powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bydgoszcz. Misterium Męki Pańskiej w Fordonie

W Niedzielę Palmową, 17 kwietnia, w Fordońskiej Dolinie Śmierci o godz. 16 i 19.45 odbędzie się XI Misterium Męki Pańskiej "DUC IN ALTUM".

Historia fordońskiego Misterium sięga roku 2001, w którym po raz pierwszy wystawiono je w bydgoskiej Dolinie Śmierci w Niedzielę Palmową. Dało to początek pięknej tradycji, która jest kontynuowana i która podejmuje co raz to nowsze środki, aby jak najlepiej przedstawić za pomocą obrazu, dźwięku i światła wydarzenia pasyjne. Główną motywacją organizatorów jest dostrzegana konieczność przywrócenia temu miejscu śmierci ponad 1200 obywateli miasta podczas II wojny światowej, należnej czci, hołdu i pamięci.

Fordońskie Misteria są wyjątkowym przedsięwzięciem. Każdego roku pisany jest nowy, autorski scenariusz. Tegoroczne Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci poświęcone jest Ojcu Świętemu, Janowi Pawłowi II, w tym szczególnym czasie oczekiwania na Jego beatyfikację. Współczesny świat nie udziela jasnych odpowiedzi na nurtujące każdego człowieka pytania, te o sens życia i prawdę istnienia. Temat przewodni "Duc In Altum", "Wypłyń na głębię", kierują naszą uwagę ku wciąż aktualnemu nauczaniu Jana Pawła II. Wskazują na Papieża jako tego, który wybrał Chrystusa i uczynił Go na zawsze centralnym punktem swojego życia, nie tylko duchowego. Ogniskują w sobie papieskie przesłanie całkowitego zawierzenia i oddania się Bogu. Pragniemy przez ponowne jego odczytanie i przeżycie, 17 kwietnia o godz. 16.00 i 19.45 w fordońskiej Dolinie Śmierci, uczynić zeń sztandarową dewizę naszej codzienności.

Fordońskie widowisko jest częścią inicjatywy Europassion, skupiającej kilkadziesiąt europejskich miast organizujących Misteria Męki Pańskiej, w tym słynne na cały świat włoskie Sordevolo czy bawarskie Oberammergau.