Gdańsk. Stanisław Michalski nie żyje

Dzisiaj w Gdańsku, po długiej chorobie zmarł Stanisław Michalski, aktor Teatru Wybrzeże i jego wieloletni dyrektor.

Urodzony 3 września 1932 roku w Wilnie, absolwent krakowskiej PWST, jako aktor debiutował w 1955 roku na deskach Teatru Wybrzeże i pozostał mu wierny do końca swoich dni.

Ostatnią rolę - Majordomusa, zagrał w "Balu manekinów" Jasieńskiego w reż. Ryszarda Majora, w lutym 2010 r.

Całe życie związany z Pomorzem. W latach 50-tych występował w gdańskim kabarecie "Rudy Kot". W latach 1982-87 był kierownikiem, a od 1988 do 1993 r. dyrektorem artystycznym Teatru Wybrzeże. "Teatr zawsze traktowałem jak swój dom, czasem nawet w nim mieszkałem. Teraz jestem na etacie rezydenta jak w Komedii Francuskiej. Obserwuję młodych, cieszę się, że się stale coś nowego dzieje... Przychodzą młodzi reżyserzy, następuje zmiana warty, i tak być powinno" - mówił Barbarze Kanold w wywiadzie z okazji 50-lecia pracy artystycznej.

Ojciec aktorów Igora i Jerzego Michalskich, dziadek aktorki Katarzyny Michalskiej.

***

Od czasu debiutanckich ról w "Maturzystach" Skowrońskiego i "Huzarach" Breala w 1955 roku Michalski niemal nie schodził ze sceny gdańskiego teatru.

W kolejnych latach uznanie znawców i aplauz publiczności przyniosły mu role: Agenta w "Jonaszu i Błaźnie" w reżyserii Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli, James'a w "Ladacznicy z zasadami" w reż. Zygmunta Huebnera, Severino w "Historii o miłosiernej" w reż. Konrada Swinarskiego, tytułowego Otella w reż. Marka Okopińskiego, Ojca w "Białym małżeństwie" w reż. Ryszarda Majora, Czepca w "Weselu" i Cześnika w "Zemście" w reż. Stanisława Hebanowskiego, Dantona w "Sprawie Dantona" w inscenizacji Andrzeja Wajdy i Macieja Karpińskiego, Money'a w "Opowieściach Hollywoodu" oraz Iwana Timofiejewicza w "Bałałajkinie i spółce" w reż. Kazimierza Kutza.

Michalski wystąpił też w ponad 90 filmach i produkcjach telewizyjnych, m.in. w: "Dwaj ludzie z szafą" (1958), "Westerplatte" (1967), "Krajobraz po bitwie" (1970), "Potop" (1974), "Blaszany bębenek" (1978), "Człowiek z żelaza" (1981), "Na kłopoty Bednarski" (1988).

W 2007 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego nagrodził Michalskiego orderem Gloria Artis.

Michalski był członkiem Komitetu Centralnego PZPR, ale też i "Solidarności". W sierpniu 1980 r. w sali BHP Stoczni Gdańskiej wraz z grupą artystów poparł strajkujących robotników.

Michalski uprawiał również sport, w 1953 r. z drużyną ŁKS Łódź zdobył mistrzostwo Polski w koszykówce.

Dwóch synów Michalskiego poszło w jego teatralne ślady (aktor ma jeszcze urodzoną w 1964 r. córkę): Igor (ur. 1957) jest aktorem, reżyserem, a od 2007 r. dyrektorem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Jerzy (ur. 1974) - aktorem-śpiewakiem [w Teatrze Muzycznym w Gdyni].

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego