Lubelski Teatr Stary czeka na ratunek

10-01-2005
08-11-2012
Lublin. Nowy sezon w Teatrze Starym
Większych niespodzianek w nowym roku kalendarzowym w Teatrze Starym nie będzie. Z wyjątkiem jednej - w marcu teatr zaprezentuje swoją pierwszą produkcję inspirowaną wierszami Józefa Czechowicza.
17-02-2012
Lublin. Tłumy w Teatrze Starym
Krystyna Janda, Andrzej Seweryn i Marianne Faithfull - to niektórzy artyści, którzy pojawią się w Teatrze Starym już wkrótce. Frekwencja w czasie Dnia Otwartego Teatru Starego przeszła wszelkie oczekiwania.
15-02-2012
Lublin. Dzień otwarty w Teatrze Starym
Już jutro pierwszy raz od lat do wnętrza Teatru Starego wejdzie każdy chętny. Nowa instytucja kultury organizuje "Dzień otwarty".
23-01-2012
Lubelskie. Ośrodki kultury w odremontowanych siedzibach
Budowa Centrum Spotkania Kultur w nieukończonym od lat 70. gmachu tzw. Teatru w budowie, remonty zabytkowych budynków Teatru Starego oraz siedzib Centrum Kultury i Teatru Gardzienice to największe inwestycje w infrastrukturę kultury na Lubelszczyźnie.
18-11-2011
Lublin. Co będzie w Teatrze Starym
Jeśli uda się zrealizować wszystkie plany, to odnowiony Teatr Stary będzie istotnym miejscem dla kulturalnej mapie Lublina. Wtorek - rozmowy o literaturze, środa - koncert, piątek i sobota - spektakl, niedziela - program zajęć dla dzieci.
05-10-2011
Lublin. Teatr Stary ruszy z gwiazdami
Na nowej lubelskiej scenie zobaczymy spektakle z całego kraju. Na deskach Teatru Starego zaprezentuje się m.in. warszawski teatr Imka Tomasza Karolaka. W przyszłorocznym kalendarzu znajdą się również dziesiątki koncertów i spotkań z ludźmi kultury.
14-07-2011
Lublin. Urządzają Teatr Stary
Ratusz ogłosił wczoraj kolejny przetarg na wyposażenie Teatru Starego. Tym razem miasto poszukuje firmy, która dostarczy akcesoria niezbędne dla orkiestry.
30-05-2011
Lublin. Teatr Stary w języku obcym
Ratusz ogłosił 27 maja kolejny przetarg na wyposażenie Teatru Starego w Lublinie. Chodzi o dostawę tzw. systemu tłumaczeń symultanicznych. Dzięki temu obcokrajowcy, którzy zasiądą na widowni, będą mogli zrozumieć przemawiających ze sceny.
28-05-2011
Lublin. Teatr Stary także dla obcokrajowców
Ratusz ogłosił wczoraj kolejny przetarg na wyposażenie Teatru Starego w Lublinie. Chodzi o dostawę tzw. systemu tłumaczeń symultanicznych. Dzięki temu obcokrajowcy, którzy zasiądą na widowni, będą mogli zrozumieć przemawiających ze sceny.
26-05-2011
Lublin. W Teatrze Starym będzie średniowieczna chata
W odnowionym budynku Teatru Starego stanie... ściana domostwa sprzed prawie 700 lat. Przywracany do świetności zabytek będzie miał wydzieloną przestrzeń, w której pokazana zostanie historia tego miejsca - przy dzisiejszej Dominikańskiej 1.
28-02-2011
Lublin. Zwiedzanie Teatru Starego z "Gazetą"
Zwiedzaniem jednego z najstarszych teatrów w Polsce chcemy rozpocząć cykl spacerów po miejscach związanych z kulturą w Lublinie. Zobaczymy, jak do życia wraca ruina, która ma stać się wizytówką Starego Miasta. Do tej pory niewiele osób miało taką okazję.
23-02-2011
Lublin. Karolina Rozwód dyrektorem Starego od marca
Kandydaturę Rozwód zatwierdził wczoraj prezydent Krzysztof Żuk. Nowa szefowa obejmie fotel od 1 marca.
19-02-2011
Nie dzielę teatru na offowy i instytucjonalny
- Teatr Stary ma być z założenia impresaryjny. W związku z tym nie będą to wydarzenia tylko lubelskie, ale z całej Polski i nie tylko - mówi Karolina Rozwód, kandydatka na dyrektora lubelskiego teatru.
19-02-2011
Lublin. Teatr Stary wg Karoliny Rozwód
Kandydataka na dyrektora Teatru Starego zapowiada stworzenie interdyscyplinarnej instytucji kultury, o której programie decydować będzie czterech kuratorów, znawców teatru, muzyki, filmu i literatury.
18-02-2011
Lublin. Karolina Rozwód dyrektorem Teatru Starego
Karolina Rozwód wygrała ogłoszony przez prezydenta miasta konkurs na kandydata na dyrektora Teatru Starego. O decyzji komisji konkursowej poinformowała Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta Lublina.
17-02-2011
Lublin. Jutro poznamy dyrektora Teatru Starego
W piątek ma być znane nazwisko zwycięzcy konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Teatru Starego. Kandydatów jest pięciu.
10-02-2011
Lublin. Pięcioro kandydatów na szefa Teatru Starego?
Oficjalnie wiadomo tylko tyle, że decyzja, czy i kto zostanie kandydatem na dyrektora Teatru Starego, zapadnie 18 lutego. Wczoraj komisja konkursowa rozmawiała z kandydatami.
01-02-2011
Lublin. Wybiorą dyrektora Starego
Znany już jest skład komisji, która rozpatrzy oferty w konkursie na kandydata na dyrektora Teatru Starego. Ma ona przeanalizować propozycje złożone przez kandydatów i przeprowadzić z nimi rozmowy.
19-01-2011
Lublin. Witt-Michałowski, Rozwód, Sulisz, a może Passini?
Dziennikarz zajmujący się tematyką kulinarną, menedżerka kultury i reżyser teatralny - to troje z sześciu kandydatów w konkursie na stanowisko dyrektora lubelskiego Teatru Starego. Pozostałe kandydatury owiane są tajemnicą.
18-01-2011
Lublin. Sześciu kandydatów na dyrektora Teatru Starego
Sześciu kandydatów ubiega się o fotel dyrektora lubelskiego Teatru Starego. Tyle ofert wpłynęło na konkurs na kandydata na to stanowisko. Termin ich składania upłynął w piątek. Ratusz nie ujawnia nazwisk i tłumaczy, że były złożone w osobnych, zamkniętych kopertach, które teraz są zamknięte w sejfie.
16-12-2010
Lublin. Dla kogo Teatr Stary?
Dyrektor Teatru Starego będzie miał szerokie pole do popisu, gdyż od niego zależeć będzie profil, charakter i styl działalności tej nowej instytucji kultury. Powołana na pięć lat osoba stworzy ją od podstaw, ale w nawiązaniu do tradycji wzniesionego w 1822 obiektu. Ma sporo do wydania.
15-12-2010
Lublin. Konkurs na dyrektora Teatru Starego
Konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Starego ogłosił wczoraj prezydent miasta. Na zgłoszenia kandydatów czekać będzie miesiąc.
18-11-2010
Lublin. Więcej na kulturę
Mniej pieniędzy na edukację, sport i oczyszczanie miasta. Niższe dotacje na remonty budynków komunalnych, nie zabraknie za to pieniędzy na kulturę. Tak wygląda projekt budżetu Lublina na przyszły rok.
12-11-2010
Lublin. Przedwyborcze deklaracje PSL
Pod gmachem Teatru Starego Polskie Stronnictwo Ludowe przekonywało, że kultura Lublina jest dla niego ważna i to ona będzie promować miasto.
06-11-2010
Lublin. Będzie konkurs na dyrektora nowego Teatru Starego
Zapewne jeszcze w listopadzie zostanie ogłoszony konkurs na dyrektora Teatru Starego w Lublinie [przed remontem], nowej miejskiej instytucji kultury, która zacznie działać 1 stycznia przyszłego roku - potwierdził to wczoraj Włodzimierz Wysocki, zastępca prezydenta do spraw kultury.
04-11-2010
Lublin. Kto chce być dyrektorem Teatru Starego?
Wczoraj na sesji Rady Miasta prezydent przedstawił projekt powołania nowej instytucji kultury - Starego Teatru [na zdjęciu przed remontem]. W pierwszej połowie przyszłego roku ma być wyłoniony dyrektor teatru. Dziennik Wschodni szuka kandydata.
02-11-2010
Lublin. Nowy teatr w Starym Teatrze
Pod koniec roku pojawi się nowa instytucja kulturalna - Teatr Stary. Powstanie w wyremontowanym zabytkowym budynku na Starym Mieście. Jego szef zostanie wyłoniony w drodze konkursu w przyszłym roku. Pierwsze spektakle za dwa lata.
29-10-2010
Lublin. Dyrektor z konkursu dla Teatru Starego
Teatrem Starym będzie zarządzać nowa miejska instytucja kultury. Ma być powołana 1 stycznia 2011, rok przed planowanym zakończeniem remontu, aby jej dyrektor miał czas na stworzenie programu i wypracowanie formuły zdobywanie funduszy na działalność.
12-10-2010
Lublin. 26 mln na renowację Teatru Starego
Gmach Teatru Starego, jeden z najcenniejszych zabytków na Starym Mieście, odzyskuje swój dawny blask. Koszt renowacji oceniany jest na 26 mln zł.
26-08-2010
Lublin. Teatr Stary wzięli na warsztat młodzi
- To ciekawe, nowe, świeże spojrzenie na problemy, które wiążą się z eksploatacją tego zabytkowego gmachu, po zakończeniu praca przy renowacji obiektu - podkreślała Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie. Chodzi o wizje przyszłości Teatru Starego zaprezentowaną przez młodych architektów z Czech i Węgier.
20-07-2010
Lublin. Remont Starego za 27 mln zł
Remont Teatru Starego [na zdjęciu] miasto musiało wziąć na swoje barki, bo skarb państwa nie zadbał o własny interes.
18-06-2010
Lublin. Zabytkowy Teatr Stary będzie odrestaurowany
XIX-wieczny Teatr Stary w Lublinie zostanie odrestaurowany dzięki dotacji unijnej. W zabytkowym budynku ma powstać teatr impresaryjny. Obiekt ma być gotowy do użytku w 2011 r.
11-02-2010
Lublin. Teatr Stary stracił 2 mln przez błąd urzędników
Chodzi o program Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort przyznawał pieniądze dla inwestycji, które dostały już dotacje z Unii Europejskiej, ale realizatorom brakuje środków na wkład własny. O fundusze starał się się m.in. Lublin, a pieniądze miały być przeznaczone na renowację Teatru Starego. - Ubiegaliśmy się o ok. 2 mln zł - mówi Iwona Blajerska, rzeczniczka prezydenta miasta.
28-01-2010
Lublin. 20 mln dla Teatru Starego od ministra Zdrojewskiego
Aż 20 milionów złotych dostanie Lublin na renowację Teatru Starego [na zdjęciu] z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
09-01-2010
Lublin. Rozpoczął się remont Teatru Starego
Ruszyły prace remontowe w XIX-wiecznym Teatrze Starym (na zdjęciu) w Lublinie. W odrestaurowanym dzięki dotacji unijnej zabytkowym budynku ma powstać teatr impresaryjny. Obiekt ma być gotowy do użytku w 2011 r.
17-12-2009
Lublin. Odbudowa Teatru Starego ruszy po świętach
Odbudowa Teatru Starego [na zdjęciu] pełną parą ruszy zaraz po świętach. Nadal jednak nie wiadomo, kto będzie gospodarzem budynku przy ul. Jezuickiej
17-12-2009
Teatr Stary zmienia się w teatr impresaryjny
- Stawiamy przysłowiową kropkę nad "i" w naszych działaniach dotyczących renowacji zabytkowego gmachu Teatru Starego - podkreślał wczoraj Adam Wasilewski, prezydent Lublina. Chodziło o podpisanie umowy z wykonawcą robót przy kapitalnym remoncie gmachu. Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie repertuar teatru i kto będzie o tym decydować. - Jeden z pomysłów mówi o powołaniu w tym miejscu teatru impresaryjnego, gdzie byłyby kontraktowane różne przedstawienia. Nic jednak nie jest przesądzone - czytamy w Kurierze Lubelskim.
27-11-2009
Lublin. Zaniedbane archiwalia z Teatru Starego
W czerwcu w "Gazecie" opisaliśmy przedmioty znalezione przez robotników pracujących przy remoncie Teatru Starego. To pochodzące głównie z początku XX wieku opakowania po słodyczach, afisze, ulotki reklamujące przedstawienia, a nawet niedopałki papierosów, które wpadły w szczeliny desek podłogi teatru na Starym Mieście.
20-11-2009
Lublin. Kryzysowy budżet kultury
Miejskie instytucje kultury otrzymają mniej pieniędzy niż przed rokiem. To bardzo niepokojący sygnał w czasie, kiedy kultura stawała się głównym narzędziem promocji miasta i tworzenia jego nowoczesnej tożsamości w konkurencyjnym otoczeniu miast starających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
01-10-2009
Lublin. Scena powstaje od 1958 roku
22-09-2009
Lublin. Teatr Stary znowu czeka
Przesuwa się termin rozpoczęcia prac przy renowacji zabytkowego budynku Teatru Starego [na zdjęciu] przy ul. Jezuickiej. Powodem jest oprotestowanie wyników przetargu na wykonanie robót. - Oferent, który zajął drugie miejsce, nie zgadza się z naszym rozstrzygnięciem - poinformował Marek Młynarczyk, z-ca dyr. Wydz. Inwestycji UM Lublin.
08-09-2009
Lublin. Koniec remontu Teatru Starego za rok?
Remont zabytkowego gmachu Teatru Starego [na zdjęciu] przy ul. Jezuickiej ma być nawet o jedna trzecią tańszy niż szacował ratusz. Oszczędności sięgną tym samym nawet siedmiu milionów. Wczoraj miasto wskazało zwycięzcę przetargu na przeprowadzenie renowacji zabytku. - Wybraliśmy konsorcjum, którego liderem jest lubelski oddział Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków - poinformował wczoraj [3 września] po południu Marek Młynarczyk, z-ca dyr. Wydz. Inwestycji UM Lublin.
05-09-2009
Lublin. Teatr Stary idzie do remontu
Ratusz rozstrzygnął przetarg na wykonawcę remontu budynku przy ul. Jezuickiej
01-08-2009
Lublin. Fundusze unijne dla Starego i Gardzienic
Udało się! Teatr Stary [na zdjęciu], Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice i zabytkowy Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie są na liście podstawowej programu Infrastruktura i Środowisko. Mają więc otwartą drogę po unijne miliony.
15-07-2009
Lublin. Marne wsparcie teatru
Remont Teatru Starego [na zdjęciu] uzyskał ponad 120 głosów poparcia. Opinie mają pomóc w rywalizacji o unijne dotacje. To niedużo, ale w skali kraju to wynik powyżej średniej.
10-07-2009
Lublin. Teatr Stary czeka na decyzje
120 osób poparło w internecie projekt remontu lubelskiego Teatru Starego [na zdjęciu]. Teraz do końca miesiąca ministerstwo zdecyduje czy wesprze zabytek 20 milionami zł.
07-07-2009
Theatre-Optique-Parisien-Palikot
Ostatnio dało się słyszeć, że Teatrm Starym zainteresował się Janusz Palikot, człowiek kultury i milioner. Gdyby dzięki swoim pieniądzom uratował on ten jeden z najcenniejszych zabytków teatralnych w Polsce, ucieszyłoby to wielu bardziej niż wszystkie jego ekstrawaganckie happeningi i prowokacje. "Taka szopka, bo to nie kosztuje nic" - jak mówi Żyd z "Wesela" - pisze Krzysztof Lubczyński w Trybunie.
24-06-2009
Lublin. Nowoczesny Teatr Stary
Widownia na trzech poziomach, nowoczesna scena, na zewnątrz projekcje multimedialne. Tak ma wyglądać Teatr Stary po remoncie. Prace powinny zacząć się jesienią.
22-06-2009
Lublin. Wesprzyj Teatr Stary
Stary, wesprzyj Teatr Stary [na zdjęciu] - zachęca mieszkańców Lublina i regionu Elżbieta Kołodziej-Wnuk, z-ca prezydenta Lublina. Chodzi o oddanie głosu w konsultacjach społecznych dotyczących dofinansowania renowacji zabytkowego gmachu przy ul. Jezuickiej.
18-06-2009
Lublin. Teatr Stary czeka na Twój głos
Od nas zależy, czy będą pieniądze na renowację najstarszego teatru w Polsce czy na utworzenie kliniki chorób zakaźnych w szpitalu przy ul. Staszica. Jeśli zagłosujemy na te projekty, lubelskie instytucje dostaną ponad 90 mln złotych.
09-06-2009
Lublin. Gdzie trafią archiwalia ze Starego?
W poniedziałkowej "Gazecie" pisaliśmy o afiszach, ulotkach, opakowaniach po słodyczach odnalezionych podczas remontu pod podłogą Teatru Starego. Są to między innymi bilety z kina Rialto, które działało w tym budynku czy ulotki z repertuarem z 1909 r.
08-06-2009
Tajemnice Teatru Starego
Papierosy z Radomia, ciastka od Chmielewskiego. Gdy robotnicy zerwali podłogę liczącego blisko 200 lat teatru ich oczom ukazały się sterty śmieci. Dzięki temu wiemy, czym raczyli się widzowie, co palili oraz że w piątek 29 stycznia 1909 r. w Lublinie wystąpiła trupa antropozoologiczna: Anatoliusz Durow, pelikan, szczur i pies - pisze Małgorzata Domagała w Gazecie Wyborczej - Lublin.
02-06-2009
Lublin. Remont Starego za 27 mln zł
27 mln zł ma kosztować kapitalny remonty zabytkowego gmachu Teatru Starego [na zdjęciu] na lubelskim Starym Mieście. Ratusz zaczął dzisiaj szukać wykonawcy robót. - Inwestycja powinna się zakończyć do listopada 2011 r. Liczymy jednak, że wykonawca upora się z pracami wcześniej - przyznał Marek Młynarczyk, z-ca dyrektora Wydziału Inwestycji UM Lublin.
28-05-2009
Lublin. Wiceminister MKiDN obejrzała Teatr Stary
Monika Smoleń, wiceminister kultury, oglądała wczoraj Teatr Stary, który znalazł się na liście projektów dotowanych z pieniędzy unijnych. Aby otrzymać te 20 mln złotych, projekt musi znaleźć wsparcie w konsultacjach społecznych.
26-05-2009
Lublin. W budynku Teatru Starego znów będzie teatr?
Teatr impresaryjny - czyli taki, do którego artyści najmowani są do konkretnych przedsięwzięć artystycznych - chcą założyć w XIX-wiecznym budynku Teatru Starego władze Lublina. Opustoszały i zaniedbany zabytek w ciągu dwóch lat ma zostać odrestaurowany kosztem ponad 27 mln zł, pochodzących głównie z funduszy europejskich.
23-05-2009
Lublin. Będą pieniądze na Teatr Stary
Teatr impresaryjny i kino, gdzie będzie można obejrzeć filmy archiwalne - to wszystko powstanie do końca 2011 roku.
29-04-2009
Lublin. Remont Teatru Starego jesienią?
Wprawdzie ministerstwo odrzuciło wniosek o dofinansowanie remontu Teatru Starego [na zdjęciu], ale mimo wszystko remont ruszy prawdopodobnie już jesienią.
31-03-2009
Lublin. Stary teatrem impresaryjnym?
Władze miasta proponują, aby w wyremontowanym Teatrze Starym działał teatr impresaryjny. Prowadzeniem placówki zajęłaby się miejska instytucja kultury.
30-03-2009
Lublin. Teatr Stary doczekał się remontu
Po prawie dwóch latach prac zabezpieczających niebawem ruszy generalny remont Teatru Starego [na zdjęciu].
18-02-2009
Europejska stolica kompleksów
Lublin jest miejscem pełnym uprzedzeń, zacofania - nie tylko infrastrukturalnego, narosłych fobii, grubiaństwa, niechęci, czy też strachu przed zmianami, innością. Zawiści i złości wobec zdolnych, wyróżniających się spośród szeregu pozostałych swoimi cechami, stylem czy sposobem bycia i życia - Tymoteusz Iskrzak zastanawia się w Trybunie, dlaczego Lublin nie ma szans na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.
05-02-2009
Lublin. Nowe mury Teatru Starego
Teatr Stary [na zdjęciu] jest bezpieczny. Zakończyły się najważniejsze, podziemne prace, które uchronią zabytek od katastrofy. Renowacja całego obiektu potrwa do 2011 roku.
29-07-2008
Lublin. Trwa remont Teatru Starego
Trwa remont Teatru Starego [na zdjęciu] - skończyły się już prace archeologiczne, dobiega końca zabezpieczanie fundamentów budynku. Powstanie multimedialna rekonstrukcja historii tego miejsca, która będzie prezentowana turystom.
24-06-2008
Lublin. Ministerialno-miejska zrzutka na Teatr Stary
Jeśli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Unia Europejska dofinansują remont Teatru Starego, to miasto przeznaczy na renowację zabytku ze swojego budżetu ponad 20 mln złotych.
29-05-2008
Lublin. Ministerstwo daje pieniądze na Teatr Stary
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło 1,9 mln zł na remont Teatru Starego [na zdjęciu].
16-05-2008
Lublin. Problemy z remontem Teatru Starego
Nie mamy szczęścia do przetargów. Po raz drugi w tym tygodniu urzędnicy ratusza musieli ogłosić przetarg na prace konserwatorskie drewnianych lóż i galerii remontowanego Teatru Starego [na zdjęciu] przy ul. Jezuickiej. Poprzedni z lutego został unieważniony.
15-05-2008
Lublin. Ministerstwo wesprze remont Teatru Starego?
Resort kultury dołoży się do renowacji Teatru Starego [na zdjęciu] - to nieoficjalne wiadomości, ale powtarzane oficjalnie.
15-05-2008
Lublin. Większe dotacje dla kultury
Wczoraj zastępca prezydenta Lublina Włodzimierz Wysocki ogłosił wyniki drugiej tury konkursu na dotacje wspierające rozwój lubelskiej kultury. Tym razem werdykt prezydenckiej komisji nie wzbudził żadnych kontrowersji. Została nawet nadwyżka - 32 tys. zł, która zostanie rozdysponowana w trzecim konkursie.
26-04-2008
Nowa świecka tradycja
Centrum Kultury czeka remontu jak kania dżdżu, albo jak Teatr Andersena, który jeszcze bardziej czeka naprawy, nie wspominając już nawet o Teatrze Starym. Żeby zdobyć na to wszystko środki, jedni piszą i składają różne wnioski, a inni chodzą, dzwonią i pilnują, gdzie się da, żeby przypadkiem tych projektów niesłusznie nie pominięto. Na razie zaś każdy robi tyle, na ile go stać, by połatać dziury, tym co ma. Ale to może nie ma sensu, może nie tędy droga? - pisze Włodzimierz Wysocki w Gazecie Wyborczej - Lublin.
12-02-2008
Lublin. Renowacja lóż i galerii Teatru Starego
Trzy lata potrwa renowacja drewnianych lóż i galerii Teatru Starego [na zdjęciu]. Taki czas wyznaczył Urząd Miasta firmie, która podejmie się tego zadania.
09-02-2008
Lublin. Trwają prace w Teatrze Starym
Drewniane elementy widowni są już gotowe do konserwacji i rekonstrukcji, wzmacniane są fundamenty, a archeolodzy niemal codziennie odkrywają tajemnice, które skrywa Teatr Stary [na zdjęciu].
05-02-2008
Klątwa spod sceny
Kiedy w 1822 roku Łukasz Rodakiewicz stawiał teatr na działce podarowanej przez mu przez teścia - Kaspra Drewnowskiego - wiedział, ze wcześniej stał tu kościółek Szarytek. Miał dokopać się do katakumb, zamknąć je i nad nimi zbudować scenę. Zaś w rodzinie Makowskich, właścicieli teatru, zachowała się legenda o klątwie, która miała dosięgnąć tego, kto rozkopie podziemia. Właśnie je rozkopano... - o legendzie Teatru Starego w Lublinie pisze Waldemar Sulisz w Dzienniku Wschodnim.
16-01-2008
Lublin. Wybierz Grand Prix Kultury Lublin 2007
Wybraliśmy i krótko przypominamy dziesięć wydarzeń, które uważamy za ważne dla kultury Lublina AD 2007. To wachlarz różnorodności, która współtworzy kulturalny pejzaż miasta i buduje markę Lublina jako miasta kultury. Które wydarzenie jest najważniejsze?
15-01-2008
Lublin. Grand Prix Kultury 2007
Na balu "Gazety" 3 lutego wręczymy twórcom kultury Grand Prix Kultury Lublin 2007.
03-01-2008
Nowi ludzie i nowa energia w kulturze
Rok nowości. Rok budzących nadzieje dobrych przemian nie tylko w finansowaniu kultury, również w rozumieniu jej roli w promocji i budowaniu wizerunku Lublina i regionu - podsumowanie Grzeorza Józefczuka w Gazecie Wyborczej - Łódź.
13-11-2007
Lublin. Archeolodzy w Teatrze Starym
Trwają pracę archeologiczne w Teatrze Starym [na zdjęciu]. To wstęp do kompleksowego remontu, który czeka zabytkowy budynek.
18-10-2007
Lublin. Cenne archiwalia w Teatrze Starym
Afisze Teatru Makowskiego, bilety do kinoteatru, fotografie, opakowania po cukierkach, a nawet losy na loterię znaleźli robotnicy pracujący we wnętrzu Starego Teatru przy ul. Jezuickiej.
16-10-2007
Lublin. Więcej na kulturę?
Zapowiada się przełom w finansowaniu kultury oraz dostępie ludzi z pomysłami i projektami do miejskich funduszy na ten cel. Rozmowa z Włodzimierzem Wysockim, zastępcą prezydenta Lublina.
27-09-2007
Lublin. Ratują Teatr Stary przed katastrofą
Trwa budowa specjalnych betonowych podpór pod ścianami Teatru Starego [na zdjęciu]. Razem z systemem wzmocnień konstrukcji nośnej zabezpieczą one zabytek przez potencjalną katastrofą.
28-08-2007
Lublin. Teatr Stary czeka na pieniądze
Już za kilka dni okaże się, czy Ministerstwo Kultury da Lublinowi 2,7 mln złotych na remont Teatru Starego [na zdjęciu].
24-08-2007
Lublin. Inspekcja prezydentów w Teatrze Starym
- Wszystko idzie zgodnie z planem - to wniosek po inspekcji zastępców prezydenta w Teatrze Starym [na zdjęciu]. Przy okazji pierwszych prac remontowych okazało się, że zabytek odsłania część swojej bogatej historii.
26-07-2007
Lublin. Stary wymaga wsparcia
Zdaniem pracowników Wydziału Architektury, Budownictwa i Urbanistyki UM Lublin, renowację Teatru Starego trzeba zacząć od wsparcia fundamentów.
19-06-2007
List w sprawie Teatru Starego w Lublinie
W trosce o poziom świadomości opinii publicznej, wprowadzanej od lat w błąd nieprawdziwymi informacjami podawanymi i powtarzanymi ostatnio przez red. Marcina Bielesza z Gazety Wyborczej w Lublinie (publikacje z dnia 7 i 18 maja 2007 roku, powielane w wersji elektronicznej), uważam za konieczne przedstawić prawdziwy przebieg zdarzeń, które doprowadziły do przejęcia własności Teatru Starego przez Skarb Państwa dopiero w 2005 roku - pisze w liście otwartym Waldemar Mirek, prezes Fundacji Galeria na Prowincji.
18-05-2007
Lublin. Teatr Stary uratowany?
Miasto podpisało w czwartek [17 maja] umowę na opracowanie projektu przebudowy Teatru Starego [na zdjęciu].
10-05-2007
Lublin. Teatr Stary uratowany?
Władze miasta dogadały się z architektami pracującymi nad projektem przebudowy Teatru Starego [na zdjęciu]. Jednak na ostateczne porozumienie i zawarcie umowy trzeba jeszcze poczekać kilka dni.
07-05-2007
Lublin. Ważą się losy Teatru Starego
Do końca zbliżają się negocjacje władz miasta z architektami w sprawie opracowania projektu przebudowy Teatru Starego [na zdjęciu]. Jeśli 9 maja projektanci nie dogadają się z władzami, unikatowy zabytek pozostanie w ruinie.
11-04-2007
Lublin. Kłopoty z projektem przebudowy Starego
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło w tym roku 9 mln na remont Teatru Starego [na zdjęciu]. Aby uruchomić te pieniądze, musi być gotowy projekt przebudowy.
28-02-2007
Lublin. Czy kultura będzie marką Lublina?
W ciągu najbliższych paru lat wyremontowane zostaną w Lublinie dwa nieużywane obiekty: Teatr Stary i Teatr w Budowie. Remont czeka także Centrum Kultury. Jak zostaną one wykorzystane? Jakie instytucje znajdą w nich miejsce? Co się tam będzie działo? Jaka w ogóle jest przyszłość lubelskiej kultury? - koeljną debatę zapowiada Gazeta Wyborcza - Lublin.
28-02-2007
Wybudował Teatr Stary
Inżynier Łukasz Rodakiewicz wybudował Teatr Stary, pierwszy w Lublinie budynek teatralny. Jego ciekawą biografię przypomina ASK w Kurierze Lubelskim.
19-02-2007
Lublin. Europejska Pracownia Teatralna w Teatrze Starym?
Ewa Benesz jest jedyną osobą z rodziny Makowskich, dawnych właścicieli Teatru Starego [na zdjęciu], która zajmuje się teatrem. W przyszłości aktorka widziałaby tam Europejską Pracownię Teatralną.
16-02-2007
Lublin. O Teatrze Starym za dwa tygodnie
Od wtorku Włodzimierz Wysocki jest zastępcą prezydenta i podlegają mu sprawy kultury. Zapowiada, że za dwa tygodnie przedstawi koncepcje rozwiązania najpilniejszych problemów, w tym - przyszłości Teatru Starego.
26-01-2007
Lublin. Reforma kultury
W Lublinie szykuje się reforma instytucji kultury. Zajmie się nią Grzegorz Rzepecki, pełnomocnik prezydenta Lublina do spraw kultury. Przygotuje on konkurs na dyrektora wydziału kultury i koncepcję zagospodarowania Teatru Starego [na zdjęciu].
20-01-2007
Kto się wprowadzi do Teatru Starego?
Przed rokiem odbyła się debata o przyszłości Teatru Starego. Różne były pomysły i opinie. Ale minął rok i nic się nie zmieniło poza tym, że zmieniły się władze Lublina. Ubiegłoroczna debata straciła nieco na aktualności. Warto do niej wrócić, żeby Teatr Stary objął ten, kto przedstawi najlepszą, najbardziej atrakcyjną propozycję. Dlatego przygotowaliśmy zestaw pytań, które chcemy zadać wszystkim zainteresowanym - czytamy w Gazecie Wyborczej - Lublin.
19-01-2007
Lublin. Teatr stary, ale czy miejski?
Rada miasta uchwaliła wczoraj przejęcie przez miasto Teatru Starego, co ma przyspieszyć remont zabytku. Ale prezydent Adam Wasilewski zastrzegł, że nie wykona uchwały, jeżeli w budżecie państwa nie znajdą się na to pieniądze.
16-01-2007
Lublin. Dla kogo Teatr Stary?
Coraz bliższy jest moment, kiedy będzie musiała zapaść decyzja, co z Teatrem Starym [na zdjęciu]. Jeśli w przyszłym tygodniu radni zaakceptują przejęcie go przez miasto (oby!), z pieniędzmi zagwarantowanymi w budżecie będzie można rozpocząć remont. Ale nikt rozsądny remontu nie rozpocznie, dopóki nie będzie wiadomo, co właściwie będzie się tam mieścić.
11-01-2007
Lublin. Będą pieniądze na Teatr Stary?
Miasto chce przejąć od Skarbu Państwa budynek Teatru Starego [na zdjęciu]. Tylko w ten sposób do Lublina może trafić 9 mln zł, które rząd zagwarantował w przyszłorocznym budżecie i pieniądze z Unii Europejskiej.
08-01-2007
Centrum Sztuki wg Mądzika
- Nie zamierzam w Starym Teatrze eksponować siebie. Chcę pokazywać szeroko rozumiany teatr. Znajdą tu miejsce klasyczne formy teatru, monodramy, teatr tańca, pantomima i kameralne formy operowe. Nie zabraknie spotkań z ludźmi teatru, literatury, poezji i plastyki. Zabiegałbym o najbardziej znaczące nazwiska, autorytety i osobowości - z Leszkiem Mądzikiem, który chce w Starym Teatrze otworzyć Międzynarodowe Centrum Sztuki, rozmawia Waldemar Sulisz z Dziennika Wschodniego.
05-01-2007
Lublin. Misja Mądzika w Starym Teatrze?
W lubelskim Starym Teatrze [na zdjęciu], który wymaga generalnego remontu, Leszek Mądzik chciałby utworzyć Międzynarodowe Centrum Teatru.
04-01-2007
Lublin. Kto weżmie Teatr Stary?
Wczoraj pisaliśmy, że Leszek Mądzik, twórca Sceny Plastycznej KUL chciałby powołać do życia i prowadzić Międzynarodowe Centrum Teatru w zabytkowym Teatrze Starym [na zdjęciu] w Lublinie.
03-01-2007
Lublin. Mądzik bierze Teatr Stary?
Leszek Mądzik chce stworzyć międzynarodowe centrum teatru w odrestaurowanym budynku Teatru Starego.
27-12-2006
Lublin. Artyści chcą debaty o Teatrze Starym
Czy dojdzie do nowej debaty o przyszłości Teatru Starego?[na zdjęciu] Z ofensywą wystąpił Leszek Mądzik, zbierając poparcie dla swej koncepcji zagospodarowania obiektu jako Międzynarodowego Centrum Teatru. Ale nie jest jedynym, który wyraża zainteresowanie Teatrem Starym.
20-12-2006
Lublin. Kłopoty z remontem Teatru Starego
- To gorący kartofel i uporanie się z nim jest priorytetową potrzebą - tak Stanisław Fic, z-ca prezydenta Lublina, skomentował sprawę remontu Teatru Starego. Dzięki lubelskim posłom w przyszłym roku będzie aż 9 min zł na poprawienie stanu zabytku. Problem w tym, że pieniądze trzeba wydać i szybko, i pożytecznie.
12-12-2006
Lublin. Zrujnowany teatr wciąż czeka na ratunek
Nie ma chętnych na remont Teatru Starego [na zdjęciu]. Kolejny przetarg ogłoszony przez miasto zakończył się klapą. - Teatr Stary wymaga podjęcia natychmiastowych prac remontowych. Szczególnie przed nadchodzącą zimą. Szansą na ocalenie go przed ruiną mogą być pieniądze z Unii Europejskiej lub z innych źródeł, ale brak projektu na zagospodarowanie zabytku uniemożliwia ich zdobycie - grzmi Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków.
27-09-2006
Lublin. Kolejny przetarg na przebudowę Teatru Starego
Władze miasta zapowiadają, że w kolejnym przetargu na przebudowę Teatru Starego [na zdjęciu] uwzględnią niektóre propozycje lubelskiej Izby Architektów.
26-09-2006
Lublin. Architekci bojkotują przetarg na przebudowę Teatru Starego
Remont Teatru Starego [na zdjęciu] stoi pod znakiem zapytania. Lubelscy architekci nie wzięli i nie wezmą udziału w przetargu na przebudowę zabytku, bo ten, w ich ocenie, narusza kodeks etyki architekta i prawo zamówień publicznych
16-09-2006
Lublin. Teatr Stary przejdzie w ręce gminy?
Wojewoda lubelski chce, żeby Teatr Stary [na zdjęciu] przeszedł w ręce gminy, ale jeszcze w następnym roku przekaże na zabytek 300 tys. zł
12-09-2006
Lublin. Teatr Stary czeka na projekt
Po raz drugi trzeba będzie unieważnić przetarg na wykonawcę projektu budowlanego i wykonawczego Teatru Starego [na zdjęciu]. Nie ma chętnych, by go zrobić .
30-08-2006
Lublin. Wyrysują przyszłość dla Teatru Starego
Wydział Strategii i Rozwoju szuka firmy, która przygotuje projekt remontu i modernizacji Teatru Starego [na zdjęciu] tak, by odpowiadał potrzebom zaplanowanego tam teatru impresaryjnego. Pieniądze na ten cel przeznaczył wojewoda lubelski. Dokumentacja ma być podstawą do pozyskania pieniędzy na remont zabytku, zarówno z kasy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak i funduszy unijnych.
24-08-2006
Lublin. Jaki będzie Teatr Stary?
Miasto szuka firmy, która przygotuje projekt budowlany i wykonawczy przebudowy Teatru Starego [na zdjęciu] wraz z iluminacją i zagospodarowaniem otoczenia.
21-07-2006
Lublin. Nie ma winnych w sprawie Teatru Starego
- Niewinni - tak o Waldemarze M. i Janie K. oskarżonych o doprowadzenie do ruiny Teatru Starego powiedział w wczoraj, 20 lipca, lubelski sąd - pisze Tomasz Nieśpiał w Gazecie Wyborczej - Lublin.
14-07-2006
Lublin. Koniec procesu w sprawie Teatru Starego
Dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć oraz po 3 tys. zł grzywny i nawiązki. Takiej kary zażądał w czwartek [13 lipca] prokurator dla prezesów Fundacji Galeria na Prowincji, oskarżonych o doprowadzenie Teatru Starego [na zdjęciu] do ruiny.
20-06-2006
Lublin. Minister Ujazdowski pomoże Teatrowi Staremu
Minister kultury Kazimierz Ujazdowski przeżył wczoraj [19 czerwca] w Lublinie prawdziwy szok na widok zrujnowanego Teatru Starego [na zdjęciu]. Obiecał pomóc, ale czeka na projekt zagospodarowania obiektu. Tymczasem - jak twierdzi rzecznik prezydenta Lublina Tomasz Rakowski - projekt z prośbą o pomoc trafił do ministerstwa już kilka miesięcy temu.
16-06-2006
Lublin. Czy minister pomoże odnowić Teatr Stary?
Urzędnicy chcą przekonać ministra kultury, by jego resort przekazał pieniądze na przebudowę zabytkowego Teatru Starego [na zdjęciu].
03-04-2006
Lublin. Odszkodowanie za zwrot Teatru Starego
Prezes Waldemar M. i jego Fundacja Galeria na Prowincji otrzymali budynek Teatru Starego przy ul. Jezuickiej [na zdjęciu] 10 lat temu za symboliczne sto złotych. Fundacja doprowadziła gmach do ruiny, oddała skarbowi państwa, a teraz jeszcze na tym zarobi kilkadziesiąt tysięcy złotych!
29-03-2006
Lublin. Czy runie dach Teatru Starego?
Dach Teatru Starego [na zdjęciu] może w każdej chwili runąć - stwierdził biegły. Czy jego opinia przesądzi o losach prezesów Fundacji Galeria na Prowincji, byłych zarządców zabytku? Ich proces dobiega końca.
02-03-2006
Lublin. Konserwator zabytków walcząca o Teatr Stary odwołana
Wojewódzki konserwator zabytków Halina Landecka zostanie wkrótce odwołana ze stanowiska. Wojewoda czeka już tylko na opinię Ministerstwa Kultury.
23-02-2006
Lublin. Proces w sprawie Teatru Starego
Kiedy istniało bezpośrednie zagrożenie zawalenia się budynku Teatru Starego? [na zdjęciu] - z takim pytaniem zwróci się lubelski sąd do biegłego z zakresu budownictwa. Czy ostatni dowód w tej sprawie pogrąży prezesów Fundacji Galeria na Prowincji, która miała opiekować się zabytkiem?
08-02-2006
Lublin. Impresaryjny Teatr Stary za dwa lata?
Teatr impresaryjny - tak ma wyglądać nowe wcielenie Teatru Starego [na zdjęciu]. Decyzja magistratu została ogłoszona wczoraj [6 lutego] na konferencji prasowej. Działalność pod nowym szyldem ruszy nie wcześniej niż za dwa lata, nie wiadomo też, kto będzie gospodarzem obiektu.
07-02-2006
Lublin. Inne pomysły na Teatr Stary
W budynku Teatru Starego [na zdjęciu] powstanie teatr impresaryjny, który ma wystawiać nieduże spektakle, monodramy, organizować koncerty, wystawy i konferencje. W gmachu ma też działać kino. Z pomysłem teatru impresaryjnego wyszedł Janusz Opryński, zastępca dyrektora ds. artystyczno-programowych Centrum Kultury i dyrektor teatru Provisorium. Co o tym sądzą ci, którzy mieli inne pomysły na Teatr?
06-02-2006
Lublin. W Teatrze Starym będzie teatr
Klamka zapadła. W budynku Teatru Starego [na zdjęciu] powstanie teatr impresaryjny. Dodatkowo nad sceną zostanie zamontowany ekran, by urządzać tam projekcje filmowe.
17-01-2006
Lublin. Lalki do Teatru Starego?
Teatr im. Andersena powinien przenieść się do gmachu Teatru Starego [na zdjęciu] - uważają władze Lublina. Dyrektor Andersena konsekwentnie odmawia. Ale Ratusz też się upiera - myśli nawet o oddaniu aktorów pod skrzydła marszałka województwa.
03-01-2006
Buble roku 2005
Reprywatyzacja Teatru Starego i polityczne roszady personalne w Teatrze Muzycznym to skandale minionego roku w polityce władz miasta - uważa Sylwia Szewc w Gazecie Wyborczej - Lublin.
03-01-2006
Lublin. Teatr Stary nie zawali się
Zakończyły się prace zabezpieczające Teatr Stary [na zdjęciu]. Pracownicy Polskiej Pracowni Konserwacji Zabytków zakończyli właśnie najpotrzebniejsze prace mające go uchronić przed zawaleniem. Jednak jaka będzie przyszłość zabytku wciąż nie wiadomo.
06-12-2005
Lublin. Katastrofalny stan Teatru Starego
Teatr Stary nie jest już własnością Fundacji "Galeria na prowincji". Wczoraj [5 grudnia] specjalna komisja z magistratu przeprowadziła oględziny i wstępną inwentaryzację zabytku, formalnie go przejmując. Po raz pierwszy od kilku lat dziennikarzom pozwolono obejrzeć i zrobić zdjęcia wnętrz. Teatr jest w opłakanym stanie [na zdjęciu].
06-12-2005
Lublin. Ratują Teatr Stary przed zimą
Od wczoraj [5 grudnia] robotnicy z Przedsiębiorstwa Pracownie Konserwacji Zabytków w Lublinie stawiają rusztowania do remontu zabezpieczającego Teatr Stary [na zdjęciu] przed skutkami nadchodzącej zimy.
03-12-2005
Lublin. Rusza remont Teatru Starego!
Zaczynają się prace zabezpieczające Teatr Stary [na zdjęciu] przed zawaleniem. W piątek [2 grudnia] Wydział Strategii i Rozwoju Urzędu Miasta przekazał Polskim Pracowniom Konserwacji Zabytków klucze do budynku.
02-12-2005
Lublin. Rozmowy o obrazach Teatru Starego
Jest szansa, by kolekcja obrazów podarowana Teatrowi Staremu [na zdjęciu] pozostała w Lublinie. Zarządcy największych sal wystawienniczych chcą rozmawiać w tej sprawie z prezesem Fundacji Galeria na Prowincji, do której formalnie należą dzieła.
01-12-2005
Lublin. Kolekcja z Teatru Starego
Fundacja Galeria na Prowincji już nie jest właścicielem Teatru Starego [na zdjęciu]. Należy do niej jednak kolekcja obrazów ofiarowanych teatrowi przez znanych współczesnych artystów. Fundacja chce je wystawiać w Rzeszowie i Radomiu, tłumacząc, że w Lublinie nikt nie chce ich pokazywać. Co innego twierdzą lubelscy muzealnicy.
16-11-2005
Lublin. Dyskusja o Teatrze Starym
Czy gmach Teatru Starego [na zdjęciu] powinna zająć opera marionetkowa, nowoczesne muzeum czy Teatr Andersena? O tym dyskutowali we wtorek [15 listopada] w ratuszu przedstawiciele kultury i sztuki. Padło wiele propozycji. Ale czy władze miasta z nich skorzystają - trudno powiedzieć.
15-11-2005
Lublin. Jaki pomysł na Teatr Stary?
Międzynarodowe centrum teatru pod egidą Leszka Mądzika, muzeum albo centrum kultury żydowskiej. Nie wykluczony też teatr lalek. Czy dzisiaj dowiemy się co będzie w Teatrze Starym?
09-11-2005
Lublin. Komu teraz Teatr Stary?
Kto zaopiekuje się Teatrem Starym? Raczej nie będzie to Lubelska Fundacja Odnowy Zabytków, choć do tej pory Ratusz wskazywał właśnie na nią. Nie obiecując w zamian żadnych pieniędzy. Teraz miasto poszuka innego wykonawcy. Skąd ta nagła zmiana?
27-10-2005
Lublin. Znowu pat w sprawie Teatru Starego
Władzom miasta nie udało się wczoraj [26 października] podpisać przygotowanej przez nie umowy z Lubelską Fundacją Odnowy Zabytków w sprawie administrowania budynkiem Teatru Starego [na zdjęciu].
13-10-2005
Lublin. Odszkodowanie za ruinę Starego
Przynajmniej 200 tys. zł dostanie Fundacja "Galeria na Prowincji" za to, że zwróciła zrujnowany Teatr Stary [na zdjęciu] skarbowi państwa. To odszkodowanie, które zapisano w umowie dobrowolnego zwrotu nieruchomości. Przypomnijmy, że ten sam budynek 10 lat temu fundacja dostała za... 100 zł. I kompletnie go zdewastowała.
12-10-2005
Lublin. Teatr Stary czeka na inwestora
Skarb państwa przejął w poniedziałek [10 października] Teatr Stary w Lublinie [na zdjęciu], jeden najstarszych budynków teatralnych w Polsce. Władze szukają inwestorów prywatnych, bo stać je tylko na zabezpieczenie ruiny.
11-10-2005
Lublin. Ruina Starego własnością państwa
Fundacja Galeria na Prowincji przekazała wczoraj [10 października] klucze do Teatru Starego [na zdjęciu fragment widowni]. Zabytek znów jest własnością Skarbu Państwa.
06-10-2005
Lublin. Nowy administrator Teatru Starego
Nowym administratorem Teatru Starego [na zdjęciu] będzie Lubelska Fundacja Odnowy Zabytków. Ma już pieniądze na inwentaryzację i określenie prac, które należy wykonać jak najszybciej, aby gmach się nie zawalił.
27-09-2005
Lublin. Brak pomysłu na Teatr Stary
Kilka dni temu Fundacja Galeria na Prowincji oddala Teatr Stary [na zdjęciu] na rzecz Skarbu Państwa. Czy to początek nowej historii zabytku? Co dalej z teatrem? Jak zostanie zagospodarowany? - pytania do prezydenta Lublina, jednocześnie starosty grodzkiego Andrzeja Pruszkowskiego.
21-09-2005
Lublin. Fundacja oddała Teatr Stary
Po 11 latach Teatr Stary [na zdjęciu] jest znów własnością Skarbu Państwa. Wczoraj władze Fundacji Galeria na Prowincji oddały zabytek.
16-09-2005
Lublin. Fundacja oddaje Teatr Stary
Teatr Stary [na zdjęciu] wraca do miasta. Galeria na Prowincji zawarła wczoraj ugodę, na mocy której budynek przejmie skarb państwa. Tym samym kończą się wieloletnie przepychanki wokół popadającego w coraz większą ruinę zabytkowego obiektu.
14-09-2005
Lublin. Mediacje w sprawie Teatru Starego
A jednak nie będzie procesu wywłaszczenia Teatru Starego [na zdjęciu], a przynajmniej nie będzie go w najbliższym czasie. Magistrat obwieszcza bowiem chęć spotkania z fundacją i rozmowy na temat innych rozwiązań niż wspomniane wywłaszczenie.
13-09-2005
Lublin. Wywłaszczenie nie uratuje Teatru Starego
- Procesowe wywłaszczenie Teatru Starego [na zdjęciu], do którego właśnie przymierzają się prawnicy ratusza, nie uratuje zabytku, a na naszą, lepszą propozycję urząd nie chce przystać - powiedział nam Waldemar Mirek, prezes Fundacji "Galeria na Prowincji". Może mieć rację. Magistrat już na starcie procedury popełnił szereg błędów. Czy teraz popełni ten największy? I dlaczego to błąd?
12-09-2005
Lublin. Teatr Stary - działania pozorowane
Magistrat przystępuje do wywłaszczenia Teatru Starego [na zdjęciu], twierdząc, że Fundacja "Galeria na Prowincji", sama nie chce go oddać ani sprzedać. Tymczasem fundacja udostępniła nam dowody na coś zupełnie przeciwnego! Urząd Miasta celowo ukrywa korespondencję z fundacją, bo popełnia błędy. I dlatego rozpoczyna procedurę, która nie rokuje jakichkolwiek nadziei na ratunek dla zabytku.
09-09-2005
Lublin. Magistrat chce przejąć Teatr Stary
przyszłym tygodniu prawnicy Urzędu Miasta ruszają wreszcie w bój z Fundacją "Galeria na Prowincji". Stawką jest przejęcie budynku Teatru Starego [na zdjęciu] na drodze wywłaszczenia. To skutek wymiany pism pomiędzy dwoma instytucjami. I fiaska tej, kolejnej już, próby porozumienia.
06-09-2005
Lublin. Ultimatum w sprawie Teatru Starego
Ważą się losy Teatru Starego [na zdjęciu]. Miasto postawiło obecnemu właścicielowi, Fundacji "Galeria na Prowincji" ultimatum: oddajecie budynek albo kierujemy sprawę do sądu o wywłaszczenie. Fundacja wynegocjowała do końca przyszłego tygodnia czas na udzielenie odpowiedzi.
31-08-2005
Lublin. W sprawie Teatru Starego tylko pisma
Urząd Miasta przesłał kolejne pismo do Fundacji Galeria na Prowincji, właściciela Teatru Starego [na zdjęciu], w sprawie przekazania zabytku na rzecz Skarbu Państwa.
12-08-2005
Lublin. Sprawa Teatru Starego
10 sierpnia w sprawie Teatru Starego [na zdjęciu] w Lublinie zeznawał prezes fundacji Galeria na Prowincji.
11-08-2005
Lublin. Proces w sprawie Teatru Starego
Jestem niewinny - zapewnial wczoraj prezes Fundacji Galeria na Prowincji, któremu prokuratura wrzuca doprowadzenie do ruiny Teatru Starego [na zdjęciu].
20-07-2005
Lublin. Teatr Stary czyli kukułcze jajo
Teatr Stary [na zdjęciu] może uratować jedna stanowcza i męska decyzja prezydenta Andrzeja Pruszkowskiego o odebraniu go obecnym właścicielom. Jednak ten nie chce jej podjąć bez obietnicy wojewody o sfinansowaniu remontu zabezpieczającego. A wojewoda nie postara się o pieniądze bez jasnej deklaracji ze strony Pruszkowskiego o przejęciu budynku. Obaj już trzeci tydzień ustępują sobie pierwszeństwa decyzji, a budynek niszczeje.
06-07-2005
Lublin. Teatr Stary uratowany?
Przełom w sprawie Teatru Starego. Wojewoda wystąpi do ministra finansów o pieniądze na zabezpieczenie chylącego się ku ruinie budynku [na zdjęciu]. To oznacza, że zabytek zostanie uratowany.
14-06-2005
Lublin. Sprawa Teatru Starego odroczona
Nie odbyła się wczoraj [13 czerwca] rozprawa prezesów Fundacji Galeria na Prowincji, do której należy Teatr Stary [na zdjęciu].
10-05-2005
Lublin. Proces w sprawie Teatru Starego
Rozpoczął się proces w sprawie Teatru Starego [na zdjęciu]. Osiem lat mogą spędzić w więzieniu prezes i wiceprezes Fundacji Galeria na Prowincji, właściciel Teatru Starego. Zdaniem prokuratury doprowadzili zabytek do ruiny.
26-04-2005
Lublin. Pat w sprawie Teatru Starego
Co dalej z Teatrem Starym? Wojewoda wskazuje na prezydenta. Prezydent na wojewodę. A ten na konserwatora zabytków. Konserwator na prezydenta. Prezydent na właściciela zabytku. Właściciel milczy i nikt go nie pogania. A teatr [na zdjęciu] może runąć.
01-03-2005
Lublin. Sprzedadzą Teatr Stary?
Fundacja Galeria na Prowincji wystąpiła do prezydenta Lublina o zgodę na sprzedaż Teatru Starego[na zdjęciu] i zbycie prawa dzierżawy gruntu pod budynkiem. Wcześniej, wbrew deklaracjom, odmawiała rozmów z inwestorami zainteresowanym kupnem zabytku.
22-02-2005
Co może konserwator zabytków w sprawie Starego Teatru?
Konserwator nie uchyla się od wypełniania swoich obowiązków na rzecz ratowania zabytków, nie zastąpi jednak w tej materii ich właścicieli, odpowiedzialnych zgodnie z przepisami prawa, a także jak się wydaje z czystego poczucia gospodarskiego obowiązku - za swoje zabytkowe mienie - głos w sprawie Teatru Starego w Lublinie zabiera Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków.
22-02-2005
Lublin. Fundacja nie sprzedaje Starego
Po raz kolejny właściciel Teatru Starego Fundacja Galeria na Prowincji nie wywiązuje się z obietnic. Mimo wcześniejszych deklaracji, wycofuje się ze sprzedaży zabytku.
22-02-2005
Lublin. Pieniądze na remont Starego do zwrotu?
Zwrotu pieniędzy wydanych na remont Teatru Starego w Lublinie [na zdjęciu] chce Waldemar Mirek. Prezesowi fundacji, która jest właścicielem chylącego się ku ruinie zabytku, nie przeszkadza, że w większości dostał je od miasta i konserwatora zabytków.
15-02-2005
Żałosny spór o ginący zabytek
Niepokazanie w telewizyjnym newsie z konferencji drugiego rzędu notabli powoduje więcej protestów niż ginący zabytek czy brak perspektyw rozwoju regionu zamieszkałego przez ponad 2 mln ludzi. Jakież to żałośnie prowincjonalne - głos w sprawie sytuacji lubelskiego Teatru Starego zabiera dziennnikarz Krzysztof Czerwiecki.
11-02-2005
Lublin. Decyzja w sprawie Teatru Starego?
Czy Teatr Stary w końcu zostanie uratowany? Dziś [11 lutego] albo w najbliższych dniach właściciel zabytku, Fundacja Galeria na Prowincji, ma dać w tej sprawie ogłoszenie. Jego treść owiana jest jednak wielką tajemnicą.
08-02-2005
Lublin. Teatr Stary jako kino?
Budynek Teatru Starego [na zdjęciu] powinien zostać odnowiony z przeznaczeniem na obiekt kulturalny. W Lublinie brakuje sal widowiskowych, kinowych, wystawowych, a do roli takowej budynek ten doskonale się nadaje. Położenie na terenie Starego Miasta do tej funkcji jeszcze bardziej go predysponuje - proponuje Andrzej Cebulak.
28-01-2005
Lublin. Teatr Stary nie do sprzedania
Fundacja Galeria na Prowincji nie chce sprzedać Teatru Starego [na zdjęciu], choć na jego odkupienie są chętni, m.in. znany reżyser Marek Rębacz. Czy chodzi o cenę?
24-01-2005
Lublin. Jak uratować Teatr Stary
Dlaczego jeden z najpiękniejszych obiektów teatralnych w kraju - lubelski Teatr Stary - popadł w ruinę? Kto za to odpowiada? Czy teatr da się jeszcze uratować i jak to trzeba zrobić? - pisze specjalista od ochrony zabytków prof. Bogusław Szmygin.*
20-01-2005
Lublin. Tajemnicze roboty przy Starym
Wczoraj [19 stycznia] przy Teatrze Starym pojawili się robotnicy. Przez cały dzień pracowali. Mieli zakaz udzielania informacji co robią i na czyje zlecenie. Zadzwoniliśmy do właściciela zdewastowanego zabytku, Fundacji "Galeria na Prowincji".
18-01-2005
Lublin. Pierwsze oznaki katastrofy w Starym
Specjaliści zaobserwowali pierwsze symptomy nadciągającej katastrofy budowlanej Teatru Starego. Chodzi o dach, a także ściany, które nasiąknięte przez wodę uginają się pod ciężarem swojej konstrukcji.
18-01-2005
Lublin. Radni interpelują w sprawie Starego
Sprawą odebrania Teatru Starego [na zdjęciu] jego obecnemu właścicielowi zajmą się lubelscy radni podczas czwartkowej sesji. Kilku z nich, m.in. Marian Pakuła, już zapowiedziało złożenie interpelacji i zapytań w tej sprawie. Radnych interesuje to, w jaki sposób prezydent chce wspomóc starania inwestorów zainteresowanych kupnem teatru.
17-01-2005
Lublin. Marek Rębacz chce kupić Teatr Stary
Wczoraj [13 stycznia] Marek Rębacz, reżyser filmowy i teatralny próbował skontaktować się z Fundacją ,,Galeria na Prowincji" w sprawie kupna Teatru Starego [na zdjęciu]. Prezes Waldemar M. stwierdził, że nie jest zainteresowany sprzedażą, mimo iż wojewoda i prezydent miasta namawiają go do tego.
15-01-2005
Lublin. Stary na sprzedaż
Właściciel Teatru Starego - Fundacja Galeria na Prowincji - przystał na propozycję władz i wkrótce da ogłoszenie o sprzedaży budynku - dowiedziała się " Gazeta ".
14-01-2005
Lublin. Bezruch w sprawie Teatru Starego
Najstarszy, zachowany w niezmienionym kształcie polski teatr publiczny - Teatr Stary w Lublinie - może się zawalić, bo właściciel nie radzi sobie z obiektem, a władze nie chcą sobie brać kłopotu na głowę
13-01-2005
Lublin. Władze nie chcą Teatru Starego
Władze miasta i województwa ustaliły wczoraj [12 stycznia], że najlepszy sposób na ratowanie Teatru Starego to przekonanie jego właściciela, żeby odsprzedał zabytek inwestorom. Zająć się nim nie mają ochoty.
12-01-2005
Lublin. Fatum i legenda Teatru Starego
Był w Lublinie taki teatr, jeden z pierwszych przybytków Melpomeny w Polsce, drugi po Starym Teatrze w Krakowie. Teatr cieszący się dużą sławą na miarę czasów, w których istniał i niepokojący swą legendą, żeby nie powiedzieć fatum - burzliwą historię Teatru Starego spisała Marta Denys. Na zdjęciu: Teatr Stary, litografia wg ryciny Józefa Smoleńskiego z Pamiętnika Teatralnego - Stare teatry lubelskie od XVIII wieku, 1898 r.
12-01-2005
Lublin. Radzą w sprawie Teatru Starego
Uczestnicy wczorajszego [10 stycznia] spotkania u wojewody poświęconego sprawie przejęcia Teatru Starego przez skarb państwa muszą do jutra [12 stycznia] znaleźć sposób na pozyskanie pieniędzy na ten cel.
11-01-2005
Lublin. Teatr Stary dla bogatego inwestora?
Prezes Fundacji "Galeria na Prowincji" może zrobić jedyną i ostatnią dobrą rzecz dla Teatru Starego - odsprzedać go tanio bogatemu inwestorowi. Jeżeli odda teatr do skarbu państwa, czekają nas długie miesiące zmarnowane na procedury biurokratyczne. Cena zdewastowanego zabytku po wystawieniu go na przetarg będzie wysoka i nie wiadomo czy znajdzie się na niego kupiec.
11-01-2005
Lublin. Teatr Stary na przetarg
- Wystawimy budynek na sprzedaż. Ogłosimy przetarg. Liczymy, że staną do niego inwestorzy, którzy wcześniej interesowali się obiektem - o dalszych losach Teatr Starego - z Tomaszem Rakowskim, rzecznikiem prasowym prezydenta Lublina, rozmawiał Dominik Smaga.
10-01-2005
Lublin. Fundacja nie chce Teatru Starego
Fundacji Galeria na Prowincji nie chce już zrujnowanego Teatru Starego w Lublinie. Jego właścicielem była 12 lat. I choć nie miała pieniędzy na remont, nie chciała przekazać go na rzecz skarbu państwa. Zmieniła zdanie, gdy prokuratura oskarżyła prezesa i wiceprezesa o umyślne doprowadzenie zabytku do ruiny i spowodowanie zagrożenia życia i zdrowia wielu osób.
05-01-2005
Lublin. Oskarżeni w sprawie Teatru Starego
Koniec prokuratorskiego śledztwa w sprawie Teatru Starego [na zdjęciu: widok zascenia]. Waldemar M. i Jan K., prezesi Fundacji Galeria na Prowincji, odpowiedzą przed sądem za doprowadzenie zabytku do ruiny. Grozi im od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia.
03-01-2005
Lublin. Sprawa Teatru Starego w sądzie
Zwrot w sprawie Teatru Starego. Właściciel zabytku - Fundacja Galeria na Prowincji - zostanie oskarżony o doprowadzenie go do ruiny. Prokuratura prowadzi również cywilne dochodzenie dotyczące sposobu przekazania obiektu fundacji.
15-12-2004
Lublin. Teatr Stary nadal bez ratunku
Dach przecieka, tynk się sypie, mury się kruszą - Teatr Stary może się zawalić. Przez rok władze miasta i województwa nie zrobiły nic, żeby uratować przed ruiną zabytkowy Teatr Stary. Robią natomiast wszystko, żeby zwalić z siebie odpowiedzialność. Tymczasem lubelscy przedsiębiorcy gotowi są do pomocy przy remoncie obiektu.
03-11-2004
Lublin. Cenny obraz Teatru Starego w Niżnem Nowogrodzie
Oto paradoks historii! Po Teatrze Starym w Lublinie, który niebawem się już zawali, pozostanie szczególna pamiątka: obraz z 1835 roku przedstawiający jego publiczność. Ale obraz znajduje się 1650 kilometrów od Lublina, w liczącym 1,6 miliona mieszkańców mieście Niżni Nowogród.
19-10-2004
Lublin. Teatr Stary umiera
Fundacja "Galeria na Prowincji" nie wykonała najpilniejszych prac zabezpieczających przed zawaleniem lubelski Teatr Stary, które nakazały służby konserwatorskie. Władze województwa i miasta zwalają na siebie odpowiedzialność i nie zrobiły nic, żeby uratować zabytek.