powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. "Requiem" Verdiego w Operze Krakowskiej

Opera Krakowska zaprasza na spektakle "Requiem" Giuseppe Verdiego, które odbędą się na Dużej Scenie, w sobotę 16 kwietnia oraz w Niedzielę Palmową 17 kwietnia br. o godz. 18.30.

Orkiestrę i chór poprowadzi kierownik muzyczny spektaklu - Tomasz Tokarczyk. Wykonanie arcydzieła G. Verdiego jest propozycją Opery zbliżenia się do duchowego klimatu Wielkiego Tygodnia poprzez muzykę.

"Requiem" - to utwór napisany w hołdzie Alessandro Manzoniemu, wybitnemu pisarzowi i patriocie włoskiemu, uwielbianemu przez Verdiego. Wystawiony w rok po jego śmierci w Kościele św. Marka w Mediolanie (1874)

ze 100-osobowym chórem, 120-osobową orkiestrą, śpiewakami La Scali, pod dyrekcją samego kompozytora. Porównywany kunsztem do "Requiem" Mozarta uważany jest za szczyt, jaki osiągnęła msza żałobna w dziejach muzyki. Stanowi syntezę włoskiego stylu operowego i muzyki religijnej. Przy tym jest requiem na wskroś romantycznym, co wyraża się zróżnicowaniem formy i skrajnymi kontrastami - od modlitewnego skupienia po brzmienie gwałtowne, o dramatycznej ekspresji. Jednocześnie krytycy zwracają uwagę na jego dużą teatralność.

Realizatorzy:

Kierownictwo artystyczne: Laco Adamik, Barbara Kędzierska, Bogusław Nowak

Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk

Przygotowanie chórów: Zygmunt Magiera

Światło: Stanisław Zajączkowski

Wykonawcy:

Katarzyna Oleś-Blacha (sopran)

Agnieszka Rehlis (mezzosopran)

Tomasz Kuk (tenor)

Volodymyr Pankiv (bas)

Orkiestra i Chór Opery Krakowskiej

Chór Mieszany Katedry Wawelskiej

oraz OCTAVA ensemble

pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka