Kontrowersyjna zmiana patrona teatru w Białymstoku

15-05-2007
26-02-2018
Białystok. Decyzją Sejmiku Aleksander Węgierko pozostanie patronem teatru
Sejmik województwa podlaskiego zdecydował w poniedziałek, że Aleksander Węgierko pozostanie patronem Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Usunięcia jego imienia z nazwy instytucji domagali się radni PiS, uważając go za osobę moralnie niejednoznaczną.
23-02-2018
"Węgierko" - dekomunizacyjna operacja radnych PiS
PiS nie odpuszcza Węgierce. Wbrew opinii IPN, wybitnych teatrologów czy historyków, którzy nie widzą powodów do zmiany patrona białostockiego Teatru Dramatycznego - pisze Maciej Chołodowski w Gazecie Wyborczej - Białystok.
10-02-2018
Dajmy wreszcie spokój Aleksandrowi Węgierce
Udała mu się rzecz niezwykła, której dzisiejsi przeciwnicy Węgierki nie mogą zrozumieć. Dla całego zespołu teatr stał się nie tylko miejscem pracy, ale także jedynym terenem życia społecznego i towarzyskiego. Skaza enkawudzisty i kolaboranta została do Węgierki niesłusznie przylepiona - pisze Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Kurierze Porannym.
31-01-2018
10 lat "ścigania" Aleksandra Węgierki
"Nie ma powodu, aby oskarżać Węgierkę o współpracę z NKWD czy wrogość wobec kultury polskiej, wręcz odwrotnie -zarówno repertuar teatru, (w tym wieczór mickiewiczowski) jak i opieka jaką roztaczał nad członkami zespołu chroniąc ich przed wywózkami, wystawiająmu dobre świadectwo. Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki jako instytucja kultury powinien zachować dotychczasowego patrona" - takie jest stanowisko Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Biuro Upamiętnienia Walki Męczeństwa IPN.
31-01-2018
Białystok. Koniec batalii o patrona teatru?
Zdaje się, że sprawa patrona Teatru Dramatycznego w Białymstoku zbliża się do szczęśliwego finału. Finału, w którym Aleksander Węgierko pozostanie w nazwie placówki.
31-01-2018
Czy to ostatnia bitwa o dekomunizację Węgierki?
Nie ma powodów, by dekomunizować Aleksandra Węgierkę, patrona białostockiego teatru dramatycznego. Zarząd województwa ma jasną opinię Instytutu Pamięci Narodowej, z której wynika, że nie można mu zarzucać działalności komunistycznej.
30-01-2018
Białystok. Aleksander Węgierko zostanie patronem teatru
Aleksander Węgierko pozostanie patronem Teatru Dramatycznego w Białymstoku zdecydował we wtorek zarząd województwa podlaskiego. Przedstawiono opinię IPN, według której Węgierko nie angażował się w działalność polityczną i nie propagował żadnego ustroju totalitarnego.
05-01-2018
Białystok. Teatr rusza do New Delhi a jego patrona czeka dekomunizacja
Białostocka wersja tragedii Juliusza Słowacldego została zaproszona na 8. Olimpiadę Teatralną w Indiach. Teatr Dramatyczny szykuje się do jubileuszu 80-lecia. Być może scena będzie już pod nowym imieniem.
14-11-2017
Złe skojarzenia
Jedyną jak dotąd biografię Węgierki napisała w 1960 r. Leonia Jabłonkówna. Zaczynając swoją książkę pisała, że "życie i twórczość Aleksandra Węgierki, wybitnego aktora i jednego z najznakomitszych reżyserów w dziejach sceny polskiej, są dla obecnej generacji niemal nieznane". Nam trzeba dodać, że przynajmniej dla części obecnej generacji niepotrzebne - pisze Andrzej Lechowski w Kurierze Porannym.
26-10-2017
Węgierko był tak zwanym mniejszym złem. Rozumiał swą nieszczególną rolę
O kontrowersjach wokół Aleksandra Węgierki opowiada białostocki historyk: W czasie okupacji teatr miał do spełnienia także rolę ideową. Można przyjąć, że każdy inny dyrektor robiłby to gorzej. Dlatego podejścia do zmiany patrona postrzegam jako podejścia ideowe, polityczne. Wygląda jednak na to, że czas dyskusji się skończył. Mamy bowiem ustawę, która nakazuje zmianę takich patronów jak ten naszego teatru. W tej kwestii głos powinien zabrać zespół teatralny, teatromani - mówi prof. Adam Dobroński.
25-10-2017
Białystok. Węgierko do zapomnienia. Patron musi zniknąć
Właśnie weszły nowe przepisy, które to nakazują. Teraz ruch należy do sejmiku. Na zawsze z mapy miasta mają zniknąć też tabliczki patronów ulic Leona Kruczkowskiego i Węgierko - pisze Julita Januszkiewicz w Kurierze Porannym.
30-03-2017
Białystok. PiS - Precz z Węgierką, tym komunistą
Podlascy radni PiS przygotowali uchwałę o pozbawieniu białostockiego teatru dramatycznego patrona. Jest nim Aleksander Węgierko.
28-03-2017
Białystok. Znowu chcą dekomunizować Węgierkę
Białostoccy radni PiS chcą, aby prezydent Tadeusz Truskolaski wystąpił do Instytutu Pamięci Narodowej o opinię czy patron teatru dramatycznego podlega pod ustawę dekomunizacyjną. Tyle, że teatr jest instytucją samorządu wojewódzkiego i prezydent nie zamierza pisać w tej sprawie listów do IPN.
14-01-2008
Białystok. Jeszcze o dwóch patronach teatru
Zauważyłem na słupach ogłoszeniowych, że mamy w Białymstoku dwa teatry dramatyczne. I tak przedstawienie pt. "Trumna nie lubi stać pusta" wysławiane jest w Teatrze Dramatycznym im. Józefa Piłsudskiego, natomiast spektakl "Czarownice z Salem" - w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki. O co chodzi z tymi plakatami? - pyta czytelnik.
14-11-2007
Białystok. Aktorzy Węgierki dziękują
Oto list, jaki otrzymaliśmy od zespołu Teatru Dramatycznego im. Węgierki. Wybitny aktor [na zdjęciu] znów jest bowiem patronem teatru - tak ostatecznie zdecydował sejmik. Tym samym walka aktorów i ludzi dobrej woli o przywrócenie dawnego patrona (posądzanego o rzekomą kolaborację z Sowietami) - miała sens.
06-11-2007
PiS przegrał z Węgierką
Aleksander Węgierko znów patronuje Teatrowi Dramatycznemu! W poniedziałek za powrotem wieloletniego patrona opowiedziała się większość radnych sejmiku. Marszałka Józefa Piłsudskiego narzucił w maju komisarz województwa Jarosław Schabieński (PiS), nie konsultując swej decyzji ani ze środowiskiem artystycznym, ani z mieszkańcami miasta- historie zmiany nazwy patrona teatru przypomina Jan Kwasowski w Gazecie Wyborczej - Białystok.
06-11-2007
Węgierko wraca, Piłsudski zostaje
Teatr Dramatyczny od poniedziałku wraca do starego patrona Aleksandra Węgierki. Pewnie nie na długo. Marszałek województwa chce go znów zdjąć z afisza. Radni decydować mogą o tym już za miesiąc - pisze Agnieszka Kaszuba W Kurierze Porannym.
05-11-2007
Białystok. Węgierko ponownie patronem teatru
Aleksander Węgierko [na zdjęciu] jest od dziś (5 listopada) ponownie patronem teatru dramatycznego w Białymstoku - radni sejmiku województwa podlaskiego przegłosowali uchwałę w tej sprawie. Przez kilka miesięcy placówka nosiła imię Józefa Piłsudskiego.
15-10-2007
Mam siłę i wolę, żeby tu zostać
- Zawsze mnie uczono, że nie można być artystą i mieszać się do polityki. Wiem, że wszystkich można posądzać o wszystko, ale robienie mi zarzutów z tego, że broniłem Aleksandra Węgierki, jest po prostu śmieszne. Broniłem człowieka i wybitnego artysty - mówi PIOTR DĄBROWSKI, dyrektor teatru w Białymstoku.
25-09-2007
Białystok. Radni jednak nie zajęli się nazwą teatru
Wbrew wcześniejszym planom sejmik województwa podlaskiego nie zajął się w poniedziałek zgłoszoną przez radnych LiD i PO zmianą nazwy Teatru Dramatycznego w Białymstoku.
24-09-2007
Białystok. Kolejny bój o nazwę Teatru Dramatycznego
O utworzenie nowej nazwy białostockiego Teatru Dramatycznego na dzisiejszej sesji sejmiku województwa zabiegać będą radni Platformy Obywatelskiej.
12-07-2007
Białystok. Po premii za Węgierkę
Marszałek nagrodził prawie wszystkich szefów placówek kulturalnych. Prawie, bo na pięć tysięcy złotych nie zasłużył Piotr Dąbrowski [na zdjęciu].
02-07-2007
Wspomnienie aktorki z zespołu Węgierki
Istnienie polskich teatrów było rzeczą cenną w danym momencie, bo ratowało setki ludzi od wywiezienia w głąb Rosji i krzepiło na duchu zagubionych w chaosie sowieckich metod i sterroryzowanych Polaków - wspominała w 1948 roku na łamach paryskiej "Kultury" aktorka z zespołu Aleksandra Węgierki.
30-06-2007
Białystok. Znaleziono pamiątki związane z Węgierką
Skarb odnaleziony w Teatrze Dramatycznym. To dwie przedwojenne fotografie Aleksandra Węgierki ręcznie podpisane i egzemplarz paryskiej "Kultury" z 1948 roku z pochwalnym tekstem na jego temat. Dlaczego są tak cenne? To jedyne autografy byłego patrona w kolekcji teatru. Tekst zaś podważa zarzuty o rzekomej kolaboracji Węgierki z Sowietami.
30-06-2007
Cenne fotografie Aleksandra Węgierki
Wraz ze zmianą patrona znikają ślady po wybitnym artyście, który, zamordowany przez hitlerowców, nie ma nawet grobu. Dlatego wszelkie odnalezione pamiątki, związane z Aleksandrem Węgierką, bardzo cieszą zespół teatru. Jak choćby dwie przedwojenne fotografie aktora z odręcznym autografem - pisze Monika Żmijewska w Gazecie Wyborczej - Bialystok.
29-06-2007
Białystok. Dramatyczny bez rady programowej
Rada programowa białostockiego Teatru Dramatycznego [na zdjęciu], dziesięcioosobowe ciało doradcze powołane przez poprzedniego marszałka województwa Janusza Krzyżewskiego, podjęła wczoraj decyzję o samorozwiązaniu. Jakie były powody tego posunięcia?
27-06-2007
Białystok. Wylali Węgierkę z kąpielą
Miało być dobrze, a wyszło jak zawsze - tak można podsumować wczorajsze starania białostockich radnych o zachowanie w mieście śladu po Aleksandrze Węgierce, do niedawna patronie Teatru Dramatycznego [na zdjęciu].
25-06-2007
Białystok. Piłsudski patronem placu przed teatrem
Plac przed teatrem dramatycznym w Białymstoku będzie nosił imię marszałka Józefa Piłsudskiego - zadecydowali na poniedziałkowej sesji miejscy radni, popierając tym samym pomysł aktorów tej placówki.
19-06-2007
Białystok. Nie ma kto przywrócić Węgierki
Próba rozszerzenia przez Platformę porządku obrad o punkt przywracający teatrowi dramatycznemu imię Aleksandra Węgierki, spaliła na panewce, mimo że za był jeden z ludowców, a czterech pozostałych wstrzymało się od głosu. Próba rozszerzenia przez Platformę porządku obrad o punkt przywracający teatrowi dramatycznemu imię Aleksandra Węgierki, spaliła na panewce, mimo że za był jeden z ludowców, a czterech pozostałych wstrzymało się od głosu.
15-06-2007
Białystok. Kompromis z Marszałkiem
Patronem teatru zostaje Węgierko, za to plac przed teatrem otrzymuje imię Marszałka Piłsudskiego - taki pomysł na kompromis ma prezydent miasta.
13-06-2007
Białystok. Teatr Marszałka, Plac Marszałka
O nadanie takiej nazwy placowi przed Teatrem Dramatycznym poprosili prezydenta miasta aktorzy. Mają nadzieję, że w ten sposób uda się im odzyskać patrona - Aleksandra Węgierkę.
05-06-2007
Białystok. Propozycja PO w sprawie nazwy teatru
"Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku z siedzibą w domu ludowym im. Józefa Piłsudskiego" - zdaniem podlaskiej PO taka nazwa może pogodzić wszystkich.
31-05-2007
Węgierko przepadł. Marszałek głuchy na prośby ludu
To kwestia drugorzędna, którą zarząd województwa nie będzie się zajmował - nowy marszałek województwa podlaskiego nie zamierza zmieniać decyzji swojego poprzednika w kwestii nazwy teatru Dramatycznego - piszą Monika Żmijewska i Jakub Medek w Gazecie Wyborczej - Białystok.
30-05-2007
Białystok. Nowy zarząd województwa za Piłsudskim
Nowy zarząd województwa podlaskiego nie jest zainteresowany przewróceniem Aleksandra Węgierki jako patrona teatru dramatycznego w Białymstoku - poinformował marszałek Podlasia, Dariusz Piontkowski. Teatr nosi obecnie imię Józefa Piłsudskiego (na zdjęciu).
29-05-2007
Białystok. Sowiecki teatr Aleksandra Węgierki
Aktorzy, politycy i mieszkańcy pokłócili się w Białymstoku o patrona teatru. Aleksandra Węgierkę [na zdjęciu] zastąpił Józef Piłsudski. Mieszkańcy Białegostoku zebrali kilka tysięcy podpisów pod protestem.
28-05-2007
List w obronie Aleksandra Węgierki
Ze zdumieniem (bo rzecz dotyczy człowieka wielce zasłużonego dla kultury polskiej), a jeszcze większym zasmuceniem (bo fakt świadczy, że akcja "pomnikowej dekomunizacji" wkracza na tory samobójczego szaleństwa) dowiedziałem się o pozbawieniu teatru białostockiego przez komisarza województwa patronatu Aleksandra Węgierki - pisze Janusz Roszkowski w Gazecie Wyborczej - Białystok.
24-05-2007
Historyk o Węgierce: to postać niejednoznaczna
- To decyzja bardzo kontrowersyjna. Powinno się to robić po konsultacjach, żeby białostoczanie mieli możliwość wypowiedzenia się. Należałoby im przedstawić tę postać, jaką rolę tu odegrał, dlaczego nazwano teatr jego imieniem. Przybył tu w czasie okupacji, więc kombatanci mogą to różnie oceniać. Dlatego trzeba szukać dokumentów i dopiero wtedy decydować - po dyskusjach, czy nadal ma być patronem - mówi Marek Kietliński, historyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku w Gazecie Wyborczej - Białystok.
24-05-2007
Niesłuszny Węgierko
Lustracyjno-dekomunizacyjna głupota płynie szeroką falą przez Polskę i zabiera ze sobą wszystko, co spotka na swej drodze. Ostatnio pochłonęła białostocki Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki, o, przepraszam - oczywiście im. Józefa Piłsudskiego. Nie wiadomo, dlaczego wybrano akurat ten moment na rozprawienie się z Węgierką, zapewne jest to kwestia dobrej koniunktury politycznej stworzonej przez panujących braci - pisze Przemysław Szubartowicz w Przeglądzie.
23-05-2007
Polityka na scenie
Gdy piszę te słowa, w czwartek, jest już ponad trzy tysiące głosów poparcia dla Węgierki. Pytanie - do ilu się musi lista wydłużyć, by Schabieński się wycofał? I czy to w ogóle możliwe. I tylko czekać, jak inny komisarz na wniosek innego stowarzyszenia przemianuje inny teatr... Ileż to roboty znaleźć patronowi coś w życiorysie?! - pisze Wacław Krupiński w Dzienniku Polskim.
23-05-2007
Teatr im. Węgierki to jedyny ślad po wielkim twórcy
Aleksander Węgierko należał do czwórki największych twórców polskiego teatru w okresie międzywojennym - obok Horzycy, Jaracza i Schillera. Przypomnę, że to on w 1937 roku w Teatrze Polskim w Warszawie przygotował prapremierę "Gałązki rozmarynu" - sztuki gloryfikującej Piłsudskiego i etos Legionów. Warto też pamiętać, że zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, a jego miejsce spoczynku jest nieznane. Teatr im. Węgierki to jedyny ślad, który pozostaje po tym wielkim twórcy - mówi Dariusz Szada - Borzyszkowski w Gazecie Wyborczej - Białystok.
23-05-2007
Węgierko: cała prawda
Był wybitnym aktorem, jednym z najzdolniejszych reżyserów, człowiekiem skromnym i rozkochanym w "teatrze romantycznym". Przyszło mu żyć w najtrudniejszych czasach. Takie są fakty - pisze Joanna Klimowicz w Gazecie Współczesnej.
22-05-2007
Białystok. Internetowe poparcie dla Węgierki
Dziękujemy za poparcie i czekamy na kolejne podpisy. Przypominamy też, że można wypełnić kupon dołączony do "Porannego" i przynieść go do redakcji, lub wysłać na adres: św. Mikoła 1, 15-419 Białystok.
22-05-2007
Piłsudczycy o zmianie patrona Teatru Dramatycznego
Sprawa arbitralnej zmiany patrona Teatru Dramatycznego w Białymstoku - bez konsultacji z zespołem teatru, bez opinii społeczeństwa - nadal budzi emocje. Po kilku dniach od wybuchu afery o Węgierkę - Związek Piłsudczyków przysłał swoje oświadczenie - czytamy w Gazecie wyborczej - Białystok.
19-05-2007
Białystok. Rośnie poparcie dla Teatru Dramatycznego
Już ponad 3 tys. podpisów zebrali aktorzy w sprawie przywrócenia Teatrowi Dramatycznemu imienia Aleksandra Węgierki [na zdjęciu]. Ich liczba rośnie z godziny na godzinę - obywatelski protest zatacza coraz szersze kręgi.
19-05-2007
Patron Dramatycznego sprawą białostoczan
Teatr jest świątynią sztuki, nie może być miejscem, gdzie wkracza polityka. Oddajmy zatem białostoczanom ich teatr. Pozwólmy, aby to oni wybrali patrona - pisze Jolanta Szczygieł-Rogowska, historyk, kustosz Muzeum Historycznego w Białymstoku.
19-05-2007
Węgierko kolaborował
Teatr Dramatyczny w Białymstoku nie powinien nosić imienia twórcy, którego działalność nosiła wyraźne znamiona kolaboracji ze zbrodniczym systemem sowieckim - pisze Tomasz Danilecki z Instytutu Pamięci Narodowej - Oddziału w Białymstoku.
19-05-2007
Teatr im. Węgierki czy Piłsudskiego?
Jestem przekonany, iż decyzja komisarza jest nadużyciem popełnionym na Marszałku Piłsudskim, rozmienianiem jego wielkości na drobne. I to nadużyciem, dokonanym z zamiarem osiągnięcia jakiejś własnej politycznej, czy choćby wyborczej, korzyści. Merytoryczne uzasadnienie dla całej tej akcji bowiem nie istnieje - reżyser i dyrektor teatrów Krzysztof Rau pisze o sprawie zmiany patrona Teatru Dramatycznego w Białymstoku.
18-05-2007
Nie mieszać polityki i sztuki!
Co sądzę o zmianie patrona Teatru Dramatycznego? Postanowiłem zapytać samego Zainteresowanego - pisze Krzysztof Gedroyć. Oto głos białostockiego poety i pisarza w sprawie zastąpienia Aleksandra Węgierki Józefem Piłsudskim. Jak na człowieka pióra przystało, swą opinię wyraził w literacki sposób - czytamy w Gazecie Wyborczej - Białystok.
18-05-2007
Białystok. Akcja przywrócenie teatrowi imienia Węgierki trwa
Cały czwartek do Teatru Dramatycznego przychodziły osoby przeciwne zmianie jego patrona. W ramach protestu podpisywały się pod petycją o przywrócenie placówce imienia Aleksandra Węgierki. W samym teatrze, zebrano już ponad trzy i pół tysiąca podpisów.
17-05-2007
Białystok. Trzy tysiące podpisów za Węgierką
Spotkaliśmy się pod białostockim Ratuszem, żeby zaprotestować przeciwko odbieraniu Teatrowi Dramatycznemu patrona, Aleksandra Węgierki. Rozdawaliśmy śliwki (prawie)węgierki, dzieliliśmy się nadzieją i zbieraliśmy podpisy. Do tej pory akcję aktorów, mediów i ludzi kultury poparło blisko trzy tysiące białostoczan. Lista ciągle się wydłuża.
17-05-2007
Węgierko po dzikiej lustracji ustąpił Piłsudskiemu
W sprawie zmiany nazwy teatru głos zabrali politycy. Lewica i Demokraci obiecała, że gdy jej reprezentanci znajdą się w sejmiku, będą próbowali doprowadzić do zmiany decyzji Schabieńskiego. Dołączyła do nich PO - piszą Monika Żmijewska i Jakub Medek w Gazecie Wyborczej.
17-05-2007
Węgierko z IPN
Powołując się na publikację historyka Wojciecha Śleszyńskiego z IPN i Uniwersytetu w Białymstoku pt. "Okupacja sowiecka na Białostocczyźnie w latach 1939-41" inny historyk białostockiego IPN Tomasz Danilecki wystosował w środę list otwarty w sprawie Węgierki - donosi PAP.
16-05-2007
Białystok. Aktorzy będą zbierać podpisy
Aktorzy białostockiego Teatru Dramatycznego chcą, by komisarz zarządzający podlaskim samorządem cofnął decyzję dotyczącą zmiany nazwy ich placówki. O wsparcie poproszą białostoczan. Podpisy zaczną zbierać dziś od godz. 16 na Rynku Kościuszki.
16-05-2007
Białystok. Zbierali podpisy w obronie patrona teatru
Aktorzy Teatru Dramatycznego przeprowadzili dziś (16 maja) zbiórkę podpisów pod listem otwartym w sprawie obrony dotychczasowego patrona Teatru Dramatycznego, aktora i reżysera Aleksandra Węgierki. Zespół teatru wspierali artyści z innych placówek i ludzie kultury.
16-05-2007
Rozkaz komisarza Marszałku, wróć!
Teatr Dramatyczny w Białymstoku nosi od soboty imię Józefa Piłsudskiego. Patrona zmienił mu komisarz województwa Jarosław Schabieński, a swoją decyzję ogłosił podczas obchodów rocznicy śmierci Marszałka. Członkowie Związku Piłsudczyków są wniebowzięci. Ekipa artystów z teatru - przeciwnie - pisze Joanna Klimowicz w Gazecie Współczesnej.
15-05-2007
Marszałek dla Marszałka
Ogłaszając swoją decyzję o zmianie patrona teatru, Jarosław Schabieński dużo mówił o przywracaniu tradycji. Nie wspomniał o tym, że Józef Piłsudski był patronem Domu Ludowego bez stałego zespołu aktorskiego ledwie przez kilka lat. Natomiast Aleksander Węgierko stworzył w Białymstoku od podstaw profesjonalny teatr, który nosił jego imię przez lat 60 - pisze Jerzy Szerszunowicz w Kurierze Porannym.
15-05-2007
Białystok. Protest przeciwko zmianie patrona teatru, będą zbierać podpisy
Publiczną zbiórkę podpisów pod otwartym listem w sprawie obrony patrona teatru dramatycznego w Białymstoku, aktora i reżysera Aleksandra Węgierki, zapowiedzieli we wtorek na konferencji prasowej artyści tego teatru. Akcja odbędzie się w środę.
14-05-2007
Białystok. Marszałek odebrał aktorom patrona
Aleksander Węgierko od soboty nie jest już patronem Teatru Dramatycznego [na zdjęciu] - wybitnego aktora marszałek wymienił na Józefa Piłsudskiego To pierwszy przypadek w historii polskiego teatru współczesnego, by przybrał imię polityka. I kosztowny - zmiana pochłonie ok. ćwierć miliona zł.
14-05-2007
Kaprys komisarza
Źle się stało, że komisarz Jarosław Schabieński z PiS zmienił z dnia na dzień patrona Teatru Dramatycznego. Gdyby nawet były po temu jakieś powody, decyzję powinien podjąć sejmik województwa, a nie tymczasowy zarządca, którego rolą jest jedynie bieżące administrowanie. Sejmik zostanie wybrany za kilka dni, więc ten pośpiech dowodzi tylko niewiary, że PiS po 20 maja będzie w stanie w samorządzie wojewódzkim realizować swoją wolę i swoje fobie. I oby tak się stało, bo przykład z Aleksandrem Węgierką świadczy o braku roztropności tej partii - pisze Jan Kwasowski w Gazecie Wyborczej - Białystok.
14-05-2007
Lustracja patronów teatrów
Sprawa lustracji Węgierki wpisuje się w szerszy kontekst tak zwanej polityki historycznej prowadzonej przez PiS, w której nie chodzi o poszukiwanie prawdy o przeszłości, ale o symboliczny odwet. Piszę o tym wszystkim w "Gazecie Stołecznej", bo przecież nietrudno sobie wyobrazić podobny scenariusz w Warszawie. Patronów w teatrach mamy niewielu, ale na każdego coś się znajdzie - pisze Roman Pawłowski.
12-05-2007
Białystok. Teatr murem za Węgierką
Dyrekcja i aktorzy zdecydowanie opowiadają się za tym, by patronem Teatru Dramatycznego w Białymstoku pozostał Aleksander Węgierko [na zdjęciu].
12-05-2007
Białystok. List otwarty Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki
Ideą sztuki jest wznoszenie się ponad... Ponad podziały, ponad państwa, narody, języki, ponad religię i politykę. Sztuka od zawsze była spoiwem. Teatr zatem powinien łączyć a nie dzielić.
11-05-2007
Białystok. Lustracja patrona teatru
Aleksander Węgierko - wybitny twórca teatru - nie podoba się piłsudczykom. Zwrócili się więc do marszałka województwa, by wymienił patrona białostockiego Teatru Dramatycznego - pisze Jakub Medek w Gazecie Wyborczej - Białystok.
11-05-2007
Piłsudski zamiast Węgierki
Wniosek Związku Piłsudczyków o zmianę patrona teatru trafił do urzędu marszałkowskiego przed miesiącem. Jednak dopiero 9 maja komisarz województwa zwrócił się do teatru z prośbą o opinię. Zaznaczył, że chciałby ją otrzymać do 11 maja. Czy pośpiech wynika stąd, że jeszcze tylko przez tydzień Jarosław Schabieński może załatwić sprawę jednym podpisem (po wyborach nad wnioskiem obradowałby zarząd województwa, obecnie decyduje sam)? - Nie myślałem o tej sprawie w kontekście wyborów - deklaruje Schabieński. O zmianie patrona teatru pisze Szerszunowicz w Kurierze Porannym.