powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Misterium Męki Pańskiej" na Służewcu

400 aktorów, 200 harcerzy, 300-osobowy chór i orkiestra symfoniczna, 5 monumentalnych scen usytuowanych na Torze Treningowym Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu tworzy niezwykłe widowisko artystyczne o wymiarze religijnym - "Misterium Męki Pańskiej".

Prawdopodobnie nawet pół miliona ludzi na żywo obejrzy 80-minutową dramatyczną opowieść o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa już 16 kwietnia 2011.

"Misterium Męki Pańskiej" to widowisko bardzo mocno działające na zmysły. Spektakl zaczyna się o godzinie 20:00, tuż po zapadnięciu zmroku. Dramaturgię potęguje niezwykłe połączenie gry świateł: reflektorów lotniczych i scenicznych, laserów oraz pochodni, z muzyką klasyczną wykonywaną przez 300-osobowy chór i orkiestrę symfoniczną. Gigantyczna scenografia umiejscowiona jest na specjalnych rusztowaniach, dzięki czemu jest doskonale widoczna dla widzów nawet z odległości 300 metrów.

Co roku przy widowisku pracuje ok. 1000 osób. Wielu aktorów gra w Misterium od 12 lat. Niezmiennie w rolę Jezusa wciela się Ziemowit Howadek. Specjalnie na tę okazję uszyte zostały stroje sceniczne. Kostiumy żołnierzy rzymskich sprowadzono z fabryki w Delhi w Indiach. Do uszycia 500 kostiumów zużyto 5 km materiału - to tyle co trasa z Centrum Warszawy na Tor Treningowy na Służewcu.

Pomysłodawcą, scenarzystą, reżyserem i producentem "Misterium Męki Pańskiej" jest Artur Piotrowski. Inspiracją dla mnie było śpiewanie utworów pasyjnych w Poznańskim Chórze Polihymnia, którego przejmująca muzyka pasyjna także przewija się w inscenizacji. Wraz z tym chórem pojechaliśmy na konkurs do Ziemi Świętej w 1996 roku. Kroczenie śladami Jezusa spotęgowało moje doznania. W 1997 roku byłem na spotkaniu z papieżem Janem Pawłem II w Poznaniu, który wołał do młodych: Bądźcie świadkami Chrystusa Zmartwychwstałego. Liczę na Was! - mówi Artur Piotrowski o wydarzeniu - Misterium jest dla mnie czasem bez którego nie wyobrażam sobie Wielkiego Postu i chyba już życia. Jestem bardzo szczęśliwy, tylu ludzi angażuje się po to, aby dać innym piękne chwile, dzięki którym przeżyją głębokie wzruszenie i które pozostawi w ich życiu ślad na wieki - dodaje.

Widowisko będzie grane po raz dwunasty, jednak pierwszy raz w swojej historii odbędzie się w Warszawie. Podczas przedstawienia harcerze rozdadzą widzom 10 000 specjalnie na ten cel wypieczonych bochenków chleba. W spektaklu może uczestniczyć każdy, a wstęp jest bezpłatny.

"Misterium Męki Pańskiej" to wydarzenie kulturalne, które łączy siłę tradycji i religii ze sztuką i emocjami. Sprowadza kulturę i wiarę do wspólnego mianownika. Pozwala każdemu człowiekowi ,bez względu na to czy przeżywa Misterium religijnie czy nie, obudzić w sobie wrażliwość i poczuć artyzm wydarzenia. Tegoroczne Misterium staje się ogólnopolskim przygotowaniem do świąt Wielkiej Nocy i beatyfikacji Jana Pawła II, który wytrwale głosił najważniejsze prawdy naszej wiary i kultury.

Najstarsza polska relikwia zagra w MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ

Zgodnie z podaniem, Apostoł miał nim odciąć ucho Malchusa, sługi Arcykapłana, podczas pojmania Jezusa w ogrodzie oliwnym. Jest on pierwszą, najstarszą w Polsce relikwią, która dotarła bezpośrednio z Rzymu do dopiero co ochrzczonej Polski w 968 r. Miecz św. Piotra, bo o nim mowa, będzie rekwizytem w największym na świecie Misterium Męki Pańskiej w Warszawie.

Wypożyczanie tak cennej pamiątki to niecodzienna praktyka. Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu zrobiło wyjątek specjalnie dla Misterium Męki Pańskiej. - W tym roku Misterium Męki Pańskiej nawiązuje do beatyfikacji Jana Pawła II. Jest to dla nas bardzo ważna okazja, która w połączeniu z pięknem i tematem widowiska, pozwala nam odstąpić od przyjętych norm - mówi Aleksandra Pudelska, kustosz w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu - Chcemy tym samym pokazać jak ważne pod względem artystycznym, kulturalnym ale także religijnym jest to widowisko - dodaje.

Na co dzień Miecz św. Piotra można podziwiać w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu, jednak wyjątkowo, 16 kwietnia, znajdzie się on na Torze Treningowym na Służewcu. Będzie się nim posługiwał aktor, który zagra św. Piotra w Misterium Męki Pańskiej. Muzeum wydelegowało pracownika, którego zadaniem będzie całodobowa opieka nad relikwią. - Z mieczem św. Piotra będę przebywał cały czas. Od momentu wyjazdu z Poznania aż do powrotu do Muzeum - mówi Michał Błaszczyński, pracownik Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu - Z Mieczem będę spał, jadł śniadanie i pił kawę - śmieje się. Rekwizyt będzie transportowany specjalnie do tego celu przygotowanym samochodem w dodatkowo zabezpieczonej skrzyni. Prosto po przedstawieniu powróci on na swoje miejsce do Skarbca w Poznaniu.

Na aktorze grającym rolę św. Piotra spoczywa duża odpowiedzialność. Musi on skupić się nie tylko na grze ale także nad odpowiednim zabezpieczeniem i szacunkiem dla relikwii.

Osoby, które chcą z bliska obejrzeć Miecz św. Piotra, koniecznie muszą wykorzystać okazję zobaczenia go "w akcji" w trakcie spektaklu Misterium Męki Pańskiej. Mogą też odwiedzić Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu i udać się wprost do Skarbca. 8 kwietnia Muzeum organizuje konferencję, na której zaprezentuje najnowsze badania przeprowadzone nad mieczem przez Akademię Górniczo Hutniczą w Krakowie.