powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Zaśpiewa Wanda Warska

Wokalistka jazzowa, interpretatorka poezji śpiewanej wystąpi w niedzielę w Och-Teatrze. - W programie znajdą się utwory, które lubi publiczność i te, do których sama jestem przywiązana - zapowiada artystka.

Koncert ma charakter jubileuszowy. W jego programie znajdą się piosenki śpiewane przez Wandę Warską, fragmenty jej dzienników w interpretacji Marii Seweryn oraz wiersze w wykonaniu Gabrieli Kurylewicz, córki artystki.

- Jeszcze nie wiem, jak będzie wyglądał koncert. Wiele zależy od publiczności, od atmosfery, jaka się wytworzy, od tego, co przychodzi od ludzi. Kiedy staję na scenie, dopiero wybieram utwory i sposób ich interpretacji - powiedziała Wanda Warska.

- Tak jak to mam w zwyczaju, powiem, chociaż jeden wiersz - zapowiada Warska. I dodaje: - Wobec piękna polskiej poezji jestem bezradna; Wyspiański, Kochanowski - kocham Kochanowskiego.

- Mogę jednak zapewnić - dodała Warska - że w programie znajdą się utwory, które lubi publiczność i te, do których sama jestem przywiązana, jak na przykład "Ile listów niewysłanych" czy "W Weronie". Z tą drugą piosenką jest pewien kłopot: tyle razy śpiewałam ją z Andrzejem (Kurylewiczem - PAP), że nie jest mi łatwo teraz do niej powracać, także ze względu na pewne tajniki kompozycyjne tego utworu, który z pozoru jest łatwy, ale zawiera takie, wymyślone przez Andrzeja funkcje harmoniczne, że tylko on je potrafił zagrać perfekcyjnie.

Warska zaznacza, że w repertuarze koncertu powinny znaleźć się pieśni do poezji Wyspiańskiego. - Lubię te pieśni i sama sobie jestem w pewien sposób wdzięczna, że kiedyś zdobyłam się na odwagę i poprosiłam kilku kompozytorów do napisania dla mnie muzyki do tekstów Wyspiańskiego - historie powstania tych utworów wspomina wokalistka. - Na moje zaproszenie odpowiedzieli Wojciech Kilar, Zygmunt Konieczny, Krzysztof Penderecki, Zbigniew Preisner, Mikołaj Górecki. Naturalnie też Andrzej Kurylewicz. Górecki postawił warunek, że napisze muzykę, jeśli będzie mi później akompaniował, i dzięki temu mieliśmy potem wiele wspólnych koncertów - opowiada.

Ważnym punktem programu jubileuszowego koncertu będzie prezentacja fragmentów dzienników artystki w interpretacji Marii Seweryn. - Pisałam je dla Andrzeja - mówi Warska. - Miałam nadzieję, że je wydam, a on, który kochał książki, wejdzie kiedyś do księgarni, kupi je i wreszcie się dowie o mnie więcej. Nigdy ich nie opublikowałam. Zupełnie pomijam w nich sprawy trudne, zmartwienia i to, co nas męczy na co dzień. Zapisuję, natomiast to, co mnie cieszy, jest piękne, co jest miłością. Nadal je piszę. Ale w zeszycie zostało mi już tylko siedemnaście kartek, więc moje notatki są oszczędne. Nie chcę szybko dojść do końca. Nie chcę zaczynać nowego zeszytu.

Wanda Warska śpiewaczka jazzowa, interpretatorka poezji śpiewanej, wykonawczyni pieśni i piosenek skomponowanych przez jej męża, nieżyjącego już, znanego muzyka jazzowego Andrzeja Kurylewicza.

Urodziła się 28 kwietnia 1932 w Poznaniu. Śpiewała do własnych tekstów i wierszy wielkich poetów: Kochanowskiego, Mickiewicza, Wyspiańskiego, Norwida, Gałczyńskiego. Występowała w Europie i Ameryce Łacińskiej.

Jest też malarką; swoje prace prezentowała na ponad 20 wystawach indywidualnych. Założyła, wraz z Kurylewiczem, Piwnicę Artystyczną Wandy Warskiej (od r. 1965 r. na Nowym Świecie 24, a od 1967 r. przy Rynku Starego Miasta w Warszawie). Przez lata Piwnica Kurylewiczów była jednym z najważniejszych adresów polskiego środowiska jazzowego. Odbywały się w niej kameralne koncerty przy świecach: Warska śpiewała tu utwory Kurylewicza i własne; występowali też inni muzycy, organizowano wystawy. Obecnie prowadzi ją razem z córką, Gabrielą Kurylewicz, i zięciem, Mikołajem Antczakiem.

Nagrywała muzykę do filmów ("Pociąg", "Pingwin", "Cyrograf dojrzałości", "Wszystko na sprzedaż"), jest autorką muzyki do filmu "Karino". Wyborem z jej ogromnego dorobku są następujące płyty: "Warska Niemen Kurylewicz", "Piosenki z Piwnicy Wandy Warskiej", "Kochanowski", "Wyspiański" oraz dziesięciopłytowy album "Wanda Warska - Piosenki z Piwnicy 2004".

Wielokrotnie była honorowana za swą prace artystyczną, jak też za sprawowanie mecenatu nad sztuką. Wśród najważniejszych odznaczeń znalazły się: Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy nadana w uznaniu zasług Warskiej dla "stolicy Rzeczypospolitej Polskiej"(1997) oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2000). Artystce przyznano też w Niemczech ważne odznaczenie - Bundesverdienstkreuz I Klasse (2001).