Niepokoje w Operze na Zamku w Szczecinie

14-02-2007
Dymisja dyrektora Sztarka wywołała pogotowie strajkowe pracowników opery.
05-04-2011
Szczecin. Dyr. Kunc rezygnuje
Warcisławowi Kuncowi zarzuca się niegospodarność i nierozliczanie się z funduszy unijnych. - Nieprawidłowości jest naprawdę dużo - zaznacza wicemarszałek Wojciech Drożdż. Dyrektor Warcisław Kunc złożył rezygnację na piśmie.
11-12-2007
Pop i art
- Objąłem ponownie to stanowisko w momencie, gdy nie można już było dokładnie zaplanować nowych produkcji, więc wolałbym mówić o planach w kontekście całego 2008 roku, a nie bieżącego sezonu. Chcę poprowadzić ten teatr w dwu nurtach, które określę trochę zabawnie jako: pop i art. - mówi WARCISŁAW KUNC, dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie.
26-10-2007
Szczecin. Gdzie jest milion z kasy Opery?
Znowu jest głośno o Operze na Zamku. I ponownie nie jest to rozgłos związany z dokonaniami artystycznymi tej sceny lecz rozliczeniami finansowymi, zarzutami i konfliktami.
31-08-2007
Szczecin. Sąd o odwołaniu Marka Sztarka
Skarga zarządu województwa na decyzję Roberta Krupowicza w sprawie odwołania ze stanowiska dyrektora Opery na Zamku Marka Sztarka [na zdjęciu]odrzucona.
26-06-2007
Szczecin. Kunc dyrektorem Opery na Zamku
Zarząd województwa zachodniopomorski zdecydował w czwartek [21 czerwca] o powołaniu Warcisława Kunca [na zdjęciu] na dyrektora Opery na Zamku w Szczecinie.
22-05-2007
Cienki śpiew?
Czym ma być w Szczecinie i regionie Opera? Doraźnym łataniem artystycznych i finansowych dziur oraz mało czytelną dla publiczności grą interesów, czy instytucją o potencjale, który zadba o jakość życia i wizerunek miasta? - pyta Maciej Deuar w Kurierze Szczecińskim.
17-05-2007
Szczecin. Kunc czeka na nominację
15 maja odbył się w Wydziale Kultury Urzędu Marszałkowskiego finał konkursu na stanowisko dyrektora Opery na Zamku.
16-05-2007
Szczecin. Powrót Kunca - Solidarność zapowiada strajk
Warcisław Kunc [na zdjęciu] na dyrektora Opery na Zamku. Tak zdecydowała wczoraj komisja konkursowa. W Operze znowu wrze, atmosfera jest nie do zniesienia a Solidarność zapowiada strajk.
24-04-2007
Szczecin. Pytanie o Marka Sztarka
Wojewoda Robert Krupowicz uznał, że Zarząd Województwa odwołał szefa Opery na Zamku Marka Sztarka niezgodnie z prawem. Decyzję tę Zarząd Województwa chce zaskarżyć do Sądu Administracyjnego.
20-04-2007
Szczecin. Sztark znów w operze?
Procedura odwołania Marka Sztarka [na zdjęciu] z funkcji dyrektora Opery na Zamku odbyła się z naruszeniem prawa - twierdzi wojewoda zachodniopomorski Robert Krupowicz.
30-03-2007
Szczecin. Opera czeka na dyrektora
Opera na Zamku czeka na nowego dyrektora naczelnego. - Trudna sytuacja finansowa i brak zabezpieczenia przez poprzednią dyrekcję śródków na niedawną premierę "Wesela Figara" [na zdjęciu] spowodowało zmniejszenie liczby przedstawień - twierdzi p.o. dyrektora, Teresa Superson.
23-03-2007
Szczecin. Kunc w konkursie na dyrektora Opery na Zamku
Warcisław Kunc [na zdjęciu] - mimo protestów pracowników Opery na Zamku - będzie ubiegał się o stanowisko dyrektora tej placówki. Jeszcze w marcu Urząd Marszałkowski ma ogłosić konkurs.
21-03-2007
Jaka Opera na Zamku?
Jaka ma być Opera na Zamku? Czy teatr operowy jest Szczecinowi i regionowi potrzebny? Jaką rolę powinien pełnić w mieście i regionie? W Kurierze Szczecińskim kolejne wypowiedzi: melomana i muzyka.
