powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Muzyczny Paszport dla Wioletty Chodowicz

Nagroda za dwie wybitne tytułowe role, w "Rusałce" Antonina Dwořáka w Teatrze Wielkim w Łodzi i w "Katii Kabanowej" Leoša Janačka w Operze Narodowej. Za piękny głos i osobowość sceniczną, za wyraziste i wzruszające kreacje kobiet namiętnych i doświadczonych przez życie.

Wioletta Chodowicz urodziła się w 1975 r. w Radomiu. Sopranistka, obdarzona także wybitnym talentem aktorskim. Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, stypendystka ministra kultury, laureatka licznych nagród. Zadebiutowała w 2002 r. w Teatrze Wielkim w Poznaniu rolą Hrabiny w "Weselu Figara" Mozarta. Od 2003 r. jest solistką Opery Wrocławskiej.

W 2004 r. zadebiutowała w Operze Narodowej tytułową rolą Halki w operze Stanisława Moniuszki, później była m.in. rola Marii w "Wozzecku" George'a Büchnera, a ostatnio wybitna kreacja Katii Kabanowej w operze Leoša Janačka. W tym samym 2010 r. wykonała tytułową partię Rusałki w operze Antonina Dvořáka w Teatrze Wielkim w Łodzi. Za granicą występowała m.in. w Filharmonii Monachijskiej, lipskim Gewandhaus, Tonhalle w Zurychu oraz na scenach teatrów w Pradze, Hamburgu, Stuttgarcie, Hanowerze, Freiburgu i Londynie.