powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Pamięć Holokaustu u Jaracza

Teatr wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego i Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce, zaprasza na Dni pamięci - pierwsze łódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które odbędą się 26 i 27 stycznia 2011.

Bazując na teatralnej przestrzeni chcemy wykorzystać syntezę różnych sztuk oraz działań osób zaangażowanych w kultywowanie tradycji żydowskich w Łodzi. Dlatego w Teatrze im. Stefana Jaracza odbędą się nie tylko spektakle teatralne, wystawy i recitale, ale także wykłady wybitnych osobowości świata teatru i nauki.

Zagramy najlepszy łódzki spektakl sezonu - "Dybuk" (na zdjęciu) Szymona An-skiego w reżyserii Mariusza Grzegorzka, który jest poetycką opowieścią o wędrówce dusz, o przeznaczeniu i miłości, która nadaje sens życiu i której nie można bezkarnie ignorować, mówi również o tym, jak niedotrzymane obietnice mszczą się na przeniewiercach, o decyzjach, które ważą na całym doczesnym życiu, o niepokoju sumienia i honorze. Gościnne przedstawienia zostały wyreżyserowane przez Artura Hofmana, znanego artysty Teatru Żydowskiego. Pierwszy z nich, "Obrachunek z bogiem", to spektakl w oparciu o utwory Władysława Szlengla, który był autorem wielu szlagierów, wchodzących w skład przedwojennych programów kabaretowych i utworów satyrycznych drukowanych w prasie. Jego utwory powstałe w getcie warszawskim uderzają zaskakującymi pointami, sarkazmem, czarnym humorem. Drugie tytuł to "Historie dni zapomnianych", powstały z okazji obchodów 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, przedstawia losy czterech Polaków pochodzenia żydowskiego są żywym zapisem ludzkiej odwagi, lojalności i miłości zestawionymi z okrucieństwem, śmiercią i nienawiścią.

Oprócz działań teatralnych, w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi będzie można zobaczyć wystawy zdjęć poświęconych pamięci Ofiar Holokaustu oraz plakatów dokumentujących historię Teatru Żydowskiego, wziąć udział w koncercie Danuty Stankiewicz zatytułowanym "Pieśni Getta", a także wysłuchać wykładów Pani Profesor Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej, doktora Pawła Szapiro i Jana Jagielskiego, poświęconych kulturze żydowskiej i stanowiących doskonałe dopełnienie prezentowanych działań artystycznych.

***

W programie

26.01 - Środa

12.00 - Uroczyste otwarcie "Dni Pamięci" z udziałem organizatorów i gości oraz konferencja prasowa - foyer teatru

13.30 - Wykład "Pamięć" (Jan Jagielski, Żydowski Instytut Historyczny) - foyer teatru

15.00 - Mała scena: Wykład "Władysław Szlengiel - poeta Getta Warszawskiego"

(dr Paweł Szapiro) - mała scena

18.00 - Spektakl "Obrachunek z Bogiem" - mała scena

19.00 - Spektakl "Dybuk" (wejście biletowane) - duża scena

27.01- Czwartek

13.00 - Promocja albumu wydanego z okazji 60-lecia powstania Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz wystawa zdjęć i mini recital - siedziba Łódzkiego oddziału TSKŻ, ul. Pomorska 18

16.00 - Wykład "Teatr Żydowski: od Purim Szpilu do Zagłady" (prof. dr hab. Anna Kuligowska-Korzeniewska) - mała scena

17.30 - "Pieśni Getta" koncert Danuty Stankiewicz - foyer teatru

19.30 - Spektakl "Historie dni zapomnianych" - mała scena

19.00 - Spektakl "Dybuk" (wejście biletowane) - duża scena

Wystawy:

"Czy ktoś odmówił za nas Kadysz?" Wystawa fotograficzna poświęcona pamięci Ofiar Holokaustu (we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym) - foyer teatru

"Teatr Żydowski zaprasza..."- wystawa plakatu z okazji 60-lecia Państwowego Teatru Żydowskiego - foyer teatru

Wstęp na wszystkie imprezy wolny (z wyjątkiem spektaklu "Dybuk")