powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Małe Warszawskie Spotkania Teatralne

[30]/31 Warszawskie Spotkania Teatralne są okazją do zainicjowania małych Warszawskich Spotkań Teatralnych, czyli przeglądu najważniejszych polskich przedstawień dla dzieci, zrealizowanych w ostatnich sezonach.

Warszawskie Spotkania Teatralne są jednym z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce organizowanym od 1965 r. Reaktywowane po ośmioletniej przerwie w 2008 r., stały się na powrót wielkim świętem polskiej kultury i zyskały ogromne uznanie publiczności. Zostało to potwierdzone m.in. dwukrotną nominacją do nagrody WDECHY przyznawanej przez Gazetę Wyborczą oraz nagrodą WDECHA 2010 w kategorii "Wydarzenie roku".

Najważniejszym wątkiem festiwalu jest przedstawienie najciekawszych spektakli minionego sezonu. Drugi nurt stanowi monograficzna prezentacja interesującego zjawiska w polskim teatrze - w trakcie tegorocznej edycji zostaną pokazane przedstawienia z Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.

[30]/31 Warszawskie Spotkania Teatralne są okazją do zainicjowania małych Warszawskich Spotkań Teatralnych, czyli przeglądu najważniejszych polskich przedstawień dla dzieci, zrealizowanych w ostatnich sezonach. Małym Warszawskim Spotkaniom Teatralnym towarzyszą czytania, dyskusje, koncerty, warsztaty dla dzieci, młodzieży i rodziców oraz konferencja "Ciiii... to temat nie dla dzieci" i Polish Children's Theatre Showcase.

W ramach Polish Theatre Showcase, organizowanym wspólnie z Instytutem Adama Mickiewicza oraz Teatrem Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, w festiwalu weźmie udział ponad 50 kuratorów teatralnych, krytyków, producentów, dyrektorów festiwali z całego świata.

Formułę Warszawskich Spotkań Teatralnych poszerzają Rekomendacje warszawskie, wskazujące na interesujące spektakle scen stołecznych adresowane do dzieci, młodzieży i widzów dorosłych.

Warszawskie Spotkania Teatralne to powrót do tradycji, choć w nowoczesnej, wielowątkowej formule odpowiadającej standardom i tempu życia artystycznego Warszawy XXI wieku. Warszawa znów przez dwa tygodnie stanie się centrum polskiego życia teatralnego, miejscem wymiany doświadczeń, płaszczyzną spotkania oraz wymiany poglądów zarówno artystów, profesjonalistów zajmujących się teatrem, jak i warszawskich widzów.

Festiwal organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Festiwal współfinansuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pełny program festiwalu zostanie podany w trakcie konferencji prasowej, która odbędzie się 24 lutego o godzinie 11.00 w siedzibie Instytutu Teatralnego (ul. Jazdów 1).