powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Festiwal "Temps d'Images"

11 marca w Zamku Ujazdowskim odbędzie się inauguracja Festiwalu "Temps d'Images".

Projekt "Dzicy" (na zdjęciu) w CSW Zamek Ujazdowski powstał we współpracy reżysera teatralnego Krzysztofa Garbaczewskiego z poetą i dramaturgiem Marcinem Cecko, kompozytorem Janem Duszyńskim oraz architektką Aleksandrą Wasilkowską.

"Dzicy" prezentują to, co zostało stworzone na marginesie pracy nad spektaklem "Życie seksualne dzikich".

11.03 (pt), g. 15:00-18:00 konferencja naukowa "Dzicy. Spekulacje na temat Nieludzi"

12.03 (sob), g. 19:00 koncert Dzikich

13.03 (ndz), g. 18:00-21:00 live stream film

Reżyseria: Krzysztof Garbaczewski

Tekst: Marcin Cecko

Muzyka: Jan Duszyński

Czarna Wyspa: Aleksandra Wasilkowska

Uczestnicy konferencji "Dzicy. Spekulacje na temat Nieludzi":

Edwin Bendyk, Mirosław Filiciak, Maciej Gdula, Leszek Kolankiewicz

Produkcja: Festiwal TEMPS D'IMAGES 2011 / CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa

Kuratorka: Agnieszka Sural

Partner: Nowy Teatr

Uwaga!!!

Wstęp wolny! Ilość miejsc ograniczona

Projekt "Dzicy" w CSW Zamek Ujazdowski powstał we współpracy reżysera teatralnego Krzysztofa Garbaczewskiego z poetą i dramaturgiem Marcinem Cecko, kompozytorem Janem Duszyńskim oraz architektką Aleksandrą Wasilkowską. "Dzicy" prezentują to, co zostało stworzone na marginesie pracy nad spektaklem "Życie seksualne dzikich"*. To instalacja zbudowana z fragmentów działań, z prób z aktorami, inspiracji, prototypu Czarnej Wyspy. Instalacja umożliwia oderwanie się od dyskursu przynależnego teatrowi, a dzięki temu ingerencję w samą rzeczywistość. "Dzicy" stają się faktem, pozostając niezdefiniowanymi fantazmatami wolności i niezależności, życia zgodnego z bezpośrednio doświadczaną Naturą. Współczesny Dziki porusza się w świecie posthumanistycznym. Jedyne co odróżnia go od reszty świata, to świadomość dokonującej się zmiany, zgodnie z tezą, że pierwszy człowiek był pierwszym cyborgiem. "Dzicy" funkcjonują w kontekście Katastrofy, również pojmowanej jako fantazmat, pozostając z nią w niestabilnej symbiozie. Projekt realizowany w ramach Festiwalu TEMPS D'IMAGES jest interaktywnym eksperymentem. Dzikie podlega w nim obserwacjom, które w przyszłości pozwolą stworzyć podwaliny projektu antropologii postczłowieka i postantropologii.

Postać Bronisława Malinowskiego jest dopełniającym równanie fantazmatem, zbudowanym na opozycji subiektywne-obiektywne u obserwującego.

Czarna Wyspa to fikcyjne terytorium Dzikich zawieszone w fikcyjnej cyberrzeczywistości. Dzicy i Wyspa tworzą sieć, której potencjałem i źródłem jest katastrofa. Dystopijny świat Wyspy rządzi się osobliwą logiką, w której struktura czasu i przestrzeni zostaje zaburzona. Zmienna topografia Wyspy współżyje z Nieludźmi, czyli Dzikimi. Dzicy natomiast karmią się ukrytą w Wyspie rozproszoną i nieznaną dotychczas energią.

* Premiera spektaklu "Życie seksualne dzikich" odbędzie się 14 kwietnia 2011 r.

"Życie seksualne dzikich" to projekt teatralny realizowany w Nowym Teatrze przez Krzysztofa Garbaczewskiego i Marcina Cecko na podstawie legendarnego tekstu antropologicznego Bronisława Malinowskiego oraz jego "Dzienników".

Krzysztof GARBACZEWSKI, absolwent Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST, asystent reżysera Krystiana Lupy w spektaklu Factory 2. Debiutował "Chórem sportowym" Elfriede Jelinek na scenie Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu. W 2008 roku na scenie Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu powstał spektakl "Opętani" wg W. Gombrowicza, przy którym Garbaczewski był nie tylko reżyserem, ale też autorem adaptacji, opracowania muzycznego i projekcji wideo. Spektakl otrzymał wyróżnienie na V Ogólnopolskim Konkursie na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejski (2009). Laureat konkursu Talenty Trójki w kategorii teatr "za konsekwentne rozwijanie niepowtarzalnego stylu, dbałość o pracę z aktorem, rozmach inscenizacyjny i próbę całościowego spojrzenia na świat dzięki oryginalnej wyobraźni". Za "Odyseję" (Teatr im. Kochanowskiego w Opolu, 2009) został nagrodzony jako najlepszy reżyser oraz współautor scenografii przez jury Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia w Krakowie.

W 2010 odbyła się premiera "Biesów" wg F. Dostojewskiego w jego reżyserii w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz "Gwiazdy śmierci" w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu.

Marcin CECKO, współczesny dramaturg, poeta, performer, fotograf i twórca wideo. Urodził się w 1981 r. w Warszawie, gdzie do dziś mieszka i pracuje. W latach 2000-2004 pracował w zespole Studium Teatralnego Piotra Borowskiego jako aktor oraz twórca scenariusza spektaklu "Parsifal". W 2005 roku brał udział w realizacji spektaklu "Cokolwiek się zdarzy, kocham cię", reż. Przemysław Wojcieszek, w TR Warszawa. Był autorem tekstów do scen slamów, w których zagrał rolę organizatora slamu. Marcin Cecko jest liderem zespołów performersko-muzycznych: Melancholia, Akryl Trio, 3 Boys Move. W latach 2005-2009 występował solo z serią performanców "Cząsteksty" w warszawskich klubokawiarniach. W 2009 roku rozpoczął współpracę z reżyserem teatralnym Krzysztofem Garbaczewskim, z którym dotychczas zrealizował dwa spektakle: "Odyseję" w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz "Gwiazdę Śmierci" w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Obecnie pracują razem nad spektaklem "Życie seksualne dzikich" w Nowym Teatrze w Warszawie (premiera: kwiecień 2011). Cecko wydał trzy tomiki wierszy: "Rozbiorek" (Ha!art, Kraków 2000), "Pląsy" (Lampa i Iskra Boża, Warszawa 2003) oraz "Mów" (Ha!art, Kraków 2006). Jest współautorem "Manifestu Neolingwistycznego". W 2004 roku otrzymał nagrodę im. Marcina Kołodyńskiego 5-10-15 i dalej... za interdyscyplinarne podejście do twórczości.

Jan DUSZYŃSKI urodził się w 1976 w Warszawie. Absolwent Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem w 2003 r.) w klasie prof. Stanisława Moryto. Ukończył z najwyższą oceną studia kompozytorskie w Julliard School of Music w Nowym Jorku pod kierunkiem Christophera Rouss'a. Ważniejsze kompozycje: Rondo na fortepian, perkusję i orkiestrę smyczkową, "It's all to see what's there". Komponuje muzykę do spektakli teatralnych i filmów.

Aleksandra WASILKOWSKA, urodzona w 1978 w Warszawie, architektka działająca na styku architektury, nauki i sztuki. Ukończyła Ecole d'Architecture de Bretagne we Francji oraz Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W 2010 wraz z Agnieszką Kurant stworzyła instalację "Emergency Exit" na XII Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji. Współtworzyła wystawę "Niezwykle Rzadkie Zdarzenia" w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, "Assembling in Public" w Chelsea College of Art w Londynie. Wraz z prof Andrzejem Nowakiem jest współautorką książki "Warszawa jako struktura emergentna" (wyd. Fundacja Bęc Zmiana). Wykłada na studiach Sztuka / Przestrzeń Publiczna / Demokracja na SWPS oraz prowadzi swoją pracownię architektoniczną w Warszawie.

PROGRAM FESTIWALU

PROGRAM GŁÓWNY

11-13 marca Dzicy Krzysztof Garbaczewski, Marcin Cecko, Jan Duszyński,

Aleksandra Wasilkowska

19-20 marca Inferno, Purgatorio, Paradiso Romeo Castellucci

19 marca After all Vava Ştefănescu

20 marca Rozmówki polsko-angielskie ze sztuką w tle Maryna Tomaszewska

11 kwietnia Projekt Remont - W imię dobra Sophie Jocz

PROGRAM DLA DZIECI

3 kwietnia 100-lecie urodzin Czesława Janczarskiego

Dzień Przyjaciół Misia Uszatka

PROJEKTY PARTNERSKIE

15.01-3.04 Fragment Mirosław Bałka

14 kwietnia Życie seksulane dzikich Krzysztof Garbaczewski

Uwaga!!! Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

*oprócz spektaklu "After All" Vavy Ştefănescu