Warszawa. Pokaz performance'u "C.O.L.O." w Akademii Teatralnej

Akademia Teatralna im.A.Zelwerowicza zaprasza 27 lutego o g. 20 na pokaz performance'u "C.O.L.O." w wykonaniu brazylijsko-francuskich artystów: Bio Sauitzvy'ego i Thomasa Laroppe'a.

Tytuł spektaklu w sensie dosłownym nawiązuje do wyrazu colo , który w języku portugalskim oznacza wziąć kogoś w ramiona, podnieść go, przytulić, otoczyć uczuciem i opieką, dać poczucie bezpieczeństwa i zatrzymać go przy sobie. Matka, która bierze dziecko na ręce, by mu okazać zainteresowanie lub by je nakarmić, okazuje, czyni mu "colo".

"C.O.L.O." jest więc "gestem", "czynnością" przytulenia kogoś, by okazać mu wsparcie, uwagę, działa jak "zoom optyczny", który powiększa w naszych oczach tę osobę, przydaje jej ważności, stawia ją na pierwszym miejscu, zatrzymuje ją w czasie.

Inspiracją do stworzenia performance'u "C.O.L.O." była koncepcja francuskiego filozofa Gilles'a Deleuze'a na temat konstruckji, produkcji rzeźby.

Wychodząc od wrażenia "wibracji" poprzez "uścisk" i "wycofanie się", "C.O.L.O." pozwala zobaczyć obraz-ruch oraz obraz-czas w trakcie ich tworzenia oraz dekompozycji.

Twórcy "C.O.L.O." nawiązują również do dramatów Samuela Becketta rezygnując jednak w tym wypadku z dramaturgii, z historii, która zwykle poprzedza obraz, by "wydestylować" z nich Beckettowską niemożliwość trwania w tym obrazie. Artyści przechodzą przez poszczególne etapy żywej rzeźby i performance'u, by ostatecznie znaleźć się w czystej relacji "ciało-ciało" jako metaforze pragnienia drugiego człowieka, którą odnajdujemy w świecie irlandzkiego dramatopisarza.

"C.O.L.O." jest wyczerpującą próbą zbadania granicy wytrzymałości ludzkiego ciała. Pytaniem o to, co dzisiaj jest naszym punktem zaczepienia? w czym zakotwiczone jest nasze pragnienie istnienia?

Koncepcja: Bio Sauitzvy.

Występują: Bio Sauitzvy i Thomas Laroppe.

Czas trwania: 60 min.

Muzyka: Cyrielle Desserrey, OTTO, Madame Dame.

Produkcja: Le Collectif des Yeux.

Zdjęcia: Lucile Adam.

Bio Sauitzvy (ur. w 1974, Brazylia) aktor, tancerz, akrobata, choreograf i reżyser.

Dyplom reżyserii na Uniwersytecie w Porto Alegre (Brazylia), wykładowca Université Paris 8.

Dziedziną jego zainteresowań są współczesne koncepcje sceniczne w pracy nad perfomance'em autobiograficznym.

Jako aktor rozpoczął swoją karierę w Porto Alegre w 1994 roku. Od 2003 roku mieszka i z powodzeniem tworzy w Paryżu zdobywając coraz większe uznanie na arenie międzynarodowej.

Współpracuje jako reżyser i choreograf z The Central School of Speech and Dramatic w Londynie.

Dotychczas prowadził warsztaty teatralne w Brazylii, Anglii, Iranie, we Francji oraz w Polsce.

W dniach 26 i 27 lutego poprowadzi warsztaty ze studentami WR Akademii Teatralnej.

Thomas Laroppe (ur. w 1977, Francja), aktor teatralny i filmowy, znany m.in. ze świetnych ról w "Jedwabnej opowieści" oraz "The Last of Crazy People".

DATA: 27.02.2011(niedziela), godz. 20.00

MIEJSCE: Akademia Teatralna im.A.Zelwerowicza, Sala im.J. Kreczmara

Ul.Miodowa 22/24,Warszawa

Wstęp: 8 PLN

Pokaz zorganizowany w ramach działalności Koła Naukowego WR im. J. Grzegorzewskiego.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego