powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gliwice. Ewa Lipska w Salonie Poezji

17 kwietnia o godz. 12 Gliwicki Teatr Muzyczny zaprasza na LIX Krakowski Salon Poezji w Gliwicach w który swoje wiersze czytać bedzie Ewa Lipska

Kraków - nie tak znowu odległy od Gliwic, zarówno pod względem geograficznym, jak i zamiłowania do poezji - to miasto królów, ale ma również dwie królowe: Wisławę Szymborską i Ewę Lipską. Te poetki doskonale ucieleśniają atmosferę niezwykłego grodu Kraka, jednocześnie wznosząc się bardzo wysoko ponad lokalną codzienność i tworząc poezję uniwersalną, broniącą się pod każdą szerokością geograficzną. W kolejnej edycji gliwicko-krakowskiego Salonu Poezji będziemy mieli okazję gościć jedną z tych dwóch władczyń krakowskiego państewka literackiego - Ewę Lipską. Jej poezja towarzyszy krakowianom - i nie tylko - od wczesnych lat 70. ubiegłego wieku. Wiersze Lipskiej z tego okresu przepełnione były lękiem przed śmiercią i umieraniem, wyrażały też obawy całego pokolenia poetki. Z czasem stały się bardziej ascetyczne, wkradł się do nich pierwiastek intelektualny, a pesymizm został nieco rozjaśniony ironicznym dystansem. Zawsze jednak poezja Lipskiej skupiała się wokół tematów podstawowych.

Ewa Lipska jest laureatką najważniejszych polskich nagród literackich, m.in. nagrody Fundacji im. Kościelskich, nagrody Polskiego PEN Clubu i nagrody Fundacji A. Jurzykowskiego. Jej wiersze są tłumaczone na około czterdzieści języków.

17 kwietnia w Gliwickim Teatrze Muzycznym Ewa Lipska sama przeczyta wybór swoich utworów. Zapraszamy!

- - -

Bilety wstępu: 1 zł