Bydgoszcz. Odbudują Teatr Miejski?

Wyobraźnię wielu bydgoszczan rozpala wizja odbudowy Teatru Miejskiego. Ścierają się dwie koncepcje: wiernej rekonstrukcji i luźnego nawiązania.

«Teatr Miejski w Bydgoszczy jako niemiecka scena działał od końca XIX wieku, a po 1920 roku służył Melpomenie w odrodzonej Polsce. Barwnie pisał o nim Zbigniew Raszewski w swoim głośnym "Pamiętniku gapia".

Teatr Miejski, Teatr Kameralny... Władze Bydgoszczy lekką ręką niszczyły kolejne sceny w naszym mieście. Kolejne pokolenia bydgoszczan nie mogą pogodzić się z rozbiórką Teatru Miejskiego, która nastąpiła na wiosnę 1946 roku. Temat odbudowy gmachu powrócił podczas ostatniej samorządowej kampanii wyborczej. Za rekonstrukcją opowiedzieli się Henryk Bocian i Kosma Złotowski, kandydaci na prezydenta Bydgoszczy. Złotowski z uwagą, że niekoniecznie musiałby pełnić funkcję teatru. Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków, chciałby, aby na placu Teatralnym przywrócono zabudowę zgodną z historyczną myślą urbanistyczną, niekoniecznie wierną rekonstrukcję dawnego układu architektonicznego.

A jak zapatruje się na to prezydent Rafał Bruski?

- Trwają prace nad budżetem, który będzie gotowy na przełomie stycznia i lutego. Od możliwości budżetu będą zależały plany zagospodarowania placu Teatralnego - mówi Piotr Kurek, rzecznik prasowy prezydenta.

Wokół idei odbudowy Teatru Miejskiego zrodziła się społeczna inicjatywa, która próbuje zainteresować tym pomysłem, między innymi, parlamentarzystów. Wkrótce powinniśmy poznać rezultaty tych starań. Tymczasem podobnie smutny los co Teatr Miejski czeka dawny Teatr Kameralny. Budynek przy Rybim Rynku, w którym miała miejsce światowa prapremiera "Tanga" Mrożka, chyli się ku upadkowi. Stan techniczny kwalifikuje go obecnie już tylko do rozbiórki.

Na zdjęciu: Teatr Miejski w Bydgoszczy zbudowany w 1896, proj. Heinricha Seelinga, spalony i rozebrany w 1945 r.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego