Nowe centrum Łodzi z kulturą

05-03-2007
03-01-2017
Łódź. W tym roku rozpocznie się rewitalizacja ostatniej części EC1
W tym roku mają rozpocząć się prace renowacyjne w ostatniej, niezrewitalizowanej jeszcze, części kompleksu dawnej łódzkiej elektrowni EC1, gdzie mieści się już m.in. planetarium. Na odnowionej powierzchni ma działać Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.
22-03-2016
Łódź. Konkurs na Nowe Centrum bez zwycięzcy
Znane są już wyniki konkursu na projekt rynku Nowego Centrum Łodzi. Głównej nagrody jednak nie przyznano. - Łódź zasługuje na więcej. Na coś wyjątkowego - mówił przewodniczący jury. Rozstrzygnięcie konkursu na projekt rynku w Nowym Centrum Łodzi
16-03-2016
Łódź. Miasto chce zainwestować 150 mln zł w muzea, domy kultury, biblioteki i teatry
W najbliższych latach Łódź zamierza zainwestować 150 mln zł w muzea, domy kultury, biblioteki i teatry. Inwestycje te będą projektami uzupełniającymi program rewitalizacji centrum Łodzi.
15-12-2015
Łódź. Konkurs na zagospodarowanie rynku Nowego Centrum Łodzi
Władze Łodzi ogłosiły konkurs architektoniczny na zagospodarowanie rynku Nowego Centrum Łodzi wraz z przyległymi terenami. Ogłoszenie jego wyników ma być znane pod koniec lutego przyszłego roku.
13-10-2015
Łódź. Zakończyła się rewitalizacja kompleksu EC1 Zachód
Po pięciu latach prac budowlanych zakończyła się rewitalizacja EC1 Zachód - części kompleksu dawnej elektrowni w centrum Łodzi, gdzie powstanie Centrum Nauki i Techniki. Koszt jego realizacji wyniesie ponad 40 mln zł.
14-07-2015
Łódź. Powstanie Narodowe Centrum Kultury Filmowej
Nowa narodowa instytucja kultury, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, powstanie w Łodzi - zapowiedziała we wtorek premier Ewa Kopacz. Placówka będzie organizować wystawy, warsztaty, projekcje filmowe, ma też promować wiedzę na temat polskiej kultury filmowej.
13-07-2015
Łódź. Minister Omilanowska z wizytą w EC1
- Łódź jest miastem o ogromnym potencjale kulturowym, który do tej pory nie był wykorzystywany - mówi minister kultury Małgorzata Omilanowska.
19-09-2014
Łódź. Nagrody kulturalne wręczone
W czwartek w Łodzi zainaugurowano sezon kulturalny 2014/2015. Podczas uroczystości poznaliśmy osoby odznaczone za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury.
24-01-2014
Łódź. SSS jeszcze droższa? Projekt za 45 mln zł do szuflady?
Miasto chce ugody z projektantami Specjalnej Strefy Sztuki. SSS miała być monumentalnym gmachem w Nowym Centrum Łodzi. Planowano, że w długim na 200-metrów budynku o wyglądzie szklanej rury znajdą się: muzeum sztuki, pracownie, kino, teatr, powierzchnie handlowe i usługowe oraz sale konferencyjno-seminaryjne.
30-12-2013
Łódź. Prezydent miasta nie powoła żadnego z kandydatów na szefa EC1
Prezydent Łodzi nie powoła na stanowisko dyrektora zabytkowej elektrociepłowni EC1 Włodzimierza Tomaszewskiego ani Marka Żydowicza, których kandydatury wskazała Fundacja Sztuki Świata. Instytucją czasowo kierować mają pełnomocnicy wyznaczeni przez obecnego szefa EC 1.
18-12-2013
Łódź. Nie chcą Żydowicza
Dyrektorzy łódzkich teatrów, muzeów i największych festiwali, artyści i animatorzy kultury apelują do radnych o zakończenie współpracy z Markiem Żydowiczem. Twórca Camerimage ma od Nowego Roku zostać szefem EC1 Łódź, instytucji zarządzającej wartą 300 milionów złotych inwestycją w Nowym Centrum Łodzi.
02-12-2013
Łódź. Marek Żydowicz dyrektorem EC-1?
Fundacja Sztuki Świata wskazała Marka Żydowicza jako kandydata na dyrektora EC-1 Łódź - Miasto Kultury. Decyzję podejmą władze miasta.
28-09-2013
Ziemia obiecana
Wrzesień dobiega końca. Jak w całej Polsce, również w Łodzi rozpoczął się nowy sezon teatralny. Na wspólnej konferencji prasowej w Teatrze Nowym dyrektorzy łódzkich teatrów zdradzają plany repertuarowe, chwalą się nadchodzącymi premierami, ale na fotografii prasowej miny mają smętne. Może, dlatego, że tak naprawdę z łódzką kulturą dobrze nie jest - pisze do e-teatru Ireneusz Janiszewski.
09-09-2013
Łódź. EC1 i nowe budynki zniszczą plany teatrów?
- Fajnie się remontuje, tylko trzeba później myśleć, że te nowe przestrzenie generują koszty - powiedziała wiceprezydent Agnieszka Nowak. EC1 oraz nowe budynki pochłoną 14 mln z budżetu kultury. Nowe koszty mogą pokrzyżować plany artystyczne łódzkich teatrów.
01-08-2013
EC1 po remoncie wykończy budżet łódzkiej kultury?
Łódź musi znaleźć kilkanaście milionów złotych na utrzymanie centrum kulturalno-edukacyjnego w EC1. Cały budżet na miejskie instytucje i wydarzenia kulturalne to 70 milionów złotych. Komu trzeba będzie zabrać, żeby utrzymać nową placówkę? - pyta Aleksandra Hac w Gazecie Wyborczej - Łódź.
02-07-2013
Łódź. Filmowo w Teatrze Małym
Od 3 lipca w Teatrze Małym w Manufakturze siedem seansów filmu Leszka Cichońskiego o Festiwalu Camerimage i jego twórcy Marku Żydowiczu.
04-05-2013
David Lynch: Powiem premierowi Tuskowi o korupcji, do której doszło w Łodzi
David Lynch po raz kolejny zabrał głos w sporze, jaki wciąż toczy się między nim a władzami Łodzi. W rozmowie z "Dziennikiem Łódzkim" zapowiada, że poinformuje premiera o korupcji, do której jego zdaniem doszło w sprawie związanej ze sprzedażą gruntu, gdzie reżyser chce stworzyć studio filmowe. "To, co zaszło, ma wiele wspólnego z pragnieniami innych ludzi" - mówi.
27-02-2013
Łódź. Dobiega końca rewitalizacja EC1 Wschód
Dobiega końca rewitalizacja budynku wschodniej części zabytkowej elektrociepłowni EC1 w Łodzi. Trwają tam prace wykończeniowe i obiekt jest już przygotowywany do odbioru końcowego - poinformował PAP kierownik projektu Paweł Żuromski.
04-01-2013
Łódź. Kolekcja kostiumów i rekwizytów ŁCF w rękach miasta
Łódź stała się właścicielem Łódzkiego Centrum Filmowego. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski podpisali w Warszawie umowę nieodpłatnego przeniesienia praw z udziałów spółki na rzecz miasta.
24-10-2012
Łódź. Ruszył proces sądowy między prezydent miasta a Markiem Żydowiczem
Przed łódzkim sądem rozpoczął się proces pomiędzy prezydent tego miasta Hanną Zdanowską a szefem Festiwalu Camerimage Markiem Żydowiczem. Oboje oskarżają się wzajemnie o zniesławienie.
10-08-2012
Łódź. Rażące nieprawidłowości przy Specjalnej Strefie Sztuki
Urząd Miasta Łodzi dopuścił się nieprawidłowości w przeprowadzeniu konkursu architektonicznego na projekt Specjalnej Strefy Sztuki - wynika z kontroli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Kontrola wykazała trzykrotne naruszenie ustawy o zamówieniach publicznych.
31-07-2012
Łódź. Żydowicz o nieprawidłowościach w Camerimage
Marek Żydowicz, prezes spółki Camerimage Łódź Center, odniósł się do zarzutów dotyczących nieprawidłowości w Camerimage. Pretekstem do wystosowania listu była informacja o doniesieniu prezydent Hanny Zdanowskiej do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ws. nieprawidłowości przy tworzenia spółki.
15-06-2012
Łódź. Błędy przy budowie Nowego Centrum Łodzi
Raport o realizacji budowy Nowego Centrum Łodzi, przygotowany przez prywatną spółkę na zlecenie dyrektora Instytucji Kultury "EC1 Łódź - Miasto Kultury", wytyka byłym i obecnym władzom miasta liczne błędy i zaniedbania. Dotarliśmy do 140-stronnicowej analizy firmy audytorsko-doradczej.
12-06-2012
Łódź. Miasto zapłaci za projekt Specjalnej Strefy Sztuki
Sąd Apelacyjny w Łodzi zadecydował we wtorek, że miasto ma zapłacić ponad 6,6 mln zł wynagrodzenia niemieckiej firmie Moeller Architekten + Ingenieure za projekt Specjalnej Strefy Sztuki. Miasto zapewnia, że ma na to pieniądze w budżecie.
15-03-2012
Łódź. Radni pytali o EC-1 oraz Teatr Powszechny
W środę radny Jarosław Berger pytał się o możliwość zaproszenia na kwietniową sesję Marka Żydowicza. Żydowicz i Fundacja Sztuki Świata nie godzi się na tworzenia narodowej instytucji kultury na obszarze EC-1 Wschód. Miało tam wcześniej powstać studio imienia Davida Lyncha.
19-01-2012
Łódź. Co dalej z EC1 Miasto Kultury?
Żydowicz nie chce zmian w EC1 Miasto Kultury. Gra idzie o ogromne pieniądze. Budżet inwestycji to 274 mln zł.
12-01-2012
Łódź. Spór o statut EC-1 Miasto Kultury
Opinia prawna, zamówiona w warszawskiej kancelarii stwierdza, że możliwa jest jednostronna zmiana umowy i statutu EC-1 Miasto Kultury. Władze Łodzi zamierzają zmienić treść umowy zawartej między miastem a Fundacją Sztuki Świata.
11-01-2012
Łódź. Miasto chce likwidacji Camerimage Łódź Center
Urząd Miasta w Łodzi domaga się, by Marek Żydowicz rozwiązał spółkę Camerimage Łódź Center. Jako powód wskazuje nierozpoczęcie budowy Centrum Festiwalowego w umówionym terminie.
11-01-2012
Radni łamią prawo
Informujemy łodzian, że działania zmierzające do odebrania przez Władze Łodzi budynku EC1 Wschód Fundacji Davida Lyncha mogą doprowadzić do utraty dotacji unijnej przyznanej na rewitalizację zabytku. Powodują konieczność poinformowania międzynarodowej opinii publicznej o nieaktualności prestiżowej rekomendacji przyznanej Łodzi przez New York Times - list otwarty przedstawicieli Fundacji Sztuki Świata ws. planowanych zmian w statucie Instytucji Kultury EC1 Łódź Miasto Kultury.
03-01-2012
Łódź. List otwarty Żydowicza i Lyncha ws. EC1
Przedstawiciele Fundacji Sztuki Świata, Marek Żydowicz i David Lynch, skomentowali w liście otwartym decyzję sądu, zgodnie z którą Fundacja ma oddać miastu elektrownię EC1 za symboliczną kwotę, za jaką ją kupiła.
27-12-2011
Łódź. Miasto może odkupić nieruchomość od Fundacji Sztuki Świata
Władze Łodzi mają prawo do odkupienia zabytkowej elektrociepłowni EC-1 od Fundacji Sztuki Świata - zdecydował we wtorek Sąd Rejonowy w Łodzi. Założycielami Fundacji są m.in. amerykański reżyser Dawid Lynch oraz szef Festiwalu Plus Camerimage Marek Żydowicz.
15-12-2011
Łódź. Camerimage Łódź Center do likwidacji
Rada Miasta Łodzi zgodziła się na likwidację Camerimage Łódź Center.
22-11-2011
Łódź. Nie będzie Specjalnej Strefy Sztuki
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wystąpiła do Rady Miejskiej o usunięcie Specjalnej Strefy Sztuki z wieloletniej prognozy finansowej miasta. Strefa, czyli nowoczesne centrum sztuki, miała być jednym z głównych elementów Nowego Centrum Łodzi.
28-10-2011
Łódź. Awantura o Camerimage Łódź Center
Prezentacja projektu Camerimage Łódź Center przez Marka Żydowicza na posiedzeniu komisji rozwoju i działalności gospodarczej Rady Miejskiej zakończyła się awanturą. Kiedy przedstawiciele magistratu zaczęli odpowiadać na pytania radnych, twórca festiwalu Camerimage podniesionym głosem stwierdził, że jest to bzdura i nieprawda.
20-10-2011
Łódź. Miasto musi zapłacić za projekt Specjalnej Strefy Sztuki
Ponad 6,6 mln zł ma zapłacić miasto Łódź niemieckiej firmie Moeller Architekten + Ingenieure za projekt Specjalnej Strefy Sztuki - zadecydował w czwartek Sąd Okręgowy w Łodzi. Wyrok nie jest prawomocny.
21-06-2011
Łódź. Żydowicz i politycy o Camerimage Łódź Center
Marek Żydowicz, szef festiwalu Camerimage, rozmawiał w poniedziałek w urzędzie miejskim z łódzkimi samorządowcami i politykami o nowym otwarciu Camerimage Łódź Center według projektu Franka Gehrego. Przedstawił projekt powstania centrum finansowanego, jak zapowiada, po połowie przez miasto i prywatnych inwestorów
25-05-2011
Łódź. Centrum festiwalowo-kongresowe za miliard
Około miliarda złotych ma kosztować budowa centrum festiwalowo-kongresowego w Łodzi według projektu Franka Gehrego - poinformowała prezydent miasta Hanna Zdanowska.
02-05-2011
Łódź. Nieprawidłowości w Specjalnej Strefie Sztuki
Posłanka Zdzisława Janowska domaga się od prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej odpowiedzi na pytanie co zamierza zrobić w związku wynikami kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie Specjalnej Strefy Sztuki.
21-04-2011
Łódź. Będą pieniądze na SSS?
Pieniądze na Specjalną Strefę Sztuki nie przepadły - przekonuje prezydent Hanna Zdanowska. Prezydent odpowiedziała na zarzuty Dariusza Jońskiego z SLD.
10-02-2011
Łódź. Camerimage znów w Bydgoszczy
Marek Żydowicz, szef festiwalu Plus Camerimage i prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski, podpisali wstępne porozumienie w sprawie ponownej organizacji festiwalu w tym mieście.
03-02-2011
Łódź. Konserwator zabytków zatwierdził projekt EC1
Projekt wykonawczy rewitalizacji wschodniej części zabytkowej elektrociepłowni EC1 przy ul. Targowej został w środę zatwierdzony przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi.
24-01-2011
Łódź. Czy Camerimage Łódź Center przestanie istnieć?
Łódź zastanawia się nad przyszłością spółki Camerimage Łódź Center, powołanej w 2009 roku, w której ma 49,58 proc. udziałów. Celem spółki miało być "prowadzenie inwestycji - budowy Centrum Festiwalowo-Kongresowego Camerimage Łódź Center, a następnie zarządzanie obiektami oraz gromadzenie środków niezbędnych dla funkcjonowania spółki".
21-01-2011
Łódź. Camerimage wróci?
To jedno z pytań dotyczących dopiero co rozpoczętego roku w naszym mieście. Na dziś szanse wydają się niewielkie, ale...
30-12-2010
Niekulturalny rok w łódzkiej kulturze
Wypuszczenie z rąk festiwalu Camerimage i awantura wokół Camerimage Łódź Center, likwidacja Festiwalu Dialogu Czterech Kultur i uruchomienie w jego miejsce festiwalu Łódź Czterech Kultur, pogrom na finiszu starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Wygląda na to, że rok 2010 w łódzkiej kulturze zostanie zapamiętany głównie jako czas niekulturalnych wydarzeń - podsumowanie w Polsce Dzienniku Łódzkim.
03-12-2010
Łódź. Skromny budżet kultury
W projekcie przyszłorocznego budżetu władze Łodzi zapisały 218,5 mln zł na kulturę. To 6,8 % wydatków całego budżetu.
18-11-2010
Łódź. Milion za prawa do Camerimage
- Chcę odkupić za milion dolarów udziały w spółce Camerimage Łódź Center - zapowiedział na środowej konferencji prasowej Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu Camerimage. Jego konferencja prasowa przerodziła się w mityng wyborczy kilkorga kandydatów.
17-11-2010
Łódź. Uwagi do raportu ESK 2016
Raport wytyka nieporozumienia wokół sztandarowych festiwali i uznaje za niewystarczające gwarancje finansowe dla poważnych inwestycji kulturalnych.
16-11-2010
Łódź. Kandydaci na prezydenta miasta chcą Camerimage
Włodzimierz Tomaszewski zamierza zebrać ponad 6 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem przywracającym do życia pomysł budowy Centrum Festiwalowo-Kongresowego Camerimage.
10-11-2010
Łódź. Awantury o kulturę na sesji rady miejskiej
Spory przyjmowały niespotykaną wcześniej formę. W najgorętszym momencie - na początku tego roku - nadzwyczajna sesja w sprawie budowy Camerimage Łódź Center zakończyła się okupacją sali obrad rady miejskiej. Okupacją relacjonowaną przez zaskoczone tym, co się w Łodzi dzieje, ogólnopolskie media.
26-10-2010
Łódź. Hipoteka na EC1
Budynek elektrowni EC1 Wschód w Łodzi, własność Fundacji Sztuki Świata, w której miało powstać studio filmowe Davida Lyncha, został obłożony przez sąd hipoteką do kwoty ponad 190 tys. zł.
22-10-2010
Łódź. Kulturalne obietnice kandydata w wyborach
Włodzimierz Tomaszewski, kandydat na prezydenta Łodzi z ŁPO w wyborach samorządowych , chce przywrócić miastu byłe festiwale.
09-10-2010
Łódź. Minister wesprze projekt Specjalnej Strefy Sztuki?
Projekt Specjalnej Strefy Sztuki w Nowym Centrum Łodzi ma się dobrze czy już przepadł? O perspektywy łódzkiego projektu zapytaliśmy Bogdana Zdrojewskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
07-10-2010
Łódź. Co dalej ze Specjalną Strefą Sztuki?
Jednym z punktów środowej sesji łódzkiej Rady Miejskiej było wyjaśnienie prezydenta Łodzi na temat sytuacji Specjalnej Strefy Sztuki.
06-10-2010
Łódź. O Strefie Sztuki na Radzie Miasta
Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Łodzi, prezydent Tomasz Sadzyński będzie odpowiadał na pytania radnych związane z realizacją projektu Specjalnej Strefy Sztuki.
29-09-2010
Łódź. Specjalna Strefa Sztuki bez funduszy UE?
Łódź starałą się o unijne dofinansowanie z ministerstwa kultury na Specjalną Strefę Sztuki. Projekt był pierwszy na rezerwowej liście resortu, ale został z niej usunięty. - Miasto ukrywało przed nami złe wieści z ministerstwa - denerwują się w Urzędzie Marszałkowskim.
09-09-2010
Łódź. Piknik przed rewitalizacją zabytkowej EC-1 Zachód
Ponad 100 mln zł ma kosztować rewitalizacja dawnej elektrociepłowni EC-1 Zachód w Łodzi. W przyszłości powstanie tam interaktywne Centrum Nauki i Techniki. W piątek na tym terenie odbędzie się Piknik Naukowy. To ostatnia okazja do zobaczenia z bliska zabytkowych obiektów przed ich rewitalizacją.
24-08-2010
Łódź. Kultura na salach sądowych
Sprawę sądową o naruszenie wizerunku miasta założyły władze Łodzi Markowi Żydowiczowi, organizatorowi festiwalu Plus Camerimage. - Poza tym uważamy, że umowa na organizację festiwalu w Łodzi została zerwana jednostronnie - dodaje Wiesława Zewald, wiceprezydent Łodzi. Trwa też postępowanie prokuratorskie dotyczące dyrektora Teatru Arlekin, Waldemara Wolańskiego.
14-07-2010
Łódź. Marek Żydowicz zaprasza na Camerimage do Bydgoszczy
Jesteśmy przekonani, że zarówno obiekt bydgoskiej Opery Nova, jak i prężne, cenione w kraju i za granicą bydgoskie środowisko kulturalne, a także przychylność władz miasta i regionu, pozwolą zrealizować Plus Camerimage 2010 na wysokim poziomie artystycznym i merytorycznym - pisze Marek Żydowicz.
09-07-2010
Łódź. Strefa kultury na Księżym Młynie
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna otworzy jesienią dom dla kulturalnych przedsięwzięć, a już teraz zaprasza do współpracy. - Masz pomysł? Przyjdź. Zastanowimy się, jak go zrealizować - mówi szef strefy.
01-07-2010
Łódź. Camerimage już w Bydgoszczy
Jednym głosem (14 do 13) bydgoscy radni przegłosowali, że miasto wyda 2,5 mln zł na Plus Camerimage. Po konflikcie Marka Żydowicza z władzami Łodzi, festiwal znika z naszego miasta.
30-06-2010
Łódź. Camerimage w Bydgoszczy?
30-06-2010
Łódź. Ruszyły prace przy rewitalizacji EC-1 Wschód
Ponad 77 mln zł ma kosztować rozbudowa i rewitalizacja kompleksu budynków należącego do zabytkowej elektrociepłowni EC-1 Wschód (na zdjęciu wizualizacja projektu), w którym planowane jest uruchomienie m.in. Centrum Sztuki Filmowej. W środę rozpoczęły się oficjalnie prace przy tej inwestycji.
30-06-2010
Bydgoszcz. Dwa mln zł na Camerimage
Dwa miliony złotych przyznali dziś bydgoscy radni na zorganizowanie w tym mieście tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Dodatkowe pół miliona organizatorzy dostaną, jeśli zagwarantują, że impreza pozostanie w mieście na dłużej.
22-06-2010
Bydgoszcz. Camerimage zamiast hali wystawienniczej
Żeby mieć pieniądze na zorganizowanie w Bydgoszczy Camerimage, ratusz rezygnuje z budowy hali w centrum wystawienniczym w Myślęcinku. Już teraz wiadomo, że radni się na to zgodzą.
22-06-2010
Łódź. Żydowicz zrywa umowę z miastem
Marek Żydowicz na spotkaniu z wiceprezydent miasta Wiesławą Zewald zerwał umowę z Łodzią na organizowanie Festiwalu Camerimage. Władze miejskie zapowiadają pozwanie Żydowicza do sądu za zerwanie umowy.
18-06-2010
Łódź. Bój o Camerimage Łódź Center
Włodzimierz Tomaszewski i młodzi ludzie zrzeszeni w Inicjatywie dla Łodzi przedstawili ponad 700 nowych podpisów pod petycją do Rady Miasta Łodzi, aby ponownie pod obrady poddać projekt Camerimage Łódź Center.
17-06-2010
Łódź. Odpowiedź ws. listu reżysera Lyncha do premiera Tuska
08-06-2010
Łódź. Dzielnica artystów na Księżym Młynie?
Jeszcze w tym miesiącu radni mogą przegłosować projekt stworzenia na zabytkowym osiedlu kulturalnej dzielnicy. W wolnych lokalach rozgościliby się twórcy i zamienili je na studia, galerie i pracownie.
08-06-2010
Łódź. Projekt nowego centrum z kulturą zaprezentują w Brukseli
Paweł Żuromski, kierownik projektu rewitalizacji łódzkiej EC1, przedstawił wczoraj w Bielniku Kupischa przy ul. Tymienieckiego 5 prezentację, jaką pod hasłem EC1 - Łódź Miasto Kultury pokaże 10 czerwca w Brukseli w siedzibie Komitetów Regionalnych.
07-06-2010
Łódź. Festiwal Camerimage zostaje
Marek Żydowicz jest jak Barbara Niechcicowa w "Nocach i dniach" strasząca w każdym odcinku "bo wam zemrę". Ale, jak na serial przystało, doczekamy się happy endu. Festiwal filmowy Camerimage zostanie w Łodzi.
02-06-2010
Łódź. Poseł Śledzińska-Katarasińska o sytuacji w kulturze
O podziałach w łódzkiej Platformie Obywatelskiej i sytuacji łodzkiej kultury mówiła wczoraj dziennikarzom poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska.
01-06-2010
Łódź. Pozwolenie na budowę Strefy Sztuki
Wczoraj udało się skompletować dokumentację, dotyczącą projektu Specjalnej Strefy Sztuki. Kilka segregatorów z projektem i wydane wczoraj pozwolenie na budowę Michał Maćkiewicz, dyrektor miejskiego biura ds. inwestycji, zawiózł do ministerstwa kultury.
28-05-2010
Łódź. O Nowym Centrum i Strefie Sztuki na sympozjum w Berlinie
W czwartek w Berlinie prezydent Tomasz Sadzyński i jego pełnomocnik Andrzej Walczak zaprezentowali projekt budowy Nowego Centrum Łodzi na Międzynarodowym Sympozjum o Dyplomacji Kulturowej. Uczestniczył w niej Rob Krier, autor masterplanu dla Nowego Centrum Łodzi.
21-05-2010
Łódź. List Davida Lyncha do Tomasza Sadzyńskiego ws. EC1
"Teraz Pan proponuje mi budowę EC1 ze mną ale bez Marka Żydowicza i bez mojej Fundacji. Marek Żydowicz i ja jesteśmy partnerami we wszystkich zaplanowanych projektach. Czuję że, Pańska propozycja nie jest w porządku i że jest obraźliwa dla wszystkich, których ona dotyczy"
18-05-2010
Łódź. Miasto-premier-Lynch, krążą listy
Po tym, jak David Lynch napisał do premiera Donalda Tuska o sytuacji Fundacji Sztuki Świata, która w secesyjnej elektrociepłowni EC1 miała stworzyć jego studio filmowe, swoje stanowisko szefowi rządu zamierza przedstawić także wiceprezydent Łodzi Łukasz Magin.
18-05-2010
Łódź. Marsz Żałobny "Śp. Łódzka Kultura"
Na portalu społecznościowym Facebook ukazała się informacja o wydarzeniu.
17-05-2010
Łódź. Władze wyślą list do premiera Tuska ws. EC-1
Władze Łodzi chcą wysłać do premiera Donalda Tuska list z wyjaśnieniami, dlaczego odkupiły od Fundacji Sztuki Świata budynek zabytkowej elektrociepłowni EC-1, w której miało powstać studio filmowe Davida Lyncha.
15-05-2010
Łódź. Lynch pisze do Tuska w sprawie EC1
W sprawie zamieszania wokół części niedoszłego Nowego Centrum Łodzi, czyli zabytkowej elektrociepłowni EC1, w której miało powstać Studio Davida Lyncha, nie wytrzymał najbardziej zainteresowany, czyli amerykański reżyser.
14-05-2010
Łódź. Co z Camerimage i Festiwalem Dialogu Czterech Kultur?
Zdzisława Janowska, łódzka posłanka SdLP, zorganizowała w czwartek konferencję, aby jak mówi, "uświadomić społeczeństwu łódzkiemu niegodne poczynania władz miasta, które udaremniają starania Łodzi o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury".
13-05-2010
Łódź. Miasto odkupiło EC1
Tomasz Sadzyński, prezydent Łodzi, podpisał akt notarialny w sprawie odkupienia EC1 Wschód [na zdjęciu] od Fundacji Sztuki Świata, jak poinformował nas niepodpisanym e-mailem urząd miasta.
13-05-2010
Łódź. Władze miasta nadal planują Studio Lyncha
Władze Łodzi odkupiły zabytkową elektrociepłownię EC-1 Wschód od Fundacji Sztuki Świata, której jednym z założycieli jest znany amerykański reżyser David Lynch. Prezydent Łodzi chce jednak rozmawiać z reżyserem, żeby zgodnie z planami stworzył on tam swoje studio.
11-05-2010
Łódź. Nowe centrum kultury bez studia Lyncha?
Władze Łodzi złożyły Fundacji Sztuki Świata ofertę odkupienia stuletniej zabytkowej elektrowni EC1 [na zdjęciu] . Fundacja miała tam stworzyć studio filmowe Davida Lyncha. Włodarze miejscy twierdzą, że chcą podtrzymać zaplanowaną funkcję. Studio Lyncha bez Lyncha?
07-05-2010
Łódź. Szansa na Specjalną Strefę Sztuki coraz mniejsza
- Sytuacja Specjalnej Strefy Sztuki jest trudna, ale nie beznadziejna - ocenia Iwona Radziszewska, szefowa Centrum Informacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W Łodzi spotkał się zespół odpowiedzialny za odbiór dokumentacji od niemieckich architektów. - Mamy plan działania - mówi wiceprezydent Łodzi, Łukasz Magin.
30-04-2010
Łódź. Śledztwo w sprawie konkursu na projekt Strefy Sztuki
Łódzka prokuratura i policja prowadzą śledztwo ws. nieprawidłowości podczas konkursu na projekt budowy Specjalnej Strefy Sztuki w Łodzi. Śledczy badają, czy pracownicy magistratu dopuścili się niedopełnienia obowiązków lub przekroczyli swoje uprawnienia.
29-04-2010
Byłe nowe centrum Łodzi
Projekt Nowego Centrum Łodzi niknie w oczach. Nie wytrzymuje starcia z brutalną rzeczywistością i brakiem pieniędzy.Przewidywano m.in. przeniesienie dworca Łódź Fabryczna pod ziemię, budowę centrum festiwalowo-kongresowego Camerimage Łódź Center (koszt 500 mln zł), Specjalną Strefę Sztuki (ponad 380 mln zł) i studio filmowe Davida Lyncha (150 mln dolarów) w zabytkowej elektrowni EC1 - piszą Anna Pawłowska i Monika Pawlak w Dzienniku Łódzkim.
27-04-2010
Łódź. Problemy z budową Specjalnej Strefy Sztuki
Prawdopodobnie opóźni się budowa Specjalnej Strefy Sztuki w Łodzi. Ministerstwo kultury, które ze środków unijnych miało dofinansować połowę inwestycji, przyznaje, że w najbliższym czasie nie planuje podpisania umowy w tej sprawie.
22-04-2010
Łódź. Camerimage będzie albo nie będzie
Wczoraj odbyło się drugie spotkanie prezydenta Łodzi Tomasza Sadzyńskiego z Markiem Żydowiczem szefem festiwalu Camerimage i prezesem spółki Camerimage Łódź Center. Przełomu nie było.
26-03-2010
Łódź. 190 mln od ministra na Strefę Sztuki
Wczoraj do Warszawy na spotkanie z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim pojechał Łukasz Magin, wiceprezydent Łodzi zajmujący się m.in. inwestycjami, i Andrzej Walczak, pełnomocnik prezydenta ds. Specjalnej Strefy Sztuki. Wiceprezydent Magin powiedział "Gazecie": - Pan minister Zdrojewski potwierdził, że będzie wspierał projekt Specjalnej Strefy Sztuki kwotą 190 mln zł. Warunkiem jest złożenie całej dokumentacji w maju, a na to są dobre perspektywy.
18-03-2010
Łódź. Sprawa Camerimage nadal bez rozstrzygnięć
Komisarz miasta Łodzi Tomasz Sadzyński 23 lutego spotkał sie z Markiem Żydowiczem, twórcą i organizatorem festiwalu Camerimage, aby porozmawiać o przyszłości imprezy i inwestycji Camerimage Łódź Center. Rozmowa nie przyniosła rozstrzygnięcia. Obie strony zadeklarowały jednak, że chcą ją kontynuować. - Nikt się ze mną w sprawie kolejnego spotkania nie kontaktował - mówi Żydowicz.
12-03-2010
Łódź. Priorytety nowej dyrektor wydziału kultury
Monika Głowacka, nowa dyrektor miejskiego wydziału kultury w Łodzi, dotychczasowa komisarz filmowa Łódź Film Commission, działającej w strukturach urzędu miejskiego, twierdzi, że nie będzie faworyzowała filmu, choć rozwój tej branży jest wpisany w strategię miasta.
10-03-2010
Łódź. Prokuratura bada sprawę konkursu na projekt Strefy Sztuki
Łódzka prokuratura bada czy doszło do nieprawidłowości podczas konkursu na projekt budowy Specjalnej Strefy Sztuki w Łodzi. Zawiadomienie w tej sprawie złożyła łódzka posłanka SdPl Zdzisława Janowska.
26-02-2010
Festiwale potrzebują Camerimage Łódź Center
- Chciałbym, by o Łodzi, o Polsce mówiono jako o miejscu spełniającym światowe standardy organizacji takich wydarzeń jak Plus Camerimage i nie tylko. Nie jestem jakimś rozkapryszonym dzieciakiem, który szuka złotej piaskownicy, złotego wiaderka, złotej łopatki... - Marek Żydowicz o problemie z CŁC i festiwalem Plus Camerimage w rozmowie ze Sławomirem Sową z Polski Dziennika Łódzkiego.
20-02-2010
Kto nie chce Camerimage?
Wygląda na to, że wielu poznańskich artystów i działaczy kultury boi się konkurencji. Nie chcą festiwalu Camerimage w stolicy Wielkopolski ze strachu - wolą, by samorządowe pieniądze na kulturę trafiły do nich, zamiast na wydarzenie, o którym głośno na całym świecie - pisze Włodzimierz Bogaczyk w Gazecie Wyborczej - Poznań.
19-02-2010
Łódź. Batalia o Camerimage dalej trwa
W sali kinowej PWSFTviT zasiedli głównie studenci tej uczelni. Za stołem prezydialnym przedstawiciele Uniwersytetów Łódzkiego i Medycznego, Filmówki, delegacja Se-Ma-Fora, czyli przyszli sąsiedzi Camerimage Łódź Center, o którego budowę na terenie dawnej EC1 wciąż toczy się batalia, oraz były wiceprezydent Włodzimierz Tomaszewski, przedstawiający się jako reprezentant mieszkańców.
17-02-2010
Łódź. Camerimage zostaje w mieście
Do spotkania komisarza Tomasza Sadzyńskiego i szefa Festiwalu Plus Camerimage Marka Żydowicza dojdzie dopiero za sześć dni, ale pozostanie festiwalu w Łodzi wydaje się pewne.
17-02-2010
Łódź. Żydowicz: Miasto straciło Camerimage
Szef Festiwalu Plus Camerimage Marek Żydowicz poinformował dziś, że podjął decyzję o zaprzestaniu organizowania Festiwalu w Łodzi. Już wcześniej Żydowicz wypowiedział miastu umowę na organizację festiwalu, ale zdaniem przedstawicieli magistratu decyzja nie miała mocy prawnej.
16-02-2010
Kraj. Bitwa o Camerimage przeniosła się na Facebooka
O festiwal bije się już kilka miast: Katowice, Kraków, Wrocław, Gdynia i Poznań. Oprócz Krakowa wszystkie boje toczą na portalu facebook.pl. Wygrywa Poznań. Na razie.
15-02-2010
Camerimage w Krakowie? Prawie jak negocjacje
Festiwal Plus Camerimage pomyśli o przeprowadzce z Łodzi do Krakowa, jeśli nasze miasto samo się do niego zgłosi. Kraków pomyśli o Plus Camerimage, jeśli... to festiwal do niego przyjdzie. Zamieszanie potęgują urzędnicy, z których każdy mówi co innego. O festiwalowym zamieszaniu piszą Małgorzata I. Niemczyńska i Ryszard Kozik w Gazecie Wyborczej - Kraków.
12-02-2010
Kraków również zainteresowany organizowaniem Plus Camerimage
Kraków chciałby przejąć festiwal Plus Camerimage, który do tej pory odbywał się w Łodzi. Miasto nawiązało już w tej sprawie kontakty z organizatorami imprezy.
11-02-2010
Europejska Stolica Kultury 2016: Łódź
Polskie miasta rozpoczęły rywalizację o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Które z nich wygra? Ruszyliśmy z cyklem, w którym postaramy się ocenić szanse wszystkich kandydatów. Oceniliśmy już Wrocław, Warszawę i Gdańsk. Teraz porana Łódź - pisze Łukasz Badula w portalu www.kulturaonline.pl.
11-02-2010
Wrocław. Miasto przejmie Camerimage?
Czy nasze miasto ukradnie Łodzi międzynarodowy festiwal autorów zdjęć filmowych.
10-02-2010
Łódź. Spotkanie Żydowicza z komisarzem ws. Camerimage
Na 23 lutego Tomasz Sadzyński, komisarz miasta Łodzi, zaprosił na spotkanie Marka Żydowicza, szefa łódzkiego festiwalu Plus Camerimage. Wczoraj wystosowano w tej sprawie oficjalne pismo.
09-02-2010
Łódź. Miasta biją się o Camerimage
Na znany festiwal ostrzą sobie zęby Poznań i Katowice. A Łódź grozi: za zerwanie umowy zażądamy gigantycznego odszkodowania.
08-02-2010
Festiwal Camerimage w Poznaniu?
Sekwencja zdarzeń wokół festiwalu filmowego Camerimage nie wydaje się przypadkowa: w czwartek jego przedstawicielom konkretną propozycję przeprowadzki do Poznania złożył wiceprezydent Poznania Sławomir Hinc. A w piątek Marek Żydowicz, twórca Camerimage, poinformował, że ma dość organizacji festiwalu w Łodzi - pisze Marcin Kostaszuk w Polsce Głosie Wielkopolskim.
08-02-2010
Łódź. Spotkanie na szczycie w sprawie Camerimage
Sprawa odejścia z Łodzi Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage nie wydaje się jeszcze być ostatecznie przesądzoną. Ostatnie nadzieje można wiązać ze spotkaniem Marka Żydowicza, szefa festiwalu z Tomaszem Sadzyńskim, komisarzem miasta Łodzi. Pierwszym planowanym terminem spotkania był 5 lutego.
05-02-2010
Łódź. Poznań przedstawił lokalizacje dla Camerimage
Przedstawiciele festiwalu Plus Camerimage, spotkali się w czwartek z zastępcą prezydenta Poznania, Sławomirem Hincem, by omówić warunki ewentualnego przeniesienia imprezy do tego miasta.
05-02-2010
Poznań. Organizatorzy Camerimage u prezydenta Hinca
W czwartek późnym popołudniem do Poznania przyjechali organizatorzy festiwalu Camerimage, by porozmawiać z prezydentem Sławomirem Hincem.
05-02-2010
Łódź. Żydowicz wypowiedział umowę na organizację Camerimage
Szef festiwalu Plus Camerimage Marek Żydowicz wypowiedział w piątek miastu umowę na organizację festiwalu w Łodzi. Jego zdaniem magistrat nie dotrzymał zapisów umów dot. organizacji imprezy. Zastępca rzecznika prezydenta uznała decyzję Żydowicza za nieważną.
04-02-2010
Marek Żydowicz: Zróbmy z Gdyni polskie Cannes
- Rozmowy na temat przeniesienia festiwalu Plus Camerimage wstrzymałem do momentu, kiedy zostaną wyczerpane wszelkie możliwości rozmów z władzami Łodzi. Do czasu przyjęcia uchwały budżetowej i wyboru komisarza miałem jeszcze złudzenia. Stały się one jednak teraz tak mgliste, że nie ma o czym mówić. Mój zespół zaczyna zatem prowadzić negocjacje z Poznaniem i innymi miastami - mówi Marek Żydowicz, organizator festiwalu Plus Camerimage.
03-02-2010
Łodź. Co dalej z Camerimage?
Na forach internetowych wrze, w środowiskach artystycznych nie milkną dyskusje. Co dalej z festiwalem Plus Camerimage w Łodzi? Będzie czy nie będzie? Zainteresowanie imprezą już wyraziły Poznań, Gdynia i Katowice. Łodzi grozi ogromna strata.
02-02-2010
Czy Plus Camerimage zmieni Gdynię w polskie Cannes?
Ustawiona na gdyńskim Skwerze Kościuszki makieta studia, w którym James Cameron zrealizował film "Avatar"? Łowcy autografów, polujący pod hotelem Gdynia na Davida Lyncha czy Billa Murraya? Nie jest to takie nieprawdopodobne. Łódzki festiwal Plus Camerimage, na którym takie atrakcje są codziennością, szuka dla siebie nowego miejsca. Czy mogłaby się nim stać Gdynia? - zastanawia się Jarosław Zalesiński w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
02-02-2010
Łódź. Żydowicz przeniesie Camerimage do Gdyni?
Coraz mniej prawdopodobne jest pozostanie Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage w Łodzi.
02-02-2010
Poznań. Żydowicz u wiceprezydenta ws. Camerimage?
Za kilka dni do Poznania przyjedzie Marek Żydowicz, by przedyskutować z władzami miasta warunki ewentualnych przenosin festiwalu Camerimage z Łodzi do stolicy Wielkopolski - dowiedziała się nieoficjalnie "Gazeta".
29-01-2010
Łódź. Bez Camerimage po tytuł ESK 2016?
W przyszłym tygodniu Łódź Art Center, instytucja wybrana niedawno na koordynatora łódzkich starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, ogłosi plan i strategię działania.
28-01-2010
Łódź. Wycofano 35 mln dla Camerimage Łódź Center
Łódzcy radni podczas wczorajszej sesji rady miasta wykreślili z Wieloletniego Planu Inwestycyjnego dokapitalizowanie spółki Camerimage Łódź Center [projekt na zdjęciu]. W ciągu dwóch lat miało ono wynieść łącznie 35 mln zł. 11 mln zapisano za to na stworzenie biura festiwalowo-kongresowego, które ma reprezentować wszystkie łódzkie festiwale.
26-01-2010
Łódź-Poznań. Żydowicz przeniesie Camerimage?
Wiceprezydent Sławomir Hinc zadzwonił do dyrektora Camerimage Marka Żydowicza z propozycją: zróbmy festiwal w Poznaniu. Czy przeniesienie tej renomowanej imprezy z Łodzi do stolicy Wielkopolski jest możliwe? Rozmowy trwają.
22-01-2010
Poznań. Miasto chce przejąć łódzki Camerimage
Marek Żydowicz, twórca festiwalu Plus Camerimage i prezes miejskiej spółki Camerimage Łódź Center, zapowiada, że wobec postawy radnych PO i SLD, którzy zablokowali uchwałę pozwalającą złożyć zamówienie na projekt architektoniczny u Franka Gehry'ego, umowa o zawiązaniu spółki Camerimage Łódź Center pomiędzy Fundacją Tumult, Fundacją Sztuki Świata i miastem została rozwiązana. Festiwal może zatem znaleźć swe miejsce w innym mieście. Niewykluczone, że w Poznaniu.
21-01-2010
Łódź. Żydowicz czeka na komisarza
Co dalej z łódzkim festiwalem Plus Camerimage oraz planowanym Centrum Festiwalowo-Kongresowym Camerimage Łódź Center? Emocje wygasły wraz z wynikami referendum i odwołaniem prezydenta miasta.
15-01-2010
Łódź. To nie jest miasto kultury!
Radni nie zgodzili się na szybkie zamówienie projektu centrum festiwalowego u Franka Gehry'ego [na zdjęciu wizualizacja]. - Umowa na jego budowę i na organizację festiwalu Plus Camerimage została w ten sposób rozwiązana - mówi Marek Żydowicz. O niepewnym losie Camerimage Łódź Center pisze Jakub Wiewiórski w Gazecie Wyborczej - Łódź.
14-01-2010
Łódź. Niekorzystna decyzja radnych ws. Centrum Camerimage
W nocy ze środy na czwartek łódzcy radni odrzucili poprawkę do przyjętej wcześniej uchwały w sprawie prac projektowych i budowy Centrum Camerimage. poprawka zakładała zgodę na przystąpienie miasta do realizacji przedsięwzięcia w zakresie wykraczającym poza przygotowanie dokumentacji projektowej, , studium wykonalności oraz dokumentacji aplikacyjnej po uzyskaniu dofinansowania z funduszy europejskich lub pozyskania innych źródeł finansowania poza środkami budżetowymi.
14-01-2010
Łódź. Nieznana przyszłość Camerimage i jego centrum
Szef Festiwalu Plus Camerimage w Łodzi Marek Żydowicz uważa, że umowa z miastem na jego organizację została zerwana przez radnych SLD i PO, którzy sprzeciwili się uchwale w sprawie budowy centrum festiwalowo-kongresowego. Wiceprzewodniczący łódzkiej rady miejskiej Mateusz Walasek zapewnia, że radni PO byli i są za budową centrum, ich zdaniem jednak potrzebne są odpowiednie działania, aby projekt był realny.
13-01-2010
Łódź. Po spotkaniu z ministrem kultury ws. CŁC
W wtorek Marek Żydowicz, prezes spółki Camerimage Łódź Center i Tomasz Kacprzak, przewodniczący Rady Miejskiej Łodzi, spotkali się w Warszawie z Bogdanem Zdrojewskim, ministrem kultury.
13-01-2010
Prezydent Kropowincki a kultura
Łódź jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem kultury dzięki działaniom prezydenta Kropiwnickiego - uważa Janusz Michaluk, dyrektor Teatru Nowego. Jeśli popatrzeć na codzienność kulturalną miasta, widać, że prezydent dopuścił się bardzo poważnych zaniechań, błędów i są to rzeczy nie do wybaczenia - ripostuje posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska. Dwugłos o łódzkiej kulturze w Polsce Dzienniku Łódzkim.
12-01-2010
Łódź. "Strajk" ws. Camerimage Łódź Center zawieszony
Grupa osób okupująca od prawie tygodnia dużą salę Rady Miejskiej w Łodzi zawiesiła protest do środowego wieczoru, czyli zakończenia nadzwyczajnej sesji rady w sprawie budowy Centrum Festiwalowo-Kongresowego Camerimage Łódź Center. Przedstawiciele komitetu strajkowego poinformowali o tym na konferencji prasowej.
12-01-2010
Łódź-Warszawa. Dziś spotkanie u ministra w sprawie CŁC
Dziś Marek Żydowicz, prezes spółki Camerimage Łódź Center, oraz Tomasz Kacprzak, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, spotkają się z Bogdanem Zdrojewskim, ministrem kultury. Będą rozmawiać o przyszłości monumentalnego Centrum Festiwalowo-Kongresowego, które ma być budowane w Łodzi według projektu światowej sławy architekta Franka Gehry'ego.
09-01-2010
Cyrk w Łodzi, czyli dlaczego warto zwariować
Apeluję do łódzkich radnych z PO i SLD, by zaczęli się zachowywać poważnie, centrum poparli i kasę dali. Ich miasto ma wielką szansę. Lepszej mieć nie będzie. A jest to także szansa dla Polski. Ludzie, opamiętajcie się, to byłaby wielka sprawa - o sprawie Camerimage Łódź Center pisze Tomasz Lis w Polsce Dzienniku Łódzkim.
09-01-2010
Łódź. Minister Zdrojewski mediatorem w sporze o Camerimage Łódź Center
Zanosiło się na przełom, ale pat trwa. Marek Żydowicz z grupą studentów okupują dużą salę obrad łódzkiej Rady Miejskiej [na zdjęciu). Minister kultury Bogdan Zdrojewski chce podjąć się roli mediatora i zaprasza do Warszawy na spotkanie Tomasza Kacprzaka, przewodniczącego rady oraz Marka Żydowicza.
08-01-2010
Łódź. Trwa strajk okupacyjny sali obrad rady miasta
Zwolennicy powstania Camerimage Łódź Center według projektu światowej sławy architekta Franka Gehry'ego od środowego wieczoru koczują w sali obrad rady miejskiej [na zdjęciu]. Akcję protestacyjną podjęli, kiedy łódzcy radni PO i SLD zablokowali głosowanie nad zmianą uchwały mającej zagwarantować rozpoczęcie prac nad Centrum Festiwalowo-Kongresowym.
