powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Polskie Radio. Wielki Splendor - nagrody Teatru Polskiego Radia przyznane!

Dziś, 6 grudnia, odbyła się uroczystość wręczenia Splendorów - nagród dla wybitnych twórców Teatru Polskiego Radia. Wielki Splendor otrzymała Teresa Lipowska, Splendor Splendorów przyznano Ludmile Łączyńskiej i Kazimierzowi Kaczorowi, a laureatami Honorowego Wielkiego Splendora zostali Adam Marszałek i Marian Szałkowski.

Wielki Splendor, nagrodę Teatru Polskiego Radia dla aktora/aktorki, przyznawaną od 1988 roku za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce, otrzymała Teresa Lipowska. Laureatka stworzyła w Teatrze Polskiego Radia dziesiątki pierwszo- i drugoplanowych ról zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym. Od wielu lat związana jest również z popularną powieścią radiową "W Jezioranach", w której od samego początku kreuje rolę przedsiębiorczej Stasi Dobrowolskiej-Lepieszkowej.

Tegoroczną Laureatką Splendora Splendorów - nagrody specjalnej przyznawanej od 2006 roku - została Ludmiła Dobrowolska-Łączyńska, od blisko 60. lat związana z Polskim Radiem. Oprócz występów w popularnym "Podwieczorku przy mikrofonie" zagrała w kilkudziesięciu słuchowiskach Teatru Polskiego Radia (również w audycjach dla dzieci i młodzieży). Głos Laureatki znany jest szerokiej publiczności przede wszystkim z roli Wisi Matysiakowej w popularnej powieści radiowej "Matysiakowie". Rolę tę Ludmiła Łączyńska kreuje nieprzerwanie od 1957 r. W plebiscycie na najbardziej lubianą postać/aktora otrzymała wśród słuchaczy największą liczbę głosów.

Splendor Splendorów przyznano również Kazimierzowi Kaczorowi, który od wielu lat współpracuje z Polskim Radiem. Występował w wielu audycjach, jako interpretator powieści, a w Teatrze Polskiego Radia stworzył dziesiątki ról w słuchowiskach z repertuaru klasyki polskiej i obcej oraz dramatu współczesnego.

Laureatami Honorowego Wielkiego Splendora, nagrody przyznawanej okazjonalnie za całokształt dorobku w dziedzinie twórczości radiowej, zostali Adam Marszałek i Marian Szałkowski. Adam Marszałek jest prezesem Wydawnictwa Adam Marszałek, największego w Polsce wydawnictwa naukowego, którego nakładem ukazała się m.in. unikatowa seria "Słuchowiska Polskiego Radia", zawierająca scenariusze słuchowisk oryginalnych wybitnych polskich dramaturgów radiowych. Marian Szałkowski współpracuje z Teatrem Polskiego Radia od 1974 roku jako ilustrator muzyczny, kompozytor i pianista. Opracował muzycznie ponad 2000 audycji słownych i słowno-muzycznych oraz słuchowisk i seriali słuchowiskowych. Dwukrotnie zdobył nagrodę Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" za opracowanie muzyczne słuchowisk - w 2002 i 2010 roku. W 2002 roku został również laureatem Złotego Mikrofonu.