiem Bożeny Intrator i Sylwii Romeckiej) scenariusza sztuki-performancu od lutego rozwijanego w języku angielskim w Polsce, Austrii i we Włoszech równolegle. Po zamknięciu scenariusza studenci podzielili się na 4 grupy - pierwsza zaprojektowała i wykonała bardzo efektowne kostiumy z elementami, które w symboliczny sposób pomagały przedstawić emocje i powiązania w związkach partnerskich, druga zaprojektowała i wykonała scenografię będącą bardzo istotnym elementem całości, trzecia grupa koncentrowała się na próbach do spektaklu, czwarta zajęła się filmowaniem prób i przygotowaniem do ostatecznego nagrania performancu - dzieła łączącego w sobie wynik pracy młodych artystów specjalizujących się w różnych dziedzinach sztuki. 16.04.2011 o godzinie 18 sztuka/performance zatytułowana OPEN RELATIONSHIPS o dramatycznych perypetiach trójki aktorów pozostających w zwiazku otwartym została trzykrotnie zagrana po angielsku szerokiej publiczności na rynku Manufaktury przed MS2 i spodobała się bardzo. Performance przygotowany przez międzynarodową grupę został wzbogacony poprzez naprawdę aktywny udział publiczności. 3 spojrzenia na "związek otwarty" z perspektywy trzech europejskich krajów: Polski, Włoch i Austrii dały się połączyć w jedną dramatycznie spójną całość, team operatorski współpracujący z portalem www.weare.pl wspieranym przez Stowarzyszenie Akademia Wilanowska z Warszawy nakręcił materiał na krótki artystyczny film fabularny, który będzie nosił tytuł OPEN RELATIONSHIPS i zostanie udostępniony publicznie po ukończeniu montażu.