08-01-2010
Polityczna przepychanka wokół Camerimage Łódź Center
Co się może jeszcze wydarzyć w sprawie Camerimage Łódź Center? Ponieważ z przedsięwzięcia biznesowego, kulturalnego i prestiżowego dla miasta zamieniło się ono w polityczną hucpę, dziś jakiekolwiek analizy, przypuszczenia i przewidywania muszą z polityką się, niestety, wiązać - o strajku studentów domagających się decyzji w sprawie finansowania budowy Centrum Camerimage pisze Dariusz Pawłowski w Polsce Dzienniku Łódzkim.
07-01-2010
Łódź. Bomba w magistracie? Protestujący nadal w budynku
Kto chce może opuścić salę bez problemu, ale wszyscy protestujący pozostali - relacjonuje jeden z uczestników protestu w siedzibie łódzkiej rady miejskiej. Policja przeszukuje budynek po tym, jak dostała zgłoszenie o porzuconej reklamówce w siatce. Najprawdopodobniej to po prostu pozostawiony pakunek.
07-01-2010
Łódź. Okupujący magistrat proszą o pomoc premiera, marszałka i ministra
Trwa strajk okupacyjny sali obrad Rady Miasta Łodzi. Strajkujący walczą o podjęcie uchwały umożliwiającej budowę Camerimage Łódź Center. Komitet strajkowy wystosował apel do Premiera RP Donalda Tuska. Takie same listy zostały wysłane także do Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego oraz do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.
07-01-2010
Łódź. Studenci uczelni artystycznych okupują magistrat
Strajkiem okupacyjnym zakończyła się wczorajsza sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej w Łodzi poświęcona projektowi Centrum Festiwalowo-Kongresowego Camerimage Łódź Center według projektu Franka Gehry'ego. Strajk ogłosił Marek Żydowicz [na zdjęciu], inicjator budowy centrum. A radni... - pisze Anna Pawłowska w Polsce Dzienniku Łódzkim.
07-01-2010
Łódzki Rejtan
Nie dziwię się desperacji Marka Żydowicza. Przez partyjną wojnę Łódź może stracić szansę na zmianę wizerunku i lepszą przyszłość. Bo inwestycja w kulturę napędziłaby rozwój ekonomiczny i społeczny miasta, które dotąd nie podniosło się po upadku wielkich zakładów przemysłowych. Łódź nie ma czasu na błędy - o konflikcie wokół budowy Camerimage Łódź Center pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
06-01-2010
Atuty i gra pozorów
Nie do pobicia jest referendum w Teatrze Nowym, zorganizowane przez prezydenta miasta. Wynik miał zdecydować o (wcześniej i tak przesądzonym) odwołaniu dyrektora artystycznego Zbigniewa Brzozy (bo za awangardowy, dla wąskiej elity, nie gra lektur szkolnych). Nawet kartki do głosowania miały pieczątkę UMŁ. Podczas Kongresu Kultury Polskiej sprawa Nowego służyła za najdobitniejszy przykład mieszania polityki ze sztuką - Renata Sas w Expressie Ilustrowanym o łódzkich wydarzeniach kulturalnych 2009 roku.
06-01-2010
Łódź. Trwa walka o Camerimage Łódź Center
Trwa batalia o projekt Camerimage Łódź Center - Centrum Festiwalowo-Kongresowe według projektu światowej sławy architekta, Franka Gehrego. Dziś o godz. 10 zacznie się kolejna sesja nadzwyczajna łódzkiej rady miejskiej w tej sprawie. Przed sesją pojawiły się kolejne listy poparcia dla centrum.
31-12-2009
Łódź. Będzie nadzwyczjna sesja radnych ws. Camerimage Łódź Center
Kolejna nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Łodzi w sprawie Programu dla Centrum Festiwalowo-Kongresowego Camerimage Łódź Center odbędzie się 6 stycznia. O jej zwołanie wystąpił dziś do przewodniczącego RM prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.
31-12-2009
Łódź. Czy powstanie Camerimage Łódź Center?
Centrum Festiwalowo-Kongresowe "Camerimage Łódź Center" powstanie tylko wtedy, gdy będzie możliwość dofinansowania inwestycji kwotą 250 mln zł ze środków Unii Europejskiej - taka decyzja zapadła na wczorajszej sesji rady miejskiej w Łodzi.
30-12-2009
Łódź. Camerimage Łódź Center na sesji Rady Miasta
Dziś odbędą się dwie sesje Rady Miasta Łodzi, na których omawiany będzie i ponownie poddany pod głosowanie projekt Centrum Festiwalowo-Kongresowego Łódź Camerimage Center, według projektu światowej sławy amerykańskiego architekta Franka Gehrego.
30-12-2009
Łódź. David Lynch pisze do radnych
19-12-2009
Łódź. Zagrożone Camerimage Łódź Center
Marek Żydowicz, jako doradca Prezydenta Miasta Łodzi ds. budowy Nowego Centrum Łodzi, wystosował w piątek list otwarty.
26-11-2009
Łódź. Kiedy powstanie Centrum Festiwalowo-Kongresowe?
Centrum Festiwalowo-Kongresowe w Łodzi, zwane pałacem festiwalowym, które ma projektować światowej sławy architekt Frank Gehry, miało być jedną ze sztandarowych inwestycji nowego centrum miasta. Miało. Rzeczywistość skrzeczy głośno, że nowe centrum, jeśli będzie, może stanąć bez centrum.
23-11-2009
Łódź. Budowa centrum filmowego Davida Lyncha
Na początku przyszłego roku ma ruszyć w Łodzi budowa centrum filmowego Davida Lyncha. Warta ponad 150 mln dolarów inwestycja ma być zakończona w 2012 roku - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej wiceprezydent miasta Włodzimierz Tomaszewski. Środki na inwestycję mają pochodzić m.in. z funduszy europejskich.
23-10-2009
Łódź. Daniel Libeskind zaprojektuje budynek w kulturalnym centrum miasta
Światowej sławy architekt Daniel Libeskind zaprojektuje część tzw. nowego centrum Łodzi. Wczoraj podpisał on z władzami miasta list intencyjny w tej sprawie. Libeskind przyjechał do Łodzi, aby wziąć udział w odbywającym się w tym mieście międzynarodowym festiwalu designu.
15-06-2009
Łódź. Centrum sztuki z podziemną koleją
30 kwietnia 2010 roku może być kolejną bardzo ważną datą w dziejach Łodzi. Tego dnia bowiem zostanie zamknięty dworzec Łódź Fabryczna, rozpocznie się jego przebudowa i de facto zacznie się realizacja jednego z najbardziej śmiałych projektów ostatnich lat: Nowego Centrum Łodzi, które całkowicie odmieni nasze miasto.
13-05-2009
Łódź. Dokument o nowym centrum kulturalnym miasta
Piotr Szczepański ("Generacja C.K.O.D.", "Aleja gówniarzy") nakręci film o tym, co się zmieni w Łodzi, gdy zacznie powstawać Nowe Centrum Łodzi w rejonie Elektrociepłowni EC1 i dworca Łódź Fabryczna.
18-03-2009
Łódź. Strefa Sztuki bez dofinansowania
Miasto nie otrzymało w tym roku od ministra kultury dofinansowania na Specjalną Strefę Sztuki na terenie EC1 i nic w tej sprawie nie robi. A urzędnicy i osoby zaangażowane w projekt przekonują, że nawet lepiej, iż tak się stało.
10-02-2009
Łódź. Strefa Sztuki bez środków z UE
Łódź nie dostała środków unijnych, którymi rozporządzał minister kultury, na Specjalną Strefę Sztuki na terenie nowego centrum miasta EC1. Projekt znalazł się na liście rezerwowej, bez określonej daty realizacji i wyznaczonych środków.
30-12-2008
Łódź. Budżet kulturalny
Lepiej, choć ciągle mało - tak można scharakteryzować przyszłoroczny budżet województwa łódzkiego w dziedzinie kultury, zaproponowany przez Urząd Marszałkowski. Połowę budżetu przeznaczonego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego mają w przyszłym roku pochłonąć teatry.
30-12-2008
Łódź. Nowe Centrum z pociągiem do kultury
Czy można połączyć przebudowę dworca kolejowego z kulturą? Można - odpowiadają twórcy reklamówki filmowej, w której szybko jadący pociąg zmienia się w szklaną rurę Specjalnej Strefy Sztuki, czyli nowoczesne muzeum sztuki, które ma stanąć w pobliżu dworca Łódź Fabryczna. Sam dworzec zostanie przeniesiony pod ziemię.
10-12-2008
Łódź. Nowe centrum kulturalne powodem do kłótni
Rob Krier nie zajmuje się już planowaniem nowego centrum kulturalnego Łodzi. Z naszych ustaleń wynika, że taki obrót sprawy może mieć związek z konfliktem, do którego doszło między Markiem Żydowiczem i Andrzejem Walczakiem, czyli założycielami Fundacji Sztuki Świata, która zaprosiła światowej sławy architekta do Łodzi.
17-09-2008
Łódź. 96 mln dla Specjalnej Strefy Sztuki
Sejmik Województwa Łódzkiego zdecydował we wtorek o przekazaniu 96,5 mln złotych na budowę Specjalnej Strefy Sztuki, czyli nowoczesnego muzeum w Łodzi. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2013 roku. Cały koszt jej budowy ma wynieść ponad 380 mln złotych.
08-08-2008
Łódź. Nowa dzielnica sztuki
Zaniedbane okolice Dworca Fabrycznego czeka odmiana. On sam ma zostać zagłębiony pod ziemię, na miejscu torowiska powstanie ulica, a wokoło pojawi się nowa architektura. W starych murach zadomowi się sztuka i nauka.
01-07-2008
Łódź. Finał konkursu na Specjalną Strefę Sztuki
Osobowości świata sztuki przyjechały do Łodzi, by doradzać przy wyborze projektu budynku Specjalnej Strefy Sztuki, który ma stać się ikoną miasta. Ogłoszenie wyników konkursu - 5 lipca.
11-06-2008
Łódź. Konkurs na Specjalną Strefę Sztuki
22 projekty przyszły na konkurs architektoniczny ogłoszony przez miasto na Specjalną Strefę Sztuki. SSS ma być dla Łodzi tym, czym wieża Eiffla dla Paryża. To jeden najważniejszych elementów nowego centrum Łodzi, które za kilka lat powstanie w rejonie dworca Fabrycznego i zabytkowej elektrociepłowni EC 1. Budynek Specjalnej Strefy Sztuki będzie stał przy Rynku Kobro.
30-05-2008
Łódź. Jest dyrektorka nowej instytucji kultury EC 1 Łódź - Miasto Kultury
Małgorzata Szpakowska-Korkiewicz, dyrektorka biura prawnego UMŁ, została dyrektorem nowej instytucji kultury EC 1 Łódź - Miasto Kultury, która ma koordynować prace rewitalizacyjne w zabytkowej elektrociepłowni przy ul. Targowej i budowę Nowego Centrum Łodzi
10-04-2008
Łódź. Nowa instytucja zbuduje miasto kultury
EC 1 Łódź - Miasto Kultury to nowa instytucja kultury, której powstanie przegłosowała 9 kwietnia Rada Miejska. Będzie to ośrodek do realizacji programu Nowe Centrum Łodzi, który zakłada utworzenie na powierzchni blisko 90 hektarów między ulicami Tuwima, Narutowicza, Sienkiewicza i Kopcińskiego - nowego centrum miasta.
12-02-2008
Łódź. Konkurs na katedrę sztuki XXI wieku
Łódź po raz drugi ogłosiła konkurs na koncepcję architektoniczną Specjalnej Strefy Sztuki, jednego z najważniejszych elementów Nowego Centrum Łodzi. Nagroda dla zwycięzcy to 150 tys. zł. - Oczekujemy obiektu, który stanie się ikoną naszego miasta - mówi Włodzimierz Tomaszewski, wiceprezydent Łodzi.
01-02-2008
Łódź. Minister Zdrojewski chwali projekt centrum kulturalnego
Budowa nowego centrum Łodzi, to jeden z najciekawszych projektów kulturalnych w Europie - uważa minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
22-01-2008
Łódź. Konkurs na centrum kultury bez rozstrzygnięcia
09-01-2008
Łódź. Powstanie Centrum Festiwalowe i Specjalna Strefa Sztuki
List intencyjny dotyczący współpracy przy realizacji Centrum Festiwalowo-Kongresowego Camerimage oraz Specjalnej Strefy Sztuki podpisali we wtorek prezydent Łodzi, marszałek województwa oraz szef Festiwalu Camerimage Marek Żydowicz.
07-09-2007
Łódź. Powstanie nowoczesna agora
90 hektarów w centrum Łodzi w ciągu sześciu lat zmieni się nie do poznania. Radni łódzkiego samorządu jednogłośnie przyjęli do realizacji program Nowe Centrum Łodzi, którego kształt przestrzenny opracowuje Rob Krier.
30-08-2007
Łódź. Centrum Sztuki Świata bez funduszy z UE
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało listę projektów, które otrzymają dofinansowanie z funduszy unijnych. Obok budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku i hali koncertowej we Wrocławiu, nie ma łódzkiego centrum kulturalnego, które ma powstać w byłej elektrowni EC1. A minister obiecał...
26-06-2007
Bruksela. Prezentacja łódzkiej Strefy Sztuki
Wizja przebudowy centrum Łodzi, na terenie dawnej elektrociepłowni EC-1 [na zdjęciu] obok dworca Łódź Fabryczna, zostanie dziś zaprezentowana w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Autorem projektu przedsięwzięcia jest światowej sławy architekt Rob Krier. Nowe miejsce miasta ma się stać Specjalną Strefą Sztuki.
06-04-2007
Łódź. Specjalna Strefa Kultury
Cztery ulice: Polska, Rosyjska, Niemiecka, Żydowska. Rynek Kobro, a przy nim - oprócz nowoczesnego centrum festiwalowo-kongresowego - muzeum sztuki, z którego witryn obrazy patrzą na przechodniów. Plus żartobliwy pomysł Dżinsowni Indigo ze spodniami firmowanymi przez Davida Lyncha; pieniądze z każdych sprzedanych dżinsów pójdą na rzecz sztuki.
07-03-2007
Łódź. 40 mln euro na kulturę
Unia Europejska da pieniądze na rewitalizację Teatru Wielkiego w Łodzi, na budowę centrum kulturalno-rozrywkowego w EC1 oraz utworzenie w województwie centrów idei ku demokracji, humanizmowi i wielokulturowości. Na te cele wpłynie do miasta 40 milionów euro. To sporo, choć kwota nie spełnia oczekiwań.
05-03-2007
Łódź. Makieta centrum z kulturą gotowa
Koncepcja nowego centrum Łodzi na terenach wokół Dworca Łódź Fabryczna i zabytkowej elektrociepłowni EC-1 - po drugiej wizycie luksemburskiego architekta Roba Kriera, który w niedzielę po południu wyjechał z Łodzi - jest już opracowana.
20-02-2007
Łódź. Minister wspomoże centrum kulturalne
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Michał Ujazdowski obiecał pieniądze na budowę centrum kulturalno-wystawienniczego w dawnej elektrowni przy ul. Targowej.
05-02-2007
Łódź. Rob Krier projektuje nowe centrum
Władze Łodzi zdecydowały - przebudową centrum miasta zajmie się słynny luksemburski architekt Rob Krier [na zdjęciu].
17-01-2007
Łódź. Nowa Łódź Fabryczna z kulturą
Za pieniądze Unii Europejskiej w okolicy Dworca Łódź Fabryczna i starej elektrowni ma powstać nowe centrum miasta. Projekt stworzy znany europejski architekt i urbanista Rob Krier.
09-12-2006
Łódź. Bliżej do Centrum Sztuki Świata
Łodzianin, Amerykanin i uciekinier z Torunia porwali się na stworzenie w Łodzi Centrum Sztuki Świata.