Wrocław. Artyści ze schizofrenią w bajce Kołakowskiego

Teatr Integracyjny Euforion zaprasza na premierę "Garbów" wg Leszka Kołakowskiego w wykonaniu osób z doświadczeniem choroby psychicznej oraz wrocławskich studentów .

"Garby" to smutna bajka Leszka Kołakowskiego o "mieście garbów w którym nie było jednak ani jednego garbatego". Wydaje się, że jest to zabawna, ale całkowicie nierealna spekulacja na temat defektów urody. Jednak w tym krótkim teście, w kilku scenach, zawiera się poważna dyskusja nad istotą człowieczeństwa.

Główne pytanie dotyczy wyjątkowości jednostki i jej poszukiwania szczęścia w normalności. Szczególną rolę odgrywają w tym przedstawieniu postacie lekarzy. Muszą się oni zmierzyć z własnymi ograniczeniami - dumą, nieomylnością, a jednocześnie bezsilnością. "Garby" to bajka, więc kończy się dobrze. Synek Aijo kamieniarza zamierza rozprawić się z garbami, ale nie ma pewności, że to nastąpi.

Dla grupy teatralnej "Euforion" ta premiera to duże wyzwanie. W większości tworzą ją osoby chorujące na schizofrenię i zaburzenie aektywne dwubiegunowe. Mniejszość to studenci różnych uczelni wrocławskich.

Grupa ta pokazała wielokrotnie, że pomimo niedoskonałości warsztatu potrafi nawiązać niezwykle budujący kontakt z publicznością. Tym razem po raz pierwszy na scenie obok aktorów pojawią się lalki i to duże. Ich animacja to wyzwanie.

***

Teatr Integracyjny EUFORION, który z inicjatywy Anny Jędryczki-Hamery działa od 1995 roku, tworzą osoby inicjujące zmiany postaw społecznych wobec specyficznej grupy osób niepełnosprawnych - osób z doświadczeniem choroby psychicznej.

Od początku w spektaklach występowały osoby z doświadczeniem choroby psychicznej, studenci muzykoterapii oraz studenci innych uczelni wrocławskich, terapeuci i wolontariusze. Działalność Teatru jest możliwa dzięki wieloletniej współpracy i wsparciu Zakładu Muzykoterapii Ogólnej i Stosowanej Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Obecnie teatr ma w swoim repertuarze 13 spektakli opartych na prozie i poezji polskiej oraz światowej. Średnio co roku na scenie teatralnej Akademii Muzycznej we Wrocławiu przygotowywane jest premierowe przedstawienie. Spektakle są wystawiane na różnego rodzaju wydarzeniach w Polsce oraz na imprezach zagranicznych.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego