powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Polkowice. Dziś Scena Plastyczna KUL

Leszek Mądzik,twórca Sceny Plastycznej KUL, przyjaciel Polkowic, zaprezentuje 30 marca na Festiwalu Oblicza Teatru swój najnowszy spektakl "Przejście".

Przedstawienie zostanie wystawione 30 marca w polkowickiej Auli trzykrotnie: o godz. 18.00,19.00 i 20.00. Przygotowania do inscenizacji "Przejścia" w Polkowicach trwały aż dwa dni. Spektakle Leszka Mądzika wymagają przebudowania sceny i widowni w Auli oraz całkowitego wyciemnienia sali - wyjaśnia Andrzej Wierdak, dyrektor artystyczny festiwalu - Trzeba także zbudować specjalną metalową konstrukcję. Nie jest to pierwsze przedstawienia Sceny Plastycznej KUL w Polkowicach,więc spodziewaliśmy się tego rodzaju prac. Niezwykłe jest to, co Pan Leszek Mądzik później kreuje w tej przestrzeni, zbudowanej z podestów, metalu, szarego papieru i styropianu.

"Przejście" uznawane jest za jeden z najlepszych spektakli Leszka Mądzika. Charakterystyczne dla Sceny Plastycznej KUL obrazy układają się tu w opowieść o przemijaniu i nieuchronnie upływającym czasie, który wszystkich nas zaprowadzi do przejścia między życiem i śmiercią.

Muzykę do spektaklu skomponował wybitny jazzman Tomasz Stańko. Jak sam przyznał, propozycję współpracy z Leszkiem Mądzikiem przyjął z ogromną radością: Jego teatr jest teatrem wyjątkowym, w którym abstrakcja i forma są bardzo ważne, tak samo ważne jak i w muzyce, którą tworzę - powiedział - Improwizacja, wizja, pytania, to wszystko uczyniło jego propozycję wyjątkową. Muzyka jest oparta na trzech motywach, trzech kompozycjach nagranych w różnych wersjach, poprzedzielanych elementami improwizacji.

Efekty współpracy tych dwóch wielkich osobowości poznamy już jutro w polkowickiej Auli. Relację z tego oraz innych spektakli, odbywających się w ramach Festiwalu "Oblicza Teatru" można obejrzeć na stronie telewizji internetowej Polkowickiego Centrum Animacji www.pca.tv.pl.

30 marca, godz. 18.00, 19.00, 20.00 - Aula

Scena Plastyczna KUL - Lublin

Leszek Mądzik

PRZEJŚCIE

muzyka: Tomasz Stańko

Udział biorą: Marta Ciereszko, Jarosław Figura, Cezary Grabowski, Karol Grabiec, Grzegorz Jędrek, Weronika Nowakowska, Rafał Rutkowski, Adam Szczepanek, Piotr Włodarczyk