15-03-2007
Szczecin. Nowy związek w operze
W Operze na Zamku zawiązał się nowy (obok NSZZ "Solidarność") związek pracowniczy - OPZZ "Konfederacja Pracy".
15-03-2007
Szczecin. Sejmikowa komisja o operze, filharmoni i szkołe artystycznej
Sprawy utworzenia w Szczecinie publicznej oraz funkcjonowania Opery na Zamku i Filharmonii Szczecińskiej zdominowały wczorajsze wspólne posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego i Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Szczecina.
14-03-2007
Jaka Opera na Zamku?
O Operze na Zamku ostatnio w mediach głośno, niestety, nie za sprawą porywających premier i wielkiej sztuki wokalnej, ale z powodu nagiego odwołania dyrektora naczelnego Marka Sztarka i rozpisania nowego konkursu na to stanowisko. Szczeciński teatr maksymalnie ogranicza działalność i tkwi w stanie zawieszenia organizacyjnego i artystycznego. Jaka powinna być szczecińska opera? Oto kolejne głosy - czytamy w Kurierze Szczecińskim
12-03-2007
Śpiew z taśmy (produkcyjnej)
Artyści na etatach, wyrabianie norm, obsadzanie stanowisk z klucza politycznego - polskie opery, z warszawską Narodową na czele, to w większości prawdziwe skanseny realnego socjalizmu - pisze Dorota Szwarcman w Polityce.
09-03-2007
Sonda: Jaka Opera na Zamku?
Warto pamiętać, że roszady personalne i wewnętrzne spory w teatrze to sprawy zakulisowe, a przede wszystkim drugorzędne wobec rzeczy najważniejszej: poziomu artystycznego, jaki teatr oferuje publiczności. To właśnie ten poziom winien uzasadniać sens prowadzenia jedynej sceny muzycznej w regionie, a pracownicy, dyrekcja i samorządowcy powinni mieć świadomość, że nic tak nie obniża rangi teatru jak konflikty i rozgrywki pozaartystyczne - pisze Maciej Deuar w Kurierze Szczecińskim.
23-02-2007
Szczecin. Kunc tylnymi drzwiami, obawy związkowców
Teresa Superson będzie pełnić obowiązki dyrektora Opery na Zamku do czasu rozstrzygnięcia konkursu na nowego dyrektora - taką decyzję podjął w czwartek zarząd województwa zachodniopomorskiego.
22-02-2007
Szczecin. Solidarność z operą
Warcisław Kunc nie będzie pełnił obowiązków dyrektora szczecińskiej opery - takie zapewnienie usłyszeli wczoraj przedstawiciele NSZZ "Solidarność" przy Operze na Zamku od Witolda Jabłońskiego, członka zarządu województwa zachodniopomorskiego.
21-02-2007
Opera i filharmonia w jednym domu?
Niespokojnie jest w Operze na Zamku. Pewne pomysły, które wobec niej wysunięto, poruszyły też filharmoników. Kurier Szczeciński i Polskie Radio Szczecin zorganizowały w ubiegły czwartek debatę w sprawie obu instytucji - skrócony zapis dyskusji publikuje Kurier Szczeciński.
20-02-2007
Szczecin. Kolejny pomysł na Operę: teatr impresaryjny
Już nie pomysł budowy wspólnego budynku dla szczecińskiej filharmonii i opery, z którego zarząd województwa ostatecznie się wycofał, ale wizja stworzenia teatru impresaryjnego może stać się kolejnym zarzewiem konfliktu na linii: pracownicy opery - samorząd województwa.
19-02-2007
Opera nad przepaścią?
Powiedzmy sobie szczerze: widza nie interesuje, czy w Operze na Zamku pracowało się lepiej i spokojniej za rządów Warcisława Kunca czy odwołanego właśnie Marka Sztarka. Widz chce oglądać dobre przedstawienia, bogaty i wartościowy repertuar, a osoby obserwujące zawodowo życie artystyczne miasta i regionu chcą mieć o czym pisać i dyskutować. Niestety, jedyna scena muzyczna w regionie od lat ma się nie najlepiej. W Szczecinie od lat się tak naprawdę nie dyskutuje, czym powinien być tutejszy teatr muzyczny, jaką funkcję pełnić - pisze Maciej Deuar w Kurierze Szczecińskim.
19-02-2007
Polityka ponad wszystko
W Operze Narodowej usunięto sprawną dyrekcję stopniowo zaprowadzającą teatr do ligi europejskiej na rzecz nieudolnego, kierującego już kiedyś warszawską operą menagera popieranego przez PiS. W Szczecinie odwołano właśnie dyrektora Opery na Zamku, wybranego dwa lata temu na drodze konkursu i po zmianie statutu teatru zakładającego oddzielenie funkcji dyrektora naczelnego i artystycznego. Dlaczego w Polsce nawet dyrektor teatru czy opery musi być "czyjś" - z politycznego nadania?! - pyta Maciej Deuar w Kurierze Szczecińskim.
16-02-2007
Szczecin. Negocjacje w sprawie Opery
Konflikt w Operze wychodzi poza Szczecin. Krzysztof Penderecki, na znak protestu przeciwko odwołaniu dyrektora Marka Sztarka, postanowił, że nie będzie dyrygował swoim "Credo", które 12 czerwca miało zabrzmieć na Cmentarzu Centralnym.
16-02-2007
Szczecin. Oświadczenie Warcisława Kunca
W związku z protestem pracowników Opery na Zamku otrzymaliśmy oświadczenie Warcisława Kunca, które publikujemy w całości.
15-02-2007
Szczecin. Muzycy wysuwają żądania
Trwa protest pracowników Opery na Zamku w Szczecinie. Muzycy chcą powrotu na stanowisko dyrektora teatru, Marka Sztarka, którego prośbę o dymisję podpisał we wtorek marszałek województwa Norbert Obrycki. Pracownicy opery zrzeszeni w NSZZ "Solidarność" złożyli wczoraj u marszałka pismo z postulatami. Jeśli nie zostaną spełnione, ogłoszą strajk bezterminowy.
15-02-2007
Szczecin. Pogotowie strajkowe w Operze
W środę związkowcy wysłali list w tej sprawie do marszałka województwa zachodniopomorskiego Norberta Obryckiego.
14-02-2007
Szczecin. Będzie strajk w Operze?
Pracownicy Opery na Zamku są oburzeni trybem zwolnienia swojego dyrektora Marka Sztarka [na zdjęciu]. Oczekują, że marszałek odrzuci złożoną przez niego w poniedziałek wymuszoną dymisję. Do czasu wyjaśnienia całej sytuacji w Operze ogłosili pogotowie strajkowe.
14-02-2007
Szczecin. Kto kieruje Operą na zamku?
Urząd marszałkowski ma inną niż ja wizję opery. Co miałem w tej sytuacji zrobić? Tylko podać się do dymisji - mówi Marek Sztark.
14-02-2007
Hipermarket kultury
Pomysł połączenia Opery na Zamku z Filharmonią Szczecińską jest nienowy. Różne ekipy władzy wysuwały go i zarzucały już parę razy, tym niemniej nowy zarząd województwa do niego wraca. Pomysł budowy wspólnego gmachu jest propozycją wybudowania w Szczecinie nowego hipermarketu, tym razem hipermarketu kultury Byłyby w nim sale i orkiestra do wynajęcia - pisze Bogdan Twardochleb w Kurierze Szczecińskim.
13-02-2007
Szczecin. Nie chcą Kunca i budynku z filharmonią
Wczoraj podał się do dymisji dyrektor Opery na Zamku Marek Sztark. Mówi się, że jego stanowisko ma zająć Warcisław Kunc, który już kiedyś kierował teatrem muzycznym. Pracownicy opery są jednak temu przeciwni. Nie podoba im się także pomysł połączenia teatru muzycznego i filharmonii pod dachem jednego budynku. Czy grozi nam strajk opery?
13-02-2007
Szczecin. Pracownicy Opery chcą powrotu Marka Sztarka
Pracownicy szczecińskiej Opery na Zamku domagają się od marszałka województwa przywrócenia do pracy dyrektora tej placówki, Marka Sztarka (na zdjęciu), który w poniedziałek złożył wniosek o dymisję. Chcą też spotkania i publicznej dyskusji na temat długoletniej strategii rozwoju Opery, z udziałem władz województwa oraz prezydenta miasta.
12-02-2007
Szczecin. Dymisja Sztarka, powrót Kunca?
Marek Sztark, dyrektor Opery na Zamku, dziś rano ma podać się do dymisji. Nieoficjalnie mówi się, że na fotel dyrektora instytucji, a nawet całego Zamku, ma wrócić jej poprzedni szef Warcisław Kunc [na zdjęciu].